Pompidou Merkezi paris gezi rehberi

Parisliler’in “Beaubourg” (telaffuzu: Buubu) da dedikleri Pompidou Merkezi sanat ve kültürün toplumun her kesimine açık olduğu bir merkez.

Paris’te özellikle modern sanatlar anlamında görülebilecek en zengin koleksiyona sahip olan yer olması bir yana, yapının sadece kendisi bile başlı başına değerli bir modern sanat eseri.

Hem turistler hem de şehrin yerlileri tarafından yoğun bir şekilde ziyaret edilen, sadece yapının içerisi değil önündeki meydanın da günün her saati fazlasıyla kalabalık olduğu Pompidou Merkezi yarım gününüzü ayırıp mümkünse içerisindeki müzeyi de gezerek içinde ve dışında keyifle dolaşabileceğiniz bir yer.

Hadi gelin biraz tarihçesinden başlayıp burada neler görebileceğinize, Pompidou Merkezi’ni bu kadar değerli yapan özelliklerinin neler olduğuna bir göz atalım.

Pompidou Merkezi Hakkında Bilgiler

paris gezi notları Pompidou Merkezi

1977 yılında açılan Pompidou Merkezi başlarda Fransızlar tarafından pek beğenilmese de zamanla bu ön yargıyı yıkmayı başarmış bir kültür merkezi. Tabii bu eleştirilerin sebebi yapının sıra dışı mimarisi olmuş başlarda.

İç mekanda maksimum alan kullanımı için elektrik, ısıtma, su gibi tüm tesisatın binanın dışına yapıldığı, hatta burayı çepeçevre saran merdivenlerle daha da ilginç bir görünüm elde edilen Pompidou Merkezi binası bu açıdan son derece ilginç bir mekan aslında.

Hem tesisatların birbirine karışmaması hem de görsel açıdan bir bütünlük ve güzellik sağlamak için farklı tesisatlar da farklı renklerle kaplanmış.

Örneğin; su tesisatı yeşil, havalandırma mavi, elektrik tesisatı sarı ve asansör tesisatları da kırmızı borular içerisinde yer alıyor. Bu sistem hem tadilat gerektiğinde kolaylık sağlıyor hem de dışarıdan bakıldığında son derece güzel bir görünüm katıyor yapıya.

Pompidou Merkezi Binası’nın en önemli özelliği Ulusal Modern Sanatlar Müzesi’ne ev sahipliği yapması. Ancak binada bir kütüphane, yemek ve sosyal alan katları da bulunuyor ki buraya sadece müze gezmek için değil, keyifli zaman geçirmek için de gidilebiliyor.

Pompidou Merkezi Tarihi

Pompidou Merkezi hakkında bilgiler

Pompidou Merkezi tarihçesi Başkan Georges Pompidou’nun 1969 yılında burada bulunan Beaubourg Bölgesi’nde boş araziyi bir kültür merkezi inşa ederek değerlendirmek istemesiyle başlamış. Ve bu kültür merkezi için Fransa tarihinde ilk kez uluslararası bir mimari yarışması açılmış.

50’ye yakın ülkeden 681 katılımcının yer aldığı yarışmayı ise Renzo Piano, Gianfranco Franchini ve Brit Richard Rogers isimli mimarların özgün ve sıra dışı tasarımı kazanmış.

1977 yılında inşaatı bitip açılan ve bugünkü Pompidou Merkezi binası olan tasarım en önemli mimari ödüllerinden olan Pritzker Ödülü’nü de almış ayrıca.

Tabii yapı, binanın dışında yer alan tesisatları, zehirli sarmaşık gibi yapıyı saran merdivenleri ile Paris’in klasik dokusundan fazlasıyla farklıymış ve halk da ilk etapta beğenmemiş. Hatta bazıları buranın bir sanat merkezinden ziyade petrol rafinerisine benzediğini iddia etmişler.

Gerçi fazlasıyla eleştirel bir sosyal kişiliğe sahip olan Parisliler Eyfel Kulesi’ni de ilk yapıldığında beğenmemişler zaten. O yüzden asıl şaşırtıcı olan böylesine iddialı ve farklı bir yapıyı ilk anda beğenmeleri olurdu.

Tabii zamanla hem halk alışmış bu görüntüye hem de Pompidou Merkezi içerisinde yer alan Ulusal Modern Sanatlar Müzesi’nin zengin koleksiyonu bu alışma, beğenme sürecinde oldukça pozitif bir rol oynamış.

Ve Pompidou Merkezi yılda 5 milyondan fazla, Ulusal Modern Sanatlar Müzesi de yine yılda 3 milyondan fazla ziyaretçi alır olmuş.

Pompidou Merkezi Bölümleri

Pompidou Merkezi tarihi, görülmesi gereken önemli eserler, bölümer

Aslında Pompidou Merkezi önündeki meydanda oturup yapıyı dışarıdan seyrederek bu güzelliğin tadını çıkarabilirsiniz. Ancak bence bununla yetinmeyin. Bir de burayı içeriden görün ve mümkünse, zamanınız varsa müzeyi de ziyaret edin.

İçerisinde sinema, cafe ve çocuk eğlence alanları gibi sosyal bölümlerin de bulunduğu yapıyı gezerken yardımcı olması adına rehber tadında kısa kısa bilgiler de vereyim sizlere bunun için…

Ulusal Modern Sanatlar Müzesi (Musée National d’Art Moderne)

Moderne Pompidou Merkezi’ndeki en önemli yer Avrupa’nın en büyük modern sanatlar müzesi olan Musée National d’Art diyebilirim.

Ki bu müze New York’daki MoMa ve Londra’daki Tate Gallery gibi önemli modern sanat müzeleriyle yarışacak zenginlikte ve kalitede bir koleksiyona sahip.

5 binden fazla sanatçının 50 binden fazla eserini içeren koleksiyonuyla Pompidou Merkezi’nin dördüncü ve beşinci katlarına yayılmış olan müzede geçici ve kalıcı sergiler yer alıyor. Ki bu geçici sergiler ve kalıcı koleksiyonda Kübizm, Sürrealizm, Soyut Ekspresyonizm ve Primitivizm gibi akımların en güzel eserleri yer alıyor.

Müzenin 4. katta yer alan galerilerindeki eserler çağdaş sanatlara ayrılmış. Fotoğraf ve video başta olmak üzere sinema, performans sanatları ve modern tasarımlar da burada sergilenen eserler arasında. Ki özellikle Man Ray, Brancusi ve Brassai’nin fotoğraflarını burada mutlaka görmenizi öneririm.

5. katta yer alan galerilerde ise 1905’den 1980’li yıllara kadar geçen sürede yaratılmış, sürrealizm, kübizm, dadaizm, pop art ve soyut ekspresyonizm akımlarının örnekleri sergileniyor.

Fransız ressam Matisse’in eserlerinden oluşan geniş bir koleksiyon, Picasso ve Braque’nin erken dönem kübik resimleri, Kandinsky’nin soyut eserleri ve Dali, Ernst gibi ustaların sürrealist yapıtları burada sergilenen eserler arasında.

Müzenin koleksiyonunda 50 binden fazla eser olduğunu söylemiştim ancak bunların sadece 600 kadarı sergileniyor. Tabii sergilenen eserler belirli periyotlarda değiştirilerek bir sirkülasyon sağlanıyor ancak bazı önemli eserler hiç kaldırılmıyor.

Teras

Nefis bir Paris manzarası izlemek de Pompidou Merkezi’ni ziyaret edenlerin tadını çıkarabilecekleri bir başka aktivite. Aslında müzeyi ziyaret edenler için terasa çıkış ücretsiz.

Ancak müzeyle ilgilenmeyip sadece terasa çıkmak isteyenler de ufak bir ücret ödeyerek bu isteklerini gerçekleştirebilir. Ki yazının sonunda ücret bilgilerini de vereceğim.

Kütüphane

Girişi ücretsiz olan kütüphane aslında turistlerden çok Fransızlar’ın ziyaret ettiği bir yer. Ancak İngilizce de dahil yüzbinlerce kitaba sahip olan kütüphaneyi eğer belirli bir konuda araştırma yapıyorsanız veya sadece kitaplara şöyle bir göz atmak için bile gezebilirsiniz.

Pompidou Merkezi Çevresinde Gezilecek Yerler

Centre Georges Pompidou giriş ücretleri

Pompidou Merkezi sadece yapının kendisi ve içinde yer alanlardan dolayı bir ziyaret sebebi değil. Çevresinde de son derece güzel ve keyifli yerler mevcut. Örneğin Stravinsky Çeşmesi benim için bunlardan biri.

The Atalier Brancusi Heykel Stüdyosu

Pompidou Merkezi’nin kuzey ucunda, kültür merkezine bitişik bir binada yer alan The Atalier Brancusi Heykeltraş Constantin Brancusi’nin atölyesiymiş.

Sanatçı tüm eserlerini ve bustüdyoyu “tam olarak bıraktığı haliyle” korunması şartıyla devlete bağışlamış ve ardından burası da küçük bir müze haline gelmiş.

1957 yılında ölen sanatçının 187 heykel, 41 çizimden oluşan eserlerinin de yer aldığı stüdyolar Brancusi’nin özel hayatı ve çalışmalarına ışık tutan, ilginç bir yer.

Stravinsky Çeşmesi

Centre Georges Pompidou çevresinde görülmesi gerekenler Stravinsky çeşmesi

16. YY’dan kalma Saint-Merri Kilisesi’nin önündeki meydanda yer alan ve kilisenin klasik görünümüyle tamamen tezat modern eserlerle dolu bir havuzdan oluşan Stravinsky Çeşmesi sadece yarattığı bu tezat sebebiyle bile görmeye değer.

Niki de Saint Phalle ve Jean Tinguely tarafından yapılan 16 sıra dışı, modern eserin her biri Rus besteci Igor Stravinsky’nin bir eserini temsil ediyor.

Bestecinin “Ateşböceği“, “Fil“, “Denizkızı“, “Ölüm” ve “Tilki” gibi eserlerinden esinlenilen heykellerden siyah metal olanlar Tinguely’nin, parlak renkli olanlar ise Saint Phalle’nin.

Pompidou Merkezi’ne gitmişken bu ilginç meydan, havuz ve modern sanat eserlerini görmeden dönmemenizi öneririm.

Pompidou Merkezi Nerede? Nasıl Gidilir?

paris Pompidou Merkezi nerede ve nasıl gidilir
Pompidou Merkezi‘nin harita konumunu Google Maps’te açmak için tıklayın.

4. Bölge’de Georges Pompidou Meydanı’nda yer alan Pompidou Merkezi’ne gidiş için tren, metro veya otobüs kullanabilirsiniz.

Metro ile; 11 no’lu hat – Rambuteau İstasyonu’nda iniş, 1 veya 11 no’lu hatlar – Hotel de Ville İstasyonu’nda iniş, 1, 4, 7, 11 veya 14 no’lu hatlar için – Chatelet İstasyonu’nda iniş.

RER Trenleri’nin A, B veya D hattlarına binerseniz Chatelet-Les-Halles İstasyonu’nda inmelisiniz.

Burada geçen otobüsler ise 38, 29, 47, 75 numaralı olanlar.

Pompidou Merkezi Güncel Giriş Ücretleri

Pompidou Merkezi binasına giriş ücretsiz, öncelikle onu belirteyim. Burada ücretli girişi olan tek yer müze ve teras.

Ulusal Modern Sanatlar Müzesi giriş ücreti yetişkinler için 14 Euro, 18-25 yaş arası için 11 Euro ve biletinizi isterseniz giriş katında gişeden, isterseniz de resmi web sitesinden * alabilirsiniz. Museum Pass kartı olanlar ve 18 yaşından küçükler için giriş ücretsiz.

Müzeye girmeden terasa çıkmak isterseniz de (View of Paris) ücret 5 Euro.

Hemen yan binada yer alan The Atalier Brancusi Stüdyosu girişi ise ücretsiz.

  • centrepompidou.fr/en/Visit/Enhancing-your-visit

Pompidou Merkezi Ziyaret Gün ve Saatleri

  • Pompidou Merkezi ziyaret saatleri her gün 11:00 – 22:00 arası.
  • Ulusal Modern Sanatlar Müzesi ziyaret saatleri Salı hariç her gün 11:00 – 21:00 arası.
  • The Atalier Brancusi Stüdyosu ziyaret saatleri Salı hariç her gün 14:00 – 18:00 arası.
  • Kütüphane hafta içi her gün 12:00 – 22:00 ve hafta sonu 11:00 – 22:00

Paris seyahatinizde gerek duyabileceğiniz en önemli bilgilere şu içeriklerimizde bulabilirsiniz;

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın