Prag Ulusal Müzesi hakkında bilgiler

Çek Cumhuriyeti içerisindeki en büyük müze olan Prag Ulusal Müzesi fen bilimlerinden tarihe, sanattan arkeolojiye kadar çok geniş bir skalada koleksiyona sahip olmasıyla tanınıyor.

Sayıları onu geçen farklı binalarda ve her bir binada farklı bir disipline ait eserlerin sergilendiği müzenin koleksiyonunda toplamda 14 milyondan fazla eser olması da müzeyi büyük ve zengin yapan kriterlerin başında yer alıyor.

19. YY başlarında kurulan ve kurulduğu dönemde bu derece büyüyeceği muhtemelen öngörülemeyen Prag Ulusal Müzesi hakkında bilmek isteyebileceğiniz her şeyi bu yazıda toparlamaya çalıştım.

Eğer yakınlarda Prag’a gidecekseniz bu müzelerden ilginizi çeken bir veya birkaçını mutlaka ziyaret edin. Pişman olmazsınız.

Prag Ulusal Müzesi Hakkında Bilgiler

National Museum

Prag Ulusal Müzesi denildiğinde insanın aklına tek bir binada veya belirli bir alanda toplanmış birkaç binada yer alan tek bir müze gelecektir. Normalde bütün müzeler üç aşağı beş yukarı böyledir. Ancak burası biraz farklı.

Prag’ın çeşitli yerlerindeki (daha doğrusu Prag ve çevresindeki) yapılarda, her biri farklı konulara özel birden fazla müzeden bahsediyoruz aslında Prag Ulusal Müzesi denildiğinde. Bunlardan kimi Çek tarihine, kimi Asya ve Afrika kültürlerine, kimi müziğe kimi de kukla sanatına adanmış müzeler.

Prag Ulusal Müzesi ise hem bunların hepsinin toplamını, hem de ana binada yer alan eski müzeyi ifade ediyor.

Tabii bu yazıda tek tek hepsinden bahsetmek mümkün değil. O yüzden en önemli iki müze olan eski tarihi binadaki müze ile yeni binadaki müze hakkında detaylar verelim. Diğerlerini de ismen analım. Fakat bu detaya geçmeden önce bir bakalım, bu zengin müze ne zaman ve nasıl kurulmuş.

Prag Ulusal Müzesi Tarihi

Prague National Museum

Prag Ulusal Müzesi 1818 yılında kentin soylularından Kaspar Maria Sternberg’in girişimleriyle kurulmuş. Tabii burada bahsettiğimiz müze bugün Wenceslas Meydanı’ndaki ana binada yer alan müze oluyor.

Müze “Bohemya Vatanseverlik Müzesi” adıyla ilk kurulduğunda başka bir adreste yer alıyor ve koleksiyonunda da doğa bilimlerine dair eserlere yer veriyormuş.

Ancak müzenin büyümesi ile birlikte yeni bir yer ihtiyacı doğmuş ve Josef Schulz’un tasarımıyla bugün Wenceslas Meydanı’nda gördüğümüz o harika Neo-Rönesans tarzı yapı inşa edilmiş.

1891 yılında müzenin taşındığı bu yapı bugün de Prag Ulusal Müzesi ana binasıdır ve koleksiyonunda bilimsel ögelerden tarihi eserlere kadar çok geniş bir skalada eserlere yer vermektedir.

Tabii zaman içerisinde Prag ve çevresinde yer alan diğer yapılarda da çeşitli konulara (müzik, kuklacılık gibi) odaklanan farklı müzeler de bu çatısı altında açılmış ve her biri bu dev müze kompleksinin bir parçası olmuş.

Prag Ulusal Müzesi Çatısı Altındaki Müzeler

Prag Ulusal Müze gezi notları

Bölüm başlığı biraz tuhaf oldu farkındayım. Ancak tek bir müze gibi adlandırılan ama farklı müzelerden oluşan bir kompleksi de ancak bu şekilde tanımlayabilirdim.

Tarihçe kısmında bahsettiğim ana binadaki Prag Ulusal Müzesi aslında müze kompleksi içerisindeki en önemli müze. Bunun ardından da Vinohradská Caddesi’nde yer alan ve “Yeni Prag Ulusal Müzesi” ismindeki müze geliyor. O yüzden bu iki müzeye biraz daha yakından bakalım isterseniz.

Eski, Ana Prag Ulusal Müzesi

Müzenin koleksiyonuna geçmeden önce bu yapının kendisinin bile başlı başına görmeye değer bir yer olduğunu belirtmek isterim.

Neo-Rönesans tarzı mimarinin güzel örneklerinden olan 200 yaşındaki yapının içi de ressam, heykeltraş gibi dönemin önemli Çek sanatçılarının tasarımları ve eserleri ile dolu.

Bu tarihi yapıda hem geçici hem de kalıcı sergiler yer alıyor. Kalıcı sergilerin koleksiyonunu oluşturan eserler ise; Bohemya ve Slovakya Bölgesi’nin tarih öncesi dönemlerine dair kalıntılar, zooloji örnekleri, paleontoloji, mineraloji, antropoloji ve osteoloji bilimine dair örnek ve kalıntılar, çeşitli Avrupa ülkelerinin kültürlerine dair eserler.

Yeni Prag Ulusal Müzesi

Baştan başa cam kaplı zemin katın üstünde, beton ve camdan oluşan bir kattan oluşan, mimari açıdan tamamen farklı bir yapıda yer alıyor Yeni Prag Ulusal Müzesi. Tabii adı yeni ancak kendisi ne kadar yeni tartışılır.

1930’lu yıllarda yapılan ve Vinohradská Caddesi’nde, tarihi ana binanın yanında yer alan bu modern binada çoğunlukla geçici sergiler yer alıyor. Bu sebeple ziyaret etmeden önce gideceğiniz tarihlerde hangi sergiler var bir bakmak lazım (nm.cz/en/).

Burada yer alan kalıcı sergi ise Noah’s Ark (Nuh’un Gemisi) adında soyu tükenmiş ve tükenmemiş hayvanların yer aldığı sergi.

Çek Müzik Müzesi

Karmelitská Caddesi’nde yer alan Çek Müzik Müzesi “İnsan – Enstrüman – Müzik” adında çeşitli ve elbette ilginç müzikal enstrümanların sergilendiği bir kalıcı sergiye ve bunun dışında hepsi müzikle ilgili olmak üzere çeşitli geçici sergilere ev sahipliği yapıyor.

Lapidarium Müzesi

Vystaviste’de yer alan Lapidarium Müzesi ise 11 – 19. yüzyıllar arasında Bohemya Bölgesi’nde üretilen tarihi heykel, mezar taşı gibi tüm taş işçiliklerine dair eserleri sergiliyor.

Náprstek Asya, Afrika ve Amerikan Kültür Müzesi

Betlémské Náměstí Meydanı’nda yer alan Náprstek Asya, Afrika ve Amerikan Kültür Müzesi adından da anlaşılacağı üzere koleksiyonunda Asya, Afrika ve Amerika’ya dair kültürel objelere, görsellere ve dokümanlara yer veriyor.

Antonin Dvorak Müzesi

Ünlü Çek besteci Dvorak’ın hayatına ve çalışmalarına ait görseller, dokümanlar ve objelerin sergilendiği Antonin Dvorak Müzesi de Prag Ulusal Müzesi’nin önemli bir parçası. Müze Ke Karlovu’da yer alıyor.

Sizlere bu kompleksteki en önemli birkaç müzeden bahsettim ancak müzeler bunlarla sınırlı değil. Resmi web sitesinde daha detaylı bilgiler edinebileceğiniz diğer müzeler ise: Prag Ulusal Müzesi’nin Etnografya Müzesi, Çek Kukla ve Sirk Müzesi, Vrchotovy Janovice Villası ve Vitkov Hill Ulusal Anıtı şeklinde sıralanabilir.

Prag Ulusal Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Prag Ulusal Müze harita konumu
Müzenin harita konumunu Google Maps’te açmak için tıklayın.

Yazının başında da söylediğim gibi birden fazla müzeden bahsediyoruz aslında. Dolayısıyla hepsinin adresi ve ulaşım yolları farklı.

Ben burada sizlere müzenin birbirine komşu olan ana binası (Wenceslas Meydanı’nda olan) ve yeni binası için ulaşım tarifi vereyim. Diğerlerinin de adresini bırakayım.

Ana Prag Ulusal Müzesi Binası ve Yeni Prag Ulusal Müzesi Binası:

Metro A ve Metro C hatlarından birine binerek “Muzeum” İstasyonu’nda inebilir, ya da 11 veya 13 no’lu tramvaylardan birine binerek “Muzeum” durağında inebilirsiniz. Böylece Wenceslas Meydanı’ndaki Ana Prag Ulusal Müzesi binasına ulaşım sağlamanız kolay ve konforlu.

Diğer ulusal müze adresleri ise:

  • Çek Müzik Müzesi: Karmelitska 2/4, Prag 1
  • Lapidarium Müzesi: Vystaviste 422, Prag 7
  • Naprstek Asya, Afrika ve Amerika Kültür Müzesi: Betlemske Namesti 1, Prag 1
  • Antonin Dvorak Müzesi: Ke Karlovu 20, Prag 2
  • Prag Ulusal Müzesi Etnografya Müzesi: Kinskeho Zahrada 98, Prag 5
  • Çek Kukla ve Sirk Müzesi: Velke Namesti 43, Prachatice (Prag dışında)
  • Vrchotovy Janovice Şatosu: Prag dışında
  • Vitkov Hill Ulusal Anıtı: U Pamatniku 1900, Prag 3

Prag Ulusal Müzesi Güncel Giriş Ücretleri

National Museum Prague

Prag Ulusal Müzesi içerisindeki tüm müzelerin giriş ücretleri ayrı ayrı ödeniyor.

Eski (Ana bina) ve Yeni müze giriş ücretleri yetişkinler için 200 CZK, öğrenciler için 130 CZK.

Diğerleri için linkine göz atabilirsiniz: nm.cz/en/visit-us/buildings

Prag Ulusal Müzesi Ziyaret Gün ve Saatleri

Eski (Ana bina) ve Yeni Prag Ulusal Müzesi ziyaret saatleri her gün 10:00 – 18:00 arasında.

Diğer ulusal müze binaları ziyaret saatleri için şu linke göz atabilirsiniz. nm.cz/en/visit-us/buildings

Şu yazılarımıza da mutlaka göz atın;

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın