Prag gezi rehberi blog
Prag Gezi Rehberi

Prag gezi rehberi: İster Viyana ve Budapeşte’nin de dâhil olduğu Orta Avrupa kültür turlarına katılarak isterseniz de tek başınıza esnek bir tatil programı yaparak görme fırsatı yakalayabileceğiniz Prag’ı öne çıkaran özellikleri; mimarisi, mistik atmosferi ve renkli eğlence hayatı.

Çek Cumhuriyeti’nin başkentinin tüm bu özelliklerini tanımak için seyahat öncesinde detaylı bir araştırma yapmak gerekiyor. Bu durumdan yola çıkarak hazırladığım Prag gezi rehberi dâhilinde kent hakkında detaylı bilgiler edinebilir, tatilinizi çok daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Prag Gezi Rehberi: Genel Bilgiler

Prag gezi rehberi blog, bilgi ve tavsiyeler
Prag gezi rehberi blog

Prag Tarihi: Gerçekleştirilen kazılar sonucu ilk yerleşimlerin Paleolitik Çağ’da başladığı anlaşılan Prag’ın bulunduğu bölgeye Bohemya adının verilmesine Keltler sebep olmuş.

Günümüzde kentin banliyölerinden biri konumundaki Závist’e yerleşen Keltler, M.Ö. 1. yüzyıldan itibaren kademeli olarak Alman kabileleri tarafından bölgeden sürülmüş.

Batı Roma İmparatorluğu’nun çöküşünün hemen ardından gerçekleşen Kavimler Göçü sırasında bu kabileler daha batıya kayarak bölgeyi Slav kökenli topluluklara bırakmış.

6. ila 8. yüzyıllar arasında Slav topluluklar bölgenin çeşitli yerlerine savunma yapılarını da içeren yerleşimler kurmuş. Kentin günümüzde en görkemli yapısı olan Prag Kalesi’nin yapımına ise 9. yüzyılın sonlarında başlanmış.

İlerleyen dönemlerde Bohemya bir krallık haline gelirken kent de gelişimini sürdürmüş. Hatta 14. yüzyılda IV. Charles’ın Kutsal Roma İmparatoru ve Bohemya Kralı unvanını almasının ardından Prag bir imparatorluk başkentine dönüşerek Roma ile İstanbul’dan sonra Avrupa’nın 3. büyük kenti haline gelmiş.

Kente altın çağını yaşatan IV. Charles’ın ölümü sonrasında tüm Bohemya’ya fikir ayrılıkları ve savaşlarla dolu uzun bir dönem damgasını vurmuş.

1526’da Habsburg Hanedanı’ndan I. Ferdinand’ın tahta oturması bu süreci bir nebze olsun yavaşlatmış. Ancak sonrasında 30 Yıl Savaşları’na neden olan olayların patlak vermesi ile huzur yerini tekrardan kaosa bırakmış.

1848’de tüm Avrupa’yı etkileyen devrim hareketinin etkisiyle milliyetçi akımların yükselişe geçtiği Prag, I. Dünya Savaşı’nın sonrasında yıkılan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu yerine kurulan Çekoslovakya’nın başkenti olmuş.

Yeni kurulan ülkenin yükselişi ile birlikte sanayisi gelişen, nüfusu artan kent II. Dünya Savaşı’nı Nazi işgali altında, sonrasında ortaya çıkan Soğuk Savaş Dönemi’ni ise Sovyet Rusya güdümünde geçirmiş.

1989’da patlak veren Kadife Devrim Çekoslovakya’nın parçalanmasına yol açarken Prag bu sefer de yeni kurulan Çek Cumhuriyeti’nin başkenti haline gelmiş.

Nüfus & Toplum: Kültürel yönü ile ön plana çıkan başkentte 1 milyon 300 binin üzerinde insan yaşıyor. Nüfusun büyük kısmı herhangi bir inanç sistemine mensup değil. Prag halkının dörtte bire yakınıysa Hıristiyan.

Farklı uluslardan toplulukların olması konuşulan dil açısından kente çeşitlilik katarken resmi işlerde ve gündelik yaşama yerel dil Çekçe hâkim durumda.

Ulaşım: Kıtanın en popüler tatil destinasyonları arasında sayılan kente ülkemizden Türk Hava Yolları ve Pegasus direkt uçak seferleri düzenliyor. Ayrıca Avrupa’nın pek çok yerinden kente düzenli tren seferleri gerçekleştiriliyor.

Eğer Orta Avrupa’da tatil yapıyorsanız, otobüs yerine çok daha konforlu olan tren yolculuğunu tercih edebilirsiniz.

Kente yönelik ulaşım seçenekleri hakkında daha fazla fikir sahibi olmak isterseniz, ihtiyacınız olan tüm bilgileri “Prag Nerede? Prag’a Nasıl Gidilir?” başlıklı yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Prag’a Ne Zaman Gidilir?

Prag'a ne zaman gitmeli

Prag gezi rehberi dâhilinde tarihçesine, nüfus yapısına ve yurt dışından ulaşım yöntemlerine değindikten sonra sıra en önemli konulardan biri olan seyahat için en uygun dönemlerini anlatmaya geldi.

Orta Bohemya’da yer alan kentte yıl boyunca karasal iklimin etkileri görülüyor. Kış aylarında hava sıcaklığı 0°C civarında seyrederken kar yağışı sık görülüyor.

Bu dönemde üzerini kaplayan beyaz örtü sayesinde Prag çiftlere aradıkları romantik atmosferi sağlıyor. Sakinliğin ön planda olduğu kış mevsiminde kente seyahat ederseniz Ocak ayında düzenlenen Prag Kış Festivali’ne ve Avrupa Film Günleri’ne katılma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Doğanın canlanmaya başladığı Mart ayının başında kültürel etkinliklerin ağırlıkta olduğu Bohemya Karnavalı, devamında ise Paskalya Bayramı kutlamaları kente olan ilgiyi artırıyor. Yazın etkisini hissettirmeye başladığı Mayıs’ta ise kent 120 farklı çeşidin denenebildiği, 17 gün süren Çek Bira Festivali’ne ev sahipliği yapıyor.

Tatiliniz sırasında Prag’ın ünü tüm dünyaya yayılmış gece hayatını tanımak ve popüler turistik mekânlarını rahatça gezmek isterseniz, pek çok gezgin gibi siz de yaz mevsimini tercih edebilirsiniz.

Sıcaklık ortalamasının 24°C’ye çıktığı kentte bu aylarda düzenlenen kültürel organizasyonlar müzik -özellikle de caz- temalı oluyor.

Prag’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

prag gezi rehberi otel tavsiyeleri
Wenceslas Meydanı (Yeni Şehir) – Prag

Orta Avrupa kültür turlarının gözde duraklarından olan Prag’ın kent merkezindeki 10 bölgede her bütçeye ve zevke uygun otel seçeneğini kolayca bulabilirsiniz.

Ancak kalacağınız tesisin toplu taşımaya, gezilecek yerlere, alışveriş ve eğlence olanaklarına yakın olmasını isterseniz sizlere 3 bölgeye yoğunlaşmanızı tavsiye ederim.

Eski Şehir Meydanı ve çevresi ya da yerel dildeki adıyla Stare Mesto, sizlere önereceğim konaklama bölgelerinin ilki. 4★ Hotel UNIC Prague ve 5★ Grandior Hotel Prague gibi hizmet kalitesi yüksek seçeneklerin bulunduğu bölgeden yürüyerek kentin popüler mekânlarının çoğuna ulaşabilirsiniz.

Bir önceki Prag seyahatim sırasında kaldığım 4★ Appia Hotel Residences’ın bulunduğu Mala Strana Bölgesi, Eski Şehir Meydanı’na 15-20 dakikalık yürüme mesafesinde. Hatta yürüyerek efor sarf etmek istemezseniz, metro veya tramvayı da kullanabilirsiniz. Gece hayatı açısından bölge daha sönük kalsa da kent kültürünü tanımak ve fotoğraf çekmek için burası en ideal yerlerden bir tanesi.

Eğer eğlenceye yakın olmayı tercih ederseniz, otel seçiminizi Nove Mestro yani Yeni Şehir’deki tesisler arasından yapabilirsiniz.

Lüks seçenekler kadar uygun fiyatlı oteller de ev sahipliği yapan bölge, ulaşım olanakları açısından fazlasıyla zengin. 3★ Bed&Books Art Hotel ile 5★ Radisson Blu Alcron Hotel, bu bölgede sizlere tavsiye edeceğim otellerden sadece ikisi.

Otel Rezervasyonu: Ben kendi seyahatlerimde otel rezervasyonumu internetin en ünlü ve güvenilir rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden yapıyorum.

Rezervasyon seçeneğinize göre ödemenizi otelde yapabilir, yaşanabilecek herhangi bir aksaklıkta ise rezervasyonunuzu konaklamanıza 24 saat kalıncaya kadar iptal edebilirsiniz. Booking.com’da yer alan tüm Prag otellerini incelemek isterseniz tıklayın.

Prag gezi rehberi dâhilinde bahsetmiş olduğum otel ve konaklama bölgeleri ile ilgili ayrıntıları öğrenmek isterseniz aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz.

Prag’da Gezilecek Yerler

Prag'da gezilecek yerler Prag gezi rehberi

Mimari açıdan göz kamaştıran pek çok tarihi yapıya sahip Prag’daki gezintinize Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı, Tyn Kilisesi, Jan Hus Anıtı, Kinsky Sarayı ile çevrili Eski Şehir Meydanı’ndan başlayabilirsiniz.

Etrafında çok sayıda yeme-içme mekânının ve alışveriş olanağının bulunduğu meydanın ardından Charles Köprüsü’nü geçip, kentin en önemli simgesi olan Prag Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Klementinum, en az kale kadar büyük ve içerisinde görülmeye değer detayları barındıran bir diğer önemli bina. Kent hakkında daha fazla tarih bilgisi edinmek için Barut Kapısı’nı ve Prag Ulusal Müzesi’ni de gezi listenize ekleyebilirsiniz.

Dans Eden Ev ve John Lenon Duvarı gibi ilgi çekici ayrıntılara sahip başkentin geçmişinde önemli bir yere sahip olan azınlıkların yaşam biçimleri hakkında fikir sahibi olmak için Mala Strana ile Josefov’u gezi listenize dâhil edebilirsiniz.

Etkileyici kent manzarasını izlemek içinse üzerinde Eyfel Kulesi örnek alınarak inşa edilmiş bir gözlem kulesinin bulunduğu Petrin Tepesi’ne veya Barok mimarinin en etkileyici örnekler arasında gösterilen Aziz Niklaus Kilisesi’nin yeşil çatılı kubbesine çıkabilirsiniz.

Yazın Prag’a seyahat ederseniz güneşim tadını çıkarmak ve huzur bulmak için Vlata Nehri’nin Şeytan Deresi adlı kolu üzerindeki Kampa Adası’nı tercih edebilirsiniz.

Prag gezi rehberinin bu bölümünde bahsetmiş olduğum yerlerle ilgili detaylı bilgi ve fotoğrafları “Prag Gezilecek Yerler” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Prag’da Ne Yapılır?

Prag'da yapılacak şeyler Prag gezi rehberi

Farklı kültürlerle etkileşime girdiği hareketli tarihi sayesinde Prag, günümüzde konuklarına keyifli vakit geçirebilecekleri çok sayıda fırsat sunuyor. Müzikten mimariye, gastronomiden el sanatlarına kadar çeşitli konularda en iyi örnekleri barındıran kentte bu fırsatların tadını çıkarmaya şu sırayla başlayabilirsiniz:

 • Kentin tarihine ışık tutan yapıları gezin.
 • Gotik mimarinin eşsiz örneklerinden sayılan katedral ve kiliseleri ziyaret edin.
 • Sanatın ve tarihin buluşma noktası olan müzelerdeki değerli koleksiyonları inceleyin.
 • Petrin Tepesi’nde bir banka oturup enfes manzaranın tadını çıkartın.
 • David Cerny’nin kente özgünlük katan heykellerine yakından bakın.
 • Bebek İsa’yı ve Dans Eden Evi Görün.
 • Eski Kent’in sokaklarını gezip bol bol fotoğraf çekin.
 • Sigmund Freud Heykeli’ni bulmaya çalışın.
 • Hareketli gece hayatının tadını çıkarmak için Zivkov’a gidin.
 • Geleneksel kukla gösterilerini izleyin.
 • Kentten ayrılmadan mutlaka birkaç bira çeşidinin tadına bakın.

Hazırlamış olduğum listedeki maddelerle ilgili işinizi kolaylaştıracak ayrıntıları öğrenmek için “Prag’da Ne Yapılır? Prag’da Yapılacak Şeyler Listesi” adlı içeriğimize göz gezdirebilirsiniz.

 Tur Rezervasyonları:  Prag çok turistik ve popüler bir kent. Şehirde yapılacak aktivitelerin biletleri bazen günler öncesinden tükenebiliyor. Bu nedenle önemli yerlerin giriş biletlerini geziniz öncesinde internetten almanızı, ilgili turlara kayıt olmanızı tavsiye ederim.

Ben kendi seyahatlerimde Getyourguide sitesini kullanıyorum. Prag’da yer alan en popüler turları incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Prag’da Ulaşım

Prag'da ulaşım Prag gezi rehberi

Prag’da hem havalimanından kent merkezine hem de şehir içinde ulaşım konusunda gezginlerin kullanabilecekleri pek çok seçenek bulunuyor. Bu seçeneklerin büyük kısmı ekonomik fiyatları ile dikkat çekerken bir kısmı sundukları konfor ve hız avantajları ile öne çıkıyor.

Türk Hava Yolları ve Pegasus’un İstanbul çıkışlı uçak seferleri aracılığıyla Václav Havel Havalimanı’na ulaştıktan sonra kent merkezine gitmek için tercih edebileceğiniz seçeneklerin başında Airport Express geliyor.

Çekya Demiryolları gözetiminde faaliyetlerini sürdüren bu araçların dışında belediyenin gece ve gündüz sefer yapan otobüslerini de tercih edebilirsiniz.

 Havaalanı Özel Transferi:  Dilerseniz şehir merkezine özel transferler ile rahatça ulaşabilirsiniz, tıklayın: Prag Havaalanı: Özel Transfer (Süre: 30 Dakika, Başlangıç fiyatı 26,95 Euro)

Kişiye özel hizmet almak size daha cazip gelirse rezervasyon yaptırdığınız otelin havalimanı transfer hizmetinden yararlanabilir veya Prague Airport Transfer, Prague Airport Shuttle, Fix Taxi gibi firmaların tekliflerini değerlendirebilirsiniz.

Eğer kalacağınız otel kent merkezindeyse yürüyerek dilediğiniz yere kolayca ulaşabilirsiniz. Hızlı bir ulaşım aracı arıyorsanız taksi veya metroyu tercih edebilir, kentin kendine has dokusunun tadını çıkarmak isterseniz tramvaya binebilirsiniz. Gezi programınızda Prag’ın banliyölerine yer verenler için en ideal ulaşım aracı belediye otobüsü.

Gezilecek yerler açısından zengin içeriğe sahip Prag’da bir yerden başka bir yere gitmek için planlar yaparak vakit kaybetmek istemiyorsanız Hop On Hop Off otobüslerin 24 ve 48 saatlik turlarına katılabilirsiniz.

Mavi ve kırmızı renklerin verildiği 2 tur rotasında toplam 23 durak bulunuyor. Otobüslerin güzergâhları üzerindeki önemli yapılarla ilgili bilgilendirme 23 farklı dilde yapılıyor. Dileyen konuklar Vlata Nehri’ndeki 1 saatlik tekne gezintisine hiçbir ücret ödemeden katılabiliyor.

Prag gezi rehberi dâhilinde kısaca değinmiş olduğum toplu taşıma ve tur seçenekleri ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için şu yazılarımızı okuyabilirsiniz:

Prag Şehir İçi İndirim Kartı: Prague Card

Prague Card, Prag gezi rehberi

Her tatil destinasyonunda olduğu gibi Prag için de yoğun bir ziyaret programı oluşturulması, seyahat bütçesinden daha büyük bir payın giriş ücretlerine ve ulaşıma ayrılması anlamına geliyor.

Özellikle çok geniş bütçeye sahip olmayan gezginler için zorlayıcı olabilen bu durumdan kurtulmanın yolu Prague Card satın almaktan geçiyor.

2 gün veya daha uzun süreli tatillerde avantaj sağlayan kart sayesinde ücret ödemeden kentteki 50’den fazla turistik noktaya ve müzeye giriş yapabilir, toplu taşıma sistemi ile havalimanı transfer hizmetlerinden yararlanabilir, 2 saatlik otobüs gezilerine katılabilirsiniz.

Ayrıca pek çok noktada indirim hakkına sahip olabilir ve popüler turistik noktalara girişte sıra beklemek durumunda kalmazsınız.

Gezginlere 2, 3 ve 4 günlük seçenekler halinde sunulan şehir indirim kartının fiyatları, kâr potansiyeli, nerelerden satın alınabileceği gibi aklınızda oluşması muhtemel tüm soruların cevaplarını “Prague Card Nedir? Nerelerde Geçerli? Fiyatları” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

 Satın Al:  Dilerseniz Prague Card’ınızı internetten de satın alabilirsiniz, tıklayın: Prag Şehir Kartı: 2-Günlük, 3-Günlük veya 4-Günlük (Başlangıç fiyatı 58 Euro)

Prag’da Alışveriş

Prag'da alışveriş Prag gezi rehberi

Prag’da yüzyıllar içerisinde oluşan kültürel birikimin ne kadar zengin olduğunu alışveriş yaparken kolayca anlayabilirsiniz.

Caddelerdeki ve alışveriş merkezlerindeki dükkânlarda giyim ürünlerinin dışında çeşit çeşit ev eşyalarını, hediyelikleri, ahşap oyuncakları rahatlıkla bulabilirsiniz.

Özgün atmosfere sahip sokak pazarlarında ise gastronomi tutkunlarını mutlu edecek lezzetler kadar Komünist Dönem’den kalma koleksiyon parçalarına da yer veriliyor.

2.000 CZK ve üstü alışverişlerde Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden gelen gezginlere vergi iadesinden yararlanma hakkı tanınan Prag’da Eski Kent Meydanı’na açılan Celetna ve Na Prikope, en fazla rağbet gören alışveriş caddeleri konumundalar.

Ayrıca müzik aletleri, seramik ve cam ürünler, çantalar ve cüzdanlar ilginizi çekiyorsa Vodicka ile Stepanska caddeleri arsında bağlantı sağlayan Lucerna Pasajı’na da uğrayabilirsiniz.

Çekya’nın başkentindeki alışveriş merkezleri, yerel mimariyle uyumlu binaları ve zengin içerikleri ile her yaş grubuna hitap ediyor. Aradığınız her şeyi tek bir çatı altında bulmaktan hoşlanıyorsanız, kapladığı alan bakımından kentteki AVM’lerin en büyüğü olan Centrum Chodov ve eğlence olanaklarını alışveriş seçenekleri ile harmanlayan Palladium sizin için ideal olabilir.

Pazarlık yapma olanağı bulabileceğiniz sokak pazarları ise AVM’leri aratmayacak yapıdalar. Özellikle Prag ve Havel pazarlarında ürün çeşitliliği ön plana çıkıyor. Ayrıca bu mekânlar yerel halkla iç içe olmak ve fotoğraf çekmek isteyen konuklarına sayısız fırsat sunuyor.

Alışveriş konusunda sizlere avantaj sağlayacak ipuçlarını aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz.

Prag’da Yeme İçme

Prag'da yeme içme

Prag gezi rehberi içerisinde sizlere anlatacağım bir diğer zengin içerikli konuysa yeme-içme. Çek mutfağının en lezzetli örneklerini tatma fırsatı yakalayabileceğiniz kentte Avusturya ve Macaristan’ın yemekler üzerindeki etkisi bir hayli fazla.

Yerel mutfağın ağırlıkta olduğu restoranlar dışında Prag’da ayrıca Türk, İtalyan, Hint ve Çin yemekleri sunan mekânlar da bulunuyor. Özellikle Mangal Restaurant, El Emir gibi işletmelerin varlığı, helal gıda konusuna dikkat eden gezginlerin işlerini bir hayli kolaylaştırıyor.

Kahvaltı kültürünün ülkemizdekilerle benzerlik gösterdiği Prag’da restoranlar genelde 10.00-11.00 gibi açılıyor. Yerel halk öğle yemeğine fazlasıyla önem verirken, akşam öğünlerinde hafif gıdalar tüketmeyi tercih ediyor. Çalışsan kesim öğle saatlerindeki yemek aralarında restoranlarda sunulan menüleri tüketmeyi tercih ediyor.

Ancak siz yerel mutfağı tanımak için Gulas, Kulajda, Svickova Na Smetane veya Nakladany Hermelin’i deneyebilirsiniz. Öğünler arasında karnınız acıktığındaysa Smažený Sýr, Grilované Klobásy, Chkebíčky ve Bramboraky gibi atıştırmalıkları tüketebilirsiniz. Tatlı ihtiyacınızı ise Ovocne Knedlinky ile giderebilirsiniz.

 Tur Tavsiyesi:  Orta Çağ Akşam Yemeği adlı tura katılarak keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Prag mutfağı ve yeme-içme mekânları hakkında daha fazla detay öğrenmek için şu içeriklerimizi okuyabilirsiniz:

Prag’da Gece Hayatı

Prag gezi rehberi gece hayatı

Prag gezi rehberinde sıra, eğlenmeyi seven gezginlerin en çok merak ettikleri konuya yani gece hayatını anlatmaya geldi. Kentte yıl boyunca gece hayatı canlılığını koruyor. Ancak zirveye çıktığı dönem Haziran ile Ağustos arasındaki 3 aylık zaman dilimi oluyor.

Bu dönemde düzenlenen eğlenceler gece kulüpleri ve barlarla sınırlı kalmayıp, festivaller aracılığıyla sokaklara kadar taşıyor. Üstelik herkesin eğlenebileceği tarzda mekân çeşitliliğine sahip kentte fiyatlar da Avrupa’nın birçok yerine göre bir hayli uygun.

Eğlence seçenekleri bakımından kentin en zengin bölgesi Yeni Şehir. Bölgenin sokaklarında kokteyl barlardan gece kulüplerine, publardan striptiz kulüplerine kadar geniş bir yelpaze sizleri bekliyor.

Hareket dolu akşama sakin bir başlangıç yapmak isterseniz, Double Trouble veya The Dubliner arasından seçim yapabilirsiniz. U SUDU ise standart tipte bir pub gibi gözükse de aşağısındaki 5 katında konuklarına farklı tipte eğlenceler sunuyor.

Eğer tematik eğlence mekânları hoşunuza gidiyorsa John Lennon Pub, Buddha, Bugsy’s Bar, Tretter’s ve Hemingway Bar ilginizi çekebilir.

90’lı yılların dans müziklerinden hoşlanıyorsanız Lucerna’yı, Dj performansları ile coşmak isterseniz Roxy ya da Karlovy Kazne’yi tercih edebilirsiniz.

Prag’a Yakın Gezilecek Diğer Şehirler

Prag'a yakın güzel yerler Budapeşte
Prag, Çek Cumhuriyeti

Prag tatiliniz sırasında gezi programınızı tamamlayıp yeni yerler keşfetmeye karar verirseniz önceliği Çekya’nın diğer turistik şehirleri Brno, Karlovy Vary ve Plzen’e verebilirsiniz.

Moravia Bölgesi’nin başkenti konumundaki Brno, mimari açıdan karışık ancak kültürel anlamda zengin bir şehir. Ayrıca ampulle aydınlatılan ilk tiyatro burada yer alıyor. Adı dilimizde “Karlov’un Banyosu” anlamına gelen Karlovy Vary, termal kaynakları ile ün kazanmış.

Yaygın tanınan bir bira çeşidine adını veren Plzen ise gastronomi tutkunları kadar Gotik mimariye ilgi duyan bireyleri de kendisine çekmeyi başarıyor. Çekya Demiryolları, RegioJet ve Leo Express, üç kente 4 Euro’dan başlayan fiyatlarla yolculuk fırsatı sunuyor.

 Prag’dan Günübirlik Turlar:  Dilerseniz Prag’dan günübirlik Karvloy turlarına da katılabilirsiniz, tıklayın: Karlovy Vary’de Prag Öğle Yemeği ile Tam Gün Turu (Başlangıç turu 65 Euro)

Çekya sınırları içerisindeki kentler dışında ayrıca tren yolculuğu yaparak Orta Avrupa’nın Prag kadar popüler diğer iki şehri Viyana ve Budapeşte’ye de gidebilirsiniz. Kültürel, sanatsal alanlarda öne çıkan bu iki kentin gezilecek yerleri ve konaklama olanakları hakkında detaylı bilgileri aşağıda başlıklarını sıraladığım içeriklerimizde bulabilirsiniz.

Prag gezi rehberi yazısı boyunca alışverişten ulaşıma, konaklama yapılacak bölgelerden gezilecek yerler konusuna kadar elimden geldiğince birçok detaylı bilgi paylaşmaya çalıştım.

Eğer sizin de şu bilgileri de Prag gezi rehberi yazısına eklemelisiniz dediğiniz şey varsa mutlaka yorum yazarak bizimle paylaşım.

10 Yorum

 1. Şu an ki kurlarla prag için ucuz denilebilir mi? Aralik ilk haftasina bilet aldim ama kotu mu olur o donem gezmek acaba? 4 tam gün ayirdim süre olarak yeterli midir sizce ve prag karti alalim mi ? Tesekkurler

  • Budapeşte Avrupa’nın en soğuk şehirlerinden biri. Kışın doğal olarak çok soğuk olabiliyor, tabi sıkı giyinirseniz keyifle gezmek de mümkün. Budapeşte’deki nehir turları diğer Avrupa şehirlerine göre çok da orijinal olmayabilir. Kapalı teknelerdeki turlara katılırsanız hava engeline takılmazsınız.

 2. yazınızı okudum ve gerçekten çok beğendim. Bu denli bilgilendirici paylaşımlarda bulunduğunuz için teşekkür ederim 🙂

 3. Merhabalar Mayıs sonu Prag’a gideceğiz.Özellikle yeme-içme konusundaki bilgiler için çok teşekkürler. Ortaçağ gecesi konusunda ikilem yaşıyoruz önereceğiniz bir yer var
  mı? teşekkürler.

 4. Merhaba bu haftasonu ailemizle Prag ı gezmeye gideceğiz. Sayfanız sayesinde bir sürü bilgi edinmiş oldum. Çok teşekkür ederim. Sık kullanılanlarıma ekledim sayfanızı. Daha çok okuyacağım vaktim olduğunda… Sevgilerimle

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın