Yeni adıyla Çekya’nın başkenti Prag yeme içme kültürü açısından çok sorun yaşanacak bir şehir sayılmaz. Ülkenin mutfağının zengin olması yanında Türk, İtalyan, Hint, Çin restoranları da son derece yaygın dolayısıyla her türlü damak tadına uygun seçenekler mevcut.

Ancak Çek mutfağı özelinde Prag yemeklerinden kısaca bahsedersek bol kalorili, yağlı, fazlaca et ve patates kullanılan bir mutfakları olduğunu söyleyebilirim

Tabii bunda Çek mutfağının Almanya, Avusturya ve Macaristan’dan fazlaca etkilenmesinin de önemli rolü var. Prag Yemek Rehberi yazısında hem şehre özel yeme içme kültürü ve alışkanlıklarından, hem de bir turist olarak bizlere, Türklere uygun ne gibi seçenekler olduğundan bahsetmek istiyorum.

Prag Yemek Turları

 

Dilerseniz Getyourguide‘ın düzenlediği yemek turlarına katılarak Çek mutfağını rehber eşliğinde de keşfedebilirsiniz. En popüler turlardan bazıları:

Orta Çağ Akşam Yemeği ve Sınırsız İçecekler : Sınırsız içecekler eşliğinde, Orta Çağ mutfağından 5 çeşit yemeğin tadını çıkarmak için Prag’ın kalbinde bir akşam geçirin. Süre 3 saat, hızlı onay, kolay iptal etme. Başlangıç fiyatı kişi başı 46 Euro

Kuyrukları Atlatarak Giriş: Hard Rock Cafe Prag: Avrupa’nın en büyük Hard Rock kafelerinden birinde Rock n ‘Roll dolu öğle veya akşam yemeğinin tadını çıkarın. Süre 75 dakika, hızlı giriş, hızlı onay, kolay iptal etme. Başlangıç fiyatı kişi başı 18 Euro

Prag Yemek Rehberi: Yeme İçme Hakkında Genel Bilgiler

Prag, daha doğrusu Çek mutfağının komşu ülkelerden etkilendiğini belirtmiştim. Yerel lezzetler açısından bakarsak mutfaklarında son derece zengin bir çorba çeşidi var ve öğle ile akşam yemeklerinde de çorba sıkça tüketiliyor. Hatta öyle çorbaları var ve bunlar o kadar doyurucu ki tek başına çorba bile bir öğün doymak için yeterli olabilir.

Bunun dışında Prag yeme içme kültüründe domuz, dana ve tavuk eti son derece geniş yer kaplıyor, buna bir de sebzelerden patatesi ekleyin.

Yemeklerse genelde bir et yemeği yanında haşlanmış, kızarmış veya fırınlanmış patates içeriyor. Balık ise birkaç yerel tatlı su balığı dışında Prag mutfağında çok yer bulmayan bir seçenek. Hatta daha çok lüks restoranlarda deniz ürünleri bulabileceğinizi belirtmem lazım.

Aslında Prag’da kahvaltı kültürü bize benziyor biraz, çünkü tuzlu ağırlıklı kahvaltıları var. Ekmek yanında Praglılar daha çok salam, sosis gibi etleri, yumurta ve peynir yemeyi tercih ediyorlar. Eğer kahvaltıda tatlı yiyecekler tüketeceklerse bu daha çok reçel veya donut olabiliyor.

Öğle yemeği Praglılar için önemli bir öğün. Çalışan kesim genellikle sık sık aynı restoranda, özel indirimli fiyatlarla sunulan “menü” şeklindeki yemekleri tercih ediyor. Dolayısıyla Praglılar’ın akşam yemekleri görece daha sade. Hafif ya da yağlı ve ağır olabilir ancak çok çeşit içermeyen akşam yemekleri tercih ediliyor.

Sıcak bir Akdeniz ülkesi olmamasından sanırım, yemeklerin Praglılar’ın sosyalleşmesinde büyük bir rolü yok. Mümkün olduğunda arkadaşlar ve aile üyeleri birlikte yemek yemeyi tercih etse de Çek kültüründe bu bir İtalya, İspanya gibi sözünü edecek kadar önemli bir değer sayılmaz.

Açılış Saatleri

Prag yemek rehberi kahvaltı, öğlen yemeği akşam yemeği

Restoranların açılış saatleri ise Prag’da 10:00–11:00 civarında. Tabii eğer kahvaltı da servis eden bir restorandan bahsediyorsak açılış 08:30–09:00 civarında olur. Kapanış ise genellikle 23:00–00:00 sularındadır.

Prag’da restoranların büyük çoğunluğu haftanın her günü açık olmakla birlikte nadiren Pazar günü kapalı olanlar da görülebilir. Bir de benim anlayamadığım bir uygulama olarak restoranlar hafta sonları birkaç saat daha erken kapanıyor ki aslında hafta sonları uzun çalışıp Pazartesi, Salı günleri erken kapanması daha uygunken.

Özetle; Prag’da açık restoran bulamadığınız için aç kalmak söz konusu olmaz pek. Hatta özellikle Old Town, Na Prikope, Wenceslas Meydanı gibi turistik yerlerde çalışma saatleri çok daha esnektir.

Rezervasyon

Rezervasyon ise Prag’da restoranına göre değişen bir gereklilik. Bazı restoranlarda rezervasyon gereksizken, ödüllü ve çok tercih edilen yerlerde rezervasyonsuz yer bulmak mümkün olmayabilir.

Ancak eğer kenti turist olarak ziyaret ediyor ve genellikle turistik bölgelerde bulunmayı planlıyorsanız, ayrıca herhangi bir restoranı özellikle denemek gibi bir amacınız da yoksa rezervasyon konusunda çok endişelenmemenizi öneririm.

İçecekler

Prag'da yeme içme

Prag Yemek Rehberi yazısındaki en önemli bölümlerden birisi sanırım içecekler. Zira en önemli içecek olan “su” Prag’da biraz pahalı ancak çeşme suları içilebilir. Dolayısıyla yanınıza alacağınız şişeyi otelde doldurarak şehri gezebilirsiniz.

Bunun dışında Praglılar’ın sıkça tükettiği bir diğer içecek ise şekerli ve limonlu çay. Dolayısıyla hemen her cafede çay bulabilirsiniz.

Biranın Prag’da ne kadar çok tüketilen bir içecek olduğundan Prag’dan Ne Alınır yazısında da bahsetmiştim. Kentin yerlileri birayı hemen hemen her akşam yemeğinde tükettiği gibi fiyatları da çok uygun, 1 USD civarında diyebilirim.

Prag Yemek Rehberi yazısında özellikle bahsetmek istediğim bir diğer içecek ise Kofola. 40 yıl süren komünist Çekoslovakya döneminde Coca Cola ve Pepsi gibi markaların ithalatı yasak olduğundan ülke buna muadil kendi kolasını yaratmış.

Hala da sıkça tüketilen Kofola’nın aslında bu markalarla aynı tarife sahip olduğu söyleniyor ki ben tadında önemli bir fark göremedim. Komünizm artık bitti ancak bu arada son derece güçlü bir marka haline gelen Kofola Prag’da ve tüm Çek Cumhuriyeti’nde tüketilmeye hala devam ediyor.

Çok ünlü olmasa da Çek Cumhuriyeti’nde şarapçılık ve kaliteli şarap üretimi de mevcut. Ancak ülkedeki önemli üreticilerin bir Fransız veya İtalyan şaraplarıyla yarışamayacaklarını bilmelerinden dolayı Çek şaraplarını farklı kılmak için üzümler üzerinde çalışmışlar. Bunlar arasında Moravian şarabı ise sizlere tavsiye edebileceğim en lezzetli seçeneklerden biri.

Becherovka ise alkollü bir içecek ancak aynı zamanda sindirime yardımcı olması amacıyla da içiliyor. Sade veya tonikle karıştırılarak, Prag’da bol tüketilen Becherovka ülkenin milli içeceklerinden biri olmuş diyebilirim.

Prag Yemek Fiyatları

Prag yemek rehberi fiyatlar

Çek kronunun USD ve Euro karşısında değerli bir para birimi olmamasından dolayı Prag yemek fiyatları aslında Venedik, Barselona, Roma, Londra gibi Avrupa şehirlerine kıyasla çok daha uygun, hatta bazen yarı yarıya. Dolayısıyla Prag ziyaretinizde muhtemelen bütçenizi en az zorlayacak kısım yeme içme olacaktır.

Öğün Fiyatları

Turistk bölgelerde yer alan restoranların yemek kalitesi tartışılır olsa da fiyatların çok uygun olduğunu söyleyebilirim, ki aslında aynı durum tüm Prag için de geçerli.

Prag Yemek Rehberi yazısında öğün fiyatları için ben ortalama rakamlar vereceğim ancak seçeceğiniz restoran ve menülere göre bu rakamların biraz daha düşüğü de mümkün olacaktır.

Kahvaltı için bütçenizi ortalama olarak 5 USD gibi düşünebilirsiniz (ki 100–120 Kron arası). Ancak kahvaltıyı otelde konaklama fiyatına dahil olarak almanızı öneririm zira kahvaltı kültürümüz benzediği için otellerde sunulan kahvaltılar da doyurucu olacaktır.

Öğle yemeklerini atıştırmalık bir sandviç veya dürüm olarak geçiştirmek isterseniz 7 USD civarı (150 Kron), bir restoranda öğle yemeği menüsü almak isterseniz 10–12 USD civarı (250 – 300 Kron) bir bütçe belirleyebilirsiniz.

Akşam yemeklerinin ise bir restoranda, çorba, ana yemek ve tatlıdan oluşan bir menü seçtiğinizi düşünerek ortalama 15 USD (300–350 Kron) civarında olacağını söyleyebilirim.

Bahşiş

Prag yemek rehberi bahşiş

Prag Yemek Rehberi yazısında bahsetmek istediğim bir diğer konu da bahşiş. Aslında zorunlu olmamakla birlikte Prag’da restoranlarda bahşiş bırakmak önemli.

%10 civarı olan servis bedelini bazı restoranlar faturaya ekleyebilir ki o durumda bahşiş bırakmak gerekli değil, ancak adisyonda böyle bir ekleme görmüyorsanız bırakabilirsiniz.

Yalnız Prag’da masaya bahşiş bırakmak sık görülen bir adet değil. Dolayısıyla bahşiş vermek istiyorsanız ve elinizde tüm para varsa, garson faturayı getirdiğinde üstüne bahşişi de ekleyerek ödeme istediğiniz tutarı belirtmelisiniz ve o durumda para üstü de bahşiş alınmış halde gelecektir.

Prag’da Ne Yenir?

Prag'da yeme içme yöresel yemekler

Prag Yemek Rehberi yazısının belki de en önemli kısmı. Önce özet olarak şunu belirteyim; Prag’da hemen her ülkenin mutfağına özel restoranlar ve yemekler bulabilirsiniz. Ancak yerel lezzetler arıyorsanız kısaca hepsinden bahsedebilirim.

Atıştırmalıklar

Prag’da atıştırmalık yiyecekler aslında çok çeşitli. Trdelnik gibi tatlı atıştırmalıklardan, kızarmış peynir yemeği olan Smažený Sýr, sosisli sandwich Grilované Klobásy, açık bir sandwich olan Chkebíčky ve patatesli pancake Bramboraky’ye kadar zengin bir yelpaze mevcut. Hepsi de lezzetli ve doyurucu yemekler.

Yemekler

Prag yemeklerinin biraz ağır olduğunu söylemem lazım. Yine de ülkeye Macaristan’dan gelen ve Çek damak tadına uyarlanan Gulas, kıvamlı ve doyurucu bir sebze çorbası olan Kulajda, sıradışı bir biftek  yemeği Svickova Na Smetane ve peynirle yapılan Nakladany Hermelin isimli yemekleri denemenizi öneririm.

Tatlılar

Tatlılar da aynı yemekler gibi biraz ağır Prag’da. Bunun en önemli sebebi de bol tereyağı kullanılması. Apple Strudel, Sufle, Profiterol gibi uluslararası lezzetler yanında Ovocne Knedlinky gibi meyveyle doldurulmuş hamur işi veya bir çeşit krep olan Plačinky Prag’da tadabileceğiniz yerel tatlılardan.

Prag’da Helal Yemek ve Türk Restoranları

Prag'da yeme içme helal yemek

Helal yemek açısından büyük sıkıntı yaşanmayacak bir şehir Prag. Çünkü hem helal et sertifikalı Türk ve Ortadoğu restoranları, hem de et içermeyen yemekler sunan vejeteryan restoranları yeteri kadar mevcut.

Mangal Restaurant (Václavské nám. 807/64, 110 00 Nové Město, Prag) ve El Emir (Palác Koruna, Václavské nám. 1, 110 00 Můstek, Prag) birkaç saat oturup, isterseniz alkol de alarak veya almayarak, keyifle yemek yiyebileceğiniz Türk ve Ortadoğu restoranlarından iken, Can Bey Doner Kebab (Ječná 547/15, 120 00 Nové Město, Prag) ve Istanbul Kebab (Opletalova 933/13, 110 00 Nové Město, Prag) ise dürüm veya sandwich tarzı, atıştırmalık yemekleri hızla yiyerek şehri gezmeye devam edebileceğiniz fast food seçeneklerinden.

Bu anlamda Ortadoğu restoranlarından Safir de (Obchodní centrum Nový Smíchov Plzeňská 8, Prag)  açık büfe yemekleriyle biraz daha farklı bir restoran alternatifi.

Helal gıda vejeteryan da olsun diyorsanız önerilerim ise; Veganland (Budějovická ul. 64/5 (at Prag 4), Prag, Czech Republic) ve Country Life (Melantrichova 463/15, 110 00 Staré Město, Prag).

Prag seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek temel bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz;

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

10 Yorum

 1. Bizde erasmus projesiyle geldik cok güzel bi yer gormeye deger biyer ama yrmekleri hic iyi deil oteldeyiz 1 kere bile çorba yapmadilar cay sadece sabahları var yemek kültürleri yok

 2. çok pahalı bir şehir.para bozdururken %22 komisyon kesiyorlar.ancak 1700 euro bozarsan komisyon yok.her türlü üflüyorlar yani.nasıl olsa turist çok diye kendi boruları ötüyor.yinede güzel şehir ve görülmesi gerek bir yer

 3. Merhaba ben eylülde gideceğim praga yanımda kazak ve bot götüreyim mi ve siz gidince dolarmi euromu goturdunuz şimdiden teşekkürler ☺

  • Merhabalar, ben birkaç hafta önce Prag’a gittiğimde ilk gün hava biraz kapalı ikinci gün ise oldukça sıcaktı. Özellikle sene yazın çok sıcak geçtiğini duydum. Eylül ayı için bence kazak-bot çok fazla olur. Bence gitmeden önceki hafta hava durumuna göz atıp yanınıza en fazla ince mont vb alabilirsiniz diye düşünüyorum. Sevgiler…

 4. merhaba prag gezisine katılacagım turla. fakat yazınızda yemeklerı dolar uzerınden fıyatlandırmıssınız. yanımıza euro degil de dolar mı alalım?

  • Merhabalar,

   Fiyatlar sadece bilgilendirme amacıyla Dolar üzerinden verilmiştir. Çek Cumhuriyeti’nin geçerli para birimi Çek korunası. Prag’a gittiğinizde Dolar ya da Euro’nuzu bu para birimine çevirmeniz gerekecektir zaten. Saygılarımla…

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın