prag dilencileri

Dilenme, yardıma ihtiyacı olduğu gerekçesi ile diğer insanlardan para, giyecek, yiyecek gibi şeyler istemektir. Dünyanın en eski mesleklerinden biri olan dilenciliğe daha çok geri kalmış ülkelerde, günümüzde ise bunun yani sıra turistik yerlerde de rastlanır. Dilencilik neredeyse insanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahip. Bazı dilenciler bu işten daha iyi kazansa da daha az ücret alabilecekleri sabit bir işi tercih eder. Fakat çoğu zihinsel ya da fiziksel rahatsızlıkları, işte yeteneksiz olmaları gibi nedenlerle dilenmeye mecbur olduğunu ifade etmektedir. Dilenmeyi din ile bağdaştıranlar da mevcuttur. Bu şekilde para kazanıp kalan tüm vaktini dini işlere harcamak istediğini söyleyerek dilenenler de vardır. 

Yolunuz bir gün Prag‘a düşerse şehirde en çok ilginizi çekecek şeylerden biri dilencilerdir. Peki, onları dünyadaki diğer dilencilerden ayıran ve bu kadar ilginç kılan şey nedir? Prag’daki dilencilerin en şaşırtıcı yanı duruşlarıdır. Yere kapaklanmış şekilde, kimseyle göz teması kurmadan dilenen kişiler insanda daha çok acıma hissi uyandırır.

çek cumhuriyeti dilenciler

Prag‘da dilenci olmanın ön şartı sertifika almak. Bunun dışında başları önünde, göz temassız, neredeyse yere kapaklanmış şekilde, bir nevi secde eder gibi dilenmeleri gerekiyor. Bunun nedeninin insanlara dilenmenin  kötü bir şey olduğunu göstermek olduğu söyleniyor.

Dilencilere daha çok acınıp daha çok para toplamak için de bunun yapıldığına inanılmakta. Bir başka görüş ise dilenenlerin öyle gururlu oldukları ki yüzlerini göstermek istemedikleri yönünde. Bizdeki gibi üstü başı yırtık, kirli, kucağında çocuğu olan ya da engelli değilse bile öyle davranan dilenciler beklemeyin. Prag’da gayet düzgün giyimli kişileri de gerekli kriterleri yerine getirdikten sonra dilenirken görebilirsiniz. Dilencilerin yanında çoğu zaman köpekleri de vardır. Avrupa’da hayvan haklarına duyulan saygıdan ötürü bile her gün bir sürü para toplayabilirler.

Prag‘daki dilenciler Türkiye’dekiler gibi yolunuzu kesmeye ya da size laf atmaz. Ama duruşları ile sizi yeterince etkiler. Buraya geldiğinizde Prag’daki dilencileri tasvir eden ve Prag Kalesi‘nde bulunan heykeli görmelisiniz.

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın