Prag ulaşım rehberi blog

Konumu sayesinde Prag, gezginler arasında ulaşımı rahat kentlerden birisi olarak anılıyor. Hazırlamış olduğum Prag ulaşım rehberine göz atarsanız, bu kanının ne kadar doğru olduğunu kendiniz de kolayca anlayabilirsiniz.

Özellikle Almanya, İtalya, Avusturya ve Macaristan gibi ülkelerden Prag’a gitmek, ülkemiz içerisinde iki şehir arasında seyahat etmek kadar kolay.

Prag Ulaşım Rehberi Genel Bilgiler

Çekya’nın başkenti Prag, Orta Bohemya Bölgesinde yer alıyor. Ülkenin kuzeybatı kesimine 9. yüzyılda kurulan kent, Vltava Nehri’ni çevreleyen 496 kilometrekarelik alanı kaplıyor.

Merkezi eski sisteme göre 10 parçaya bölünen Prag’da turistik alanların büyük çoğunluğu Praha 1 ve Praha 2 sınırları içerisinde bulunuyor.

Yıl boyunca karasal iklimin etkilerinin görüldüğü kente seyahat etmek için en uygun dönem olarak Mayıs-Eylül arası öne çıkıyor. Direkt olarak ülkemizden Prag’a gitmek isterseniz, Türk Hava Yolları ve Pegasus’un 2 saat 30 dakika ila 3 saat arasında sürede tamamlanan uçak seferlerinden yararlanabilirsiniz.

Avrupa şehirlerinden ise kente ulaşmanın en rahat yolu olarak Çekya Demiryolları, RegioJet, Leo Express ve RailJet tarafından gerçekleştirilen tren seferleri gösteriliyor. Ayrıca Orta Avrupa’daki diğer turistik destinasyonlardan otobüslerle de kente gidebilirsiniz.

Prag’ın konumu, iklim özellikleri ve ülke dışından ulaşım seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz “Prag Nerede & Prag’a Nasıl Gidilir?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Prag Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşımı

Prag ulaşım rehberi havaalanı transfer

150 farklı destinasyondan 60 hava yolu şirketi tarafından gerçekleştirilen uçak seferleri aracılığyla yılda 13 milyondan fazla yolcuyu ağırlayan Václav Havel Havalimanı, kent merkezinin 20 kilometre dışında faaliyet gösteriyor.

3 terminal binasına sahip tesiste, kent merkezine gitmek isteyenlerin kullanabilecekleri farklı özellikte çok sayıda seçenek bulunuyor.

Havaalanı transferi konusunda en pratik çözümü, Çek Cumhuriyeti Demiryolları gözetiminde seferleri düzenlenen Airport Express sağlıyor. 05.30-22.30 saatleri arasında çalışan otobüslerin sefer sıklıkları gün içerisinde 15 ila 30 dakika arasında değişirken, bilet almak isteyen yetişkinlerden 60 CZK talep ediliyor.

Havaalanı Ekspresi dışında ayrıca belediye otobüsleri de kent merkezine ulaşım sağlıyor. 05.00-00.00 saatleri arasında 119, 100 ve 191 hat numaralı otobüsler çeşitli metro istasyonlarına yolcu taşıyor. Günün geri kalanında ise 910 numaralı gece otobüsü faaliyet gösteriyor.

Toplu taşıma yerine daha konforlu seçenekleri tercih ederseniz önceliği Prague Airport Transfer gibi shuttle firmalarına verebilirsiniz. Firma midibüsleri aracılığıyla gezginlere 5,50 Euro ücretle paylaşımlı servis hizmeti sunarken, 11 Euro karşılığı direkt otele ulaşım da sağlıyor.

Direkt otele ulaşım ilginizi çektiyse rezervasyon yaptırmadan önce kalmayı planladığınız tesisin bu tarz bir hizmeti olup olmadığını Booking.com üzerinden kolayca öğrenebilirsiniz.

Prag ulaşım rehberi Airport Express havaalanı otobüsü

Havaalanından şehir merkezi ulaşım sağlayan seçeneklerin arasında ayrıca Fix Taxi ve AAA Taxi gibi firmaların rezervasyon usulü çalışan araçları ve özel servis hizmeti veren şahıslar da yer alıyor.

Özel hizmetin ayrıcalıklarından yararlanmak isteyenlere önerebileceğim firmaların başında Transfer Service, Prague Airport Shuttle, Transfer Prague, 24-ATP ve T&A Transfers geliyor.

Prag ulaşım rehberinin bu bölümünde haklarında kısa bilgiler verdiğim tüm transfer hizmetlerinin fiyatları, hizmet saatleri gibi ayrıntılarını “Prag Havaalanı Şehir merkezi Ulaşım” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Prag Tren Ulaşımı

Prag ulaşım rehberi tren seferleri

Avrupa içerisinden Prag’a uçakla gitmek hızlı bir çözüm olsa da çoğu gezgin rahatlığı nedeniyle tren yolculuğunu hiçbir ulaşım yöntemine değişmiyor.

Üstelik başta Viyana ve Budapeşte gibi şehirlerden kente trenle giderken, Orta Avrupa kırsalının tüm güzelliklerine kendi gözlerinizle şahit olup, fotoğraf çekebileceğiniz birbirinden güzel manzaralarla karşılaşabilirsiniz.

Prag ulaşım rehberi dâhilindeki ilk başlığın altında da belirttiğim gibi ulusal demir yolu şirketinin yanı sıra Regio Jet, Leo Express ve Rail Jet gün içerisinde hem ülke içerisinden hem de dışından kente gün içerisinde çok sayıda sefer düzenliyor.

Plzen, Brno, Karlovy Vary çıkışlı seferlerin biletleri 4 Euro’dan başlıyor. Müziğin başkenti Viyana’dan Prag’a ulaşım için Českédráhy yolcularından kişi başı 42 Euro talep ederken, RegioJet trenlerinden 19 Euro fiyatla bilet bulabilmek mümkün.

Kaplıca kültürünün gelişmiş olduğu Budapeşte’den kalkan trenlerde ise 19 Euro’dan başlayan fiyatlarla koltuk bulunabiliyor.

Prag Şehir İçi Ulaşım Seçenekleri

Prag'da ulaşım, şehir içi araçları, metro, tramvay, otobüs, taksi

Prag şehir içi ulaşım seçenekleri, kentin yapısına uygun ve yerel halk ile gezginlerin tüm ihtiyaçlarına yanıt verecek kadar detaylı şekilde tasarlanmış.

Ancak tüm Orta Avrupa kentlerinde olduğu gibi burada da toplu taşıma araçlarına bindiğinizde kişisel güvenliğinize dikkat etmeniz gerekiyor.

Yürüme

Prag’ın kent merkezindeki dar cadde ve sokaklarda yürümek, romantik atmosfere sahip kent dokusu ile iç içe olmak isteyenler için en ideal ulaşım çözümü.

Tabi uygun kıyafet ve ayakkabı giymiş olmak kaydıyla. Çünkü özellikle kentin tarihi kesimindeki sokakların zemini Arnavut kaldırımı ile kaplı durumda. Tek başınıza yürüyerek Prag’ın güzelliklerini keşfetmek size cazip gelmezse rehberli turlara da katılabilirsiniz.

Metro

Yeşil, sarı ve kırmızı renkle tanımlanmış 3 hattan oluşan Prag’daki metro ağı 50 kilometre uzunluğa sahip. 05.00-00.00 saatleri arasında konuklarına hızlı ulaşım imkânı sağlayan metronun 50 durağına araçlar, günü yoğun saatlerinde 2-3 dakikada bir uğruyor.

Günün sakin geçen dönemlerinde ise sefer sıklığı 4 ila 10 dakika arasında değişiyor. Metro hatları arasında aktarma Muzeum (A – C), Můstek (B – A) ve Florenc (C – B) duraklarında yapılabiliyor.

Tramvay

Metro kadar hızlı olan tramvaylar, pek çok turistik mekânın yakınından geçtikleri için tatilcilere yolculuk sırasında kentin tarihi ve mimari zenginliğini keşfetme olanağı tanıyor.

Tam gün faaliyette olan tramvay filosu ağırlıklı olarak nostaljikTatra T3 model araçlardan oluşuyor. 04.30-00.00 arasında araçların sefer sıklığı 10 dakikada bir iken, günün ilk saatlerinde bu süre 40 dakikaya kadar çıkıyor.

Tramvayla seyahat etmek isterseniz, önceliği rotalarıyla gezginler arasında popüler hale gelen 22,23 ve 91 numaralı hatlara vermenizi tavsiye ederim.

Belediye Otobüsü

Yolların yapısı, hava kirliliğini arttıracakları düşüncesiyle kent merkezinde kullanılmayan belediye otobüsleri, banliyölerle belirli metro ve tramvay hatlarını birbirine bağlıyor. Tıpkı tramvay ağında olduğu gibi otobüs hatlarında da araçlar için planlanan 24 saatlik zaman çizelgesi duraklara asılıyor.

Taksi

Prag’da ulaşım için taksileri tercih ederseniz, aşırı derecede dikkatli olmanızda fayda var. Çünkü şoförler araçlarına binenlerin kent hakkında bilgisi olmayan turistler olduklarını anladıkları anda daha fazla para kazanmak için her türlü numarayı deneyebiliyor.

Bu durumla karşılamamak için Green Prague, AAA Radiotaxi ve City Taxi gibi firmalardan araç rezervasyonu yaptırabilirsiniz. Firmaların çoğu kent meclisinin almış olduğu kilometre başına 1 Euro ücret kararına bağlı kalarak yolcu taşıyor.

Prag ulaşım rehberi dâhilinde kısaca bahsetmiş olduğum toplu taşıma araçları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, “Prag Şehir İçi Ulaşım Rehberi” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Prag Şehir İçi Ulaşım Fiyatları & Prague Card

Prag ulaşım rehberi bilet fiyatı

Çoğu Avrupa kentinde standart biletler tek kullanımlık olarak satılırken, Prag’da 30 ve 90 dakikalık seçenekler halinde toplu taşımadan yararlanmak isteyenlere sunuluyor.

Kentte maksimum 2 gün geçirip,  şehir içi yolcu taşıma araçlarını çok az kullanacaksanız sizler için yararlı olabilecek seçeneklerden 30 dakika geçerliliğe sahip biletin fiyatı 24, 90 dakikalığın ise 32 CZK olarak belirlenmiş.

Günlük bilet seçeneklerinin de bulunduğu Prag’da 2 günden fazla tatil yapacaklara ise Prague Card’ı edinmelerini öneririm.  Kentteki turistik mekânların tamamına yönelik cazip indirimler içeren kart sayesinde toplu ulaşım ağından ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Hatta 58 Euro’dan başlayan fiyatlarla 2, 3 ve 4 günlük seçenekler halinde satışa sunulan indirim kartının ücretsiz ulaşım özelliği havaalanı ekspresi de kapsıyor.

Prag Hop On Hop Off Otobüs Turları

Prag'da ulaşım üstü açık turistik otobüsler

Kentin turistik anlamda popüler tüm mekânlarını gezmek için en ideal çözüm, Hop On- Hop Off tarafından düzenlenen 24 ve 48 saatlik duraklamalı turlara katılmaktan geçiyor.

Şehir içi ulaşım ihtiyacını da karşılayan turlar sırasında ilk tercih hakkınızı 16 duraklı kırmızı rotadan yana kullanabilirsiniz.

Otobüslerin takip ettikleri mavi rota kapsamındaysa 7 durak bulunuyor. 630 ve 780 CZK fiyatla satışa sunulan turlarda rehberlik hizmeti 23 farklı dilde verilirken, yolcular kablosuz internet bağlantısından ücretsiz yararlanabiliyor.

Konuklar ayrıca dilerlerse Vltava Nehri’nde düzenlenen 1 saatlik tekne turuna ek ücret ödemeden katılabiliyor. Tur biletlerini ister otobüse binerken nakit olarak isterseniz de firmanın web sitesi üzerinden kredi kartınızı kullanarak satın alabilirsiniz.

Prag seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek temel bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz;

5 Yorum

  1. Merhaba;
    Prag gezisine çıkacağım ve günü birlik Prag’tan Viyana’ya gidip gelmek istiyorum. Schengen Vizede number of entries alanında 1 olarak yazıyor çek cumhuriyeti için. Gün içerisinde Prag’tan Viyana’ya gidip geri gelmek soun olur mu? Pasaport ve vize kontrolü var mı. tren biletimide öndeden almam mı gerekli?

  2. Gercekten kaleminize gozleminize hayran kaldım tebrik ediyorum siziAklımıza gelebilecek her turlu sorunun cevabı sayfanızda vaf gonul rahatlıgıyla klavuz yapabilirim yazdıklarınızı cok tesekkurler devamını merakla bekliyorum tecrubelerinizin

  3. Gayet bilgilendirici bir yazı

    göremedim ama aslında ulaşım konusunda hop-on hop-off ta alternatif bir ulaşım şekli olabilir.. =)

    teşekkürler.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın