Prag Şehir İçi Ulaşım Rehberi (Tramvay, Otobüs, Taksi…)

Yüzölçümü açısından küçük bir alanı kaplayan Çek Cumhuriyeti‘nin başkenti Prag şehir içi ulaşım konusunda gezginlere pek çok imkân sunuyor. Yürüyerek neredeyse tüm önemli noktalarını görebileceğiniz şehirde toplu taşımayı kullanmayı tercih edenleri; metro, tramvay ve otobüslerin başı çektiği gelişmiş bir ağ bekliyor.

Prag Şehir İçi Ulaşım Seçenekleri

Kente gelen gezginler, Prag’ın gelişmiş toplu taşıma sistemi sayesinde turistik mekânlara kolaylıkla ulaşabiliyor.

Hava ve gürültü kirliliğinin önüne geçmek için tarihi bölgelerde otobüs kullanımı yasaklanmış. Eski ve Yeni Şehir ile Prag Kalesi’ne ulaşım için klasik çözümler yerlerini çevreci yaklaşımlara bırakmış.

Yürüme

Prag şehir içi ulaşım yürüme

Eğer kent merkezinde konaklamayı tercih ettiyseniz Prag’ın sahip olduğu tüm güzellikleri yürüyerek keşfedebilirsiniz.

Özellikle Wenceslas Meydanı’ndan Eski Kent’in merkezine ve Eski Kent’ten Charles Köprüsü’nü takip ederek Prag Kalesi’ne giden rotalar, Prag’ın hem tarihi hem de modern taraflarını görmek isteyenler için oldukça ideal.

Kentin merkezindeki dar sokaklarda zar zor akan araç trafiğine takılmak istemeyen ve Prag’ın kendine özgü atmosferine daha yakın olmayı yeğleyip yürümeyi tercih ettiyseniz ayakkabı seçimine özen göstermeniz gerekiyor.

Bunun nedeni, Prag gezilecek yerler listenize almaya değecek çoğu mekânın tepelerde yer alması ve neredeyse tüm sokakların Arnavut kaldırımı ile kaplı olması. Ayrıca karşıdan karşıya geçerken yaya geçitlerini kullanıyor olsanız bile akan trafiğe dikkat etmenizde yarar var.

Metro

Prag'da ulaşım metro

Prag şehir içi ulaşım sisteminde bir yerden bir başka yere gitmenin en hızlı yolu metroyu kullanmaktan geçiyor.

Avrupa’da yoğunluk açısından 5. sırada yer alan Prag metrosu, 3 hattan oluşuyor. Toplam uzunlukları yaklaşık 50 kilometreyi bulan ve üzerlerinde 50 durağın bulunduğu bu hatların her birini tanımlamak için farklı renk kullanılıyor.

Bu uygulama çerçevesinde 2015 yılında genişletme çalışmaları tamamlanan A hattı yeşil, B hattı sarı, C hattı ise kırmızı renkle tanımlanıyor.

Metronun A hattı, Skalka ile Dejvická arasında yolcu taşıyor. B hattı ČernýMost ve Zličín arasında faaliyet gösterirken C hattı Ládví’denHaje’ye uzanıyor. Hatlar arasında geçiş yapabileceğiniz 3 istasyon bulunuyor. Bu istasyonlar Muzeum (A – C), Můstek (B – A) ve Florenc (C – B).

05.00’da ilk seferine çıkan metro araçları 00.00’a kadar hizmet veriyor. Hafta içi yoğunluğun arttığı saatlerde sefer sıklığı 2-3 dakikada bire düşerken günün geri kalan zamanlarında araçlar istasyonlara 4 ila 10 dakika arasında değişen sürelerle uğruyor.

Tramvay

Prag şehir içi ulaşım tramvay

Tramvaylar ise yolcularına tıpkı metro gibi hız avantajı sağlarken kentteki çoğu turistik mekânı yakından görme fırsatı veriyor.

Dünyanın en kapsamlı ağlarından birisine sahip Prag’da tramvay hatlarının uzunluğu 500 kilometreyi buluyor. Tramvay ağında yolcu taşıma işi 900’ün üzerinde araçla sağlanıyor. Filonun yarıya yakını modernize edilmiş Tatra T3 model araçlardan oluşuyor.

Gün boyunca kesintisiz yolcu taşıyan tramvayların çalışma saatleri, yolcuları bilgilendirmek için her durağa asılıyor. Araçların sefer sıklığı 04.30’dan gece yarısına kadar 8-10 dakika arasında değişiyor.

Gece yarısından itibarense zaman aralığı 40 dakikaya kadar çıkıyor. 51-59 arası hat numaralarının tahsis edildiği gece tramvayları merkez istasyon olarak Lazarská’yı kullanıyor.

22 ve 23 numaralı tramvaylar, birçoklarına göre kentin en güzel hatlarında faaliyet gösteriyor. Araçların rotaları üzerinde; Ulusal Tiyatro, Belvedér, Prag Kalesi ve Pohořelec başta olmak üzere ilgi çekici pek çok yer bulunuyor.

91 numaralı hatta çalışan nostaljik tramvaysa mart sonundan kasım ortasına kadar kent merkezinde tur atıyor. Bilet fiyatları yetişkinler için 35 CZK olarak belirlenmiş nostaljik tramvay, 12.00-18.00 saatleri arasında saatte bir Střešovice ‘den hareket ediyor.

Belediye Otobüsü

Prag'da ulaşım belediye otobüsü

Sokaklar dar olduğu için kent merkezine alınmayan belediye otobüsleri, banliyöler ile belirli metro ve tramvay istasyonları arasında yolcu taşıyor.

Belediye otobüslerinin çalışma saatleri tramvay hattında olduğu gibi tüm duraklara asılmış durumda. Gündüz araçları 04.30-00.30 saatler arasında sefere çıkarken günün geri kalanında devreye gece otobüsleri giriyor.

Otobüslerin gece faaliyet gösteren 12 tanesine 502-513 arasında numaralar verilmiş. Ayrıca 601, 602 ve 603 numaralı gece otobüsleri de Prag’ın dış bölgelerine yolcu taşıyor.

Eğer kentin banliyölerine yönelik bir gezi programı hazırladıysanız ve hangi durağı kullanmanız gerektiğini bilmiyorsanız Prag şehir içi ulaşım sistemini yöneten DPP’nin resmi sitesindeki seyahat planlayıcı vasıtasıyla ihtiyaç duyduğunuz bilgiye ulaşabilirsiniz.

Taksi

Prag şehir içi ulaşım taksi

Pek çok şehirde gezginler tarafından hız ve konfor avantajı nedeniyle tercih edilen taksiler, Prag’da ulaşım sisteminde geri planda kalıyor.

Çünkü şoförler genelde araçlarına binenlerin turist olduğunu öğrendiklerinde daha fazla para kazanmak için çeşitli hilelere başvurabiliyor. Bu duruma karşı kent yönetimi kilometre başına artan ücreti yaklaşık 1 Euro’ya sabitlemiş ancak bu önlem bile yeterli olmamış.

Praglı taksi şoförlerinin insafına kalmak istemeyenlerin imdadına ise mobil ulaşım uygulamaları yetişiyor. 2014 yılından beri şehirde popüler olan uygulamaların en çok kullanılanları küresel çapta üne sahip Uber ile onun yerel rakibi Liftago. Her iki uygulama da kullanıcılarına adil fiyatlar sunarken kredi kartıyla ödeme kolaylığı sağlıyor.

Dilerseniz yoldan taksi çevirmek yerine şehirde faaliyet gösteren servisleri arayarak rezervasyon yaptırabilirsiniz. Green Prague, AAA Radiotaxi ve City Taxi gibi firmalar müşterilerine kilometre başına ücrette daha düşük fiyatlar sunabiliyor. Ayrıca şehirdeki bazı oteller de misafirlerine uygun fiyatlı taşıma hizmeti veriyor.

Hop On Hop Off Otobüsler

Prag'da ulaşım hop on hop off

Belediye otobüsleri hakkında bilgi verirken de belirttiğim gibi Prag’ın tarihi bölümündeki sokaklar büyük boyutlu araçlar için fazlasıyla dar.

Çift katlı klasik duraklamalı tur otobüsleri şehirdeki popüler turistik alanlara giremediği için çoğu firma Prag’da organizasyon düzenlemiyor. Ancak bu durum, yerel turizm firması Hop On- Hop Off’a engel olamamış.

10 ve daha fazla sayıdan oluşan gruplar için tur dâhilinde otel pickup hizmeti veren firma, duraklamalı gezintileri 09.00-19.35 saatleri arasında düzenliyor.

Tur sırasında katılımcıların çevreyi rahatça izleyebileceği şekilde tasarımları değiştirilen midibüsler bu saatler arasında her 15 dakikada bir 16 duraklı kırmızı rotayı izliyor. Ayrıca tur içeriğine bir de 7 duraklı mavi rota eklenmiş. Bu rotada ise araçlar duraklara saatte bir uğruyor.

Yıl boyunca düzenlenen hop on hop off turlarda sesli kayıt üzerinden verilen rehberlik hizmeti 23 farklı dilde hazırlanmış. 24 saatlik turlar için yetişkinlerden kişi başı 630 CZK talep edilirken 48 saatlik seçenek için 780 CZK fiyat belirlenmiş.

Bilet fiyatlarına klasik indi bindi turun yanı sıra Vltava Nehri’nde 1 saatlik tekne gezintisi de dâhil edilmiş. Firmanın web sitesinde online rezervasyon imkânı bulunuyor. Otobüslere binerken yapılan alımlardaysa sadece nakit ödeme yapılabiliyor.

Prag Şehir İçi Ulaşım Haritası

Prag şehir içi ulaşım
Prag şehir içi ulaşım haritası. Haritayı büyütmek için görsele tıklayabilirsiniz.

Ulaşım haritasından da anlayabileceğiniz üzere Prag’ın kent merkezinin kendine özgü yapısı raylı sistemlerin kullanımını öne çıkarmış. Çoğu şehirde ulaşımın belkemiği konumundaki otobüsler ise tramvay ve metro hatlarını destekleyecek şekilde yapılandırılmış.

Prag Şehir İçi Ulaşım Fiyatları & Prague Card

Prag'da ulaşım bilet fiyatları

Prag şehir içi ulaşım sisteminden yararlanmak isteyenlere 30 dakikalık bilet 24, 90 dakikalık ise 32 Kron fiyatla sunuluyor. Ayrıca bu biletlere ek olarak 24 saatlik (110 CZK) ve 3 günlük (310 CZK) seçenekler de bulunuyor. 6-15 yaş arası bireyler içinse bilet fiyatlarında %50 indirim uygulanıyor.

Eğer şehirde 2 günden daha fazla süreyle tatil yapacaksanız bu bilet çeşitlerinin dışında Prague Card’ı da tercih edebilirsiniz. Aralarında Prag Kalesi, Yahudi Müzesi ve Petrin Kulesi’nin de bulunduğu 50 turistik mekâna ücretsiz giriş hakkı tanıyan kart ile 30’a yakın cazibe noktasında sunulan cazip indirimlerden yararlanılabiliyor.

Prag’a özel indirim kartının en büyük özelliği ise sahiplerine havaalanı ekspresi de dâhil olmak üzere kentin toplu ulaşım ağında faaliyet gösteren tüm araçlara geçerlilik süresi boyunca ücret ödemeden binebilme ayrıcalığı vermesi.

2, 3 ve 4 günlük seçenekler halinde gezginlere sunulan Prague Card’ın fiyatları yetişkinler için 58 Euro’dan başlıyor. Karta, online satış kanalı üzerinden ya da kent merkezindeki 19 satış noktası aracılığıyla sahip olabilirsiniz.

Prag seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek temel bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz;

Yorum yapın