pokhara gezilecek yerler

415.000 nüfusu ile Nepal’in ikinci en büyük, 464 kilometrekarelik yüz ölçümü ile de en geniş şehri Pokhara, yoga, meditasyon, dağcılık ve trekking aktivitelerinin de başkenti. Sakin ve huzur dolu yapısıyla da Nepal’deki diğer şehirlerden çok daha farklı. Pokhara Gezilecek Yerler yazısında bu şehre özel turistik yerler hakkında detaylı bilgiler vererek sizlere yardımcı olmak istiyorum.

pokhara

Deniz seviyesinden 700 metre yükseklikteki Pokhara’da bu yazıda bahsettiğim yerlerin tamamını görmek isterseniz 2-3 gün yeterli olacaktır. Ancak zaman sınırlamanız yoksa ve eğer biraz da plansız seyahat edenlerdenseniz, benim gibi Pokhara’ya gidince oradan ayrılmak istemeyebilirsiniz.

pokhara map
Pokhara haritası

Pokhara Gezilecek Yerler listesine başlamadan önce bir de konaklama ve fiyatlarla ilgili ön bilgi vereyim. Fewa Gölü etrafında uzanan Lakeside Road turistler için hem konaklama, hem yeme içme hem de alış veriş seçeneklerinin bir araya toplandığı bir cadde.

Otel, restaurant, cafe gibi mekanların fiyatları da bu cadde üzerinde güneyden kuzeye doğru gittikçe düşüyor. Dolayısıyla bütçeniz yüksekse güneyde, daha düşükse kuzeyde konaklamanızı tavsiye ederim.

Pokhara Gezilecek Yerler Listesi

1. Sarangkot

pokhara gezilecek yerler Sarangkot
Sarangkot

Görkemli Himalayalar’ın Annapurna Dağları bölgesini panoramik olarak görebileceğiniz, aynı zamanda Pokhara şehrini de yukarıdan seyredebileceğiniz bir tepe Sarangkot.

Giriş ücretinin 50 Cent olduğu yere gün doğumunu seyretmek için hava henüz karanlıkken gitmeniz gerekiyor. Kaldığınız otelin konumuna göre 1,5-2,5 saat arası yürüyüş ile veya taksi tutmak isterseniz 15-20 dakikada ulaşabilirsiniz.

Hava serin olacağı için yanınıza kalın giyecekler almanızda fayda var. Yamaç paraşütü için de kullanılan bu tepeye çıkmadan Pokhara’dan ayrılmamalısınız. Çok turistik bir yer olduğu için tepenin kalabalık olacağını da söylemek isterim.

2. Fewa Gölü

pokhara Fewa Gölü
Fewa Gölü

Pokhara Gezilecek Yerler listesinin en önemli noktası Fewa Gölü. Aslında Pokhara’da kaldığınız süre boyunca bu gölü göreceksiniz. Çünkü tüm konaklama ve yeme içme alternatifleri bu göl etrafında kurulmuş.

Sabahları yürüyüş yapmak, öğleden sonra bir kahve içmek için ideal bir yer. Ancak ben sizlere gölde küçük bir tekne turu da yapmanızı tavsiye ederim. Şehrin güney kısmında yer alan küçük iskelelerden günün her saati 5-7 kişilik tekneler kalkıyor.

Yaklaşık 2 saat süren tekne turunun ücreti ise $5-6 civarında. Eğer özel olarak tekne turu yapmak istemezseniz birkaç madde sonra anlatacağım World Peace Pagoda’ya giderken gölün karşı kıyısına tekneyle geçmenizi öneririm. Böylece hem Peace Pagoda ziyareti hem de tekne turu gibi iki aktiviteyi birden yapmış olursunuz.

3. Lakeside Road

pokhara gezi rehberi Lakeside Road
Lakeside Road

Büyük ihtimalle konaklamayı Lakeside Road üzerinde yapacağınız için buraya ekstra bir zaman ayırmanız gerekmeyecektir. Ancak Pokhara Gezilecek Yerler listesindeki yerler arasında koştururken bu caddede biraz zaman geçirmeyi atlamamalısınız.

Şehrin turistlere özel tüm ticari aktiviteleri Lakeside Road üzerinde yer alıyor. Oteller, restaurant ve cafeler, yoga ve meditasyon merkezleri, mağazalar ve dükkanlar hepsi Lakeside Road’da. En azından yarım gününüzü mutlaka buraya ayırın.

Caddenin göle bakan kısımlarında bir kahve veya bira içerek sakin, huzurlu gölü seyredin. Ardından çok ucuz kitapların satıldığı kitapçıları, kaşmir ve paşmina ürünlerinin yer aldığı giyim mağazalarını, dağcılık ve trekking için her türlü ekipman ve kıyafetin satıldığı spor mağazalarını ve yarı değerli taşlar satan mücevhercileri ziyaret edin.

Eğer biraz daha zamanınız varsa yolun güney kısmında yer alan Busy Bee isimli spada bir masaj yaptırabilir veya günde 3 defa düzenlenen yoga seanslarına da katılabilirsiniz.

Burada bir yoga seansına katılım $5. Yine yolun güney kısmında Alchemy Cafe’de ise her sabah yarım saatlik meditasyon seansları var ve bu ücretsiz.

4. World Peace Pagoda (Barış Tapınağı)

pokhara World- Peace Pagoda
World Peace Pagoda

Fewa Gölü’nün karşı kıyısında bir tepe üzerine inşa edilmiş World Peace Pagoda adeta şehrin bir simgesi.

Japon Budist Rahipleri tarafından 1947-1973 yılları arasında yaptırılan Barış Tapınağı’ndan aynı anda hem Himalayalar’ı hem Pokhara şehrini hem de Fewa Gölünü’nü panoramik olarak görebilirsiniz. Pokhara’daki World Peace Pagoda aynı zamanda dünya üzerindeki 80 barış tapınağından biri.

pokhara World Peace Pagoda
World Peace Pagoda

Ulaşım için iki yol var. Birincisi, Fewa Gölü’nden tekneyle karşı kıyıya geçtikten sonra yaklaşık yarım saat yürüyerek tapınağa ulaşabilirsiniz.

İkinci yol ise; taksi tutarak veya belediye otobüsleriyle karayolu ulaşımı. Ben Pokhara’da tanıştığım arkadaşlarla gidişte tekne, dönüşte belediye otobüsü yolunu seçmiştim. Bu şekilde tapınağa çok yakın olan Devi’s Falls ve Gupteshwor Mahadev Mağarası’nı da ziyaret etme imkanı bulduk.

Tapınağın içine girmek mümkün değil zaten, ancak dışarıdan görmek için de bir ücret ödenmesi gerekmiyor.

5. Gupteshwor Mahadev Cave (Mağara)

Gupteshwor Mahadev Cave Pokhara
Gupteshwor Mahadev Cave Pokhara

Barış Tapınağı’ndan kara yoluyla dönmek isterseniz, tepeden indikten sonra caddede yaklaşık 500 metre yürüyüp tabelaları da takip ederek yolun sağındaki mağaraya ulaşabilirsiniz.

İçerisinde bir Hindu Tapınağı da bulunan mağaraya giriş ücreti 50 Cent civarında. Ben mağaranın kendisinden çok merdivenlerle inilen girişindeki oymalar, freskler ve heykellere hayran kaldım. Pokhara Gezilecek Yerler listesinin olmazsa olmazlarından.

6. Devi’s Fall (Şelale)

pokhara gezi rehberi Devis Fall
Devis Fall

Gupteshwor Mahadev Mağarası’ndan çıktıktan sonra caddede 200 metre kadar ilerleyip yolun karşısına geçerek ulaşabileceğiniz Devi’s Fall’a hangi mevsimde gittiğiniz çok önemli.

Ekim, Kasım, Aralık ayları kuru sezon olduğu için şelalede yoğun bir su göremeyebilirsiniz. Mart, Nisan, Mayıs, Haziran ayları burayı ziyaret etmek için ideal.

Tüm şiddetiyle şelaleden dökülen sular bir yeraltı tüneline giriyor. Bu tünelden devam ederek Gupteshwor Mahadev Mağarası’nın altından geçtiği söyleniyor.

Şelaleyi görüp, suyun döküldüğü yeri görememeniz ise burayı etkileyici kılan özelliklerinden biri. Giriş ücreti yaklaşık 50 cent civarında ve mağara girişinde Tibetli mültecilerin kurduğu küçük bir pazar yeri de var.

7. International Mountain Museum (Dağcılık Müzesi)

Mountain Museum
Mountain Museum

Dünya üzerindeki dağcılıkla ilgili tüm aktivitelerin kaydı, dökümantasyonu ve ekipmanlarını bir arada sunmak amacıyla kurulmuş olan Dağcılık Müzesi Pokhara gezilecek yerler listesinin de önemli duraklarından biri.

Bu müzede daha önce Himalayalara yapılmış olan önemli tırmanışlara ait ekipmanlar, fotoğraflar ve dağ hayatından kesitler görebilirsiniz. Hatta müzede 8163 metre yüksekliğindeki Manaslu Dağı’nın da yaklaşık 10 metrelik, tırmanmaya müsait bir minyatürü de mevcut.

Milli geliririnin önemli kısmını dağcılık turizminden elde eden bir ülke için olmazsa olmaz müzelerden birisi aslında. Yaklaşık $4 giriş ücretinin olduğu müzeye Pokhara’dan taksiyle gidiş-dönüş $6-7 ödeyerek ulaşabilirsiniz.

8. Eski Pokhara

Eski Pohkara
Eski Pohkara

Daha çok lokal Nepallilerin yaşadığı mahallelerden oluşan Eski Pokhara’yı görmek için yarım gün ayırmanız yeteri. Şehrin turistik bölgesi olan Lakeside Road’dan çok farklı, karmaşık ancak mistik bir yerde bulacaksınız kendinizi.

Kırmızı tuğlalardan yapılmış derme çatma binaların olduğu sokaklarda yürüyerek, yerel restaurantlarda son derece ucuz fiyatlarla yemek yiyerek zaman geçirebileceğiniz gibi Old Pokhara Bazaar denilen Eski Çarşı’yı ve Bindhyabasini Hindu Tapınağı’nı da ziyaret edebilirsiniz.

Turist aktivitelerinden biraz da olsa uzaklaşmak ve yerel kültürü yakından tanımak için kendinize bir şans vermeli ve Eski Pokhara’yı ziyaret etmelisiniz.

9. Tibetan Refugee Camp (Tibet Mülteci Kampı)

pokhara Pokhara Tibetan Refugee Camp
Pokhara Tibetan Refugee Camp

Tibet’in 1950’deki Çinliler tarafından işgali son derece trajik bir öykü. Buddhist lider Dalai Lama’nın da dahil olduğu onbinlerce Tibetli işgal sırasında ülkeyi terk ederek başta Nepal ve Hindistan olmak üzere yakın coğrafyalara göç etti. Bu sebeple Nepal’de pek çok Tibet Mülteci Kampı bulunuyor. Bunlardan biri de Pokhara’da şehrin doğusundaki Seti Nehri’ne yakın konumlanmış olanı.

Mülteci Kampı o kadar iyi tasarlanmış ki içerisindeki yurtlar, barınaklar, tapınaklar, hatta mültecilerin takı sattığı pazar yeri bile son derece temiz ve düzenli. Aslında burayı ziyaret ettikten sonra “batılı ülkeler mülteci kampı nasıl olurmuş görmeli” diyorsunuz.

Tibet Mülteci Kampı’nı ziyaret etmek için en uygun zaman öğleden sonraları. Her gün akşamüstü saat 5’te tapınakta düzenlenen Puja ayinlerine de ücretsiz katılabilirsiniz. Görüntü almak yasak olduğu için burada ayinden bir fotoğraf yayımlayamıyorum. Kişisel izlenimimi anlatabilirim sadece. Katıldığım Puja  son derece mistik, görkemli ve insanı derinden etkileyen bir ayindi.

10. Begnas Lake (Begnas Gölü)

pokhara gezi rehberi Begnas Lake
Begnas Lake

Pokhara’nın 15 kilometre güneydoğusunda yer alan Begnas Gölü Pokhara Gezilecek Yerler listesinin de son durağı. Pokhara’nın merkezine göre çok daha sakin, daha az otel ve restaurant bulunan ve daha az turistin ziyaret ettiği göl huzur arayanlar için ideal.

Ormanlarla çevrilmiş yemyeşil bir göl ve ufukta tüm ihtişamıyla Himalayalar burada  görebileceğiniz eşsiz manzaralardan sadece biri. Göl çevresinde bulunan yoga ve meditasyon merkezleri de bu tür aktiviteler için ideal bir konumda. Aynı Fewa Gölü’nde olduğu gibi burada da birkaç saatlik bir tekne turu yapabilirsiniz.

Pokhara’da Nerede Kalınır?

4 yıldızlı Hotel Iceland ile Da Yara Courtyard, 3 yıldızlı Hotel Silver Oaks Inn ile Hotel Magnolia Pokhara konaklama yapabileceğiniz güzel tesislerden.

Pokhara gezilecek yerler yazısında kısaca bu huzur dolu şehirdeki önemli yerleri anlatmaya çalıştım. Bu şehir ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın