Prag'da helal yemek Prag Türk lokantaları

Yemek konusunda seçici olmak yurt dışına tatile veya iş seyahatine gidenlerin en büyük sorunlarından. Seçiciliğin sebebi ister kişisel damak tadı olsun, ister sağlık, ister dini inançlar. Her durumda tercihlerinize uygun yemek bulamamak o seyahati bir kabusa çeviriyor. Bir de seyahat 3-4 günden daha uzunsa, yandınız…

Öte yandan Avrupa bu konuda nispeten çok daha avantajlı bir coğrafya. Prag özelinde helal gıda bulunabilecek restoranlar bir Amsterdam, Londra, Berlin kadar çok olmasa da yemeklerde seçici olanları tatmin edecek düzeyde. Yeter ki bu restoranların hangileri olduğunu ve nerede olduklarını bilin.

Kendim de yeme içme konusunda fazlasıyla, bazen ciddi sıkıntılar yaşayacak kadar seçici olduğum için Prag’da Helal Gıda & Türk Restoranları yazısını bu konuda biraz bilgi ve sade bir listeye ihtiyaç duyanlar için yazmak istedim. Hatta sadece helal gıda arayanlar değil, başka seçici kriterleri olanlar da yazıdan faydalanabilirler.

Prag’da Restoranlarda Bulabileceğiniz Helal Gıda Statüsündeki Yemekler

Prag'da helal yemek

Prag, Orta Avrupa mutfaklarının yemeklerinin bir karışımına sahip olması sebebiyle et içeren çok sayıda yemeğe de sahip. Çoğunlukla dana eti kullanılan yemekler olduğu gibi bunların arasında domuz eti içerenler de mevcut, ki aslında konu helal et olduğunda etin hangi hayvanın eti olması dışında kesiminin de İslami usullere göre yapılıp yapılmaması önemli. Gerçi bu konuda kişilerin tercihleri de çok değişken.

Kimileri koyu bir helal gıda tüketicisi, yani domuz eti içeren yemeklerle kalmayıp, diğer etlerin de İslami usullere göre kesilmiş olmasını önemsiyor. Kimileri içinde şarap olan veya domuz eti olan yiyecekleri yemez ve alkollü içecek tüketmezken nasıl kesildiğine aldırmaksızın diğer et yemeklerini yiyebiliyor.

Bazılarımız da hiçbir şekilde et, veya daha da koyusu hiçbir hayvansal ürün tüketmek istemiyor. Prag özelinde ise bu ihtiyaçların hepsine hitap eden seçenekler var.

Kentin kendi mutfağında yer alan yemeklerden helal gıda statüsüne girenler (çoğunlukla sebze yemekleri) olduğu gibi şehirde yer alan diğer ülke restoranları da bu türden ihtiyaçlara fazlasıyla cevap veriyor. Peki Prag’da helal gıda ararken seçenekleriniz neler diye başlayalım mı?

Kebap ve Diğer Orta Doğu Yemekleri

Kebap ve diğer etli Ortadoğu yemekleri, eğer helal et sertifikasına sahipse dünyanın her yerinde güvenle yenilebilecek seçeneklerden. Ki Ortadoğu mutfağında kuskus, tabule salatası, falafel gibi bolca da lezzetli sebze yemeği bulunuyor. Prag da bu açıdan yeterince restoran seçeneğine sahip.

Makarna ve Pizza

Prag helal gıda makrana pizza

Makarna ve pizza aslında her zaman helal gıda statüsüne girmeyebilir çünkü kullanılan malzemelere göre değişen çok çeşitli makarna ve pizzalar mevcut.

Örneğin deniz ürünleri, domuz salamı, tavuklu malzemeler içeren pizza ve makarna seçeneklerinden uzak durmak gerekirken (tabii helal gıda arıyorsanız, yoksa seven herkes yesin tabii) sebzeli makarna ve pizza dünyanın her yerinde güvenle yenebilecek iki yemek.

Vejetaryen Seçenekler

Vejetaryen olsanız da olmasanız da, sebze ve baklagillerden yapılan yemekler sadece damak tadı açısından değil güvenli olması açısından da çoğu zaman tercih edilebilir. Vegan veya vejetaryen yemeklerini tercih ettiğinizde “bunun içindeki ne eti, acaba doğru usullerle kesildi mi, kesilmedi mi” gibi dertler de son buluyor tabii. Gerçi ben vejetaryen yemeklerini lezzetini sevdiğim için tercih ediyorum ancak güvenli bir seçenek olduğu da yadsınamaz.

Deniz Ürünleri

Prag'da helal yemek balık

Deniz ürünleri de aslında herkes için helal gıda sınıfına girmeyebilir. Neticede balık ve diğer deniz ürünlerinin hangi koşullarda kesilip pişirildiğini hiçbir zaman bilemeyiz. Ancak helal gıda tercihiniz domuz eti yememek ve alkol almamakla sınırlıysa Prag’da deniz ürünleri bulabileceğiniz restoranlar da mevcut. Yalnız belirtmem lazım, belki de denize kıyısı olmadığından Prag için dünyanın en lezzetli deniz ürünlerini bulabileceğiniz şehir diyemem. Sadece başka yiyecek bir şey bulamazsanız kurtarıcı olabilir.

Prag’da Yemek Yiyebileceğiniz Türk Restoranları

Prag helal gıda Türk restoranı

Prag, diğer Avrupa kentleri gibi Türk restoranları açısından zengin bir seçenek yelpazesine sahip. Çoğunlukla helal et sertifikalı olan bu restoranlar arasında atıştırmalık dürüm alıp gideceğiniz yerler olduğu gibi keyifli bir öğle veya akşam yemeği yiyebilecekleriniz de mevcut.

Mangal Restaurant

Sade bir dekorasyonu olan Mangal Restaurant sadece yemek yemek için değil keyifle birkaç saat geçirmek için de ideal. Menüsünde kebap çeşitlerinden Türk tatlılarına kadar zengin bir seçenek mevcut. 400–450 Kron gibi bir rakama lezzetli bir yemek yiyebilirsiniz.

 • Adres: Václavské nám. 807/64, 110 00 Nové Město, Prag
 • Açık: Her gün 11:00–23:00

Can Bey Döner Kebab

Otantik bir restoran olan Can Bey Doner Kebab aynı zamanda dürümünüzü alıp hızla Prag’ı gezmeye devam edebileceğiniz atıştırmalık menüler de sunuyor. 150–200 Kron gibi son derece uygun fiyatları olduğunu da belirtmeliyim.

 • Adres: Ječná 547/15, 120 00 Nové Město, Prag
 • Açık: Her gün 10:00–00:00 (hafta sonu kapanış 23:00)

Bistro Lanka

Adına aldanmayan Bistro Lanka gerçek bir dönerci. 150 Kron seviyesindeki menüleriyle hızlı, helal ve lezzetli yemek yiyebileceğiniz bir başka Prag Türk Restoranı.

 • Adres: M. Horákové 513/17, 170 00 Prag 7
 • Açık: 11:00–23:00

Efes Restaurant

Otantik bir ortamda keyifle yemek yiyebileceğiniz Efes Restaurant lezzetli ve uygun fiyatlı menülere sahip. 350–400 Kron seviyesinde akşam veya öğle yemeği yiyebileceğiniz restoranda isteyenler alkol de alabilir.

 • Adres: V Tůních 14, 120 00 Nové Město, Prag
 • Açık: 10:00–23:00

Istanbul Kebab

150 Kron seviyesindeki dürüm menülerini taze ve lezzetli olarak bulabileceğiniz Istanbul Restaurant turistik gezilerde son derece avantajlı olan fast food seçeneklerinden biri aynı zamanda. Ayrıca temiz ve helal gıda açısından güvenilir bir restoran.

 • Adres: Opletalova 933/13, 110 00 Nové Město, Prag
 • Açık: Pazar hariç her gün 09:00–22:00 (kapanış Cuma ve Cumartesi günleri 17:00’de)

Alanya Kebab

Turistik şehir merkezinin biraz dışında bir seçenek Alanya Kebab. Yine de yolu düşebilecek olanlar için Prag’da helal gıda yazısında olması gerektiğini düşündüm. Zira uygun fiyatlı ve lezzetli dürümleri var.

 • Adres: Náchodská 2803/139, 193 00 Horní Počernice, Prag
 • Açık: 10:00–22:00

Prag’da Yemek Yiyebileceğiniz Ortadoğu Restoranları

Prag helal gıda Ortadoğu restoranı

Ortadoğu restoranları da Prag’da bulabileceğiniz bir başka helal gıda seçeneği. Ancak Ortadoğu mutfağının Türk mutfağıyla benzerliğinden dolayı menüler de birbirine çok benziyor.  Dolayısıyla Prag’da bir Türk restoranına gitmenizle bir Ortadoğu restoranına gitmeniz arasında –çoğunlukla- pek bir fark yok. Ben yine de ilgilenenler için şehirde helal gıda bulabileceğiniz birkaç Ortadoğu restoranı önermek istiyorum.

El Emir

80’in üzerinde meze çeşidi, Ortadoğu mutfağının en lezzetli et ve kebap yemekleri ile El Emir öylesine bir durum alınıp yola devam edilecek fast food restoranlarından değil. Buna rağmen Lübnan restoranının fiyat seviyesi keyifli bir yemeği 400 Kron civarına yiyebilecek kadar uygun.

 • Adres: Palác Koruna, Václavské nám. 1, 110 00 Můstek, Prag
 • Açık: 11:30–23:30

Safir

Obchodni Centrum alış veriş merkezinde yer alan Safir self servis bir restoran. Sadece et yemekleri ve kebap değil, humus, babagannuş, tabulleh, falafel ve yaprak dolması gibi sebzeli ve zeytinyağlı seçenekleri de bulabileceğiniz ve 200 Kron civarında ödeyerek lezzetli ve doyurucu yemekler yiyebileceğiniz bir Ortadoğu restoranı.

 • Adres: Obchodní centrum Nový Smíchov Plzeňská 8, Prag
 • Açık: 11:00-23:00.

U Cedru

Muhtemelen Praglılar arasında da en popüler Ortadoğu restoranlarından biri U Cedru. Her türlü yemek ve mezeyi güvenilir olarak bulabileceğiniz, temiz ve şık dekore edilmiş restoranı Prag’da helal gıda arıyanlara mutlaka tavsiye ederim.

 • Adres: Národní obrany 27, Bubeneč, Prag 6
 • Açık: 11:00-23:00

Prag’da Yemek Yiyebileceğiniz Vejetaryen Lokantaları

Prag helal gıda vejetaryen

Aslında vejetaryen dostu şehirler düşünüldüğünde muhtemelen Prag ilk akla gelenlerden olmaz, hatta ilk ona bile giremeyebilir. Öte yandan kapitalist sisteme hızla adapte olan şehirde elbette vejetaryen restoran seçenekleri mevcut. Bu restoranlarda hiçbir şekilde et yemeği sunulmadığı için de doğal olarak helal gıda servis ediyorlar diyebiliriz ki ben bazılarını helal gıda aramıyorsanız bile denemenizi tavsiye ederim.

Veganland

Prag’da birden fazla şubesi bulunan Veganland açık büfe bir restoran. Aldığınız yemeklerin ağırlığına göre ödeme yapılan Veganland’da yemekler et içermediği için sadece vejetaryenler değil, helal gıda arayanlar da güvenle tercih edebilir.

 • Adres: Budějovická ul. 64/5 (at Prag 4), Prag, Czech Republic
 • Açık: Hafta içi 08:00-20:00, hafta sonu 09:00–20:00 arası

Lehka Hlava

Stare Mesto metro istasyonundan birkaç adım mesafede yer alan Lehka Hlava hem vejetaryen hem de vegan (hiçbir hayvansal gıda içermeyen) yemeklere sahip.

Çekce’de “temiz kafa” anlamında gelen Lehka Hlava dekorasyonu ve ambiyansı açısından da sadece yemek yemek için değil, biraz kafa boşaltıp rahatlamak için de tercih edebileceğiniz bir yer. 15. YY’dan kalma bir binada yer alan Lehka Hlava öğle yemekleri menüsünü de her gün değiştiriyor. Taze malzemelerle lezzetli vejetaryen yemeklerini bulabileceğiniz restoranı vejetaryen olsun olmasın herkese tavsiye ederim.

 • Adres: Borsov 2, Prag 1, Prag
 • Açık: Hafta içi 11:30–23:30, hafta sonu 12:00–23:30

Country Life

Prag’ın turistik bölgesi Old Town Meydanı civarında yer alan Country Cafe sağlıklı ve taze malzemelerle vejetaryen yemekleri sunuyor. Menüsünde ise açık büfeden seçeceğiniz salata, sebze yemekleri, pizza ve çorbalar mevcut. Ayrıca Country Life’ın bir avantajı da Prag’da zor göreceğiniz, suyu ücretsiz olarak vermeleri.

 • Adres: Melantrichova 463/15, 110 00 Staré Město, Prag
 • Açık: 08:30–19:30

Prag’daki Fast Food Restoran Seçenekleri

Prag'da helal yemek fast food

Fast food restoranları kısıtlı zamanında hızla şehrin turistik yerlerini gezerken yemekle uzun uzun zaman kaybetmek istemeyenler için tam bir kurtarıcı. Uluslararası zincirler menülerindeki her yemeği tanıdığımız için helal gıda bulabilme imkanının olduğu yerlerden. Ancak bir de kente özgü yerel fast food zincirleri var ki onları da tanımanız gerekir diye düşündüğüm için Prag’da helal gıda yazısına almak istedim.

Bageterie Boulevard

Sağlıklı ve ucuz fast food felsefesiyle yönetilen Bageterie Boulevard Prag’da 10’a yakın şubeye sahip. 11:00’e kadar kahvaltı servisi de yapılan zincir restoranda et içeren yemekler olduğu gibi salata, kızartma, kruvasan, meyve, kek gibi etsiz seçenekler de bolca mevcut. Dolayısıyla sadece helal gıda değil, hafif, lezzetli, taze ve aynı zamanda ucuz yemek arıyorsanız Bageterie Boulevard doğru bir seçim.

Adresler:

 • Vodičkova 21, Prag 1h
 • Václavské náměstí 1/Na příkopě 2, Prag 1
 • Vítězné náměstí 14, Prag 6
 • Vinohradská 151, Prag 3
 • Arkády Pankrác, Na Pankráci 86, Prag 4
 • Boulevard Na Poříčí, Na Poříčí 42, Prag 1
 • Vyskočilova 1481, Prag 4 – Brumlovka
 • U Slavie 1527, Prag 10 – Eden
 • Thámova 22, Prag 8,
 • Açık: Her gün 07:00–23:00

Express Sandwich

Prag’da 4 şubesi bulunan Express Sandwich menüsünde taze ve lezzetli malzemelerle yapılan günlük sandviçler, çorba, salata ve atıştırmalık yiyeceklere yer veren bir fast food zinciri. Yerel bir marka olarak popülerleşmesinin sebebi de sandviçlerini müşterilerin önünde hazırlayıp güven sunmaları diyebilirim. Elbette menüsünde yer alan tüm yemekler helal gıda sınıfına girmiyor ancak Prag’da helal gıda arayan ve fast food tercih edenler için yeterince seçeneğe de sahip.

Adresler:

 • Vinohrady, Anglická 17, +420 222 510 446.
 • Anděl, Radlická 1E/3179, Prag 5, +420 257 326 669. BB
 • Centrum – Filadelfie, Želetavská 1 Prag 4, +420 241 480 020. Old Town,
 • Shopping Center Palladium, Náměstí Republiky 1, Prag 1, +420 225 771 789.
 • Açık: 08:00–23:00

KFC

 • Adres: Kaprova 14, 110 00 Staré Město, Prag (Her gün 08:00–00:00)
 • Adres: Národní 961/25, 110 00 Staré Město, Prag (7 gün, 24 saat)
 • Adres: Republiky 1078/1, 110 00 Petrská čtvrť, Prag (Her gün 09:00–23:00)
 • Adres: Palác Fénix, Václavské nám. 802/56, 110 00 Nové Město, Prag (7 gün, 24 saat)
 • Adres: Vinohradská 2828/151, 130 00 Prag 3-Žižkov, Prag (Her gün 08:00–23:00)
 • Adres: U Slavie 1527/3, 10000 Prag 10, (Her gün 09:00–21:00)
 • Adres: Plzeňská 23/2, 15000 Prag-Smíchov, Prag (7 gün, 24 saat açık)
 • Adres: Nový Smíchov, Plzeňská 8, 150 00 Prag 5-Anděl, Prag (Her gün 09:00–22:00)

Subway

 • Adres: Spálená 59, 110 00 Nové Město, Prag (Her gün 08:00–22:00)
 • Adres: Na Příkopě 988/31, 110 00 Staré Město, Prag (Her gün 08:00–22:00)
 • Adres: Na Poříčí 1047/26, 110 00 Nové Město, Prag (Her gün 07:00–23:00)
 • Adres: Jindřišská 30, 110 00 Nové Město, Prag (Her gün 08:00–21:00)
 • Adres: Karmelitská 269/28, 118 01 Malá Strana, Prag (Her gün 08:00–23:00)

Prag tatilinizde lazım olabilecek tüm bilgileri Prag gezi rehberiPrag’da nerede kalınır? ve Prag gezilecek yerler başlıklı yazılarda bulabilirsiniz.

2 Yorum

 1. Merhaba,
  Sözleriniz için teşekkür ederim. Türk kahvaltısı için Prag’da bir yer ben bulamamıştım. Türk restoranlarında kahvaltı servis edilir belki diye düşündük ama kahvaltı servisi yapan bir Türk restoranı bulamadık biz. Maalesef bu konuda bir yer tavsiye edemiyorum.
  İyi yolculuklar dilerim

 2. Yazınızı çok beğendim, elinize sağlık . Peki türk kahvaltı için öneri verebiliyormusunuz?
  Şimdiden teşekkür ederim.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın