Prado Müzesi

Prado Müzesi, Madrid’de bulunan dünyanın en ünlü ve görkemli sanat galerinden biridir. 1819 yılında açılan müze, neoklasik bir binada bulunmaktadır. El Paseo del Prado sokağındaki müze, adını bulunduğu yer olan “Prado”dan almaktadır. Yapılış hikayesi İspanyol kraliçesinin Paris Louvre Müzesi’ni ziyaret ederek oradan çok etkilenmesi üzerine başlamıştır.

Günümüzde birçok değerli ve ünlü sanat eserlerinin görülebileceği müze, İspanyol koleksiyonlarının sergilenmesi amacıyla yapılmıştır. Prado Müzesi koleksiyonu yaklaşık 8600 tablo, 5000 çizim, 2000 oymabaskı, 1000 para ve madalya, değerli birçok heykel, mobilya, eşya barındırmaktadır. Madrid gezilecek yerler listesindeki en önemli müzelerin başında gelen Prado Müzesi’nde sergilenen eserler İspanyol, İtalyan, Flemenk ve Flaman, Fransız, Alman resmi gibi gruplara ayrılmaktadır.

Çoğu İspanyol Kraliyet Ailesi tarafından toplanan eserlerin en ünlüleri arasında Valezquez’in “Las Meninas” ve “Bacchaus’un Zaferi”, El Greco’nun kendi cenazesini betimlediği “Çobanların Tapınması”, Rubens’in son yapıtlarından olan “Üç Güzeller”, çıplaklık tabusunun ele alındığı “Goya Koleksiyonu”, Fra Angelico’nun “Meryem’e Müjde”si, ışık ve gölge etkisinin kullanımı ile dikkat çeken “Aziz Filipus’un Şehit Edilişi” bulunmaktadır. Prado Müzesi, ek kısmının açılması ile daha görkemli hale gelmiştir. Rafael Moneo tarafından tasarlanan bu ek bölüm ile %50’lik bir alan daha sağlanmıştır ve böylece özellikle yoğun ilgi gören kısımlar daha geniş hale getirilmiştir.

Museo del Prado interior
Prado Müzesi, Madrid

Prado Müzesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Paseo del Prado, Madrid
  • Ulaşım: Atocha veya Banco de Espana metro istasyonlarından metro ile ya da 10, 14, 19, 27, 34, 37,45 numaralı otobüslerden biriyle bu müzeye ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Salı – Pazar 09:00 – 20:00 arasında ziyarete açıktır.
  • Giriş Ücretleri: Tam bilet 14, indirimli bilet 7 Euro’dur.
  • Web sitesi: https://www.museodelprado.es/
Önceki makaleAlmudena Katedrali
Sonraki makaleGran Via
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın