Polonya'dan ne alınır rehberi

Polonya’dan ne alınır? Orta Avrupa‘nın en güzel şehirlerinden Polonya alışveriş konusunda gezginlere güzel seçenekler sunan şirin bir ülke. İşte ülkeden kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz birbirinden güzel hediyelik eşya seçenekleri…

Polonya’dan Ne Alınır?

Orta Avrupa’nın en popüler ve güzel ülkelerinden Polonya’dan kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz en popüler hediyelikler:

  • Kehribar
  • Zencefilli Kurabiye
  • Obwarzanek Krakowski
  • Oscypek Koyun Peyniri
  • Çapa Temalı Ürünler
  • Tuz Madeninden Tuz
  • Ahşap Oyma Ürünler
  • Kaszubka Bebekleri
  • İşlemeli Masa Örtüsü ve Peçeteler
  • Kağıt Kesme Sanatıyla Yapılan Eserler

Kehribar

Polonya hediyelik eşya kehribar

Kehribar bir diğer deyişle amber oldukça değerli bir taştır. Farklı kalitelerde bulunan kehribar, Baltık Denizi ile özdeşleştirilmiştir. Kehribar, fosil haline dönüşmüş parçalarından oluşur. Polonya’dan alınabilecek en ünlü şeylerin başında kehribar gelir.

Ülkenin hemen her yerinde kehribardan yapılmış kolye, küpe, yüzük, teşbih, süs eşyası gibi ürünler bulabilirsiniz. Fiyatlar kehribar kalitesine göre değişir. Aldığınız ürünün orijinalliğine dikkat edin, mutlaka sertifikasını isteyin.

Zencefilli Kurabiye

Polonya'dan ne alınır Zencefilli Kurabiye

Zencefil, Polonya’da hamur işlerinde sıklıkla kullanılır. Özellikle Torun şehri zencefil ve zencefilli ürünler ile tanınır.

Zencefil hakkında daha fazla bilgi edinmek için Torun’da bulunan Zencefil Müzesi’ne (Gingerbread Museum) gidip müzeyi gezebilir, zencefilli kurabiyenizi kendiniz yapabilirsiniz. Fraklı lezzetleri seviyorsanız zencefilli kurabiye Polonya’dan alınacaklar listenizde mutlaka yer almalıdır.

Obwarzanek Krakowski

Polonya hediyelik eşya Obwarzanek Krakowski

Obwarzanek Krakowski, Krakow Polonya’nın en ünlü hamur işi çeşididir. Bizdeki açmaya benzeyen yiyecek, sokak başlarından kafelere ülkenin her yerinde satılır. Bu hamur işinin peynir ve susamlı çeşitleri bulunur.

Oscypek Koyun Peyniri

Polonya hediyelik eşya Koyun Peyniri

Oscypek koyun peyniri Polonya’ya özgü bir lezzettir. Hediyelik olarak alabileceğiniz gibi orada bulunduğunuz süre içerisinde de bol bol tüketebileceğiniz bir peynir türüdür.

İlk yapılış yeri Zakopane olan Oscypek koyun peyniri koyunların daha iyi şekilde otlayabildiği Ocak – Ağustos arasında daha lezzetlidir. Bu peyniri hediyelik olarak almak istiyorsanız vakumlu paketlerden edinebilirsiniz.

Çapa Temalı Ürünler

Polonya hediyelik eşya Çapa

Çapa, Nazi istilası sırasında Polonyalı kuvvetlerin dirayetini sembolize etmektedir. Savaş döneminde bu sembol şehrin tüm duvarlarında resmedilmiştir.

Bir dönem Sovyet istilası sırasında çapa sembolü yasaklansa da günümüzde hediyelik ürünlerde hala kullanılmaktadır.

Tuz Madeninden Tuz

Polonya'dan ne alınır tuz

Krakow’da çıkarılan tuz bir dönem dünyanın dört bir yanına ulaştırılmaktaydı. Günümüzde rezervler ve işleme gereği eskisi kadar üretilmese de hediyelik eşya satışı yapılan yerlerde hala bulunabilmektedir.

Ahşap Oyma Ürünler

Polonya hediyelik eşya Ahşap Ürümler

Ahşap oymacılığı tarihin her döneminde Polonya tarihinde önemli bir yer tutmaktadır. Birçok farklı şekilde yapılan ahşap oyma ürünler vardır. Fakat en bilineni Polonya kartalı ya da cücesi şeklinde olanlarıdır.

Kaszubka Bebekleri

Polonya hediyelik eşya Kaszubka

Kaszubka, yerel Polonya elişi bebeklerin bir çeşididir. Bebekler tamamen el ürünüdür ve yerel kıyafetler içerisindedir.

İşlemeli Masa Örtüsü ve Peçeteler

Polonya'dan ne alınır Masa Örtüsü

El işçiliğinin özgürlüğü ve güzelliği kaliteli Polonya kumaşları ile birleşince ortaya çok güzel ürünler çıkmaktadır. Polonya’dan alabileceğiniz kalıcı ve güzel ürünlerin başında işlemeli masa örtüsü ve peçeteler gelir.

Kağıt Kesme Sanatıyla Yapılan Eserler

Polonya'dan ne alınır Kağıt kesme sanatı

Polonya, kağıt kesme sanatıyla ve süslemeyle ünlüdür. Özellikle yerel figürlerin yer aldığı kağıtların kullanıldığı sanat eserlerinden mutlaka edinmelisiniz.

Avatar
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın