Prag Kalesi

9. yüzyılda Prag’a hakim bir tepede yapılan Prag Kalesi, şehrin en önemli gezi noktalarından biri bu nedenle Prag gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz yerlerinden. Premysl hanedanın kalesi olan Prag Kalesi, sonrasında Roma Germen İmparatorluğu’nun merkezi olarak kullanılmıştır. Günümüzde Cumhurbaşkanlığı Ofisi olarak kullanılan kalenin birçok kısmı 16. yüzyılda yenileme çalışmaları sonucunda yapılmıştır. 

Prag Kalesi’nde Yer Alan Önemli Yapılar

Kale içerisinde birçok önemli gezi noktası yer alıyor. İhtişamlı Aziz Vitus Katedrali, Eski Kraliyet Sarayı, rengarenk sevimli evlerin yer aldığı Altın Yol, 16. yüzyılda kaleyi canlandırmak için yapılan Bahçeler, I. Ferdinand’ın karısı Anne için yaptırdığı Yaz Bahçeleri, 921 yılında yapılan Aziz George Bazilikası ve  içinde bir işkence odasının da bulunduğu Beyaz Kule, kale içinde görebileceğiniz önemli yerlerden bazıları.

Aziz Vitus Katedrali (Katedrála svatého Víta)

Prag Kalesi içerisinde yer alan Aziz Vitus Katedrali, şehrin en önemli dini yapılarından. 1344 yılında inşa edilen katedral, inşasından günümüze kadar Prag kral ve kraliçelerinin taç giyme yeri ve ebedi istiratgahı olmuş. Detaylar için tıklayın.

Aziz Vitus Katedrali, Prag Kalesi
Aziz Vitus Katedrali, Prag Kalesi

Eski Kraliyet Sarayı (Starý královský palác)

Kalenin en önemli yapılarından olan Eski Kraliyet Sarayı 9. yüzyılda yapılmış. Bohemya kral ve kraliçelerinin ikametgahı olan Eski Kraliyet Sarayı günümüzde başbakanların göreve başlama ve resmi ziyaretlerin açılış yeri olarak kullanılmaktadır.

Eski Kraliyet Sarayı, Prag Kalesi
Eski Kraliyet Sarayı, Prag Kalesi

Prag Altın Yol (Zlatá ulička)

Rengarenk evleri ile ünlü olan Altın Yol, Prag Kalesi içerisinde görmeniz geren bir diğer önemli bölüm.

Altın Yol, Prag Kalesi
Altın Yol, Prag Kalesi

Aziz George Bazilikası (Bazilika svatého Jiří)

Prag Kalesi’nin önemli bölümlerinden olan Aziz George Bazilikası, MS 921 yılında inşa edilmiş. Prens Vratislav’ın yaptırdığı bu bazilika içerisinde en dikkat çekici kısım 16. kalma resimlerle bezeli olan Azize Ludmila Şapeli’dir. Azize Ludmilla ilk Hıristiyan kadın şehidi olarak bilinir. Bu güzel romanesk bazilikanın dışı kahverengi, iç kısmı bal rengidir. Mihraba çıkılan merdiven sonradan eklense de yapının mimarisini bozmamaktadır. Koro tonozu ise 13. yüzyıldan kalmadır. Prag’daki en iyi korunmuş binalardan olan Aziz George Bazilikası devasa ikiz kuleleriyle de dikkat çekmektedir. Bazilika günümüzde dini amaçlar yerine tarihi kalıntı ve eserleri sergilemek için kullanılmaktadır.

Ziyaret Gün ve Saatleri: Her gün Nisan – Ekim 09:00 – 18:00, Kasım – Mart 09:00 – 16:00 arasında ziyaret edilebilir.

Aziz George Bazilikası, Prag Kalesi
Aziz George Bazilikası, Prag Kalesi

Aziz George Manastırı (Klášter svatého Jiří)

Aziz George Bazilikası’nın hemen yan kısmı olan Aziz George Manastırı’nın inşa tarihi 10. yüzyıla dayanıyor.

Bu romanesk yapı, Prenses Mlada tarafından yapılmıştır. Günümüzde 19. yüzyıldan kalma Çek sanat eserlerinin sergilendiği bu manastır, aslında 1782 yılında kapatılmıştır. Sonrasında sergi amaçlı tekrar açılmıştır. Aziz George Manastırı’nda sergilenen eserler arasında Frantisek Zenisek ve Mikulas Ales imzalı yağlı boya tablolar, Vaclav Brozik’den “Kadın ve Tazı”, Prag gün batımının betimlendiği “Hradcany’de Akşam”, Kral Corvinus’un 15. yüzyılda yaptığı bir anlaşmanın tasvir edildiği “Podebradyli Jiri ve Matthius Corvinus”, Adolf Kosarek’in “Sayfiye Yerindeki Şapel”, 19. yüzyıldan kalma “Josefina” portresi, Josef Vaclav Myslbek’den “Ardo Atı” heykeli, romantik akım etkilerinin görülebileceği “Tilki Avı” eseri vardır.

Ziyaret Gün ve Saatleri: Her gün 10:00 – 18:00 arasında ziyarete açıktır. Giriş ücreti 150 Çek Kronu’dur.

Aziz George Manastırı, Prag Kalesi
Aziz George Manastırı, Prag Kalesi

Kraliyet Bahçeleri (Královská zahrada)

Prag Kalesi’nde yer alan Kraliyet Bahçeleri, 1530 yılında I. Ferdinand tarafından kurulmuştur. Behçeler İngiliz tarzında tasarlanmış ve düzenlenmiştir. Özenle bakımı yapılan çimlik alanların yanı sıra yüzlerce yaşındaki ağaçlar dikkat çekicidir. Bahçenin güney kısmında hem şehir manzarası izlenebilir hem de zaman zaman burada verilen canlı konserler dinlenebilir. Bahçe içerisinde Rönesans top sahası mevcuttur. 1950’de eklenen çekiç figürü de mutlaka görülmelidir.

Ziyaret Gün ve Saatleri: Her gün Nisan – Ekim 10:00 – 18:00, Mayıs – Eylül 10:00 – 19:00, Haziran – Temmuz 10:00 – 21:00, Ağustos 10:00 – 20:00 arasında ziyaret edilebilir. Giriş ücretsizdir.

Kraliyet Bahçeleri, Prag Kalesi
Kraliyet Bahçeleri, Prag Kalesi

Prag Kalesi Resim Galerisi (Obrazárna Pražského hradu)

Prag Kalesi Resim Galerisi, 1965 yılında kale içinde inşa edilen galeridir. II. Rudolf döneminden sonra toplanan eserlerin sunulması amacıyla yapılan sergide bulunan eserler İsveç Ordusu tarafından yağmalansa da koleksiyonda birçok önemli parça bulunmaktadır. Avrupa ve Bohemya başyapıtlarının sergilendiği Prag Kalesi Resim Sergisi’nde görebileceğiniz eserler arasında Hans von Aachen’den “Bir Kızın Portresi”, Rubens’in “Olimpiya’da Tanrılar”, Rudolf’un üç katlı portresi, Tiziano imzalı “Tuvalet Masasında Oturan Genç Kız”, Tintoretto’nun “İsa’nın Kırbaçlanması” bulunmaktadır.

Ziyaret Gün ve Saatleri: Kışın her gün 09:00 – 16:00, yazın 09:00 – 18:00 arasında ziyarete açıktır. Giriş ücretsizdir.

Prag Kalesi Resim Galerisi
Prag Kalesi Resim Galerisi

Prag Kalesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Prazsky Hrad, 119 08 Prague 1
  • Ulaşım: Malostranska metro istasyonundan sonra 22, 23 numaralı tramvay ile Prazsky hrad ya da Pohorelec duraklarından buraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Her gün Nisan – Ekim 05:00 – 24:00, Kasım – Mart 06:00 – 23:00 arasında ziyarete açıktır.
  • Giriş Ücretleri:
    • Uzun tur bileti (Eski Kraliyet Sarayı, sv Jiri Bazilikası ve Manastırı, Prag Kalesi Resim Galerisi ve Altın Yolu kapsar.) 350,
    • Kısa tur bileti (Eski Kraliyet Sarayı, sv Jiri Bazilikası ve Altın Yol için geçerlidir.) 250 Çek Kronu’dur.
PAYLAŞ
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın