Prag nerede ve Prag'a nasıl gidilir

Prag nerede? Prag’a nasıl gidilir? Tarihi ve mimarisiyle Orta Avrupa kültür turları dâhilinde gezilebilecek en güzel duraklardan birisi olan Prag, ziyaretçilerine her mevsim ayrı bir atmosfer sunuyor.

Kentin popülaritesi her yıl artarken ulaşım seçenekleri de aynı oranda fazlalaşıyor. Prag nerede rehberi aracılığıyla Çek Cumhuriyeti’nin ya da yeni adıyla Çekya’nın başkentine seyahat etmek için yararlanabileceğiniz bu seçenekleri, kentin konumu ve en iyi tatil dönemleri ile birlikte öğrenebilirsiniz.

Prag Nerede?

Prag'a nasıl gidilir harita
Prag nerede haritası

Orta Avrupa’daki en popüler tatil destinasyonlarından birisi olan Prag, Çek Cumhuriyeti’nin kuzeybatı kesiminde yer alıyor.

Ülkenin başkenti konumundaki, 1.3 milyonluk nüfusa sahip kent Orta Bohemya Bölgesi’nde Vltava Nehri’nin kıyısına 9. yüzyılda kurulmuş.

Kentte yerleşim bölgelerini birbirinden ayıran üç farklı sistem kullanılıyor. Sistemler içerisinde turistik anlamda en önemlisi “eski” olarak tabir edileni. Çünkü kentteki tüm sokaklar ve evler, Prag’ın yerleşim alanlarını 10 parçaya bölen bu sisteme göre numaralandırılıyor.

Praha 1 ile 2, Prag gezilecek yerler listesine almaya değer tüm tarihi mekân ve müzeleri kapsıyor. Kentin bu kesimindeki en önemli bölgeler Eski Şehir, Kale, Küçük Şehir, Yahudi Yerleşimi ve Yeni Şehir.

Prag’ın 3 ila 10 arasında numaralar verilmiş diğer yerleşimleri ise Vltava Nehri’nin doğu kıyısında bulunuyor.

Prag’a Ne Zaman Gidilir?

Prag nerede, Prag'a ne zaman gidilir

Çek Cumhuriyeti’nin başkentinde yıl boyunca karasal iklimin etkileri görülüyor. Kışlar kar yağışlı geçerken yaz aylarında günler sıcak ve kimi zaman yağmurlu olabiliyor.

En soğuk ay olan Ocak’ta kentte ısı 0 °C civarında seyrediyor. Kar yağışı Aralık’ta başlayıp Mart’a kadar sürse de hiçbir zaman 20 santimetreden daha fazla birikme görülmüyor.

Ayrıca bu dönemde kent, beyaz örtünün altında masallarda anlatılan diyarlara benzeyen büyüleyici bir atmosfere bürünüyor. Yazın bulutlu günler yerini güneşe bırakırken, sıcaklık ortalaması 24 °C’ye çıkıyor.

Prag’ı ziyaret etmek için en ideal dönem, Mayıs-Eylül arası diyebiliriz. Gün içerisinde sıcak, akşamları ise ılık havanın etkili olduğu yaz mevsiminde özellikle Haziran ayından itibaren kente turist akını yaşanıyor.

Prag Uluslararası Müzik ve Bohemya Caz festivalleri, yoğunluğun zirveye çıktığı yaz döneminde gezginlere keyifli günler geçirme fırsatı veriyor. Eğer kalabalıkla aranız iyi değilse ilkbahar ve sonbahar aylarında hatta kışın bile şehre seyahat edebilirsiniz.

Ocakta Prag Kış Müzik Festivali ile başlayan eğlenceler Bohemya Karnavalı ve Paskalya Bayramı kutlamalarıyla devam ediyor.

Prag’da festivaller Kasım ayında düzenlenen ve Avrupa’da gerçekleştirilen en eski kültürel etkinlik olan Prag Yazarlar festivali ile son buluyor.

Prag’a Nasıl Gidilir?

Prag'a nasıl gidilir, İstanbul Prag uçuşları

Prag nerede ve ne zaman gidilir konularına açıklık getirdikten sonra sıra kente nasıl gidilebileceğini anlatmaya geldi. Konumu itibariyle Prag’a ulaşım ağırlıklı olarak hava, demir ve kara yolu ağı üzerinden sağlanıyor.

Prag’daki tek havalimanı Václav Havel, kent merkezinin 20 kilometre kadar kuzeybatısında faaliyet gösteriyor. Tesisin 1 numaralı terminal binası Schengen Bölgesi dışından gelen uçakları ağırlarken Terminal 2 Schengen Bölgesi dâhilindekilere hizmet veriyor.

Otobüsle ulaşılabilen Terminal 3 ise özel jetlere tahsis ediliyor. Kentin merkez istasyonu Praha hlavní nádraží, gerçekleştirilen tüm uluslararası tren seferlerinin varış noktası konumundayken, şehir merkezinin doğusunda yer alan Florenc yurt dışından gelen yolcu otobüslerini ağırlıyor.

Çek Cumhuriyeti sınırları içerisindeki diğer kentlerden gelen otobüsler seferlerini şehir merkezinin güneyinde, Vltava Nehri’nin batı kıyısında bulunan NaKnižeci’de noktalıyor.

Prag’a Hava Yolu ile Ulaşım

Prag VáclavHavel Havalimanı’na gün içerisinde ülkemizden ve Avrupa’nın değişik noktalarından pek çok sefer düzenleniyor. Türkiye’den Çekya’nın başkentine seyahat etmek isteyenler için Türk Hava Yolları’nın ve Pegasus’un İstanbul çıkışlı direkt seferleri bulunuyor.

Bu seferler için THY Atatürk, Pegasus ise Sabiha Gökçen Havalimanı’nı kullanırken; varış süreleri 2 saat 30 dakika ila 3 saat arasında değişiyor.

Uçakla Prag’a gitmek için dilerseniz aktarmalı seferleri de tercih edebilirsiniz. Bu seçenek daha çok zaman kısıtlaması olmayan gezginler için ideal çünkü aktarmalı uçuşlarda en düşük varış süresi 5 saat 30 dakika civarında.

Lufthansa, Air France, Ukraine International Aeroflot, AegeanAirlines, KLM, TAROM tarafından düzenlenen seferlerde aktarma Amsterdam, Frankfurt, Kiev, Bükreş, Atina gibi şehirlerden yapılıyor.

Prag’a Tren ile Ulaşım

Prag nerede, Budapeşte ve Viyana'dan Prag'a trenle ulaşım

Prag nerede rehberinde kente seyahat etmek için tercih edebileceğiniz bir diğer yöntemse demir yolu ulaşımı. Hollanda, İtalya ve Fransa gibi ülkelerin aksine Çek Cumhuriyeti’nde ulaşımı kolaylaştıran yüksek hızlı tren hatları bulunmuyor.

Buna rağmen gün içerisinde Českédráhy (Çekya Demiryolları), RegioJetLeo Express ve RailJet tarafından düzenlenen sık seferler sayesinde hem ülke içerisinden hem de dışından kente trenle gitmek oldukça rahat hale geliyor.

Ostrava başta olmak üzere Plzen, Brno, Karlovy Vary gibi ülkenin diğer önemli şehirlerinden başkente Çekya Demiryolları, RegioJet ve Leo Express seferleriyle 4 Euro’dan başlayan fiyatlarla seyahat etmek mümkün.

RailJet ise Prag ile beraber Orta Avrupa’nın en popüler tatil destinasyonları arasında sayılan Viyana ve Budapeşte’den seferler düzenliyor. Viyana’dan düzenlenen seferler için fiyatlar Çekya Demiryolları’nda 42 Euro’dan başlıyor.

Hatta bu güzergâhta RegioJet’i tercih ederseniz, standart biletleri 15 Euro gibi düşük bir bedelle satın alabilirsiniz. Budapeşte’den Prag’a tren yolculuğu yapmak isteyenlere ise Macaristan Demiryolları 19 Euro’dan başlayan fiyatlarla bilet sunuyor.

Prag’a Orta Avrupa İçinden Otobüs ile Ulaşım

Orta Avrupa içerisinden Prag’a tren yerine otobüsle de gidebilirsiniz. Üstelik bu seçenek dâhilinde yararlanabileceğiniz firma sayısı hava ve demir yolu şirketlerine göre bir hayli fazla.

Eurolines, Ecolines, StudentAgency, Leo Express, OrangeWays Avrupa’nın önemli kentlerinden ve ülkenin diğer önemli yerleşimlerinden Prag’a yolcu taşıyan firmaların başında geliyor.

Ülke içerisinde belirli güzergâhlar arasında sefer düzenleyen yerel firmaların biletlerini terminallerdeki gişelerden veya bindiğiniz otobüsün şoföründen temin edebilirsiniz. Uzun mesafelere çalışan firmalarınkileri satın almak içinse www.idos.cz adresinden yararlanabilirsiniz.

Prag nerede rehberi ile sizlere şehrin konumu, hangi dönemlerde seyahat edilebileceği ve nasıl gidileceği konularında bilgiler vermeye çalıştım.

Prag seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek temel bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz;

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın