Ponte Vecchio, Floransa

Ponte Vecchio ya da namı diğer Eski Köprü, Floransa’da bulunan en eski ve en ünlü köprüdür. Floransa’da bulunan altı köprüden biri olan Ponte Vecchio, Uffizi ve Medici Sarayı’nı birbirine bağlar. 1345 yılında inşa edilen köprü, II. Dünya Savaşı sırasında şehrin yıkılmadan ayakta kalan tek köprüsü olma özelliğine de sahiptir. Bunun dışında 1966 yılında meydana gelen bir selden etkilense de hala ayakta olan köprü, Arno Nehri üzerinde bulunmaktadır.

Floransa gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen ve şehrin sembollerinden olan Ponte Vecchio üzerinde yapıldığından günümüze her zaman dükkanlar bulunmuştur. Bir dönem kasap, tabakhane ve demir atölyelerinin bulunması kötü koku  ve gürültü nedeniyle şehir sakinlerini ve Dük I. Ferdinand’ı rahatsız etmiştir. 1593 yılında bu gerekçelerle kapatılan küçük dükkanlar sonrasında yeniden inşa edilerek mücevher, altın işlemeleri satan hoş kuyumculara dönüştürülmüştür.

Gün içinde daha hareketli olan köprü üstündeki dükkanları gezmek ve buralardan alışveriş yapmak mümkündür. Akşam saatlerinde ise görkemli ve otantik görüntüsü altında gün batımının izlenebileceği bir noktadır.

Ponte Vecchio alışveriş
Şehrin simgelerinden olan Ponte Vecchio Köprüsü üzerinde birçok dükkan yer alıyor.

Ponte Vecchio’da Neler Görülebilir?

Eski Köprü birçok farklı yapı, görünüm ve açıdan görülmeye değer bir yerdir. Alt kısmında üç kemerli Ortaçağ Köprüsü bulunmaktadır. Bu yapı üzerinde ayrıca Ortaçağ döneminden kalma Mannelli Kulesi bulunmaktadır. Köprüyü koruma amaçlı yapılan bu kule Vasari Koridoru yapılırken yıkılmak istense de günümüze kadar gelmiştir. Bu kulenin etrafından dolaşan Vasari Koridoru 16. yüzyılda Giorgio Vasari tarafından yapılmıştır. Pitti ile Uffizi’yi birbirine bağlayan bu koridor Medici Ailesi’nin halka karışmadan koridordaki resimlere bakarak gidip gelmelerini sağlamak amacıyla yapılmıştır. Bir hikayeye göreyse bu koridor, kulenin sahibi olan varlıklı Mannelli Ailesi Medici’nin buradan doğrudan geçmesini istememiştir. Bu nedenle koridor inşa edilmiş ve günümüzde Ponte Vecchio üzerinde yer alan kuyumcularda hala işler durumda bulunmaktadır.

Ponte Vecchio Night
Ponte Vecchio, Floransa

Dükkanlar Arno Nehri ile iki kısma ayrılmaktadır. Dükkanların arasında şehrin panoramik olarak izlenebileceği noktalar vardır. 1900 yılında Floransalı ünlü kuyumcu Cellini’nin büstü köprü üstüne yerleştirilmiştir. Köprü üstünde yer alan kuyumculardan alışveriş yapmayacak bile olsanız bu muhteşem köprüyü gezmenizi tavsiye ederiz.

PAYLAŞ
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın