Prague Card nedir ne işe yarar

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği, çoğunluğun hayran kaldığı, tarihi yapılar ve müzelerle dolu bir şehir. Kentin tarihi o kadar zengin ki kiliseleri, katedralleri, sinagogları, saray, kale ve kuleleri herhangi bir Avrupa kentine kıyasla çok daha fazla.

Dolayısıyla kentte görülecek yer çok ve bunların büyük bir kısmının da girişi ücretli. Bu noktada devreye giren Prague Card ise kullanımınıza bağlı olarak maddi açıdan son derece avantajlı olabilecek bir yardımcı.

Evet, “kullanımıza bağlı olarak“. Aslında yazının devamında sık sık bu konuya değineceğim, çünkü kartın maddi açıdan size bir avantaj sağlayıp sağlamaması tamamen seyahat programınıza göre değişiyor.

Aslında yazıya başlamadan önce bir de Prague City Pass kartı olduğundan bahsedeyim. Eğer Prag seyahati öncesi araştırma yapıyorsanız pek çok yerde bu karta da rastlayacaksınız.

Her ikisi de pek çok turistik yapı ve müzeye ücretsiz giriş ve kalanlarına indirim, toplu taşımayı ücretsiz kullanma gibi avantajlar sunmakla birlikte Prag Turizm Ofisi’nin resmi olarak kabul ettiği kart olması sebebiyle bu yazıda Prague Card’dan bahsetmek istiyorum.

Prague Card Nedir? Ne İşe Yarar?

Prague Card özellikleri

Kullanana maddiyat ve zaman açısından kazanç sunan Prague Card, Prag şehrini gezerken bazı yapılara ücretsiz, bazılarına da indirimli giriş avantajı sağlayan ve toplu taşımayı kartın geçerli olduğu süre boyunca ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir şehir kartı.

2, 3 ve 4 günlük farklı geçerlilik süreleri bulunan kartların fiyatları da bu doğrultuda farklı. Ayrıca Pargue Card öğrenci ve çocuklar için de indirimli fiyatlarla satılıyor.

Prague Card ile 50’nin üzerinde turistik noktaya ücretsiz girebilir, havaalanı şehir ulaşımı dahil olmak üzere toplu ulaşımı sınırsız sayıda ücretsiz kullanabilir, ek olarak bazı turlar, restoranlar ve konserlerden de indirimli olarak faydalanabilirsiniz.

Avrupa’daki diğer şehirlerin kartlarına dahil olmuyor pek ancak Prague Card ile tarihi noktalara düzenlenen turistik otobüs turlarından da ücretsiz faydalanabiliyorsunuz.

Kartı ne zaman, nereden satın almış olursanız olun geçerlilik süresi ilk kullandığınız anda başlıyor. Prague Card ile gireceğiniz ilk turistik yapıda veya toplu taşımada kartın üzerine adını, tarih ve saati yazarak geçerliliğini başlatıyorsunuz ve sonra 2, 3 veya 4 günlük kart tipine göre devam ediyor.

Prague Card ile Nelere Sahip Olacaksınız?

Prag indirim kartı nedir

Aslında Prague Card’ın sağladıkların özet olarak yazının ilk kısmında bahsettim. Ancak bir liste halinde tam olarak kartın neler sağladığını da belirtmem gerekirse;

 • Ücretsiz havaalanı transferi
 • Toplu taşımayı ücretsiz kullanma
 • Prag’ın tarihi ve turistik yerlerinde 2 saatlik ücretsiz otobüs turu
 • Prag Kalesi (Aziz Vitus Katedrali, Kraliyet Sarayı, Aziz George Bazilikası dahil olmak üzere) ve Jewesh Museum, sinagoglar ve tarihi Musevi Mezarlığı başta 50’den fazla turistik noktaya ücretsiz giriş
 • Sayısı 30’u bulan turistik nokta ve müzelere indirimli giriş
 • Restoran, nehir turu veya diğer turlar ile konserlere indirimli giriş
 • Önemli turistik yerlere girerken sırada beklememe
 • Prag’daki turistik yerlerle ilgili 7 dilde bilgi veren rehber kitapçık elde edebiliyorsunuz.

Yalnız bu maddeler arasında üzerinde durmam gereken iki tanesi önemli.

Prag indirim kartı

İlki, popüler turistik yerlere girerken sırada beklememe konusu. Prag’daki turistik yapılar ve müzelere girişlerde öyle çok büyük kuyruklar pek olmuyor, olanlar da hızla ilerliyor.

Hatta yüksek sezon olan bahar ve yaz aylarındaki durum bu, kış mevsiminde bu açıdan girişler daha rahat. Dolayısıyla Prague Card tarafından sağlanan öncelikli giriş konusu çok ihtiyaç duyacağınız bir özellik sayılmaz.

İkincisi ise, toplu ulaşımı ücretsiz kullanmak. Açıkaçası ücretsiz toplu ulaşımında çok büyük bir faydası olmayacaktır çünkü Prag’da görülmesi gereken yerlerin çoğu yürüyüş mesafesinde.

Belki sadece Prag Kalesi’ne giderken tramvay veya metroya binmeniz gerekir ancak onun dışında gideceğiniz en uzak yer bile (ki o da her zaman değil) en fazla yarım saatlik bir yürüyüş mesafesindedir. Dolayısıyla Prag seyahatinde toplu taşımayı belki bir iki defa kullanırsınız, ya da belki hiç. Bu durumda geriye kalıyor turistik yapılar, müzeler, turlar ve belki restoran ve konserler.

Prag indirim kartı ulaşım indirimleri

Tabii burada önemli olan nereler ücretsiz, nereler indirimli konusu, özellikle de müzeler ve turistik yapılar söz konusu olduğunda. Aslında diğer Avrupa kentlerinin şehir kartlarında o kente en çok turist çeken popüler yapılar şehir kartının ücretsiz sınıfında yer almaz, daha çok az tercih edilen yerler ücretsizdir. Ancak Prague Card bu açıdan farklı, onu söylemek zorundayım.

Prag’da en çok ziyaret edilen Prag Kalesi, Josefov Yahudi Mahallesi gibi yerler Prague Card ile ücretsiz ziyaret edilebiliyor ki bu bence önemli bir avantaj. Ancak Prague Card maliyeti de diğer şehirlere kıyasla yüksek sayılabilir. Dolayısıyla kartı satın aldığınızda gerçek bir maliyet avantajı elde etmek istiyorsanız seyahatinizin detaylarını önceden planlamalısınız.

Eğer plansız bir şekilde Prag’a gidip, karta 50 Euro veya üzerinde para ödeyip sonra sadece canınızın istediği birkaç turistik yere gidecek olursanız seyahati –bu açıdan- zararla kapatmanız çok muhtemel.

Hem Prag seyahat planınızı yapmak hem de bu sırada Prague Card hangi noktalarda ne gibi avantajlar sunuyor diye kontrol etmek isterseniz, şu listeye bakabilirsiniz. Bu listede tüm Prag atraksiyonlarının kart ile ücretsiz olup olmadığını, eğer ki indirimliyse indirim oranını görebilirsiniz.

Prague Card Fiyatları

Prag indirim kartı fiyatları

Prague Card için 2, 3 ve 4 gün olmak üzere farklı geçerlilik süreleri olduğunu söylemiştim. Elbette fiyatlar da kartın geçerlilik süresine göre değişiyor. Ayrıca 6–16 yaş arasındaki çocuklar ile 26 yaşına kadar olan öğrenciler (öğrenciliklerini kimlikle kanıtlamaları şartıyla) Prague Card’a indirimli fiyattan sahip olabiliyorlar.

6 yaşından küçük çocuklar içinse zaten pek çok turistik yere giriş ücretsiz olduğu için kart satın almaya gerek duyulmuyor.

Kart fiyatlarını Çek Kronu üzerinden vermek istiyorum, zira yazıyı okuduğunuz tarihe göre USD veya Euro kuruna göre değişiklikler olabilir.

 • 2 günlük Prague Card yetişkinler için 1550 CZK, öğrenci ve 6 – 16 yaş arası çocuklar için 1150 CZK,
 • 3 günlük Prague Card yetişkinler için 1810 CZK, 6 – 16 yaş arası öğrenci ve çocuklar için 1330 CZK,
 • 4 günlük Prague Card yetişkinler için 2080 CZK, 6 – 16 yaş arası öğrenci ve çocuklar için 1520 CZK fiyatlarıyla satılıyor.

İsterseniz Prag’a gitmeden önce online satın alma yapabileceğiniz gibi isterseniz şehirden direkt olarak da kartı satın alabiliyorsunuz. Onlie satın alma ile Prag’dan direkt satın alma arasında bir fiyat farkı, indirim bulunmuyor. Ancak eğer online satın almayı tercih ederseniz Prague Card resmi internet sitesi üzerinden işlemi gerçekleştirmeniz en güvenilir yol.

Bunun için de şu linki kullanabilirsiniz. Satın alma sırasında sizden kartı Prag’da teslim alacağınız tarihi de girmeniz istiyor. Ancak bu gözünüzü korkutmasın çünkü seyahat programınızda herhangi bir değişiklik olur da kartı ilgili tarihte almaya gitmezseniz sonrasında da teslim alabiliyorsunuz.

Nerelerden Prag Card Satın Alabilirsiniz?

Prague Card satın almak

Kullananlara pek çok yerde ücretsiz giriş ve kalanlarında da indirim avantajları sunan Prague Card internetten veya Prag’daki satış ofislerinden alınabiliyor. İnternet üzerinden satın almanız halinde kartınızı nereden teslim alacağınızı da satın alma işlemi sırasında belirtmelisiniz.

Yukarıda verdiğim adresten online olarak satın aldığınız kartı teslim alabileceğiniz noktalar ise;

 • Prag Havaalanı, Terminal 1 Geliş Salonu, Prague City Tourism IC Ofisi (Her gün 08:00-20:00 arası)
 • Prag Havaalanı, Terminal 2 Geliş Salonu, Prague City Tourism IC Ofisi (Her gün 08:00–20:00 arası)
 • Old Town, Rytirska Caddesi 12 (Na Musktu Caddesi köşesi), Prague City Tourism IC Ofisi (09:00–19:00)
 • Old Town Meydanı, Old Town Hall, Prague City Tourism IC Ofisi, (09:00-18:00)

Eğer şehre vardığınızda Prague Card satın almak isterseniz seçenekleriniz çok daha fazla. Şu linkte yer alan haritada kart satın alabileceğiniz tüm turizm ofisleri ve gişeler adresleriyle birlikte mevcut. Lokasyonu sizin için en uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Prague Card Satın Almaya Değer mi?

Prague Card almaya değer mi

Gelelim en önemli konuya. Attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değecek mi?

Yazının başında da söylediğim gibi  bu tamamen sizin Prag’da görmek ve yapmak istediklerinize ve tur programınıza bağlı. Prague Card satın almak maddi açıdan size kâr ettirebileceği gibi son derece gereksiz ve belki zararlı bir yatırım da olabilir. Bunu etkileyen ise sizin Prag’da görmek istedikleriniz ve bu yerleri kaç günde gezebileceğiniz.

Eğer çoğunlukla Prague Card sayesinde ücretsiz girilen yerlere gidecekseniz kartı satın almak size önemli bir fiyat avantajı sağlar. Ancak gideceğiniz yerler ağırlıklı olarak Prague Card’ın indirim sunduğu, nadiren de ücretsiz giriş verdiği yerlerse en iyi ihtimalle kartlı ve kartsız seçenek aynı maliyete gelir, kötü ihtimalle de zarar edersiniz.

İsterseniz her iki durum için de birer örnek vereyim:

Program A

Prague Card A

Program B

Prag Kart program B

Farklı beklentilere göre planlanmış bir Prag turunda sizin de görebileceğiniz gibi Prague Card satın alarak Program A’da 17,50 Euro kâr ederken, Program B’de ise 36 Euro zarar edebiliyoruz. Ben bu örnekleri kartın size sağlayabileceği finansal faydayı ve kaybı göstermek için basitçe verdim.

İsterseniz Prague Card’ın kendi internet sitesinde çok basit bir form doldurarak kendi programınıza göre bir maliyet karşılaştırması yapabilir ve sonucunda Prague Card satın almaya değer mi değmez mi kişiselleştirilmiş programınıza göre karar verebilirsiniz. Bunun için şu linke bakabilirsiniz.

Prag seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek temel bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz;

Prag Şehir Merkezi Otel Fiyatları

Booking.com
Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın