Prag Josefov

Josefov ya da Türkçe karşılığı ile Eski Yahudi Mahallesi, Prag’da Vltava’nın sol kısmında yer alan bir yerleşim yeridir. Adından da anlaşılacağı üzere bir Yahudi yerleşim yeridir. Yahudilerin Prag’a ne zaman geldiği tam olarak bilinmemekle birlikte 13. yüzyılda ilk Yahudi yerleşim yerlerinin oluşturulduğu düşünülmektedir.

Prag gezilecek yerler listesinde üst sıralarda yer alan Josefov, Yahudilerin 500 yıl boyunca etrafı duvarlarla çevrili şekilde yaşadıkları alandır. II. Joseph döneminde Yahudiler ile ilgili kuralların yenilenmesi üzerine bölgeyi terk eden topluluklar olmuştur. Josefov’un bir kısmı 19. yüzyılın sonunda Parizska gibi caddelere yer açmak için yıkılmıştır.

Prag Eski Yahudi Mahallesi (Josefov) Gezilecek Yerler

Josefov’da görebileceğiniz yerler arasında gettoda yaşayan Yahudilerin defnedildiği Eski Yahudi Mezarlığı, Eski Yahudi Mezarlığı’nın yanında bulunan Eski – Yeni Sinagog, Azize Agnes için yapılan Bohemyalı Azize Agnes Manastırı, 16. yüzyıldan kalma Yahudi Belediye Sarayı, Rönesans’ın en güzel örneklerinden olan Yüksek Sinagog, özel bir sinagog olan Maisel, 20. yüzyılın başında inşa edilen Tören Salonu, 17. yüzyıldan yapılan barok Klausen Sinagogu, 15. yüzyıl eseri Pinkas Sinagogu ve dekorasyonu ile dikkat çeken İspanyol Sinagogu’dur.

Şehrin en etkileyici kısımlarından olan Josefov’da Yahudilerin el yapımı eşyalarının sergilendiği koleksiyon sergisini görmek de mümkündür. Bu bölgede yer alan Franz Kafka Sergisi’nde ünlü Çek yazar Kafka’nın hayatı ve eserleri ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Bohemyalı Azize Agnes Manastırı (Anežský Klášter)

1234 yılında inşa edilen Bohemyalı Azize Agnes Manastırı, Josefov’un en önemli tarihi yapılarından. Manastırda günümüzde 13. – 16. yüzyıllardan kalma resim ve heykel koleksiyonları görülebilir. Detaylar için tıklayın.

Bohemyalı Azize Agnes Manastırı, Prag Kalesi
Bohemyalı Azize Agnes Manastırı, Prag Kalesi

Eski Yeni Sinagog (Staronová synagoga)

Josefov’daki bir diğer önemli yapı olan Eski Yeni Sinagog, 13 yüzyıla dayanan bir tarihe sahip. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de burası Yahudiler için büyük öneme sahip. Detaylar için tıklayın.

Eski Yeni Sinagog Prag
Eski Yeni Sinagog, Josefov, Prag

Eski Yahudi Mezarlığı (Starý židovský hřbitov)

Eski Yahudi Mezarlığı, Avrupa’daki en eski Yahudi mezarlığı olarak biliniyor. 1439 – 1787 arasında kullanılan mezarlıkta 100.000’den fazla Yahudi’nin mezarının bulunduğu tahmin ediliyor. Detaylar için tıklayın.

Pinkas Sinagogu (Pinkasova synagoga)

Josefov’da yer alan Pinkas Sinagogu, Haham Pinkas tarafından 1479 yılında kurulan bir sinagogdur. 1535 yılında genişletilen yapıda Ortaçağ’a ait eserler bulunmaktadır. Gotik salona 17. yüzyılda Kadınlar Galerisi eklenmiştir. Pinkas Sinagogu’nun Prag gezilecek yerler listesinde yer verilmesini sağlayan en önemli nokta Terezin toplama kampında tutulduktan sonra farklı Nazi kamplarına gönderilen Yahudi Çekoslavak vatandaşlarına adanmış bir anıt olmasıdır. Yaklaşık 78.000 kişinin adı sinagog duvarlarına işlenmiştir. Ayrıca bu kısımda Terezin kampındaki çocukların yaptıkları resimler de sergilenmektedir. 1967 yılında detaylı bir yenileme çalışması geçiren sinagog 1991 yılında yeniden açılmıştır. Pinkas Sinagogu Yahudi Bölgesi’nde görülmesi gereken en etkileyici yerlerdendir.

Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazar – Cuma 09:00 – 18:00 arasında ziyarete açıktır. (Kasım – Mart 16:30’a kadar açıktır.)

Pinkas Sinagogu Prag
Pinkas Sinagogu, Eski Yahudi Yerleşim Bölgesi (Josefov) Prag

İspanyol Sinagogu (Španělská synagoga)

1868 yılında inşa edilen İspanyol Sinagogu, Josefov’da yer alan bir diğer önemli dini yapı. İç ve dış mimarisi oldukça etkileyici olan yapıda kubbeli tavan, vitray cam işlemeleri ve İslami motifler dikkat çekiyor. 20. yüzyılın sonunda kapsamlı bir yenileme çalışması geçiren yapıda Çek Yahudi tarihi ile ilgili bir sergiyi görmek de mümkündür. Kafka, Alman – Yahudi yazarlar ve soykırım ile ilgili özel bir bölüm mevcuttur. Tutucu Yahudi cemaatinin birçok ayini bu sinagogda düzenlenmektedir. Şehrin en görkemli sinagoglarından olan İspanyol Sinagog’u inşa edilirken Elhamra Sarayı örnek alınmıştır. İspanyol Sinagogu denilince akla gelen başka bir özellik Çek ulusal marşı bestecisinin Frantisek Skroup 19. yüzyılda burada org çalmış olmasıdır.

Ziyaret Gün ve Saatleri: Nisan – Ekim Pazar – Cuma 09:00 – 18:00, Kasım – Mart Pazar – Cuma 09:00 – 16.30 arasında ziyaret edilebilir.

İspanyol Sinagogu, Josefov, Prag
İspanyol Sinagogu, Josefov, Prag

Prag Eski Yahudi Mahallesi (Josefov) Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Josefov, 110 00 Praha 1
  • Ulaşım: Staromestska metro istasyonundan metro ile Josefov – Eski Yeni Yahudi Mahallesi’ndeki birçok turistik noktaya ulaşabilirsiniz.
Avatar
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın