Prag'da yapılacak şeyler

Prag’da Ne Yapılır? Prag’da Yapılacak Şeyler Listesi

Prag’da ne yapılır? 30 yıl kadar önce şimdiki adı ile Çekya başkenti PragKadife Devrimi” adı altında komünist rejime baş kaldıran barışçıl protestolarla tarihe imzasını attı. Ve o günden sonra da Prag Avrupa’nın en bohem turistik destinasyonlarından biri olmaya başladı.

Bir şehri ziyaret ettiğimde her zaman ilk önce turistik yerleri ve yapıları merak ederim. Ardından da kalan zamanda neler yapabileceğimi, şehirdeki konserleri, sergileri, varsa özel turları araştırırım.

Hem etkileyici mimarisi, hem komünist tarihi, hem Katolik ve Musevi dini yapıları hem de kozmopolit sosyal hayatıyla bugün Avrupa’nın en güzel kentlerinden biri olan Prag beklentileri farklı olsa da her yıl milyonlarca turisti kendine çekecek güzelliklere ve aktivitelere sahip.

Siz de benim gibi ziyaret ettiğiniz şehirdeki görülmeye değer yerler yanında yapılabilecek aktiviteleri de merak ediyor, mümkün olduğunca deneyimlemek istiyorsanız Prag’da Ne Yapılır yazısında size sade bir liste sunacağım. Eğlence anlayışınıza ve beklentilerinize göre istediğinizi tercih edin ama Prag’ın tadını sonuna kadar çıkarmadan dönmeyin.

Prag’da yapılacak şeyler listesine geçmeden önce konaklama konusunda kısaca bilgiler vermek istiyorum.

Konaklama: Eski Şehir Meydanı ve çevresi, nehrin diğer tarafı Mala Strana bölgesi ve alışveriş bölgelerine yakın Yeni Şehir Prag’da konaklama yapabileceğiniz en popüler bölgelerden. Prag’da nerede kalınır başlıklı yazımızda konu hakkında çok detaylı bilgi ve tavsiyeler bulabilirsiniz.

Otel: 4★ Residence Malvaze, 4★ BoHo Prague Hotel ve 5★ Grandior Hotel şehirdeki en popüler otellerden bazıları…

Prag’da Ne Yapılır?

Prag'da ne yapılır listesi, Prag'da yapılacak şeyler

Prag’da yapılması gereken en önemli şeylerden bazıları:

 1. Prag Kalesi’ni gezin.
 2. Rehber eşliğinde Prag’ı keşfedin.
 3. Prag manzarasını seyredin.
 4. David Cerny’nin heykellerine yakından bakın.
 5. Bebek İsa’yı görün.
 6. Old Town Meydanı’nda zaman geçirin.
 7. Sigmund Freud’un heykelini bulun.
 8. Zivkov’un gece hayatını keşfedin.
 9. Kukla gösterisi izleyin.
 10. Tekne turu yapın.
 11. Çek biralarını tadın.
 12. Prag’ı gökyüzünden seyredin.
 13. Skydiving ile adrenalin dolu bir deneyim yaşayın.
 14. Çevres kasabalara günübirlik geziler yapın.

1. Prag Kalesi’ni gezin.

Prag'da yapılacak şeyler prag -kalesi

Prag her ne kadar aktiviteler açısından da çok zengin olsa da sanırım Prag turuna başlamanın en keyifli yolu şehirde yer alan tarihi yapıları görmek.

Gotik, Barok, Rönesans ve Art Nouveau stilinin en güzel örneklerinden onlarca tarihi yapıya sahip olan şehir, mimari açıdan büyüleyici güzellikte. Peki bu tarihi yapıların en önemlisi hangisi derseniz.. Elbette Prag Kalesi

970 yılında ahşap bir kale olarak inşa edilen Prag Kalesi‘ne 11. YY’da kraliyet konutu, 14. YY’da Aziz Vitus Katedrali eklenmiş ve bu sürede sürekli restorasyonlar geçirerek büyümüş.

Kale yıllar boyunca Bohemia krallarının sarayı olmakla kalmamış bugün de Çek Cumhuriyeti Başkanı’nın resmi konutu ve şehre gelen turistlerin uğrak noktası. Aslında kalenin içerisinde Prag’da Ne Yapılır yazısının devamında bahsedeceğim dini yapılardan St. Vitus Katedrali ve St. George’s Bazilikası, Eski Kraliyet Sarayı gibi tarihi ve turistik yerler de bulunuyor. Dolayısıyla Prag Kalesi görmeden dönmemeniz gereken en önemli yerlerden.

Prag’da ne yapılır diye düşünenler için diğer önemli tarihi yapılar ise Charles Köprüsü, Clementium, Eski Şehir Meydanı ve Saat Kulesi, Yahudi Mahallesi (Josefov) ve Vysehrad Kalesi diyebilirim.

Prag Kalesi ziyaretini organize edilmiş bir turla, dertsiz, tasasız ve uygun fiyatlı bir deneyim olarak yaşamak isteyenlere önerim ise:

Rehberli Prag Kalesi Turu: Turu satın almış olan 400’ün üzerinde kullanıcının 5 üzerinden 4,7 puan verdiği bu paketin ücreti 34 Euro. 3 saat süren tura;kaleye çıkarken ihtiyaç duyacağınız tramvay bileti, kaleye giriş ücreti, kuyrukta beklemeden öncelikli olarak içeri giriş, Aziz Vitus Katedrali, Eski Kraliyet Sarayı, Aziz George Bazilikası ve Altın Yol’u görebileceğiniz rota ve İngilizce rehberlik hizmeti, dahil. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

2. Bir yürüyüş turunda rehber eşliğinde Prag’ı keşfedin.

yürüyüş turu Prag'da yapılması gereken şeyler yürüyüş

Prag’da Ne Yapılır yazısında biraz da keşif turlarından bahsetmek istiyorum. Aslında şehirdeki tarihi ve turistik yapıları ziyaret etmeden önce, şöyle bir 2-3 saatinizi ayırıp kentin en önemli sokaklarını dolaşmak ideal bir başlangıç.

Stare Mesto denilen, Tarihi Şehir Merkezi de bu keşif gezisini yapabileceğiniz en ideal yer. Rahat ayakkabılarınızı giyin ve yürümeye başlayın. Seyahatinizin kalanında nereleri görmek istediğinizi netleştirmeye başlayacaksınız.

3. Petrin Tepesi’nden Prag manzarasını seyredin.

Prag'da ne yapılır manzara

Vlata Nehri kıyısındaki Petrin Tepesi hem şehrin en yeşil alanlarından hem de büyüleyici bir şehir manzarasına sahip.

Biraz hava alıp keyifle zaman geçirmek için Ujezd’den funikülere binerek 300 metredeki tepeye çıkıp minyatür Eyfel Kulesi replikasını görmenizi ve Prag’ı bir de buradan seyretmenizi şiddetle tavsiye ederim.

4. David Cerny’nin şehrin her yerindeki heykellerine yakından bakın.

Prag'da yapılacak şeyler David Cerny

Şehrin en ünlü heykeltraşı David Cerny’nin “tuhaf” eserleri Prag’ın farklı noktalarında sergileniyor. 10 garip görünüşlü bebekten oluşan Babies, Brownnosers ve Piss bunlar arasında en ünlüleri. Prag’da ne yapılır diye düşünüyorsanız, David Cerny’yi ihmal etmeyin.

5. Prag’ın Bebek İsa’sını görün.

Prag'da yapılacak şeyler Bebek İsa

Mala Strana’da yer alan bebek İsa Heykeli (Jesus of Prague) İsa’yı bebek olarak gösteren bir Katolik heykel.

Eserin kendisi görülmeye değer olmasının yanında her gün yüzlerce turist ve Praglı da gelip bir dilek tutuyor burada. Siz de dilek tutmayı unutmayın.

6. Old Town Meydanı’nda zaman geçirin.

Prag'da ne yapılır Old Town

Prag’ın 10.YY’dan beri çok az değişim geçiren yerlerinden biri Old Town Meydanı. Aslında meydanın kendisi bile şehrin eski ve yeni mimari örneklerinin tadını çıkarmak için ideal ki bunun dışında müzisyenler, ressamlar, heyecanlı turistler de ortamı çok daha keyifli hale getiriyor.

Prag’da ne yapılır diye soruyorsanız, sırada ne var diye düşünmeyi, bir sonraki durağınızı planlamayı bir kenara bırakıp Old Town Meydanı’nda keyifle birkaç saat geçirmeyi programınıza alın.

7. Sigmund Freud’un heykelini bulun.

Prag'da ne yapılır Sigmund Freud Heykeli

Sigmund Freud‘un heykeli kayıp mı? Değil. Stare Mesto sokaklarında yürüyüp ara sıra gökyüzüne bakmayı akıl ederseniz ünlü psikoanalistin 2 metre boyutundaki heykelinin metal bir askılıktan sarktığını göreceksiniz. Elbette tam lokasyonunu söylemeyeceğim.

8. Zivkov’un gece hayatını keşfedin.

Gece hayatını seviyor ve Prag’da ne yapılır diye araştırıyorsanız Zivkov tam size göre. 300’den fazla bar ve pub’ın bulunduğu ve şehrin yerlilerinin yaşadığı bölge gece hayatıyla da ünlü.

Şehir turunu bitirdiğinizde kendinize dinlenmek için birkaç saat tanıyın, ve en casual halinizle Zivkov’a doğru yol alıp eğlencenin tadını çıkarın.

9. Kukla gösterisi izleyin.

Prag'da ne yapılır kukla gösterisi

Çek Cumhuriyeti tarihi 12. YY’a uzanan kuklacılık ve kukla gösterileri ile ünlü. Dolayısıyla şehre yapacağınız ziyaretten bir kukla gösterisi izlemeden dönmek ülkenin en geleneksel aktivitelerinden birini kaçırmak demek.

Bu konudaki sözlerimi en iyi ve popüler kukla gösterilerini Marionette Tiyatrosu veya Spejbla & Hurvinek Tiyatrosu‘nda izleyebileceğinizi söyleyerek noktalıyorum.

10. Vltava Nehri’nde tekne turu yapın.

Prag'da ne yapılır Vltava Nehri tekne turu

Prag’ı bir de nehirden görmek ister misiniz? Tekne turu Prag’daki tarihi yapıları ve benzersiz mimariyi büyüleyici bir şehir manzarası eşliğinde seyretmenizi sağlayan keyifli bir aktivite. Turlar en az 2 saat sürüyor ve bazıları öğle veya akşam yemeği de içeriyor.

Bu turların en popüler olanlarından bir önerim ise:

Prag Tekne Turu: 45 dakika süren bu tekne turunda Chec Köprüsü’nden Devil’s Channel’a kadar Prag’ı Vlatava Nehri üzerinden seyrediyor, nehir kıyısındaki tarihi yapıları ve nefes kesici Prag Kalesi’ni görüyorsunuz. 16 Euro ücreti olan bu turu daha önceden almış olan 200’e yakın kullanıcı 5 üzerinden 4,4 olarak puanlamış. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

11. Ünlü Çek biralarını tadın.

Çekler dünyanın en iyi biralarına sahip olma iddiasındayken şehirde bu lezzeti tatmamak olmazdı. Prag’da ne yapılır diye bir liste hazırlıyorsanız binlerce Prag barından birinde ülkenin en iyi biralarını tatmayı da listeye almalısınız.

Pilsener Urwquell, Budvar, Krušovice veya Gambrinus... Denenecek çok fazla seçenek var.

12. Balonla Prag’ı Gökyüzünden Seyredin

Prag'da ne yapılır balon turu

Sıradışı deneyimleri sevenler için Prag’da Ne Yapılır yazısında nefes kesici güzellikler seyretmenize olanak sağlayan bir önerim var. Balonla gökyüzünden bu masal şehrini seyretmeye ne dersiniz? Üstelik bunun için organize edilmiş bir tur önerisi de verebilirim:

Balonla Prag Turu: Otelinizden özel olarak alınıp 1 saat süren bir balon seyahati yapacağınız bu turun ücreti kişi başı 199 Euro. Ve daha önceden bu hizmeti almış olanların puanı ise 5 üzerinden 4,9. Balon turunu tercihinize göre gün doğumunda veya gün batımında yapabileceğiniz gibi, yolculuğun hemen ardından nefis Çek şarapları ikramının da tadını çıkarabilirsiniz. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

13. Skydiving İle Adrenalin Dolu Bir Deneyim Yaşayın

skydiving prag'da yapılacak şeyler

Siz hiç kendini boşluğa bırakmanın tarifsiz hazzını yaşamayı düşündünüz mü? Prag’de ne yapılır diye düşünen adrenalin tutkunlarına önerim ise tecrübeli bir hoca eşliğinde çiftler skydiving deneyimi yaşamak.

Prag Skydiving Deneyimi: Kişi başı 168 Euro karşılığında bu aktiviteyi satın almanız halinde belirli bir buluşma noktasından alınarak atlayışı yapacağınız yere getiriliyor, güvenlik önlemlerinin ardından yaklaşık 60 saniye süren adrenalin dolu düşüşü (eğitmenle birbirinize bağlı şekilde) yaşıyorsunuz. Atlayış sonunda sertifikanız da size teslim ediliyor.

Biraz sıradışı bir aktivite olduğu için kullanıcı sayısı yüksek değil ancak bugüne kadar bu aktiviteye katılanlar 5 üzerinden 4,8 puan vererek memnuniyetlerini belirtmişler. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

14. Prag Çevresindeki Kasabalara Günübirlik Geziler Yapın

Prag'da yapılacak şeyler Konopiste Chateau

Eğer zamanınız varsa sizlere Parg çevresindeki şatolar, köy veya kasabalara günübirlik ziyaretler yapmanızı öneririm. Böylece turistik kent hayatının biraz dışına çıkıp gerçek Çekoslovak Kültürü’nü de yerinde görebilirsiniz.

Karlovy Vary, Nurnberg, Viyana gibi yakın şehirler yanında Yahudi Soykırımı’na dair en acı dolu hatıraları görebileceğiniz Lidice Köyü veya Konopiste Şatosu gibi daha yakın yerlere de gidebilirsiniz. Bu gezileri organize etmekle uğraşmak istemezseniz uygun fiyatlı paket tur seçenekleri de mevcut.

Bisikletle Günübirlik Konopiste Şatosu Turu: Kişi başı 75 Euro ücreti olan bu turda Prag – Viyana arasındaki bisiklet yolunun en güzel yerlerini bisikletle geçmek ve manzaranın tadını çıkarmak isterseniz bu günübirlik tur tam size göre.

Trenle Kanopiste’ye ulaşım, oradaki bisiklet ve güvenlik ekipmanları kiralama ücreti, şişe su, İngilizce rehberlik hizmeti ve Kanopiste Şatosu’nun bahçelerini ziyaretin dahil olduğu tur bir gününü keyifle şehir dışında geçirmek isteyenler için ideal. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Özetle Prag’da Ne Yapılır?

Prag'da yapılacak şeyler listesi

Prag’da ne yapılır diye düşünenler umarım yazının sonunda az çok bir fikir edinebilmiştir. Ancak zamanı veya bütçesi kısıtlı olanlar için “mutlaka” yapın diyeceğim belli başlı aktiviteler de var.

Kentin tarihi bölgelerinde yürüyüş yapıp bu yapıları en azından dışından görmek, Prag Kalesi‘ni gezmek, Old Town Meydanı‘nda dünyanın her yerinden gelen turistleri seyrederek dinlenmek ve bu arada alkol kullanıyorsanız Çek biralarını tatmak, biraz zamanınız kalırsa Vlatava Nehri’nden keyifli bir tekne turu yapmak bir Prag seyahatinin olmazsa olmazlarından.

Bütçeniz yüksekse balon turu ve yakın çevredeki kasaba ve şehirlere günübirlik turları da mutlaka yapmanızı öneririm.

Prag’da Ne Yapılır yazısında sizlere kentteki en ilginç ve popüler aktivitelerden bahsetmeye çalıştım. Yakınlarda bu şehre bir seyahat yapacaksanız aşağıdaki yazılarımıza da göz atmanızda fayda var:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top