Prado Müzesi tarihi ve önemli eserleri

Prado Müzesi: Madrid’in En Değerli Kampüsü

İspanya’nın ve hatta dünyanın en büyük, en önemli müzelerinden Madrid’deki Prado Müzesi. Koleksiyonunda 8000’in üzerinde resim, bir o kadar taslak çizim, 1000 heykel ve binlerce antik eşya, sikke ve doküman bulunan müze hem tarihi önemi, hem nefes kesici Neo-Klasik üsluptaki binası hem de sahip olduğu eserlerin değeri ile tüm bu “en“leri sonuna kadar hak ediyor.

Madrid ziyareti yaparken de uğramadan dönmeyin diyebileceğim tek yer. Bugün 200 yaşındaki Prado Müzesi kurulduğu dönemlerde İspanyol resim ve heykel sanatının Avrupa’nın geri kalanından hiç de aşağı kalır yanı olmadığını dosta düşmana ispatlamak amacıyla açılmış olsa da bugün sadece İspanyol sanatı değil, başta Alman ve Flaman olmak üzere Avrupa’nın en önemli ustalarının eserlerinin de görülebileceği bir müze.

Prado Müzesi Kuruluş ve Tarihçesi

Prado Müzesi hakkında bilgi ve fotoğraflar

Eğer yakınlarda bir Prado Müzesi ziyareti yapacaksanız, resim veya heykel sanatına daha önceden ilgi duymuş olsanız da olmasanız da bu benzersiz müzenin kuruluşu ve tarihçesi hakkında da az da olsa fikir sahibi olmanızı öneririm. Zira burada göreceğiniz eserlerin değeri zaten fazlasıyla yüksek olsa da, müzenin kendi değerinin de önemli ölçüde bir katkısı var.

1785 yılında İspanya Kralı III. Charles‘ın Mimar Juan de Villanueva’ya bir müze binası siparişi vermesiyle başlamış müzenin tarihçesi. Ancak araya giren savaşlar nedeniyle inşaat biraz uzun sürmüş ve yapı 1819 yılında Kraliyet Resim ve Heykel Müzesi olarak açılmış ilk defa.

1868 yılı ise Kraliçe Isabella’nın tüm İspanya’daki kraliyet saraylarında ve asillerin konaklarında yer alan eserleri toplatıp getirtmesiyle koleksiyonun zenginleştiği ve müzenin adının Prado Müzesi olarak değiştirildiği yıl olmuş.

Bundan sonra müzenin koleksiyonu genişledikçe yeni sergileme alanları ihtiyacı doğmuş, müze etraftaki diğer binalara taşmış ve bugün “Prado Kampüsü” adı verilen büyüklüğe ulaşmış, ki bu fiziksel genişlemeden yazının devamında ayrıca bahsedeceğim.

Museo Nacional del Prado Madrid

Ancak hazır koleksiyonun genişlemesinden bahsetmişken, bu konuda birkaç kelam daha edeyim.

Prado Müzesi 1819 yılında açılmış olsa da burada sergilenen koleksiyonun tarihçesi daha eskilere, İspanya’nın 1500’lü yıllardaki Habsburg ve Bourbon Hanedanlıklarına dayanıyor.

Başlarda koleksiyonunda 1500 civarı resim bulunan müzenin koleksiyonu V. Charles, II. Philip, V. Philip, VII. Ferdinand gibi hükümdarların katkılarıyla büyümeye başlamış. Ki bu hükümdarların hepsi de kişisel olarak ilgi duydukları alanlara yatırım yapmışlar. Örneğin VII. Philip özellikle Fransız Barok resimleri tutkunu olduğu için kraliyet koleksiyonunu bu yönde zenginleştirmiş.

Ancak asıl önemli büyüme adımları Prado Müzesi’nin 1872 yılında Trinidad Müzesi, 1971 yılında da Modern Sanatlar Müzesi ile birleşmesiyle gerçekleşmiş ve koleksiyon bugünkü on binleri geçen rakamına ulaşmaya başlamış. Ayrıca koleksiyonda yer alan 20. Yüzyıl’a ait eserlerin büyük çoğunluğu da Modern Sanatlar Müzesi ile birleşmeden dolayı Prado Müzesi envanterine geçen eserler.

Prado Müzesi Bölümleri

Museo Nacional del Prado önemli eserler

Prado Müzesi sahip olduğu koleksiyonu hızla büyütürken elbette bunları sergileyecek alan ihtiyacı da artmış. Ki aslında müze, tarihi boyunca tek bir gün bile koleksiyonundaki tüm eserleri sergileyememiş. Bugün bile koleksiyonun sadece belirli bir kısmı sergilenebiliyor.

Bu alan ihtiyacı yakınlardaki Buen Retiro Sarayı‘nın Balo Salonu olan Casón del Buen Retiro salonunu müzeye ekleyerek giderilmiş bir süreliğine. Ki Casón del Buen Retiro Salonu yönetim ofisleri, çalışma salonları yanında özellikle sanat ve sanat tarihine odaklanmış dünyanın en zengin kütüphanesine de ev sahipliği yapıyor (Prado Müzesi’nin bir parçası olarak). Ardından arkeolojik bir harabe olan Jeronimo Kilisesi kalıntıları restore edilerek müzeye eklenmiş.

Şimdi ise birbirinden ayrı olan bu yapıların birleştirilmesi ve bir Prado Müze Kampüsü oluşturma projesi devam ediyor. Mimar Rafael Moneo tarafından tasarlanan ve 2002 yılında başlanan projenin bazı aşamaları tamamlanıp açılmaya başlandı bile.

Prado Müzesi Koleksiyonundaki En Önemli Eserler

Prado Müzesi'nde görülmesi gereken eserleri

Prado Müzesi koleksiyonunun İspanyol Resim ve Heykel sanatı odaklı olduğunu söylemiştim ki müzenin kuruluş amacı da bu zaten. Dolayısıyla müzenin El Greco, Goya, Zurbaran, Murillo, Velazquez gibi İspanyol ustaların eserlerinin en güzellerine sahip olduğunu baştan kabul edebiliriz.

Ancak zaman içerisinde resim ve heykel dışında tarihi değeri olan diğer eserler (el yazmaları, taslak çizimler, arkeolojik kalıntılar) ve ayrıca Hyronymus Bosch, Titan, Tiziano, Rubens, Raphael, Rembrandt gibi başka Avrupalı ressam ve heykel traşların eserleri de Prado Müzesi koleksiyonuna eklenmiş. Ancak müze hala İspanyol resim ve heykel sanatını odağında tutmaya, en geniş yeri buna ayırmaya devam ediyor.

Prado Müzesi’nde sergilenen on binlerce eserin hepsinden bahsetmem tabii ki mümkün değil. Ancak müzede en çok ziyaretçi çeken, en popüler veya sanatsal değeri en yüksek olan eserlerden birkaç örnek verebilirim.

Ki böylece müzeyi ziyaret ettiğinizde kendi kişisel tercihlerinize uygun eserlerin sergilendiği salonları gezerken, belki bu eserlere de biraz zaman ayırmayı düşünebilirsiniz (zaten planlarınızda yoksa).

Las Meninas (Nedimeler) – Velazquez

Museo Nacional del Prado las menninas

Ünlü İspanyol ressam Diego Velazquez‘in en ünlü eserlerinden Nedimeler Prado Müzesi’nin de en önemli eserlerinin başında yer alıyor. Hatta belki de en önemlilerin en önemlisi diyebilirim.

Nedimeler tablosu yapıldığı dönemde sık rastlanmayan üç boyutlu bir derinliğe sahip. Resimdeki ayna detayı ve aynadaki dönemin İspanya Kral ve Kraliçesi IV. Philip ve Mariana‘nın yansıması bu derinliği sağlayan en önemli etken.

Tablonun ana figürü beyazlar içerisindeki küçük kızın ise Kral ve Kraliçe’nin kızı Margaret olduğu söyleniyor. Nedimeler tablosu aynı zamanda ressamın bir oto portresi, zira tablodaki şövalenin önünde duran ve resim yapan kişi Velazquez’in kendisi.

Tablo üç boyutlu derinlik algısı dışında, incelikle işlenmiş detayları, bazı sahnelerin ne anlama geldiğinin hala tam olarak çözülememiş olması sayesinde de sanat dünyasında önemli bir yere sahip.

La Maja Desnuda ve La Maja Vestida (Çıplak Maya ve Giyinik Maya)

Prado Müzesi ne var, gezilecek yerler

Aslında burada iki ayrı tablodan bahsediyorum. Francisco de Goya‘nın 1790 ile 1800 yılları arasında İspanya Başbakanı Manuel de Godoy’un isteği üzerine yaptığı Çıplak Maja isimli tablo o dönemde nü resim sanatının yasaklı olmasından dolayı bir başkaldırı niteliği taşıyor. Resimdeki kadının izleyicilerin direkt gözlerinin içine bakması da son derece tablonun cüretkar bir etki taşımasını sağlıyor.

Ressam bunun ardından aynı kadını, aynı yastıklar üzerinde giyinik olarak resmettiği Giyinik Maja isimli eserini de yaratmış. Birbirini tamamlayan bu iki eser İspanyol resim sanatının en iddialı örneklerinden.

Üç Güzeller – Rubens

Klasik Yunan Mitolojisi’nde Zeus’un kızları olan, ışıltının temsilcisi Aglaia, keyfin temsilcisi Euphrosine ve bereketin temsilcisi Thalia‘nın resmedildiği Üç Güzeller Tablosu Prado Müzesi’nin Avrupa resimleri koleksiyonundaki kayda değer eserlerden biri.

Çarmıhtan İndiriliş – Van Der Weyden

Van Der Weyden’in bir kilise şapeli için yaptığı, ölü İsa’nın çarmıhtan indirilişini gösteren resim sembolizm ile gerçekçilik arasındaki detayları ile öne çıkan eserlerden.

3 Mayıs 1808, Madrid’de – Goya

Ünlü İspanyol ressam Goya‘nın bir başka eseri daha Prado Müzesi klasikleri arasında yer alıyor. 3 Mayıs 1808 tarihinde Napolyon ordularının saldırısına uğrayan Madridlileri resmettiği tablo sanatçının özellikle ışığı kullanmadaki ustalığını yansıtıyor. Tabloda ölmüş ve ölmek üzere olan Madrid halkının yüz ifadeleri, karakterleri bu ışık kullanımı sebebiyle son derece etkileyici bir şekilde verilebilmiş.

Jacob’un Rüyası – Ribera

Museo Nacional del Prado

Bir başka değerli İspanyol sanatçısı Ribera‘nın İncil’den bir sahneyi resmettiği Jacob’un Rüyası da içerdiği sembolik anlamlar sebebiyle Prado Müzesi koleksiyonunun en popüler eserlerinden.

Tabloda bir çobanın ağaç altında uyurken gökten bir ışık huzmesinin süzüldüğü görülüyor. Ki bunun meleklerin yolu olduğu düşünülüyor. Renklerin ve ışığın ustalıkla kullanıldığı 1639 yılı eseri.

Prado Müzesi on binlerce eser içeren koleksiyonun yanında geçici sergilere de ev sahipliği yapıyor. Bu yazıda geçici sergilerin hangileri olduğundan bahsetmem mümkün değil, zira bu sergiler değişkenlik gösteriyor.

Ancak eğer belirli bir tarihte Prado Müzesi’ni ziyaret edecekseniz müzenin resmi internet sitesinde hangi tarihlerde hangi geçici sergilerin yer aldığı belirtilmiş durumda.

Prado Müzesi Açılış Saatleri

Prado Müzesi giriş ücretleri ve ziyaret saatleri

Prado Müzesi haftanın her günü ziyarete açık.

  • Pazartesi ve Cumartesi arası giriş saatleri 10:00 – 20:00, Pazar günleri ise 10:00 – 19:00
  • Müze 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık günlerinde resmi tatil olmasından dolayı kapalı.
  • 6 Ocak, 24 Aralık ve 31 Aralık tarihlerine özel ise ziyaret saatleri 10:00 – 14:00 olarak sınırlandırılmış.

Prado Müzesi Bilet Fiyatları

 

Prado Müzesi için normal bilet ücreti 15 Euro. Ancak yanında bir de rehber almak isterseniz ücret 24 Euro.

Eğer farklı tarihlerde de olsa yılda 2 ziyaret yapmayı düşünürseniz, iki ziyaret için kombine bilet 22 Euro. (Bu bileti iki farklı kişi tek seferde kullanamıyor). İndirimli bilet ücreti ise 7,50 Euro.

Prado Müzesi’ne ücretsiz giriş de mümkün. Pazartesi ve Cumartesi günleri arasında 18:00 – 20:00 arası, Pazar günleri de 17:00 – 19:00 arası giriş ücretsiz. Ancak bu saatlerin aşırı yoğun olacağını, hatta bu saatlerde müzeyi ücretsiz gezmek istiyorsanız 1-2 saat öncesinden sıraya girmeniz gerekeceğini de tahmin edebilirsiniz.

Prado Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Madrid Prado Müzesi nerede ve nasıl gidilir

İspanya’nın başkenti Madrid’de yer alan Prado Müzesi’nin adresi: Calle Ruiz de Alarcon 23, Madrid.

Toplu ulaşım kullanmayı tercih ederseniz Prado Müzesi’ne gitmenin en kolay yolu metro. Bunun için de iki seçenek var;

Kırmızı Hat (L2)’ye binerek Banco de Espana İstasyonu’nda inebilir,

Mavi Hat (L1)’e binerek Atocha İstasyonu‘nda inip, yaklaşık 10 dakika yürüyebilirsiniz.

Madrid geziniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri şu yazılarda okuyabilirsiniz;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top