Prag gezilecek yerler Eski Şehir Meydanı

Prag Tarihine Yolculuk: Prag Eski Şehir Meydanı

Prag Eski Şehir Meydanı (Staromestske Namesti) aslında görüp görebileceğiniz en zengin meydanlardan biri. Barok stili mimarinin en güzel örneklerini oluşturan ama aslında Ortaçağ’da ve hatta öncesinde yapılmış olan Gotik yapılarla dolu meydan bugün hareketli bir kalabalığa ev sahipliği yapıyor. Ancak hemen her köşesinde tarihinin izlerini görmek mümkün.

Yaz aylarında meydanı çevreleyen cafe ve restoranlarla, kış aylarında burada kurulan buz pisti ile sadece turistleri değil Praglıları da akın akın kendine çeken meydanı gezmek için 1 gününüzü ayırmanızı öneririm. Tabii eğer meydanda yer alan yapıları sadece dışarıdan görmekle yetineceksiniz. Ki emin olun, bazılarını ziyaret edip içini de görmek istersiniz. O yüzden buraya elinizden geldiği kadar çok zaman ayırın.

Bu arada, Prag şehriyle ilgili konaklama, yeme içme, para birimi, alışveriş gibi tüm detayları bir arada bulabileceğiniz Prag Gezi Rehberi yazımızı da okuyabilirsiniz.

Prag Eski Şehir Meydanı Hakkında Bilgiler

Prag Eski Şehir Meydanı hakkında bilgi ve fotoğraflar

Tarihi boyunca Prag şehrinde yer alan kutlamalara, festivallere, ayaklanmalara, politik gösterilere tanıklık etmiş olan Eski Şehir Meydanı turistler için gerçek Prag’ı tanıyabilecekleri en önemli yerlerden.

Üstelik –Prag Kalesi’ni saymazsak eğer- şehirdeki en önemli turistik yerler de burada yer alıyor. O yüzden lafı çok da uzatmadan meydanın tarihine ve burada görebileceklerinize geçelim.

Prag Eski Şehir Meydanı Tarihi

Prag Eski Şehir Meydanı geçmişi

Prag şehri Vlatava Nehri’nin diğer yakasından yavaş yavaş bu tarafa yayılmaya başladığında, 11. YY’da bir pazar yeri olarak ortaya çıkmış Prag Eski Şehir Meydanı. Ancal Lükemburglu Jan kentin soylularına belediye meclisi kurma izni verdiğinde bugün Eski Belediye Sarayı olarak bina yapılmış ve bu da meydanın hareketlenmesinin başlangıcı olmuş.

Bir dönem Kraliyet Sarayı’nın da (şimdiki yeni Belediye Binası) burada yer almasıyla popülerliği artan meydan ondan sonrasında da sürekli gelişmiş ve büyümüş.

İki dünya savaşı ve çeşitli felaketlerden sağ çıkabilen tarihi yapılar dönemlerinin en usta Çek mimarları tarafından o döneme özgü Barok, neo-klasik veya Rokoko stilleriyle restore edilmiş ve bugüne kadar gelebilmiş. Şimdi ise dünyanın her yerinden gelen milyonlarca turisti bir göz ziyafeti çekiyor.

Prag Eski Şehir Meydanı Gezilecek Yerler

Prag Eski Şehir Meydanı ve çevresinde gezip görülecek yerler

Prag Eski Şehir Meydanı gerek biraz oturup havasını solumak için son derece keyifli, gerekse sahip olduğu tarihi yapılar açısından çok zengin bir meydan.

Dolayısıyla buradaki her detayı yazmaya çalışsam bir kitap olur. O yüzden en önemlilerinden birkaç cümleyle bahsedip gerisini sizin keşfinize bırakmayı tercih ediyorum.

1. Kinsky Sarayı

Prag Eski Şehir Meydanı Kinsky Sarayı

Golz Ailesi tarafından konut olarak yaptırılan ve 1768 yılında Stepan Kinsky satın alınca adı da Kinsky Sarayı olan bu benzersiz Rokoko stili yapı meydandaki diğer binalardan zerafeti ile ayrılıyor.

Kilian Ignaz Dientzenhofer tarafından tasarlanan, Franz Platzer’in heykelleriyle süslenen, pembe ve beyaz renklerin ağırlıkta olduğu ön cephesi dikkatinizi mutlaka çekecektir.

Bina ayrıca 1948 yılında komünist partinin yönetimi ele aldığının buradan, sarayın balkonunda duyurulması ile de ünlü. Şimdilerde ise Ulusal Galeri Kinsky Sarayı’nda geçici sergiler düzenliyor.

2. Tyn Kilisesi

Prag Eski Şehir Meydanı Tyn Kilisesi

Prag Eski Şehir Meydanı çoğunluğu Gotik stili olmak üzere yüzlerce tarihi yapı ve kilise ile dolu ancak içlerinden en görkemlisi Tyn Kilisesi.

1365 yılında yapılan kilise uzun tarihi boyunca geçirdiği restorasyonlar sayesinde Rönesans ve Barok stillerinden de etkilenerek, ilginç bir karışım olmuş.

Eski Şehir Meydanı’na hakim olan iki kule külahının en dikkat çekici yeri olduğu kilisenin içi de en az dışı kadar görkemli ve hala faal bir kilise olmasından dolayı ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

İsa’nın Çilesi’nden sahnelerin betimlendiği taçkapı, Gotik heykeller, vaftiz kurnası, Vaftizci Yahya betimlemeleriyle süslenmiş sunak buraya giderseniz görmeniz gereken detaylardan.

3. Saint Jacob Kilisesi

Prag Eski Şehir Meydanı Saint Jacob Kilisesi

13. YY’da Gotik tarzda inşa edilen ve sonrasında özellikle 1689 yılındaki yangından sonraki restorasyonlarda çeşitli Barok ögelerle süslenen Saint Jacob Kilisesi Prag’daki en güzel birkaç kiliseden biri.

Heinsch, Brandl ve Reiner gibi sanatçıların duvar süslemelerinin yanı sıra Heykeltraş Ferdinand Brokof tarafından yapıan Kont Vratislav’ın mezarı bu kilisedeki en dikkat çekici eserlerden. Kilise ayrıca muhteşem akustiği ile klasik müzik konserlerine de ev sahipliği yapıyor.

4. Belediye Sarayı

Prag Eski Şehir Meydanı Belediye Sarayı

Yapımı 1905 – 1911 yılları arasında tamamlanan Art-Neavou stilinin en güzel örneklerinden biri olan Belediye Sarayı’nın yerinde eskiden Gotik tarzda Kraliyet Sarayı bulunuyormuş. Antonin Balsanek’in tasarımı olan bu son bina bugün aynı zamanda bir kültür merkezi.

Heykellerle süslü dış cephesinden daha fazlasını görmek isterseniz, rehberli turlarla içeridek, Prag’ın en önemli konser salonu olan Smetana Salonu’nu, Alfons Mucha başta olmak üzere çeşitli Çek sanatçılar tarafından süslenen odalarını da ziyaret edebilirsiniz.

5. Barut Kapısı

Prag Barut Kapısı Eski Şehir Meydanı

11. YY’da Prag şehri kalenin dışına taşmaya başladığı zamanlarda şehre açılan 13 kapı varmış, bir tanesi de Barut Kapısı.

Belediye Sarayı’nın güneyinde yer alan bu geçit o zamanlar burada bulunan Kraliyet Sarayı’nın yanına savunma ve korunma amaçlı inşa edilmiş. 17. YY’da barut deposu olarak kullanıldığı için adı Barut Kapısı olarak kalan geçit gösterişli kabartma ve süslemeleriyle dikkat çekiyor.

6. Celetna Sokağı

Prag Eski Şehir Meydanı Celetna Caddesi

Prag Eski Şehir Meydanı’na çıkan sokakların her biri son derece çekici ancak Celetna Sokağı’nın yeri başka. Taç giyme törenlerinin de gerçekleştirildiği Kral Yolu’nun bir parçası olan sokak 14. YY’dan itibaren popülerleşmeye başlamış.

Burada göreceğiniz binaların hepsi birbirinden güzel ve ortak özellikleri ise, 11. veya 12. YY’da Gotik tarzda yapılmaları ancak yüzyıllar sonra Barok tarzda yenilenmiş olmaları. Bu sokakta 34 numaradaki Siyah Madonna Evi küçük bir de müze aynı zamanda. Çek kübizmini merak eden turistlerin mutlaka uğramasını öneririm.

7. Eski Belediye Sarayı ve Astronomik Saat

Astronomik Saat Prag Eski Şehir Meydanı

Siz yedinci sırada bahsettiğime bakmayın, Parg Eski Şehir Meydanı’ndaki yapıları saat yönünde sırayla anlattığım için ancak yeri geldi. Ama Eski Belediye Sarayı ve Astronomik Saat burada göreceğiniz eserler arasından en önemlileri.

1338 yılında inşa edilen Eski Belediye Sarayı zamanla etrafındaki evlerin de buraya eklenmesiyle büyümüş. Gotik ve Rönesans dönemi mimarisinden ögelere sahip olan yapı dışarıdan etkileyici göründüğü kadar içi de süslemeleriyle son derece görkemli.

Ancak milyonlarca turisti buraya çeken yapının sadece kendisi değil, 15. YY’da binaya eklenen astronomi saati. Dünyayı evrenin merkezine alarak, Jan Z Ruze tarafından yapılan saat sadece saati değil tarihi ve gezegenlerin konumlarını da gösteriyor.

Güneşin Zodyak’ın 12 evinden geçişini gösteren hareketlerini de içerdiği için Astronomik Saat denilen saat kulesi her saat başında yaptığı ilginç şovla ünlü.

Prag Eski Şehir Meydanı Astronomik Saat gösterisi

Bu şovda önce saat kulesinin üstünde yer alan iki pencereden 12 havariyi temsil eden kuklalar sırayla geçit yapıyor. Bu sırada aşağıda saatin iki yanında -Ortaçağ inanışına göre şehrin korktuğu 4 simge- hareket ediyor.

Bu simgeler ise;  Ölüm (bir iskelet formunda), yanında bir Türk, bunların karşısında açgözlülük (elinde para kesesi tutan Yahudi formunda) ve kibir (aynada kendisini seyreden bir kukla).  Bu şov bir horozun çıkarak kanatlarını çırpmasıyla son buluyor.

Başka bir deyişle, Prag Eski Şehir Meydanı turununz ne kadar sürerse sürsün, bir saat başında Astronomik Saat’in yakınlarında olmayı unutmayın.

8. Aziz Niklaus Kilisesi

Prag Eski Şehir Meydanı Aziz Niklaus Kilisesi

Aslında Aziz Niklaus Kilisesi’nin tarihi 12. YY’a dayanıyor ve o dönemlerde de şehrin ana kilisesiymiş. Ancak bugün gördüğümüz kilise 1735 yılında Kilian Ignaz Dientzenhofer’in tasarımıyla yeniden yapılmış.

1700’lü yılların sonuna gelindiğinde kaderine terk edilen kilisenin yardımına I. Dünya Savaşı koşmuş diyebiliriz. Çünkü Prag garnizon komutanı şehirdeki sanatçıları kiliseyi süslemekle görevlendirmiş ve bunu yapmayanları cepheye göndermekle tehdit etmiş. Sonucunda ise bugün etkileyici bir akustiğe sahip olan ve bu yüzden konser salonu olarak da kullanılan, Prag’lı sanatçıların freskleri, kabartma ve heykelleriyle süslü bu etkileyici kilise ortaya çıkmış.

Eski Prag Meydanı tarihi eserler açısından görüp görebileceğiniz en zengin meydan demiştim. Dolayısıyla burada yer alan yapılar bu 8 eserle sınırlı değil.

Devlet Tiyatrosu Binası, Carolinum, Bethlehem Şapeli,Aziz Gall Kilisesi, Aziz Martin Kilisesi, Karel Sokağı, Jan Hus Anıtı, Karlova, Klementinum, Clam-Gallas Sarayı, Kunstat Lordları Sarayı, ve İki Altın Ayılı Ev gibi sayısız kilise, saray ve sokak sizi etkileyecej yerlerden.

Prag Eski Şehir Meydanı’ndaki görmeye değer eserler dışında, şehirdeki tüm turistik yerleri bir arada bulabileceğiniz Prag Gezilecek Yerler yazısını da okuyabilirsiniz.

Prag Eski Şehir Meydanı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Prag Eski Şehir Meydanı nerede ve nasıl gidilir

Vlatava Nehri’nin Doğu yakasında bulunan Prag Eski Şehir Meydanı şehrin en merkezi yerlerinden biri olması dolayısıyla ulaşım açısından kolay bir yer. Eğer bu bölgede veya yakınlarında konaklamıyorsanız toplu ulaşım bilgisini ise şu şekilde verebilirim:

Metro ile; Metro A hattına binerek Staromestska İstasyonu’nda, Metro B hattına binerek Namesti Republiky İstasyonu’nda, veya hem Metro A hem de Metro B hatlarıyla Mustek İstasyonu’nda inebilirsiniz.

Tramvay ile; 2, 17 veya 18 numaralı tramvaylarla Staromestska İstasyonu’nda inebilirsiniz.

Prag’da konaklama ile ilgili araştırma yapıyorsanız Prag’da Nerede Kalınır yazımızı da okumalısınız.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top