Prag Ulusal Galeri
Prag Ulusal Galeri

Ulusal Galeri, 1995 yılında Prag Ticaret Fuarı’nın yeni binasında açılan galeridir. Ulusal Galeri’nin sergileri birçok farklı içerik ve eserlerle Prag’da farklı binalarda da yer almaktadır. 20. yüzyıldan kalma Çek ve uluslar arası sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan Ulusal Galeri’nin binası da mimari açıdan görülmeye değerdir. Ticaret Fuarı olarak kullanıldıktan sonra Ulusal Galeri’ye dönüştürülmüştür.

Prag gezilecek yerler listesindeki önemli galerilerden olan Ulusal Galeri’de mutlaka görmeniz gereken eserler arasında Fransız koleksiyonundan “Aix – en – Provence’daki Ev”, Paul Gauguin imzalı “Bonjour, Monsieur Gauguin”, Van Gogh’dan empresyonizm çalışması “Yeşil Buğday Tarlası”, 1926 Henry Laurens imzalı “Bir Genç Kızın Portresi”, Paris gece hayatının yansıtıldığı “Moulin Rouge”, modern Çek heykelinin öncülerinden Otto Gutfreund’dan “Kaygı” heykeli, 1853 yılından kalma “Atlıya Saldıran Jaguar”, Rodin’in “Vaftizci Yahya” heykeli, Henri Rousseau’dan “Kendi Otoportrem” portresi ve Eski Ulusal Müze yöneticisi Vincenc Kramar’ın “Kendi Portresi” bulunmaktadır.

Prag Ulusal Galeri Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Veletrzni Palac, Dukelskych hrdinu 47, Praha
  • Ulaşım: Vltavska metro istasyonundan metro ile ya da 12, 14, 15, 17 numaralı otobüslerden biriyle Velertzni durağından veya 1, 5, 8, 25, 26 numaralı otobüs hatlarını kullanarak Strossmayerovo namesti durağından buraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Salı – Pazar 10:00 – 18:00 arasında ziyarete açıktır. (Son giriş kapanıştan 30 dakika öncedir.)
  • Giriş Ücretleri: Tam bilet 200, indirimli bilet 150 Çek Kronu’dur.
  • Web sitesi: http://www.ngprague.cz/en/
  • Notlar: Sergiler ve etkinliklerin tam bir listesi için ziyaret öncesinde web sitesini kontrol etmeniz tavsiye edilir.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın