Eskişehir Porsuk çayı ve çevresindeki Adalar bölgesi hakkında bilgiller

Nüfus açısından bakıldığında Türkiye’nin en kalabalık şehirleri arasına giremeyen Eskişehir’in pek çok açıdan ülkenin “en”i olduğunu biliyor musunuz? Peki şehri ikiye bölen Porsuk Çayı ‘nın şehre kattığı güzellikler?

Sahip olduğu üç üniversite ve uygun fiyatlı hayat sunması ile en öğrenci dostu kent, ülkedeki en büyük organize sanayi bölgelerinden birine sahip olması sebebiyle endüstrileşmenin yüksek olduğu kent ve titiz şehir planlaması çalışmalarından dolayı da en yaşanılası ve huzurlu kent diyebiliriz.

Bu yazıda da şehrin bu yönünün en güzel örneklerinden biri olan Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi hakkında bilgiler vereceğim.

Porsuk Adalar Bölgesi Eskişehir

Özellikle son 10-15 yıldır şehircilik anlamında harika işler çıkaran, Eskişehir’i ülkenin en yaşanılası, en huzurlu ve turistik açıdan da fazlasıyla görmeye değer hale getiren bu çabaların başarılı sonuçlarından biri de Porsuk Çayı ve çevresinde şekillenen Adalar Bölgesi.

Gerek çayın kenarındaki yeşilliklerde keyifle oturan gençler, gerek iki yakayı birbirine bağlayan estetik köprüler ve gerekse her iki yakadaki şık, rahat cafe ve restoranlar… Üstüne bir de Venedik’i aratmayan gondol sefaları… Bir Eskişehir gezisinin en güzel ve en fotojenik anlarından olacaktır.

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi Hakkında Bilgiler

Adalar Eskişehir hakkında bilgi ve fotoğraflar

Aksu Dağı’ndan çıkıp yolu üzerinde başka dereler ve nehirlerle birleşen ve 500 kilometreye yaklaşan yolculuğunu Sakarya Irmağı’na dökülerek sonlandıran Porsuk Çayı Eskişehir’in içinden geçerek kente benzersiz bir estetik katıyor.

Tabii bu görüntünün en güzel kısmı, gondol ve tekne turlarının da yapıldığı Adalar Bölgesi. Ki şehrin en canlı ve de en turistik yerlerinden birisidir bu kısım.

Yerlilerin “Köprübaşı” adıyla da andığı bu kısım Atatürk Caddesi, Şair Fuzuli Caddesi ve Doktorlar Caddesi arasında kalıyor ve alışkın olduğumuz şehir görüntüsünden o kadar farklı bir dokusu var ki kendinizi bir Avrupa kentinde zannedebilirsiniz.

Adalar çevresinde kafeler eskişehir

Bölgede çok fazla tarihi yapı yok ancak buraya insanları çeken; tüm yapıların birbiriyle uyum içerisinde ve düzenli bir görünüme sahip olması, bölgeden geçen Porsuk Çayı’nın doğal dokuya uyum sağlaması, gondol ve tekne turları ve ayrıca çay etrafında keyifle zaman geçirilebilecek bolca cafe, restoran seçeneği bulunması diyebilirim.

Elbette tüm bu bileşimin Instagram’lık fotoğraflara harika bir arka plan olması da başka bir güzelliği ve turist magneti.

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi Tarihi

Eskişehir Adalar Bölgesi tarihi

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi yazısında bir iki cümleyle buranın geçmişinden de bahsetmem gerekirse bu bölgenin tamamının eskiden kentin tanınmış ailelerinden birine ait olduğunu söyleyebilirim. Ve bölge her zaman bir eğlence ve dinlenme mekanı olmakla birlikte içinde olunan dönemin trendlerine de hep uyum sağlamış.

60’lı yıllarda yazlık sinemalar, 70’lerde gazinolar, 80’lerde lunaparklar derken günümüzde cafeler, çayda gezintiler ve sosyalleşme alanı olarak gelişimine devam etmiş.

Porsuk Çayı ve Adalar’da Görülecek Yerler & Yapılacak Şeyler

Eskişehir Adalar bölgesinde gezip görülmesi gereken yerler

Aslında Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi han, saray, köşk, cami veya türbe gibi herhangi bir turistik veya tarihi yapıya ev sahipliği yapmıyor. Belki en fazla Eski Tepebaşı Belediye Binası’ndan söz edebiliriz tarihi yapı olarak.

Bu bölgenin güzelliği yazının başlarında da belirttiğim gibi Avrupai bir görünüme sahip olması, fotoğraf çekmek isteyenler için şık bir fotoğraf arka planı, romantik veya turistik aktivite arayışında olanlar için gondol veya tekne turları sunması, üniversite öğrencileri ve her türlü sakinlik arayanlar için çay kenarındaki çimlerde temiz havanın tadını çıkarma imkanı vermesi ve sosyalleşmek isteyenlere de zengin bir cafe, restoran seçeneğiyle cevap vermesi diyebilirim.

Eskişehir Porsuk'ta bot turları

Yeri gelmişken gondol ve tekne turlarının ücretlerinden de bahsedelim.

Doktorlar Caddesi’nin Porsuk Çayı’na bağlandığı kısımdan binebileceğiniz ve çay boyunca birkaç durakta da duran, Eskişehir Belediyesi’nin (ESBOT) düzenlediği gondol ve tekne turları hem turistik hem de ulaşım amacıyla binebileceğiniz seferlerden.

Eskişehir'de gondol turu nerede, ne kadar

15 dakika süren turistik tekne turunun ücreti 2020 Şubat itibariyle kişi başı 9 TL ve seferler bahar ve yaz aylarında yapılıyor.

En fazla 4 kişinin binebileceği gondol turlarının ücreti ise 45 TL olup, bu da sadece yaz ve bahar aylarında gerçekleştiriliyor.

ESBOT dışında da Porsuk Çayı’nda tekne turu yapabilirsiniz, onların da ücretleri hemen hemen bu seviyelerde.

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Eskişehir Porsuk nerede, nasıl gidilir
Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi’nin harita konumunu Google Maps’te açmak için tıklayın.

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi Eskişehir Tren Garı’nın hemen yakınında olduğu için buraya ulaşımın son derece kolay olduğunu söyleyebilirim.

Kente şehir dışından ve trenle geldiyseniz zaten gardan çıktıktan sonra yürüyerek 5 dakikada bölgeye ulaşırsınız.

Toplu taşıma tercih edenler için en uygun seçenek ise tramvay. İsterseniz Doktorlar Caddesi’nde yer alan İsmet İnönü Tramvay Durağı’nda, isterseniz de İki Eylül Caddesi’nde yer alan Çarşı Tramvay Durağı’nda inip birkaç dakika yürüyerek Porsuk Çayı’na ulaşabilirsiniz.

Araba ile gitmek isteyenler içinse bölgede birkaç tane paralı otopark mevcut. Turistik ve kalabalık bir yer olduğu için ücretsiz park alanı bulmak bu bölgede epey zor.

Otopark tavsiyesi isterseniz;

  • Kızılcıkla Mahmut Pehlivan Caddesi üzerindeki ücretli park alanlarını,
  • Madame Tadia Oteli’nin bulunduğu sokaktaki katlı otoparkı,
  • Kanatlı Avm yanındaki katlı otoparkı,
  • Köfteci Koca Yusuf yanındaki sokakta yer alan açık otoparkı tercih edebilirsiniz.

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi’nde Konaklama & Otel Tavsiyeleri

Eskişehir Adalar Bölgesi çevresinde konaklama yapılacak yerler

Eğer Eskişehir seyahatinizde şehrin bu popüler bölgesinde konaklamak isterseniz bölgede her bütçeye uygun bir çok tesis var.

Madame Tadia Hotel, 3★ Ibis Eskişehir, 3★ Ada Life, 3★ SennaCity Hotel ve 3★ Tymbris Hotel Eskişehir bu bölgedeki en popüler otellerden bazıları.

Eskişehir geziniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri şu yazılarımızda bulabilrsiniz:

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

9 Yorum

  1. Merhaba yazınızı gördüm gayet açıklayıcı ve güzel ama 2017 malum şuan 2020 deyiz ve fiyat artışı varmıdır sizce baya ucuz bilgisi olan cevap verirse memnun olurum teşekkürler şimdiden

  2. Nargile keyfinden bahsetmeniz çok garip. Nargile içmeyi özendirip tavsiye etmeniz yanlış. Yerinizde olsam bunu silerdim. Nargile içmek tavsiye edilebilecek birşey değil tam tersine sağlığa zararlı. Aynı sigara gibi.

  3. Eskişehire bir iş için gidecektim fakat bu yazıyı okuyup fotoğrafları gördükten sonra eskişehire gezmek için gitmeye karar verdim, hazır gitmişken işimi de hallederim 🙂

    • Eskişehir kısa süreli geziler için gerçekten çok güzel bir alternatif. Hem ziyaret hem ticaret için de çok uygun bir yer 🙂 Gelmişken mutlaka +1, 2 gün ayırıp şehri de gezin derim. Saygılar..

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın