Prag'dan ne alınır

Prag alışveriş konusunda da en az gezilecek yerler kadar zengin bir şehir. Şehrin turistik merkezi sayılan Eski Şehir Meydanı ve meydana yakın sokaklardaki hediyelik eşya dükkanı yoğunluğunu gördüğünüzde şaşırmanız garanti çünkü bu bölgede iş yapan birçok dükkan sahibinin geçim kaynağı turistlere yönelik satılan hediyelik eşyalar. Bu nedenle Prag gezisi boyunca gezilecek yerler kadar alışveriş konusuna da zaman ayıracağınız garanti. 

Prag'da konaklama yapılabilecek tüm bölgelerle ilgili detaylı bilgileri ve otel tavsiyelerimi Prag'da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz. En çok tercih edilen otellerden bazıları: 3★ Motel One Prague, 4★ Hotel UNIC Prague, 5★ Grandior Hotel Prague

Konu alışveriş olunca doğal olarak herkesin aklındaki tek soru ise “Prag’dan ne alınır?” İşte bu noktada merak ettiğiniz tüm şehre özgün hediye çeşitlerini Prag Gezi Rehberimizin en çok merak edilen bölümlerinden olan Prag’dan Ne Alınır? yazısı boyunca sizler için yazdık.

Prag’da döviz işlemlerinden mağazaların açılış saatlerine, güvenlik konusundan alışveriş yapabileceğiniz yerlere kadar tüm konuları Prag Alışveriş Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Prag Hediyelik Eşya

Çin’in dünya pazarına olan hakimiyetini yurt dışına yaptığınız gezilerin çoğunda görebilirsiniz. Hediyelik eşya dükkanlarında satılan eşyaların hemen hemen birçoğu aynı tarzda. Gittiğiniz şehrin adının ve simge yapılarının yer aldığı t-shirtler, kupalar, magnetler, kartpostallar, anahtarlıklar… Her şehirde olduğu gibi Prag’da da bu tip ürünlerle her dükkanda bolca karşılaşabilirsiniz. Ama hemen moral bozmak yok, Prag’da birbirinden güzel ve orijinal yöresel hediyeler ve eşyalar bulabilirsiniz. Üstelik burada satılan ürünlerin çeşidi birçok Avrupa kentine göre çok daha fazla.

Prag'dan ne alınır
Prag’da her bütçeye göre hediye bulabilirsiniz.

Lal Taşı, Kristal ve Cam Aksesuarlar

Prag’da yer alan lal taşı ve kristal ürünler Çek Cumhuriyeti‘ne özgü olan ürünlerin başında geliyor. 14. yüzyıldan beri ülkenin Bohem havasını yansıtan el işlemeciliği ürünü kristaller Prag’dan alınabilecek değerli eşyalar arasında yer alıyor. Günümüzde eski kalitesini koruyan kristal ürünler birçok mağazada mevcut.

Lal taşının farklı kalitede ve farklı şekillerde işlenmiş hali Prag’daki birçok yerden alınabilir. Fiyatlar kalitesine ve ağırlığına göre değişse de küçük bir kolye 700 Çek Korunası, yoğun şekilde işlenmiş bir broş ise 30.000 Çek Korunası‘na mal olmakta. Şehrin birçok noktasında bu ürünleri satan mağazaları bulabilirsiniz. Eğer kendinize ve sevdiklerinize biraz daha ekonomik cam süsler almak isterseniz her hediyelik eşya satan dükkanda satılan basit ama güzel minik cam ürünlerinden alabilirsiniz. Minik çiçek vazoları en çok satılan ürünler arasında yer alıyor.

Bu arada bu ürünlerle ciddi ilgileniyorsanız cam atölyelerine düzenlenen gezilere katılarak hem ürünlerin nasıl yapıldığına şahit olabilir hem de bolca alışveriş yapabilirsiniz. Şehir içinde biraz daha ekonomik alışveriş yapmak isteyenler için en güzel dükkanlardan biri Blu Praha adındaki mağazalar. Konu hakkında son bir not; ürünler el işi olduğu için bir ürünü beğendiğinizde satıcı sizi kaçırmamak için bu ürünlerin eş işi olduğunu, benzerini başka bir yerde bulamayacağınızı falan söyleyebilir. Ürünlerin el işi olduğu doğru ama aynı modeli birçok dükkanda görmeniz garanti. Bu yüzden bir ürünü satın almadan önce fiyat araştırması yapmanızda alırken de pazarlık yapmanızda fayda var.

Prag cam alışverişi
Kristal ve cam eşyaları Prag’da oldukça popüler.

Kukla

Prag’da satılan ve şehre özgü eşyalardan bir diğeri kuklalar. Şehrin birçok noktasında yer alan birbirinden güzel kukla dükkanlarında çeşit çeşit kuklalar bulabilirsiniz. Kukla üretimi neredeyse sanat haline geldiği için her dükkanda farklı hallerini görmeniz mümkündür. Kukla fiyatları ürünün boyutuna ve detayına bağlı olarak 15-20 Euro‘dan başlayıp binlerce Euro’ya kadar çıkabiliyor. Bu dükkanlarda alışveriş yapmak kadar fotoğraf çekmek de çok zevkli.

Prag kukla alışverişi
Prag’da her boy ve türde kukla bulabilirsiniz. Kukla fiyatları boyuta ve kukla kalitesine göre değişiyor.

Antika Ürünler

Özellikle antika kitap ve baskı ürünleri Prag’da çok popülerdir. Eski Şehir ve Mala Strana’da bulunan birçok kitapçı ve antikacıda kitapların değerli basımlarını bulabilirsiniz.

Prag bit pazarı
Bit pazarı tezgahlarında satılan kimi ürünler oldukça ilgi çekici.

Carlsbad Spa Wafers

19. yüzyılda yapılmaya başlanan bir tatlı çeşididir. Vanilyalı, tarçınlı, fındıklı gibi çeşitleri olan bu tatlı taze tüketilebildiği gibi paketlenmiş şekilde de alınabilir.

Carlsbad Spa Wafers
Carlsbad Spa Wafers, hem yeme içme hem de alışveriş için güzel bir alternatif.

Alfons Mucha Resimleri

Hiç şüphesiz ki Çek sanatçılarının en ünlülerinden biri Alfons Mucha’dır. 20. yüzyılın başlarında yaşayan Mucha’nın çalışmalarını ve bundan esinlenilen hediyelikler Prag’dan alabileceğiniz ürünlerdendir.

Alfons Mucha hediyeler
Alfons Mucha hediyeleri

Klasik Müzik Eserleri

Dvorak, Smetana, Martinu ve Janacek gibi klasik müzik yapan Çek sanatçıların eserlerini içeren CD’ler hemen her mağazada bulunabilir.

Prag kasik müzik cd
Prag’da klasik müzik cd alışverişi yapabilirsiniz.

Giyim

Özellikle son yıllarda kadın ve erkek giyiminde adından söz ettirmeye başlayan Prag’da H&M, Zara, Hugo Boss, Louis Vuitton, Prada gibi dünya markaları bulunur. Bunun yanı sıra yerel butiklere de özgün tasarımları nedeniyle bir şans verilmelidir.

Sonuç olarak Prag’da kendinize ve sevdiklerinize alabileceğiniz birçok hediye alternatifi var. Hiçbir şey bulamazsanız bile Prag Kalesi, Eski Şehir Meydanı ya da Karl Köprüsü‘nde seyyar satıcılarda satılan minik Prag resimleri bile baktıkça Prag gezinizi hatırlamaya yedek minik şeylerden.

Prag’da alışveriş hakkında merak ettiğiniz tüm konuları Prag Alışveriş Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın