Prag alışveriş rehberi blog, bilgiler

Prag’ın bir alışveriş cenneti haline gelmesinde yerel halkının el sanatları konusundaki yatkınlığının ve özgün tasarımlar üretmedeki başarısının payı bir hayli fazla. Üstelik alışveriş mekanlarında; ahşap oyuncaklardan posterlere, kristallerden porselenlere kadar ustalıkla yaratılmış ürünler kadar ağız sulandıran lezzetleri de bulabilmek mümkün.

Yerel işletmelerin yanı sıra dünya çapında popüler olmuş markaların şubelerine de ev sahipliği yapan kentte sizleri bekleyen alışveriş olanaklarının tüm detaylarını hazırladığım Prag alışveriş rehberinde bulabilirsiniz. Bu sayede tatil günlerinizi daha da keyifli hale getirecek alışveriş programınızı kolayca hazırlayabilirsiniz.

Prag Alışveriş Hakkında Bilgiler

Prag’daki alışveriş olanakları hakkında detaya girmeden önce her zaman olduğu gibi önce kente özgü birkaç ipucunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Para Birimi: Ticari işlemlerde yerel para birimi Çek Kronunası (Koruna) kullanılıyor. Çek Kronu’nun uluslararası kısaltması “CZK”.

Ülke içerisinde kısaca “” olarak ifade ediliyor. Kentte bir şeyler yemek veya alışveriş yapmak için yanınızda yerel para birimi bulundurmanız veya kredi kartı kullanmanız gerekmiyor. Çünkü kent merkezindeki birçok otelde; Mc Donald’s, KFC, Marks & Spencer şubelerinde; Albert ve Billa gibi süpermarketlerde Euro hatta İngiliz Sterlin’i de kabul ediliyor.

Döviz Bozdurma: Prag’da neredeyse her turistik mekânın yakınında döviz bürosu bulunuyor. Ancak bu büroların büyük kısmı, müşterilerine yüksek komisyon öneriyor.

Turistik mekânlara yakın işletmelerde döviz bozdurmanız gerekirse öncelikle kent merkezindeki Kaprova Caddesi üzerinde faaliyet gösteren eXchange’e veya Palladium Alışveriş Merkezi’nin ana girişindeki Alfa Prague’a gitmenizi öneririm.

Para bozdurmadan önce gitmeyi planladığınız işletmenin web sitesi üzerinden VIP kupon alırsanız sunulan özel oranlardan yararlanma olanağına sahip olabilirsiniz.

Unicredit ve Raiffasen ATM’leri de komisyon oransız ve normal kur değerleri üzerinden gezginlere döviz bozdurma imkânı tanıyor. Döviz bürolarının yakınında bekleyip, turistleri çeşitli numaralarla kandırmaya çalışan organize suç örgütlerinin üyelerindense kesinlikle uzak durun.

Prag’da döviz bozdurma gerçekten sıkıntılı. Mağdur olmamak için mutlaka bozdurmak istediğiniz tutarın ne kadar Çek Korunası ettiği konusunda satıcı le mutabakata varın. Bazı dövizciler bozdurulacak tutara göre farklı tur uyguluyor. Bazıları alış kurlarını çok daha düşük tutuyor. Kısaca mutlaka elinize geçecek tutar konusunda öncesinde uzlaşın.

Kredi Kartı Kullanımı ve ATM’ler: Kentteki müzelerin tümünde ortalamanın üstündeki hemen hemen her yeme-içme ve alışveriş mekânında kredi kartı ile ödeme kabul ediliyor. Yine de küçük çaplı yerel işletmeler nakitle çalıştıkları için yanınız da bir miktar para bulundurmanızda fayda var.

Zaten nakde ihtiyaç duyarsanız kent merkezindeki ATM’lerden Visa ve MasterCard türevi kredi kartınızla düşük komisyon oranlarıyla para çekebilirsiniz. Tabii bu işlemi gerçekleştirebilmek için Türkiye’deyken kartınızı yurt dışı işlemlere açtırmayı sakın unutmayın.

KDV Muafiyeti (TaxFree): Prag’da Avrupa Birliği vatandaşı olmayan gezginler, “Tax Free” logosu taşıyan yerlerden tek seferde 2.000 CZK ve üstü alışveriş yaparlarsa vergi oranı dâhilinde iade hakkına sahip olabiliyor.

Vergi iadesinden yararlanmak isteyen bireylere alışveriş tarihinden itibaren 30 gün süre tanınıyor ve alışveriş mekânlarında faturanın yanı sıra bir başvuru formu veriliyor.

Eğer almış olduğunuz bu formu eksiksiz bir şekilde doldurur ve faturanızla birlikte havalimanındaki ilgili bölüme başvuru yaparsanız alışveriş tutarınızın %14’ü oranında para iadesi alabilirsiniz. Prag’da telekomünikasyon ve gıda kategorisine %5, diğer kategorilerdeki ürünlere ise %19 oranında vergi ekleniyor.

Mağaza, Dükkân Açılış Saatleri: Prag’daki alışveriş caddelerinde faaliyet gösteren çoğu dükkân ve mağaza hafta içi 08.00-18.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Hafta sonu bu mekânlar genelde 13.00’ten pazartesi sabahına kadar kapalı oluyor. Turizm sezonunun yoğun günlerinde küçük çaplı yerel işletmeler kapanış saatlerini 22.00’a kadar uzatabiliyor. Alışveriş merkezleri ise haftanın 7 günü açık olmakla birlikte 20.00’a kadar açık tutuluyor.

Pazarlık: Prag’da fiyatlar üzerine pazarlığı sadece küçük çaplı yerel işletmelerde ve pazarlarda yapabilirsiniz. Zincir mağazalarda ve alışveriş merkezlerinde ise yılda iki defa indirim dönemleri oluyor.

Bu dönemlerden ilki şubat ayında başlayıp nisan ayına kadar devam ederken ikincisi ağustos ayından ekim ayına kadar sürüyor. Bu dönemlerde ağırlık hazır giyim ve ayakkabı kategorilerine verilse de çoğu zaman diğer ürün grupları da kapsam dâhiline alınıyor.

Prag’da Alışveriş Yapılacak Yerler

Kentte son 15-20 yılda alışveriş kültürünün ekseni AVM’lere kaymış olsa da cadde üzerindeki mekânlar ve pazarlar da ürün çeşitlilikleriyle halen daha ilgi çekici özelliklerini koruyor.

Prag alışveriş rehberi dâhilinde kısaca bahsedeceğim bu yerler hakkında detaylar için “Prag’da Nerede Alışveriş Yapılır?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Prag Alışveriş Caddeleri

Prag'da alışveriş yapılacak caddeler

Birbiri ardına açılan AVM’ler yerel halkın ve gezginlerin yeni gözdeleri konumuna gelmelerine rağmen kentte halen daha uygun fiyatlı alışveriş yapılabilecek caddelere rastlamak mümkün.

Bu caddelerin başında birçok gezginin Prag gezilecek yerler listelerinin ilk sırasına koydukları Old Town Meydanı’na açılan Celetna ve Na Prikope geliyor.

Her iki cadde de zengin ürün çeşitliliği sayesinde yoğun ilgi çekiyor. Vodickova ve Stepanska caddeleri arasındaki bağlantı noktası konumundaki Lucerna Pasajı’nda; müzik enstrümanları, seramik ve çanta, cüzdan gibi objeleri satan dükkânlar yer alıyor. Koruna Pasajı’na ise hazır giyim ve aksesuar alışverişi için zaman ayırabilirsiniz.

Prag Alışveriş Merkezleri ve Marketler

Prag alışveriş merkezleri Palladium

Prag’daki alışveriş merkezleri her yaş grubuna hitap eden içerikleri kadar mimari özellikleriyle de dikkat çekiyor. 2005 yılında faaliyete geçen Centrum Chodov bu mekânlar arasında kapladığı alan bakımından en büyüğü.

200’ün üzerinde mağazayı barındıran 4 katlı AVM’de; Esprit, H&M, Swarovski, TommyHilfiger, MAC, Sephora, Marks & Spencer gibi dünya çapında üne sahip markalar bulunuyor.

Benzer tarzdaki içerik için Myslbek Shopping Gallery, Arcady Pankrac ve Slovanski Dum’ı gezi listenize ekleyebilirsiniz. Palladium ise zengin alışveriş olanaklarını dünyanın çeşitli bölgelerine özgü mutfak kültürlerinden örnekler sunan yeme-içme alanlarıyla birleştiriyor.

Prag’da yerel markalara ait büyük mağazalar da bir hayli ilgi topluyor. My Narodni ve Bila Labut, bu tarz mekânlar arasından öne çıkanlar.

Prag Sokak Pazarları

Prag alışveriş rehberi

Kentte en taze çiftlik ürünlerinden özgün tasarımlı ikinci el objelere kadar pek çok ürünü bulabileceğiniz yerlerse pazarlar. Prag Pazarı, kentin en büyük AVM’si ile boy ölçüşebilecek yapısıyla ün kazanmış.

Tarihi 13. yüzyılın başına kadar uzanan Havel Pazarı, kendine özgü atmosferleri ile kentteki günlük yaşam hakkında ziyaretçilerine değerli bilgiler sunan bir diğer mekân.

Komünist Dönem’den kalma eşyalar bulunabilen ender yerlerden biri olması Kolbenova Flea Market’ı koleksiyonerlerin gözünde değerli kılıyor.

Prag’dan Ne Alınır?

Prag yöresel hediyeler, Prag'da alışveriş

Prag alışveriş rehberinin başında da belirttiğim gibi kentte satın alınmaya değer ürünlerin fazla olmasında halkının etkisi çok büyük.

Ne demek istediğimi en iyi Çek porseleni, Bohemya kristalleri, Mucha posterleri, Marionette ve ahşap oyuncak satan dükkânlara girdiğinizde el işçiliğindeki ustalığı gördüğünüzde anlayabilirsiniz. Bu dükkânlarda ayrıca Prag’ın ünlü yapılarını konu alan magnet ve kupa gibi klasik hediyelik eşyaları da bulabilirsiniz.

Kentte satışı yapılan ürünler sadece ev eşyaları ve dekoratif objelerle sınırlı değil. Prag caddelerinde ve alışveriş merkezlerinde gastronomi tutkunlarının hoşuna gidecek lezzetler de bulunuyor.

Bu lezzetlerin başında ünü tüm dünyaya yayılan Çek biraları geliyor. Alkolü içeceklerden hoşlananlara denemelerini önereceğim bir diğer ürünse Karlovy Vary şehrinin spesiyalitesi Becherovka Likörü.

Aynı kentten tüm Çekya’ya yayılan kakao, badem ve vanilya aromalı kâğıt helvaları Prag sokaklarındaki tüm tezgâhlarda bulabilirsiniz.

Şehirde satılan hediyelik eşyalarla ilgili detaylı bilgi ve fotoğrafları Prag’dan ne alınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Prag seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek temel bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz;

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın