Prag Ulaşım rehberi

Prag ulaşım konusunda gerek uluslararası gerekse ülke ve şehir içi ulaşım açısından kolay bir yerdir. Avrupa’nın merkezinde yer alan Prag‘a civardaki birçok ülkeden buraya doğrudan tren ile bile ulaşılabilir. Özellikle Almanya ve İtalya’dan Prag’a tren ulaşımı oldukça kolaydır. Diğer birçok ülkeden farklı havayolları ile ulaşım da mümkündür. Şehir içi ulaşım ise son derece rahat, merkezdeki birçok yere yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Eğer Prag gezinizi kendiniz organize ediyorsanız ulaşım konusunda biraz bilgi sahibi olmanızda yarar var. Prag Gezi Rehberi ulaşım sayfalarında gerekli olabilecek tüm konuları bulabilirsiniz.

Prag'da konaklama yapılabilecek tüm bölgelerle ilgili detaylı bilgileri ve otel tavsiyelerimi Prag'da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz. Prag'da yer alan tüm otelleri incelemek için tıklayın. Sitedeki tüm Prag yazılarını görmek için tıklayın.

3★ Motel One Prague, şehir merkezinde güzel ve ekonomik bir otel. Rezervasyon için tıklayın.
4★ Hotel UNIC Prague, şehrin en popüler otellerinden bir tanesi. Rezervasyon için tıklayın.

Prag Havaalanı

Doğu Avrupa’nın en turistik şehirlerinden olan Çek Cumhuriyeti’nın başkenti Prag’a hemen hemen tüm büyük havayolu şirketleri uçuş düzenlemektedir. Prag uçuşları ülkenin ana havaalanı olan Vaclav Havel Havaalanı üzerinden gerçekleştirilmektedir. Merkeze 18 km uzaklıkta yer alan Prag Havaalanı’nda 2 adet terminal yer almaktadır. Her gün yaklaşık 250 uçuşa ev sahipliği yapan havaalanından şehir merkezine ulaşım ise çeşitli yollar ile sağlanmaktadır. Prag Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşımda en ekonomik yol otobüslerdir. Bunun dışında özel araçlar ile ulaşım çok yaygındır. Ayarlanacak korsan taksiler ile otelinize çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Detayları Prag Havaalanı Vaclav Havel sayfasında bulabilirsiniz.

Prag ulaşım rehberi
Prag Vaclav Havel Havaalanı

Prag Tren Ulaşımı

Prag tren ulaşımı açısından uygun fiyatlı ve hızlı seçenekler sunar. İsterseniz ülke dışından geliyor olun isterseniz ülke içinden ya da şehir içinden tren ile ulaşım sağlamaya çalışın size uygun bir şeyleri mutlaka bulacaksınızdır. Prag, Avrupa EC tren ağına iyi bir şekilde bağlanmıştır. Fakat Çeklerin kendine ait bir hızlı tren sistemi yoktur. Maksimum hız saatte 120 – 160 kilometredir. Ancak genelde saatte 70 kilometre ile seyredilir. Özellikle komşu ülkeler ve Prag arasında tren seferi seçenekleri oldukça fazladır.

Ceske drahy Çek Cumhuriyeti’nin resmi tren yolları operatörüdür. Bu operatörü kullanıyorsanız biletinizi çok önceden almanıza gerek yoktur. Seyahatinizden hemen önce tren istasyonundan biletinizi edinebilirsiniz. Fakat yoğun dönemlerde iyi bir yere oturabilmek için rezervasyon yapmanızda fayda vardır.

RegioJet ve LEO Express Prag’da kullanılan diğer tren operatörleridir. Eğer bu operatörleri kullanıyorsanız biletinizi alırken nerede oturacağınız da bellidir. Bu operatörlerden bilet almak için RegioJet.cz veya le.cz adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Tren Seferleri

Berlin – Prag arası trenlerle 4.5 saat sürmektedir ve EC trenlerinin sefer sıklığı her  2 saatte birdir. Münih – Prag 4.5 saat sürer ve bölgesel ekspresin günde 4 seferi vardır. Viyana – Prag arası trenle 4 saat 45 dakika sürer ve EC tren seferleri yaklaşık olarak 2 saatte birdir. Linz – Prag 5 saatlik bir seyahattir. Bratislava’dan buraya 4 saatte gelinir ve her iki saatte bir EC treni ile bir Metropol gece treni vardır. Budapeşte – Prag 7 saat sürer ve EC trenlerinin günde 5 seferinin yanı sıra bir Metropol gece treni seferi de vardır. Varşova – Prag arası trenle 8 saat sürer, Sirava gece treninin yanı sıra EC Prag treni seferi de mevcuttur. Ayrıca Köln, Frankfurt, Amsterdam, Kopenhag, Zürih, Basel, Krakow, Minsk, Moskova ve St. Peterburg’dan direkt gece trenlerinin de Prag ile bağlantısı bulunmaktadır.

Tren biletlerini online olarak almak mümkündür. Yola çıkış tarihinden 60 gün önce biletler satışa sunulmaktadır. Biletler Prag’daki ya da Çek Cumhuriyeti’ndeki tren istasyonlarından alınabilir. Eğer aceleniz varsa biletinizi son anda kondüktörden de alabilirsiniz. Fakat bu durumda ekstra ücret ödemeniz gerekebilir.

Tren İstasyonları

Prag’da birçok tren istasyonu bulunmaktadır. Hemen hemen hepsi işlek olan bu istasyonlardan bazıları şunlardır.

Prag tren ulaşımı
Prag Tren İstasyonu, Praha Hlavni Nadrazi

Praha Hlavni Nadrazi Prag’ın ana tren istasyonudur. 1909 yılında açılmıştır. 1972 – 1979 yılları arasında genişletme çalışmaları yapılarak büyütülmüştür. 2010 – 2011 yıllarında İtalyan bir şirket tarafından yenilenmiştir ve günümüzdeki haline kavuşturulmuştur. Wenceslas Meydanı’na beş dakika yürüme mesafesindedir. Bütün uluslar arası trenlerin varış ve kalkış noktaları bu istasyondur.

Booking.com

İstasyon içerisindeki metro C hattı kullanılarak şehir merkezine ulaşılabilir. Buradan taksiye binerseniz ödeyeceğiniz ücret konusunda dikkatli olmalısınız. İstasyon 00:40 – 03:40 arasında kapalıdır. Varış saatinizi buna göre ayarlamanızda fayda vardır.

Prag’da bulunan ve yoğun olarak kullanılan diğer tren istasyonları Nadrazi Holesovice ve Nadrazi Smichov’dur. Tüm istasyonlara metro ve tramvay ulaşımı mümkündür.

Prag Şehir İçi Ulaşım

Prag’ın en güzel yanlarından biri şehrin çok büyük olmaması. Merkezde gezilecek yerlerin birçoğu birbirine yürüme mesafesinde. Eğer merkezden biraz uzak noktalara gidecekseniz şehirdeki toplu taşıma araçları işinizi görecektir.

Tüm toplu taşıma araçlarında kullanılabilecek biletlerin fiyatları genel olarak şöyledir: 30 dakikalık bilet 24 Koruna, 90 dakikalık bilet 32 Koruna, 24 saatlik bilet 110 Koruna, 3 günlük bilet 310 Koruna’dur. Biletler bilet makinelerinden, büfelerden, ulaşım ofislerinden, otobüs şoförlerinden, bilet gişelerinden alınabilir. Bileti aldıktan sonra geçerli hale getirmek gerekmektedir. Geçerli bir biletiniz yoksa ya da aldığınız bileti geçerli hale getirmediyseniz ve yakalanırsanız 700 Koruna cezaya çarptırılırsınız. Cezaya sonra ödemek isterseniz ceza bedeli 950 Koruna’ya yükselmektedir. Kartlar metro istasyonlarındaki gişelerden veya turist danışma merkezlerinden alınabilir. Bilet satan yerler genellikle 06:30 – 18:30 arasında hizmet vermektedir.

Prag şehir içi ulaşımı kullanırken bilet yerine kart kullanmak istiyorsanız kısa ve uzun süreli kart seçenekleri vardır. Turistlere yönelik kısa süreli kartlar iki çeşittir. 24 saatlik kart yetişkinler için 110 Koruna, 6 – 15 yaş arası çocuklar için indirimli 55 Koruna’dur. 72 saatlik kart 310 Korunası’dır. Tabi fiyatların her zaman değişebileceğini unutmayın. Güncel fiyatları öğrenmekte yarar var.

Metro: Prag metrosu 05:00 – gece yarısı arasında hizmet vermektedir ve her 2 – 10 dakikada bir seferi vardır. Üç tane metro hattı vardır. A hattı yeşil, B hattı sarı ve C hattı kırmızıdır. Merkezi yerlere en yakın metro istasyonları şunlardır: A ve C hattında Muzeum, A ve B hatlarında Mustek’dir.

Tramvay: Prag’da 24 tane tramvay hattı bulunmaktadır ve şehrin hemen her noktasına ulaşmaktadır. Tramvay her durakta durur. En popüler tramvay hattı 22 numaradır. Merkezi birçok noktadan geçmesi nedeniyle genellikle kalabalık olan bu tramvayda yankesicilik gibi olaylara dikkat etmekte fayda vardır. Tramvay hizmeti gece yarısı sona ermektedir. Gün içerisinde ise sefer sıklıkları oldukça fazladır. Birini kaçırdığınızda bir başka tramvayı hemen yakalayabilirsiniz.

Prag şehir içi ulaşım
Kırmızı tramvayları şehir genelinde görebilirsiniz.

Otobüs: Otobüs seferleri sabah erken saatlerde başlayıp gece yarısı sona ermektedir. Otobüsler genellikle merkez dışında, uzak noktalara gidilirken kullanılmaktadır.

Taksi: Turistik yerlerde taksi ile ulaşım sağlamak kimi zaman sorunlu olabilir. Özellikle ücret konusunda farklılıklar ve gereğinden fazla ücret talebi gibi sorunlar yaşanabilir. Prag’da taksimetre açılış ücreti 40 Koruna’dır. Eğer taksiyi telefon ile istediyseniz bu ücret 30 Koruna’dır. Kilometre ücreti 28 Koruna’dır. Şehir merkezinde bir noktadan bir noktaya ulaşım 100 – 200 Koruna’ya mal olmaktadır.

Bisiklet: Prag bisiklet ulaşımı ve bisiklet yolları bakımından yeni yeni gelişen bir şehirdir. Özellikle Vltava Nehri kenarındaki bisiklet yolları görselliği açısından bile görülmelidir. Praha Bike ve City Bike bisiklet kiralayabileceğiniz yerlerdendir.

Yürüme: Prag en azından merkezi açısından yürüyerek gezilebilecek şehirlerdendir. Şehrin eski ve yeni kısmı birbirine yakındır. Adım adım buraları görmek iyi bir tecrübe olabilir. Wenceslas Meydanı’ndan Eski Şehir Meydanı’na, buradan Charles Köprüsü’ne Prag Kalesi‘ne kolaylıkla yürüyebilirsiniz. Birçok cadde ve sokak arnavut kaldırımı döşelidir. Bu kimi zaman engelli ya da yaşlıların yürümesini zorlaştırabilir. Yürürken dikkat edilecek şeylerden biri trafik ışıklarıdır.

Füniküler: Füniküler, Petrin Tepesi ile merkez arasında işleyen kısa bir hatta sahiptir. Her 10 – 15 dakikada bir seferi vardır. 09:00 – 23:30 arasında çalışır. Bilet ücreti 26 Koruna’dır. Şehre özgü olması nedeniyle kullanmanız gereken ulaşım yollarından biridir.

Prag'da konaklama yapılabilecek tüm bölgelerle ilgili detaylı bilgileri ve otel tavsiyelerimi Prag'da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz. Prag'da yer alan tüm otelleri incelemek için tıklayın. Sitedeki tüm Prag yazılarını görmek için tıklayın.

3★ Motel One Prague, şehir merkezinde güzel ve ekonomik bir otel. Rezervasyon için tıklayın.
4★ Hotel UNIC Prague, şehrin en popüler otellerinden bir tanesi. Rezervasyon için tıklayın.
Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

4 Yorum

  1. Gercekten kaleminize gozleminize hayran kaldım tebrik ediyorum siziAklımıza gelebilecek her turlu sorunun cevabı sayfanızda vaf gonul rahatlıgıyla klavuz yapabilirim yazdıklarınızı cok tesekkurler devamını merakla bekliyorum tecrubelerinizin

  2. Gayet bilgilendirici bir yazı

    göremedim ama aslında ulaşım konusunda hop-on hop-off ta alternatif bir ulaşım şekli olabilir.. =)

    teşekkürler.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın