Prag Yeni Belediye Sarayı
Prag Yeni Belediye Sarayı

Yeni Belediye Sarayı, Prag‘da Art Nouveau mimari tarz ile inşa edilen belediye binasıdır. Bina 14. yüzyılda, kule 15. yüzyılda şapel ise 18. yüzyılda eklenmiştir. Binanın her iki köşesinde yer alan devasa heykeller dikkat çekicidir. Bu heykellerden biri “Demir Şövalye” maskotudur, diğeri ise 16. yüzyılda yaşamış Yahudi filozof ve bilgin Rabbi Löw’dür. Bir efsaneye göre Löw, Azrail tarafından ziyaret edilmiş ve 97 yaşına kadar kaçmayı başarmıştır.

Yeni Belediye Sarayı’nın önünde Jan Hus Heykeli bulunmaktadır. bu heykelin hikayesiyse, 1419 yılında bazı mahkumların serbest bırakılması talebi ile bir grup göstericinin saraya yürümesi, istekleri kabul görmeyince binayı taşa tutup Katolik meclis üyelerini camdan atması olayıdır. Yeni Belediye Sarayı’nın gotik salonu günümüzde kültürel ve sosyal etkinlikler için kullanıldığı gibi düğün törenleri için de kiralanabilmektedir.

Prag Yeni Belediye Sarayı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Karlovo náměstí 1/23, 128 00 Praha 2-Nové Město
  • Ulaşım: Karlovo namesti metro istasyonundan metro ile veya 3, 4, 6, 10, 14, 16, 18, 21, 22, 24 numaralı otobüslerden biriyle buraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Kule kısmı Nisan – Eylül Salı – Pazar 10:00 – 18:00 arasında açıktır.
  • Web sitesi: http://www.nrpraha.cz/
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın