Tarihte Bohemya’nın ve bugünse Çek Cumhuriyeti’nin neredeyse 1100 yaşındaki başkenti Prag güzelliğini dünyanın her yerinden milyonlarca gezginin takdir ettiği bir şehir.

Tarihi yapıları, dar sokakları, kuleleri, kiliseleri, katedralleri, sinagogları ve gece hayatıyla her türden beklentiye hitap edebilmesi de şehrin turistik destinasyonlar arasında bu kadar popüler olmasını sağlıyor. Ancak Prag’da konaklama yapılabilecek bölgeleri seçmek diğer Avrupa kentlerine göre biraz daha sıkıntılı bir araştırma.

Bu sebeple Prag Konaklama Rehberi yazısında sizlere şehrin turistik konaklama açısından en uygun bölgelerinden kısaca bahsedip, bu bölgelerde yer alan otellerden de en beğendiklerimi önermek istiyorum.

Aslında en başta turistik bir konaklama için numaralarla belirlenen 10 bölge olduğunu belirtmek istiyorum. Sorun ise, bu numaralandırma sistemi biraz karışık.

Ben de Prag seyahati öncesi araştırmamı yaparken bir yerde 3. Bölge diye okuduğum başka bir yerde 7. Bölge, bir blogda 5. Bölge olarak isimlendirilen yer bir başka yazıda 8. Bölge olarak tanımlanıyordu.

Dolayısıyla bunu çözmek epey zamanımı aldı. Ancak burada hiç numaralardan bahsedip kafa karıştırmak istemiyorum. Ben bölgelerden isimleriyle, nitelikleriyle ve sahip oldukları olanaklarla bahsedeyim, numarası eksik kalsın.

Ucuz prag konaklama

Bu arada hemen her şehirde sahip olunan bütçeye göre otellerin belli bölgelerde yoğunlaştığı görülür. Prag özelinde bu dağılım çok daha homojen.

Örneğin şehrin tarihi merkezi Stare Mesto sırt çantalı gezginler için hostel alternatiflerine de, ortalama bir bütçesi olan gezginler için 2, 3 veya 4 yıldızlı otellere de veya lüks arayanlar için 5 yıldızlı seçeneklere de sahip.

Diğer bölgeler de üç aşağı beş yukarı benzer şekilde. Dolayısıyla ben yazıyı bütçelere göre sınıflandırma yaparak yazmaya çalıştım ancak bilmelisiniz ki bütçe, konaklamak için bölge seçiminizi etkileyecek olan en önemli faktör olmayacak Prag’da.

Ayrıca şehir mükemmel bir metro, tramvay ve şehir içi otobüs ağına sahip. Dolayısıyla en merkezde Stare Mesto veya Nove Mesto’da kalmasanız bile bu toplu ulaşım seçenekleriyle hemen her yere 10–20 dakika arasında ulaşabilirsiniz. Ki bu konuda daha detaylı bilgi edinmek isterseniz Prag Ulaşım Rehberi yazısını okumanızı öneririm.

Evet, daha fazla uzatmadan başlıyorum ama önce sade bir tablo ile Prag’ın konaklama için uygun bölgelerini belirteyim.

Sırt Çantalı Gezginler İçin Prag Konaklama Rehberi

Sırt çantalı gezginler ya da solo gezginlerin konaklama tercihleri diğer turistlere göre genelde biraz daha farklı. Turistik yerler ve sosyal hayatın hareketli olduğu bölgelerde kalmayı tercih etseler de buralara ulaşım hızlı ve kolay olduğu sürece şehrin hemen her bölgesi bu tür gezginler için uygun olabiliyor.

Arayışları uygun fiyat, temizlik ve eğer mümkünse konfor sıralamasında diyebilirim. Prag ise hemen her bölgesinde sırt çantalı gezginler için uygun fiyatlı otel ve hostel seçeneklerine sahip, ancak bunların en yoğun olduğu bölgeler Stare Mesto ile Nove Mesto diyebilirim.

Stare Mesto (Eski Şehir)

Prag konaklama stero mesto

Prag’daki en eski bölge olan Stare Mesto doğal olarak şehrin en turistik bölgesi. Burada yer alan Križovnický Meydanı ise şehirdeki en güzel yerlerden biri.

Dar, parke sokakların çoğunluğu araç trafiğine kapalı, bugün otel, restoran veya cafe olarak kullanılan 3-4 katlı tarihi yapılarla dolu, kiliseler ve kulelerin yer aldığı ve sürekli hareketli bir bölge Stare Mesto. Aslında her bütçeden turistin konaklaması için de ideal.

Bir zamanlar Praglı Musevi halkın yaşadığı Josefov Bölgesi de burada yer alıyor ve bugün birkaç sinagog, eski evler ve Avrupa’nın en eski Musevi mezarlığının bulunduğu, ünlü Çek yazar Kafka’nın yetiştiği bu bölge Prag’da görülmesi gereken yerlerin de başına yer alıyor.

Şehirdeki turistik yapılan bir çoğuna sahip olan, kalanlara da en kolay ve hızlı şekilde ulaşabileceğiniz Stare Mesto eğer turistik bölgenin kalbinde kalmak istiyorsanız Prag Konaklama Rehberi yazısındaki ilk önerim.

Powder Kulesi, Old New Sinagogu, Tyn Kilisesi, Old Town Meydanı ve Charles Köprüsü ise bu bölgede yer alan turistik noktalardan.

Nove Mesto (Yeni Şehir)

Prag konaklama rehberi Nove mesto

Yeni Şehir adı sizi yanıltmasın. Tarihi 1348 yılına uzanan Nove Mesto’nun yeni şehir olarak adlandırılmasının sebebi Prag’ın tarihi bölgelerini oluşturan 5 bölge arasında en yenisi olması. Dolayısıyla burada konaklamayı tercih ettiğinizde de Gotik ve Barok mimarinin eşsiz örneklerine sahip yapılarla dolu olacak etrafınız.

Wenceslas Meydanı etrafında şekillenen Nove Mesto hem tren istasyonu gibi ulaşım açısından avantajlı, hem turistik noktalara çok yakın hem de Na Prikope Caddesi başta olmak üzere alış veriş açısından pek çok seçeneğe sahip. Hatta eğer modern sanatlarla ilgileniyorsanız sayısız müze ve galeri de burada yer alıyor.

Nove Mesto aynı zamanda sadece sırt çantalı gezginler için değil, orta seviyede ve hatta daha yüksek bütçelere sahip turistlere de hitap ediyor. Şehrin turistik noktalarına yakın olmak ancak turizmin tam kalbinde konaklamak istemiyorsanız Nove Mesto ideal bir seçim.

Gelelim bu bölgelerde önerebileceğim otel ve hostel alternatiflerine:

Hostel Mirak

Prag konaklama rehberi Hostel Mirak

Nove Mesto’da yer alan Hostel Mirak hem yatakhane tipi konaklama tercih edenler için karma ve bayan yatakhaneleri hem de mahremiyet tercih edenler için normal oda seçeneklerine sahip.

Yeni bir hostel olması sebebiyle de misafir memnuniyeti çok önemli tutuluyor dolayısıyla temiz ve merkezi lokasyonda son derece uygun fiyatlarla konaklama yapmak için ideal bir seçim.

  • Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

The Republic Garden

Prag konaklama rehberi The Republic Garden

Stare Mesto’da yer alan The Republic Garden’ın konumu bundan daha mükemmel olamazdı. Karma, erkek ve bayan yatakhanelerinde hizmet veren hostel aynı zamanda misafirlerin konforu için normalde hostellarda her zaman görülmeyen yatakhanede oturma grupları, saç kurutma makineleri gibi özelliklere de sahip.

Booking.com misafir memnuniyet puanı ise 9 gibi gayet tatmin edici bir puan. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Ortalama Bütçesi Olan Turistler İçin Prag Konaklama Rehberi

Birkaç kişilik arkadaş grubu, aileler ve çiftler, özellikle çalışıyor veya okuyorlarsa kısıtlı zamana sığdırdıkları tatillerde mümkün olan en uygun fiyata konforlu ve temiz bir yerde kalmayı tercih ediyor. Dolayısıyla beklentileri yüksek oluyor.

Prag’ın tüm bölgeleri bu tarz bir konaklama için uygun, hatta az önce bahsettiğim Stare Mesto ile Nove Mesto da. Diğer bölgelerden de yazının bu kısmında bahsedeyim.

Mala Strana (Little Quarter)

Prag konaklama rehberi Mala strana

Prag’ın eski ve en güzel bölgelerinden Mala Strana. Prag Kalesi’nin hemen altında yer alan bölge bir zamanlar kralların taht yolunda geçtikleri bir yermiş.

Dar, parke taşlı sokaklarda bugün artık restoran, cafe, otel veya mağaza olarak kullanılan eski evler ve binalar yer alıyor. Üstelik Mala Strana her ne kadar eski ve tarihi olsa da Old Town’daki gibi yoğun bir turist popülasyonu yok, dolayısıyla daha sakin. Ve yine şehirdeki tüm turistik atraksiyonlara çok yakın.

Lesser Town adıyla da bilinen Mala Strana’yı Prag Konaklama Rehberi yazısında turistik yerlere yakın, uygun fiyatlı ve fotografik bir görünüme sahip bölgelerde konaklamak isteyen turistlere öneririm.

Charles Köprüsü, Malostranské Meydanı, Petrin Tepesi, Kafka Müzesi ve Smiricky Sarayı burada yer alan önemli turistik noktalardan.

Andel

Prag konaklama andel

Sayısız otel, restoran, cafe, bar, mağaza ve şehrin hemen her yerine ulaşabileceğiniz metro ve tramvay olanaklarıyla Andel sakin, huzurlu ve uygun fiyatlı bir konaklama seçeneği.

Vlatava Nehri kıyısındaki Andel’i Prag Konaklama Rehberi yazısına sofistike bir konaklama seçeneği arayan turistler için almak istedim.

Karlin

Prag konaklama Karlin

Yerleşimin başlaması yaklaşık 200 yıl öncesini bulan Karlin Prag’ın modern yüzü aslında. Endüstri devrimi sırasında şehrin sanayileşmiş yerlerinden biriyken bugün Prag’ın şehir hayatının aktığı bir bölge.

Metro ve tramvay ile Wenceslas Meydanı’na bağlanan Karlin sakin bir yapıya sahip olmakla birlikte otel, restoran, cafe ve alışveriş seçenekleri açısından hiç de fakir değil.

Praglılar’ın sosyal hayatına da bir ucundan entegre olmak veya deneyimlemek isteyen, ancak bununla birlikte tarihi şehir merkezine en fazla 10-15 dakikada ulaşabilmeyi hedefleyen gezginler; Karlin bu açıdan tam size göre.

Vinohradi & Vrsovice& Zivkov

Prag konaklama rehberi Vinohradi

Birbirine komşu olan Vinohradi, Vrsovice ve Zivkov Bölgeleri ambiyans olarak da benzediği için Prag Konaklama Rehberi yazısında tek başlıkta bahsetmek istedim.

Prag’ın en “contemporary” bölgesi olan Vinohradi, art deco stili mimarisi ve özellikle expatlar ve genç, beyaz yakalı Çekler’in yaşamak için tercih ettiği bölge.

Keza komşuları Vrsovice ve Zivkov da bundan payını alıyor. Adı Çekce’de “üzüm bağları” anlamına gelen bölge 14.YY’dan beri şehrin en yeşil bölgelerinden de biri.

Metro ve tramvay ile şehir merkezine ulaşım çok hızlı olmakla birlikte buralardan yürüyerek de merkeze gitmek mümkün ve hatta çok da keyifli. Şehrin modern hayatının aktığı bu bölgelerde gece hayatı da ayrıca dikkat çekici diyebilirim.

Şehrin sadece turistik yerleriyle ilgilenmiyor, modern kültürel hayatına da karışmak istiyorsanız Vinohradi başta olmak üzere bu bölgeler ideal bir seçim.

Bu bölgelerde önerebileceğim otel alternatifleri ise;

3★ The Modern Apartment

Prag konaklama tavsiye The Modern Apartment

Mala Strana’da yer alan The Modern Apartment sade bir şekilde dekore edilmiş, temiz ve konforlu bir ev aslında. Üstelik kahvaltıyı veya istediğiniz öğünleri kendiniz hazırlamayı tercih ederseniz mutfak birimine de sahip ve ücretsiz WiFi da mevcut.

Turistik yerlere çok yakın ancak yine de sakin bir çevrede konaklamak isteyenlere öneririm.

  • Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Old Town Apartments Tyn

Prag konaklama tavsiye Old Town Apartments Tyn

Tarihi şehir merkezi Stare Mesto’da bulunan Old Town Apartments mutfak ve banyo da içeren konaklama birimlerine sahip.

Otelde konaklayan 130 misafirin 9,9 gibi çok yüksek bir memnuniyet puanı ile derecelendirdiği Old Town Apartments Tyn tüm turistik yerlerin kalbinde ve konforlu bir seçenek. Elbette fiyatı benzerlerine göre biraz daha yüksek.

  • Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

3★ Royal Bellezza Apartments

Prag konaklama tavsiye Royal Bellezza Apartments

Prag’ın kültürel aktiviteler anlamında merkezi sayılabilecek Vinohrady’de bulunan Royal Bellezza Apartments hem toplu taşımaya çok yakın hem de Wenceslas Meydanı’ndan yürüyerek 10 dakikalık mesafede.

Konforlu, temiz ve şık bir seçenek olan otelin misafir memnuniyeti ise 800’e yakın değerlendirme sonucunda  9,3 gibi çok yüksek bir puan.

  • Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Lüks Seçenekleri Tercih Edenler İçin Prag Konaklama Rehberi

Seyahatlerinde lokasyon ve temizlik dışında en üst seviyede konfor, sınırsız hizmet ve kalite arayan turistler biraz da bütçelerini yüksek tutarak daha lüks seçeneklere yöneliyor. Ki Prag bu açıdan zengin bir konaklama yelpazesine sahip.

Aslında şehirde dağılım çok homojen, dolayısıyla lüks konaklama seçeneklerini Prag’ın hemen her bölgesinde bulabilirsiniz. Ancak benim özellikle tavsiye edeceğim bölge Hradcany.

Hradcany & Letna

Prag konaklama Hradcany

Eğer Prag’ı bir tepeden, uzaktan seyretmeden dönerseniz seyahatinizin eksik kalacağını söylemek isterim. Mala Strana’nın üstünde yer alan ve dünyanın en büyük kale komplekslerinden Prag Kalesi’ne de sahip olan Hradcany şehrin kızıl kubbelerini tepeden seyredebileceğiniz, son derece romantik bir yer.

Üstelik Malostranská’dan tramvay ve metro ile şehrin her yerine ulaşmak da çok kolay. Komşusu Letna ise yemyeşil parkları, 1900’lü yılların başından kalan Neoklasik yapıları ve geniş caddeleri ile Prag’ın sadece turistik yönünü değil, doğal güzelliklerini de keşfedebileceğiniz bir bölge.

Aslında her bütçeye uygun seçenekler olmakla birlikte Hradcany ve Letna’yı özellikle lüks bir konaklama arayanlara öneriyorum. Zira buralarda yer alan restore edilmiş tarihi saraylar ve konaklar beklentisi yüksek turistler için ideal bir seçim olacaktır.

Bu bölge ve çevresinden otel önerilerim ise;

5★ Hotel Savoy

Prag konaklama rehberi Hotel Savoy

Hradcany’de tarihi bir binada yer alan Hotel Savoy Prag Kalesi’nin de hemen yanında. Fitness salonu, SPA ve güzellik merkezi bulunan otel şık ve lüks bir restoran ve bara da sahip.

Hem turistik hem de iş amaçlı seyahatler için tavsiye edebileceğim Hotel Savoy şık, kaliteli ve konforlu bir seçenek.

  • Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

5★ Golden Well

Prag konaklama rehberi Golden Well

Aslında Hradcany ile Letna arasında bulunan Golden Well 200’den fazla konuğun 9,7 gibi yüksek bir puanlamayla memnun kaldığı, lüks bir butik otel.

Tarihte İmparator II. Rudolf’un da konutu olan bir binada yer alan otelin dekorasyonu da çok şık ve bence romantik bir tatil için de ideal. Eşsiz bir Prag manzarasına sahip olan otelde şık bir restoran da yer alıyor.

  • Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Prag seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek temel bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz;

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın