Ponte Vecchio hakkında bilgi ve fotoğraflar

Floransa’nın En Eski Köprüsü: Ponte Vecchio

Güzeller güzeli Floransa‘nın en eski köprüsü Ponte Vecchio -ki adı da “Eski Köprü” anlamına geliyor- şehrin aynı zamanda en estetik ve ilginç yapılarından biri. Ünü ülke sınırlarını aşan üç kemerli taş köprü yüzyıllar boyunca kentin en ihtişamlı ve en trajik olaylarına tanıklık etmiş.

Bugün turistlerin üzerinde keyifle yürüdüğü, mücevher ve hediyelik eşya satan mağazalarda kendini kaybettiği köprü her ne kadar bakım ve restorasyonlar geçirmişse de bir türlü etrafındaki modern yapılaşmaya uyum sağlayamamış. Ancak bu tezat rahatsız edici bir görüntü olmaktan öte, yeni ve eskinin güzel bir karışımı olarak ortaya çıkıyor.

Floransa turuna çıkmadan önce şehir hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Floransa Gezi Rehberi yazımızı da okuyabilirsiniz.

Ponte Vecchio Köprüsü Hakkında Bilgiler

Ponte Vecchio hakkında bilgiler

3 kemer üzerine kurulmuş, 32 metre genişliğinde ve 95 metre uzunluğunda olan Ponte Vecchio köprüsü sokak müzisyenleri, ressamları ve satıcılarıyla üzerinde bulunduğunuzda ayrı güzel, nehirden veya Santa Trinita Köprüsü‘nden ayrı güzel görünüyor.

Floransa’nın şehir merkezi ile Oltrarno Bölgesini birbirine bağlayan, Arno Nehri’nin en dar kısmına yapılmış olan köprü aslında şehirdeki diğer pek çok köprüden biri, ancak burayı özel kılan uzun tarihi, üzerindeki hareketlilik ve tarihi eserler.

Ponte Vecchio Köprüsü Tarihi

Ponte Vecchio geçmişi

Floransa’nın en eski köprüsü diye iddialı bir giriş yapınca köprünün tarihinden de bahsetmek şart. Ponte Vecchio Köprüsü aslında Romalılar’ın bölgedeki varlığı ile hemen hemen aynı tarihe sahip. Bu bölgeye yerleşen Romalılar Arno Nehri’nin iki yakası arasındaki ulaşım için ilk olarak M.S. 994 yılında bir köprü yapmışlar. Ancak seller yüzünden deforme olan köprü tarihte birkaç defa yenilenmiş.

Bugün gördüğümüz köprü ise yine bir sel felaketi sonrası 1345 yılında yapılmış. Köprünün mimarının kim olduğu konusunda da çelişkili bilgiler var. Sanat tarihi uzmanı Giorgio Vasari’ye göre köprü Taddeo Gaddi isimli bir mimar tarafından tasarlanmış ancak başka kaynaklar da mimarın Neri di Fiovaranti olduğunu söylüyor.

Floransa gezilecek yerler Ponte Vecchio blog

Köprünün ilk yıllarından itibaren, üzerinde sağlı sollu kasaplar ve deri tabakhaneleri bulunuyormuş. Ancak 16. YY sonlarında I. Ferdinand tarafından bu dükkanların yaydıkları kötü koku yüzünden şehirde başka bir yere taşınması istenmiş ve boşaltılan dükkanlar ve işlikler mücevherciler tarafından doldurulmuş. Doğrusu bu hareket köprünün çehresini çok da güzel bir şekilde değiştirmiş.

Uzun geçmişi boyunca çeşitli doğal afetlerden kurtulan Ponte Vecchio aynı zamanda II. Dünya Savaşı’ndan da sağ çıkmayı başarmış bir köprü. 1944 yılındaki Alman bombardımanı sırasında Floransa’daki tüm köprüler yıkılırken, bu arbededen sağ çıkabilen tek köprü Ponte Vecchio idi.

Ponte Vecchio Köprüsü Gezilecek Yerler

Ponte Vecchio ve çevresinde gezilecek yerler

Aslında Ponte Vecchio Köprüsü yaklaşık 1 saatte gezip bitirebileceğiniz bir köprü. Sokak satıcıları ve mücevhercilere takılıp kalmazsanız tabii. Ancak yine de bu uzunluğu 100 metreyi bile bulmayan köprüde görmeye değer noktalarda bir liste halinde bahsedeyim ki atladığınız bir şey olmasın.

Manelli Kulesi: İlk yapıldığında hem nehrin iki yakası arasında ulaşım hem de şehir savunması amaçlı olduğu düşünülen köprünün iki taraftaki girişinde 2’şer adet (toplamda 4 adet) kule varmış. Zamanla bunlardan üçü yıkılmış ancak köprünün Oltrarno tarafındaki girişinde yer alan Manelli Kulesi bugün hala ayakta.

Vasari Koridoru: Yakın zamanda turistik ziyaretlere açılacağını duyduğum Vasari Koridoru ise köprünün üzerinde ancak dükkanların üst katında yer alan, Pitti Sarayı ve Vecchio Sarayı arasındaki bir bağlantı koridoru.

Bu koridor Floransa’nın en önemli ailelerinden Mediciler‘in iki sarayları arasında bir geçit yaptırarak, halkın arasına karışmak zorunda kalmadan bir saraydan diğerine gidebilmeleri için yapılmış. Elbette ailenin eşsiz sanat zevkini yansıtan değerli sanat eserleri ile de süslenmiş. 16. YY’da yapılan koridorun mimari da Giorgio Vasari, ki koridor adını da buradan almış.

Floransa gezisi Ponte Vecchio hakkında bilgi ve resimler

Kuyumcular ve İşlikler: Ponte Vecchio Köprüsü ilk yapıldığından itibaren üzerinde sağlı sollu dükkanlar ve işlikler varmış, ancak çok eskiden kasaplara ait olan bu dükkanlar sonradan mücevhercilerle dolmuş.

Bugün de hala bu dükkanlar ve işlikler köprü üzerinde yer alıyor. Hatta bazı işlikler mekanlarını genişletmek için destek kirişleri üzerine ek alan inşa ederek nehrin üzerine taşmaya başlamış. Ki aslında bu biraz görüntü kirliliği yaratıyor ancak köprüyü bir bütün olarak düşündüğünüzde bu da orijinalliğinin bir parçası olmuş.

Cellini Büstü: Ponte Vecchio Köprüsü’nün ortasında yer alan açıklıkta kentin en ünlü kuyumcusu Benvenuto Cellini’nin bir büstü yer alıyor. Geçerken bu heykele de bir göz atabilirsiniz.

Ponte Vecchio Köprüsü Floransa’daki en güzel turistik yapılardan biri ancak bu büyüleyici kentteki tüm görmeye değer noktaları tek bir sayfada görmek isterseniz Floransa Gezilecek Yerler yazımızı okuyabilirsiniz.

Ponte Vecchio Köprüsü Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ponte Vecchio nerede ve nasıl gidilir

Ponte Vecchio Köprüsü, Uffizi ve Pitti Bölgeleri’ni birbirine bağlıyor ve şehir merkezinde. Dolayısıyla isterseniz Floransa’da merkezi bir yerde konaklıyor olun, isterseniz trenle günü birlik şehre gelmiş olun her türlü yürüyerek en fazla 15-20 dakikada köprüye ulaşabilirsiniz. Ponte Vecchio tabelalarını takip etmeniz yeterli.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 thought on “Floransa’nın En Eski Köprüsü: Ponte Vecchio”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top