Polonezköy Gezi Rehberi

İstanbul’un içinde ama İstanbul’dan çok çok farklı bir cennet Polonezköy. Çalışan, çalışmaktan bunalan, oksijene hasret bünyelerin günübirlik veya kısa bir hafta sonu gezisi için tercih ettiği, hatta o kadar tercih ettiği ki bahar aylarında deli trafiği olan Cennet’ten bir köşe. O yüzden gezi zamanlaması çok önemli.

Şehir merkezinden 15-20 kilometre mesafede yer alan, Beykoz İlçesi’ne bağlı, yemyeşil bir doğa içerisinde Lehler’in kurduğu ve hala içerisinde belirli bir Leh nüfus barındıran Polonezköy organik ve lezzetli yiyecekleri, meşhur (ve biraz da pahalı) kahvaltıları, yürüyüş parkurları, göz alıcı yeşilliği ve tarihi evleri ile ziyaret edenleri büyülemeye devam ediyor.

Aslında en ideali Polonezköy’ü Nisan, Mayıs, Eylül veya Ekim aylarında ziyaret etmek. Ancak o dönemlerde, özellikle haftasonlarında çılgın bir kalabalık oluyor hatta Polonezköy Yolu’nda trafik insanı canından bezdirebiliyor.

Bu yüzden size tavsiyem bu cennet köşesini hani kışın güneşin çıktığı günler vardır ya işte o günlerde ziyaret etmeniz, hatta işiniz gücünüz de müsaitse bir hafta içi gününü tercih etmeniz. Bunu yapamıyorsanız da Polonezköy ziyaretinizin biraz kalabalık geçeceğini bilerek yola çıkabilir ve yine de buranın tadını çıkarabilirsiniz.

Polonezköy Hakkında Bilgiler

Polonezköy hakkında bilgiler ve fotoğraflar

19. YY ortalarında Polonya’dan kaçan göçmenlerce kurulan, her köşesine Leh kültürünün ilmek ilmek işlendiği, yaşatıldığı ve bugün de sayıları biraz azalmakla birlikte 100 Polonyalının ikamet ettiği Polonezköy bir doğaya kaçış destinasyonu aslında. Ki yazının başında belirttiklerimden anlamışsınızdır.

Haliyle burada organik yiyeceklerle hazırlanmış zengin bir kahvaltı, doğada yürüyüş ve Leh kültürünü yansıtan çeşitli tarihi yapılar göreceksiniz.

Pek çok butik otel de yer alan köyde konaklama yapmak aslında şart değil. Zaten şehir merkezine çok yakın olduğu için, ekstrem bir trafik yoksa 30-40 dakikada ulaşım sağlanabiliyor. Ancak romantik bir tatil geçirmek isteyenler için de Polonezköy’de irili ufaklı onlarca otel seçeneği mevcut, ki yazının sonunda birkaç öneri de vereceğim.

Polonezköy Tarihi

Polonezköy gezisi hakkında bilgiler, bölge tarihi

Polonezköy’ü Polonezköy yapan dönüm noktası aslında 1830 yılında Polonyalıların Ruslara karşı başlattığı ayaklanma, bu ayaklanmanın acımasız bir şekilde bastırılması ve bazı Polonyalıların Fransa’ya bazılarının da Türkiye’ye kaçıp yerleşmesi diyebiliriz.

Sürgündeki Lehlerin o dönemdeki lideri Prens Adam Czartoryski’in görevlendirdiği yazar ve asker Michal Czajkowski tarafından satın alınan araziye yerleşen Polonyalılar takip eden yıllarda Osmanlı Devleti’nin de sadık bir vatandaşı olmuş, hatta Kırım Savaşı sırasında sonradan Müslümanlığa geçerek Mehmet Sadık Paşa adını alan Michal Czajkowski’nin emrinde Osmanlı Ordusu yanında Ruslara karşı savaşmışlar. Bu fedakarlığın sonucunda ise vergiden muaf tutularak ödüllendirilmişler.

Bu olay sonunda o dönemlerde adı Adampol (Adamköy) olan bölgeye kalıcı olarak yerleşen Lehler Türk vatandaşlığı almış, burada bir hayat kurmuş, çevreye kültürel anlamda damga vurmuş ve zaten doğal bir cennet olan Polonezköy’ü koruyup daha da güzelleştirerek bugüne kadar getirmişler.

Son 20 yıldır da popülaritesi giderek artan Polonezköy özellikle İstanbullu çalışan kesimin hafta sonu dinlenmek, biraz oksijen almak ve lezzetli, organik yiyecekler tatmak için tercih ettiği bir yer olmuş.

Polonezköy Gezilecek Yerler & Yapılacak Şeyler

Polonezköy'de yapılacak şeyler

Polonezköy’ün dokusu ve burada yapılabilecekler hakkında az çok bir fikir verebildim sanırım ancak buradaki aktiviteler hakkında birkaç cümle daha edebilirim.

Kahvaltı: Polonezköy’ün binlerce şehirliyi kendine çeken pek çok özelliği var ama kahvaltı bunların en başında geliyor. Kendi yetiştirdikleri meyvelerde yapılan ev yapımı reçeller başta olmak üzere pek çok organik yiyecek (sucuk, peynir gibi) içeren zengin bir kahvaltı Polonezköy gezinizin ilk aktivitesi olmalı. Kahvaltı fiyatları değişken ancak bölgenin popülerliğinden ötürü biraz yüksek.

Uygun fiyatlı seçenekler arayanlar köyün çıkışına doğru olan mekanları tercih edebilir veya birkaç kilometre daha giderek Cumhuriyet Köyü’ndeki estetik açısından biraz daha gerilerde kalmış ancak yine kaliteli seçenekleri değerlendirebilirler.

Polonezköy aslında piknik açısından da son derece popüler bir yer. Burada yer alan kendin pişir kendin ye tarzı restoranlarda alacağınız eti yemyeşil çimlerin üzerinde ve ağaçların altında mangalda pişirerek de tadını çıkarabilirsiniz.

Polonezköy gezisi hakkında bilgiler

Polonezköy Tabiat Parkı’nda Yürüyüş: Aslında bu da bir gelenek. Zengin ve doyurucu bir kahvaltı sonrasında yediklerinizi eritmek ve bol bol da oksijen almak için uzunluğu 5 kilometreyi bulan, Polonezköy Tabiat Parkı içerisindeki yürüyüş parkurunda yürüyüş yapmalısınız.

Hayvan Bahçesi: Polonezköy Country Club bünyesinde bulunan hayvan bahçesi yakından görmeye alışkın olmadığımız Koati, Lama, Cayman Timashı gibi sıra dışı hayvanları görebilirsiniz. Özellikle çocuklu aileler için harika bir ziyaret yeri diyebilirim.

Binicilik: Polonezköy ve hatta genel olarak Beykoz biden fazla binicilik merkezine ev sahipliği yapıyor. Çatalay Binicilik ve Atlı Spor Kulübü, Pegasus Binicilik Kulübü, Atevi Club, At Köyü Binicilik Spor Kulübü bunlardan sadece birkaçı. İsterseniz bu binicilik kulüplerinde binicilik dersleri alabilir, isterseniz de sadece at binenleri seyredebilirsiniz.

Zofia Rizi Anı Evi: Gezdiği yerlerin tarihçesini de merak eden bir kişiliğiniz varsa Poloneköy’ün en eski ve de en ihtişamlı evi Zofia Rizi Anı Evi’ni ziyaret etmelisiniz. Köyün girişinde bulunan evde hem Polonezköy tarihine hem de evin sahibi olan ailenin tarihine ışık tutan görseller ve dokümanlar sergileniyor. Klasik Polonya kır evi tarzında inşa edilmiş ve dekore edilmiş evin kendisi bile başlı başına bir ziyaret nedeni zaten.

Yalnız Zofia Rizi Anı Evi sadece hafta sonları 10:00 – 13:00 ve 14:00 – 16:00 saatleri arasında ziyarete açık. (Bir de sosyal medyada, ilan edilmiş ziyaret saatlerinde evin keyfi olarak ziyarete açılmadığı gibi bazı şikayetler mevcut ancak ben şahsen tanık olmadım böyle bir şeye, dikkate almakta fayda var sadece).

Czestochova Meryem Ana Kilisesi: Köy merkezine gelmeden hemen önce görebileceğiniz Czestochova Meryem Ana Kilisesi maalesef turistik ziyaretlere açık değil, Pazar günleri ibadet için açılıyor. Ancak Polonezköy’e kadar gitmişken dışarıdan da olsa görebilirsiniz. Kilise aslında 1845-1846 yılında ahşap olarak yapılmış ancak 1869 yılındaki depremde yıkılması sebebiyle yerine 1914 yılında bugün gördüğümüz kilise inşa edilmiş.

Polonezköy Kültür Evi: Köy meydanında yer alan ve Poart Gallery adıyla da bilinen kültür evi köyün sosyal ve kültürel aktiviteler merkezi. Burada sık sık çeşitli sergiler ve kültürel faaliyetler düzenleniyor.

Polonezköy Kiraz Festivali: Her yıl Haziran ayında düzenlenen Kiraz Festivali burada yaşayan Lehler’in kültürlerini yaşatmak için düzenledikleri bir organizasyon ancak elbette ziyaretçilere de açık. Kendi imkanlarıyla Polonya’dan getirttikleri folk dansçılarının gösterileri ve konserlerle renklenen festivalde köyün her yerine kurulan tezgahlarda Polonezköy kirazları da satılıyor.

Polonezköy Cam Sanatları Merkezi: Aslında daha çok cam ürünlerin sergilendiği ve satışının yapıldığı Cam Sanatları Merkezi’nde zaman zaman ziyaretçi katılımlarına da açık workshoplar da düzenleniyor ki birine katılırsanız son derece eğlenceli olacaktır.

Alışveriş: Daha çok yöresel, organik meyveler ve bal gibi gıda ürünleri ile klasik hediyelik eşyalar satıldığı tazgahlar bahar aylarından itibaren köy merkezinde kurulmaya başlıyor. Ben genelde organik yiyeceklere düşkümün ve gittiğim yerden o yöreye özgü ürünleri almayı severim. Polonezköy’ü de bu açıdan şiddetle tavsiye ederim.

Polonezköy Nerede? Polonezköy’e Nasıl Gidilir?

Polonezköy nerede, Polonezköy'e nasıl gidilir
Polonezköy’ün harita konumunu Google Maps’te açmak için tıklayın.

Beykoz İlçesi sınırlarında yer alan Polonezköy en rahat araçla ulaşım sağlanabilecek bir yer ancak son yıllarda toplu taşıma seçeneği de eklenmiş, tabii sadece hafta sonu için.

Eğer Avrupa yakasından yola çıkıyorsanız Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü geçtikten sonra Kavacık Sapağı’ndan çıkıp Kavacık Mevkii’ni geçerek yaklaşık 1 kim ilerliyorsunuz. Sonra sola dönerek Acarlar Sitesi’nin oradan sağa dönüp Polonezköy tabelalarını takip edebilirsiniz.

Eğer Anadolu yakasından yola çıkıyorsanız da benzer şekilde Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Yolu’na (E80) girmelisiniz ancak bu sefer köprüye gelmeden Kavacık Sapağı’ndan sağa dönüp yukarıda bahsettiğim yolu izleyebilirsiniz.

Polonezköy gezi rehberi ulaşım

Otobüs seferleri köy halkının istememesi üzerine uzun yıllar boyunca Polonezköy’e düzenlenmemiş. Ancak son yıllarda turistik ziyaretler için sadece hafta sonuna özel D1 Polonezköy / Üsküdar / Kadıköy hattı buraya servis yapıyor.

Cumartesi ve Pazar günleri 4 saatte bir karşılıklı düzenlenen seferlerden birine de binebilirsiniz ve ücreti tek bilet.

Polonezköy’de Nerede Kalınır?

Polonezköy'de otel tavsiyeleri

Polonezköy’de konaklama seçenekleri çok fazla. Aslında şehir merkezine yakın olduğu için buraya günü birlik de gidilebilir ki çoğunluk da bu şekilde yapıyor.

Ancak doğanın içinde keyifli bir hafta sonu veya romantik birkaç gün geçirmek isterseniz Club Adampol Hotel, Polka Hotel, Santa Roza Polonezköy, Stella Pansiyon ve Lara Pansiyon farklı fiyat seviyelerindeki seçeneklerden birkaçı.

Son olarak İstanbul merkezinde gezip görülmesi gereken en popüler 100 yer hakkında detaylı bilgi ve fotoğrafları İstanbul gezilecek yerler başlıklı içeriğimizde bulabilirsiniz.

“Polonezköy Gezi Rehberi” üzerine bir yorum

  1. Otobüs seferleri köy halkının istememesi üzerine uzun yıllar boyunca Polonezköy’e düzenlenmemiş. Ancak son yıllarda turistik ziyaretler için sadece hafta sonuna özel D1 Polonezköy / Üsküdar / Kadıköy hattı buraya servis yapıyor.
    BU GERÇEK Mİ? YANİ BEN GÜNGÖREN DE OTURUYORUM, OTOBÜSE İHTİYACIMIZ YOK, HEPİMİZİN ÖZEL ARACI VAR VEYA GÜNGÖREN DIŞINDA GİDİŞ GELİŞLERİMİZ ÇOK NADİR, BUNUN SONUCU OLARAK :
    BEN RAHATSIZ OLMAMAK İÇİN TÜRKİYE’NİN GERİYE KALAN HALKININ TOPLU TAŞIMA İLE GÜNGÖREN’E GELİP GELEMEYECEĞİNE KARAR VERİYORUM GİBİ BİRŞEY,
    YA DA YETKİLİLER KÖY HALKI RAHATSIZ OLMASIN DİYE KENDİLERİ AYRICALIK TANIYOR POLONEZKÖY’E, AMA İSTANBUL’UN BAŞKA SEMTLERİNDEKİ VATANDAŞIN KALABALIĞINI ÇEKTİĞİ GÜRÜLTÜYÜ DÜŞÜNMÜYOR, YANLIŞ MI ANLIYORUM?

    Cevapla

Yorum yapın