prag gezi rehberi

Prag, Çek Cumhuriyeti‘nin başkenti ve Orta Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri. Vltava Nehri’nin ortasından geçtiği bu şehir köprüleri, kanalları, mistik havası, mimari eserleri ve orta çağ esintileri ile tanınıyor. Eski Şehir MeydanıCharles KöprüsüPrag Kalesi ve Aziz Vitus Katedrali şehrin sembolü olan yapıları arasında yer alıyor. 

Prag Gezi Rehberi

Ülkemizden yalnızca Prag odaklı turlar düzenlenmese de daha çok Viyana ve Budapeşte rotaları ile birleştirilerek düzenlenen Orta Avrupa Turları’na katılarak şehri keşfedebilirsiniz. Bunun dışında bireysel olarak da şehre ulaşabilirsiniz. Üstelik bize göre bireysel geziler çok daha keyifli geçiyor. Eğlenceli bir Prag gezisi için gerekli olan tek şey ise ufak bir araştırma. Prag gezi rehberi yazıları boyunca, Prag hakkında genel bilgilerden gezilecek yerlere, alışverişten ulaşıma, otel tavsiyelerimizden yeme içme konusuna kadar detaylı birçok konuyu bulabilirsiniz.

Prag'da konaklama yapılabilecek tüm bölgelerle ilgili detaylı bilgileri ve otel tavsiyelerimi Prag'da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz. Prag'da yer alan tüm otelleri incelemek için tıklayın. Sitedeki tüm Prag yazılarını görmek için tıklayın.

3★ Motel One Prague, şehir merkezinde güzel ve ekonomik bir otel. Rezervasyon için tıklayın.
4★ Hotel UNIC Prague, şehrin en popüler otellerinden bir tanesi. Rezervasyon için tıklayın.

Prag Gezisi Hakkında Bilgiler

Prag Gezi Rehberi
Gezip Gördüm Prag Gezi Rehberi

Merkez Avrupa’nın en güzel şehirlerinden olan Prag, Çek Cumhuriyeti’nin başkentidir. Vltava Nehri’nin etrafına kurulu olan kent sahip olduğu birbirinden güzel mimari esintileri ile tam bir Orta Çağ kent havasına sahiptir. Şehrin tarihi kent meydanı UNESCO listesinde yer almaktadır. Özellikle son yıllarda Türkler tarafından da en çok tercih edilen şehirler arasında yer alan Prag her sene milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır.

9. yüzyılda kurulan Prag tarih boyunca bir çok önemli olaya sahne olmuştur. 14. yüzyılda İmparator IV. Charles döneminde büyük gelişmelerin yaşandığı şehir 16. yüzyılda, İmparator II. Rudolf döneminde de ilerlemeler kaydetmiştir. Yakın tarihte Prag’ı etkileyen olayların başında I. Dünya Savaşı sonrasında yeni bir ülke olarak Çekoslovakya Cumhuriyeti’nin ilanı gelir. 1993 yılında ise Çek Cumhuriyeti kurulmuş ve başkent Prag olmuştur.

Prag’da kış ayları çok sert geçmektedir. Karlı ve soğuk ayların geçtiği kış mevsimi Prag gezisi için tercih edilmemelidir. İlk bahar ve yaz ayları ise keyifli bir gezi için idealdir. Havaların sıcak ve geziye uygun geçtiği yaz aylarında yoğunluktan dolayı otel fiyatları yüksek seyredebilmektedir.

Prag tarihi, hava durumu & gezi için en uygun zaman, vize, telefon, resmi tatiller ve hastaneler gibi önemli bilgileri Prag Gezisi Hakkında Bilgiler sayfasında bulabilirsiniz.

Prag Gezilecek Yerler

Prag gezi rehberimizin en güzel ve önemli bölümü şehirdeki gezilecek yerler. Başta UNESCO listesinde yer alan Eski Şehir Meydanı olmak üzere Prag’da yer alan tüm meydanlar, tarihi yapılar, kiliseler şehre hayran kalmanıza yetecektir. Eski Şehir MeydanıAstronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı, Karl KöprüsüPrag KalesiAziz Vitus KatedraliWenceslas MeydanıEski Yahudi Mahallesi, Tyn Kilisesi ve Prag Belediye Sarayı şehirdeki en önemi yerlerden.

Prag’da gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgileri Prag Gezilecek Yerler sayfasında bulabilirsiniz. Bu sayfadaki bağlantıları kullanarak gezi noktaları hakkında detaylı bilgilere, fotoğraflara, ulaşım ve ziyaret konusunda gezi boyunca lazım olabilecek notlara ulaşabilirsiniz.

Prag gezilecek yerler

Prag’da nerede kalınır?

Prag konaklama ve otel fiyatları bakımından Avrupa’nın bütçe dostu şehirlerinden. Paris, Amsterdam, Venedik gibi Avrupa’nın ünlü şehirlerinde 2-3 yıldızlı otellere ödeyeceğiniz rakamlara Prag’da 4-5 yıldızlı, çok daha merkezi otellerde konaklama yapabilirsiniz. Şehirdeki gezilecek yerlerin birçoğu birbirine yürüme mesafesinde bulunuyor. Eğer otelinizi merkezi bir yerde seçerseniz hem otel dışına adım attığınız anda Prag’ın keyifli şehir yaşantısına bir adımda karışmış olursunuz hem de gezi boyunca çoğu yere yürüyerek ulaşma şansını yakalarsınız.

Booking.com

Prag toplamda 10 adet bölgeden oluşsa da bizi ilgilendiren kısmı turistik merkezi. Şehirde konaklama yapabileceğiniz bana göre 3 bölge var. Bunlar; Vltava Nehri‘nin sol kıyısında kalan ve şehirdeki birçok otele ev sahipliği yapan Mala Strana, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve şehrin turistik kalbi kabul edilen Eski Şehir (Stare Mesto) ile ünlü meydan ve restoranlar başta olmak üzere şehrin diğer önemli gezi noktalarının yer aldığı Yeni Şehir (Nove Mesto). Bu 3 bölgeden birinde konaklarsanız birçok yere rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz. Her bölgenin kendine göre artı ve eksileri olsa da ben Prag gezimizde konaklama için seçtiğimiz Mala Strana Bölgesi‘nden oldukça memnun kalmıştım.

Gelelim otel tavsiyesine. Mala Strana’da yer alan 4 yıldızlı Appia Hotel Residence bizim tercih ettiğimiz otel oldu. Konum bakımından oldukça güzel olan sahip olduğu ziyaretçi puanı ile de dikkat çekiyor. Booking.com’da yapılan ziyaretçi değerlendirmeleri sonucu 10 üzerinden 9,3 gibi çok az otelin sahip olabileceği olağanüstü bir puana sahip. Otelin odaları da genel kullanım alanları da oldukça güzel. Otelin yer aldığı bölge ise oldukça güvenli ve Eski Şehir’e yürüyerek 15-20 dakika uzaklıkta. Bizim kaldığımız dönemde otelin gecelik çift kişilik oda fiyatı 79 Euro’ydu. Otelin çok yüksek ziyaretçi puanına sahip olması gezginlerin sürekli oteli tercihinde rol oynuyor. Bu yüzden yüksek sezonda fiyatlar 100-150 Euro arasında oynayabiliyor. İşin kuralı burada da Erken Rezervasyon. Kısacası benim bir sonraki Prag gezimde ilk göz atacağım tesislerden birisi yine burası olacak. Otel hakkında bilgi almak ve rezervasyon yapmak için tıklayın.

Prag'da nerede kalınır
Appia Hotel Residence, Prag’da konaklama yapabileceğiniz çok güzel bir tesis.

Bu otel dışında daha Prag’da 1500’den fazla otel yer alıyor. Prag gezi rehberimizi hazırlarken acaba şehre tekrar gitsem ve kalacak yerler hakkında bilgim olmasa diye düşünerek şehirde yer alan tüm bu otelleri belirli kurallara göre analiz ettim. Otellerin konumları, fiyatları, sahip oldukları puanlar sonucu aralarından 24 adet tavsiye otel seçtim. Hotel Rott, Palac U Kocku, Hotel Kings Court, Prague Inn ve Unitas Hotel bu bahsettiğim oteller içinde en dikkat çekenlerden bazıları. Dilerseniz bu otellere göz atabilirsiniz.

Prag’da konaklama konusunda detaylı bilgileri ve diğer otel tavsiyelerimi Prag’da Nerede Kalınır? sayfasında bulabilirsiniz.

Prag Ulaşım Rehberi

Avrupa’nın merkezinde yer alan Prag ulaşım konusunda çok fazla sıkıntı çekmeyeceğiniz bir şehir. Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag’a dünyanın bir çok önemli kentinden direk uçak seferleri düzenlenmektedir. Seferler şehre 18 km uzaklıktaki Prag Vaclav Havel Havaalanı üzerinden gerçekleşmektedir. Havalanından şehir merkezine ulaşımda en ekonomik yol otobüsler. Dilerseniz şehirde çok yaygın olarak kullanılan korsan taksileri kullanarak otelinize rahat bir şekilde de ulaşabilirsiniz. Şehir içi ulaşımda ise metro ve tramvay en çok kullanılan araçlar. Prag gezilecek yerler listesinde yer alan çoğu gezi noktası birbirine yürüme mesafesinde yer alıyor. Eğer otelinizi merkezi bir yerde ayarlarsanız şehir içi ulaşım araçlarına çok da fazla gerek duyamazsınız.

Eğer Prag gezinizi kendiniz organize ediyorsanız havaalanı ve havaalanından şehir merkezine ulaşım konusunda Prag Havaalanı sayfası işinize yarayabilir. Bunun dışında ulaşım konusunda ihtiyacınız olabilecek tüm detaylı bilgileri Prag Ulaşım Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Prag gezi rehberi, ulaşım

Prag Alışveriş Rehberi

Her şehir rehberinde olduğu gibi Prag gezi rehberimizin de en eğlenceli bölümü alışveriş. İlk olarak ülkede geçerli para biriminden bahsedelim. Prag’da Çek Cumhuriyeti’nin resmi para birimi olan Çek Kronu geçerlidir. Prag alışveriş konusunda Avrupa’nın en keyifli yerlerinden biri. Başta Eski Kent Meydanı olmak üzere turistik bölgelerin bir çoğunda alışveriş yapabileceğiniz onlarca dükkan bulmak mümkün. Prag’da alabileceğiniz en güzel hediyeler arasında ise lal taşı, kristaller ve kuklalar geliyor. Matruşkalar ise yöresel olmasa bile en çok satılan eşyalar arasında yer alıyor. Şehirde yer alan sokak pazarı sayısı çok olmasa da Havelske Trziste, Prag Bit Pazarı ve  Prazska Trznice pazarları gezilebilir. Bunlar dışında Prag’da bir çok alışveriş merkezi bulmak da mümkün.

Prag’dan satın alabileceğiniz hediyeler hakkında detayları Prag’dan Ne Alınır? sayfasında, alışveriş konusunda genel bilgileri, sokak pazarları hakkında bilgileri ise Prag Alışveriş Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Prag gezi rehberi, alışveriş

Çek Mutfağı & Prag Yemekleri

Uzun bir dönem Avusturya – Macaristan himayesi altında kalan kent birçok farklı ülke ve mutfağından etkilenmiştir. Öğlen yemeği Prag’da ana öğün olarak kabul edilir. Öğlen yemeğinde tavuk, domuz eti, patates ve diğer sebzelerden oluşan yemekler servis edilir. Akşam yemeği hafta içi günlerde genellikle saat 19:00 civarında yenilir. Bu nedenle restoranların çoğu 22:30 gibi kapanır. Bu saatten sonra yemek için fast food restoranları vb tercih edilebilir. Izgara ördek yöresel yemeklerin en ünlüsüdür.

Prag’da yemek kültürü hakkında genel bilgileri ve şehirde deneyebileceğiniz yöresel yemekler hakkında açıklamaları Prag Yemekleri & Prag’da Ne Yenir? sayfasında bulabilirsiniz.

Prag gezi rehberi, yeme içme

Prag'da konaklama yapılabilecek tüm bölgelerle ilgili detaylı bilgileri ve otel tavsiyelerimi Prag'da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz. Prag'da yer alan tüm otelleri incelemek için tıklayın. Sitedeki tüm Prag yazılarını görmek için tıklayın.

3★ Motel One Prague, şehir merkezinde güzel ve ekonomik bir otel. Rezervasyon için tıklayın.
4★ Hotel UNIC Prague, şehrin en popüler otellerinden bir tanesi. Rezervasyon için tıklayın.
Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

5 Yorum

  1. Merhabalar Mayıs sonu Prag’a gideceğiz.Özellikle yeme-içme konusundaki bilgiler için çok teşekkürler. Ortaçağ gecesi konusunda ikilem yaşıyoruz önereceğiniz bir yer var
    mı? teşekkürler.

  2. Merhaba bu haftasonu ailemizle Prag ı gezmeye gideceğiz. Sayfanız sayesinde bir sürü bilgi edinmiş oldum. Çok teşekkür ederim. Sık kullanılanlarıma ekledim sayfanızı. Daha çok okuyacağım vaktim olduğunda… Sevgilerimle

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın