priştine gezilecek yerler listesi

Kosova’nın başkenti Priştine, köklü tarihi ile Balkan turlarının en gözde duraklarından bir tanesi. Geçmişinde pek çok imparatorluğun egemenliğinde kaldığı için kent, kültürel açıdan rahatça gelişme fırsatı bulmuş. Her ne kadar bu gelişim Yugoslavlar tarafından sekteye uğratılıp Priştine gezilecek yerler bakımından fazlasıyla kayıp yaşasa da 2008’de ilan edilen bağımsızlıkla birlikte kent tüm yaralarını sarmayı başarmış.

Priştine Gezilecek Yerler Listesi

Golyak Dağları’nın eteklerine kurulu kente seyahat etmek için en uygun zaman, yaz ayları. Üstelik sıcaklıkların makul seviyelerde seyrettiği bu dönemde kente giderseniz festivallere katılabilir, popüler mekânları sıkıntı yaşamadan gezebilirsiniz.

1. Rahibe Teresa Caddesi (Mother Teresa Street)

priştine gezilecek yerler Mother Teresa Street

Başkentin merkezinde yer alan Rahibe Teresa Caddesi,  hem kentin sosyal açıdan en gelişmiş yeri olması hem de turistik mekânların neredeyse tamamını barındırmasından dolayı Priştine gezilecek yerler önerilerimin ilk sırasında kendisine yer buluyor.

Cadde üzerindeki turistik mekânlar ağırlıklı olarak Bizans ve Osmanlı dönemlerinden kalma. Caddeyi turlarken dinlenme ihtiyacı duyduğunuzda kafeleri veya karnınız acıktığında restoranları tercih edebilirsiniz. Tatlı ihtiyacınızı ise cadde üzerindeki dondurmacılar aracılığıyla giderebilirsiniz.

2. Fatih Camii (Imperial Mosque)

priştine Fatih Mosque

Ülke Sırbistan’a bağlıyken “Önemli Kültür Varlığı” olarak koruma altına alınan Fatih Camii, girişindeki ve iç kısmındaki ayrıntılarıyla dikkat çekiyor.

1461 yılında Fatih Sultan Mehmet’in emriyle inşa edilen dini yapı, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ile Osmanlı arasındaki savaşlar sırasında bir dönem Katolik kilisesi olarak kullanılmış.

Bölgede Osmanlı’ya karşı çıkartılan isyanın liderlerinden biri olan ünlü Arnavut Yazar Pjeter Bogdani’nin bir dönem mezarının bulunduğu camiyi ziyaret ettikten sonra yan tarafındaki hamamı ve karşındaki saat kulesini de görmenizi tavsiye ederim.

3. Priştine Milli Kütüphanesi (Pristina National Library)

Tarihi 14. yüzyıla kadar uzanan Priştine Milli Kütüphanesi, bünyesinde barındırdığı kültürel zenginlikle ve 99 kubbeli sıra dışı mimariye sahip binasıyla sadece kentin değil, tüm Kosova’nın en çok ilgi çeken mekânlarından bir tanesi.

Modern Metabolizma, Bizans ve İslam mimarileri başta olmak üzere tasarımında pek çok akımdan izler barındıran binası Hırvat mimar Andrija Mutnjakovic’in imzasını taşıyan kütüphanede 2 milyona yakın basılı doküman bulunuyor.

Büyük çoğunluğunu gazetelerin oluşturduğu bu dev koleksiyonda yer alan kitaplar arasında Latince, Yunanca ve Arapça yazılmış nadir bulunan eserleri de görebilmek mümkün.

4. İskender Bey Heykeli (Skanderbeg Statue)

priştine'de görülecek yerler Skanderbeg Statue

Rahibe Teresa Caddesi’nin sonuna doğru yürürseniz, Arnavutluk kadar Kosova’da da değer verilen liderin onuruna dikilmiş İskender Bey Heykeli’ni görebilirsiniz.

30 yıla yakın süre Osmanlı’ya karşı ülkesini ve bu toprakları savunan İskender Bey, imparatorluğun batıya ilerleyişinin gecikmesine neden olmuş.

Belçika, Makedonya ve Arnavutluk’taki benzerleri gibi buradaki heykelde de tarihi şahsiyet atı üzerinde, kılıcını çekmiş halde tasvir edilmiş.

5. Newborn Anıtı (Newborn Monument)

priştine gezilecek yerler Newborn Monument

Kosova halkının türlü zorluklara katlanarak elde ettiği bağımsızlığı simgeleyen Newborn Anıtı, bana göre Priştine gezilecek yerler listesine alınabilecek mekânların en özellerinden.

9 ton ağırlığındaki anıt, ilk başta tamamen sarıya boyanmış; ancak bağımsızlığın 5. yıl dönümünde Kosova’yı resmi olarak tanıyan ülkelerin bayraklarıyla kaplanmış.

Gençlik ve Spor Sarayı’nın önüne 2008 yılında dikilen eserin adı olarak dilimizde “yenidoğan” anlamına gelen “newborn” kelimesini seçilmesindeki nedense, Kosova’nın yeni, çağdaş ve güçlü bir devlet olduğuna vurgu yapmakmış.

6. Rahibe Teresa Katedrali (Cathedral of Blessed Mother Teresa)

Bill Clinton Bulvarı üzerinde yer alan Rahibe Teresa Katedrali’nin inşasına, 2007 yılında Kosova Hükümeti’nin aldığı karar doğrultusunda 2011’de başlanmış.

Halen daha inşa süreci devam eden katedralin, tamamlandığında kentin en uzun binası olacağı belirtiliyor. Rahibe Teresa’nın 100. yaş gününde kutsanan yapı, 2015 yılında ülkenin Avusturya ve Arnavutluk ile olan ortak tarihinin kutlandığı organizasyona ev sahipliği yapmış.

7. Pazar Camii (Bazaar Mosque)

priştine Bazaar Mosque

Adını yakınında kurulan çarşıdan almış olan Pazar Camii, kentin en eski yapısı unvanını taşıyor ve Eski Şehir’in başlangıç noktasını oluşturuyor.

Yapı, Osmanlılar tarafından kentin 1389’da I. Kosova Savaşı sonucunda fethedilmesi onuruna 15. yüzyılda inşa edilmiş. 1820’de ve 1902’de Sultan II. Abdülhamid’in emriyle onarılan dini yapı ayrıca inşasının tamamlanmasından beri sapa sağlam duran minaresinden dolayı “Taş Camii” adıyla da anılıyor.

8. Etnoğrafya Müzesi (Ethnological Museum)

priştine Ethnographic Museum

Priştine’nin Eski Şehir Bölgesi’nde bulunan Etnoğrafya Müzesi, 2006 yılında ziyarete açılmış. Müze, 1950’lerde sınır dışı edilene kadar yerel bir soylu olan Emin Gjiku ve ailesi tarafından kullanılan 2 tarihi binada faaliyet gösteriyor.

Bahçesi adeta bir vahayı andıran kültürel tesiste tema olarak yaşam döngüsü benimsenmiş. Koleksiyonunda yer alan parçalar hakkında detaylı bilgiye odalara yerleştirilen bilgisayarlar aracılığıyla kolayca ulaşabileceğiniz müzede yerel halkın kullandığı kıyafet ve araç-gereçleri, Kosova’nın en önemli el sanatlarından biri sayılan telkari mücevheratları, el yapımı halıları inceleyebilirsiniz.

9. Saat Kulesi (Clock Tower)

priştine saat kulesi

Fatih Camii’nin karşısındaki Saat Kulesi, yerel halkın namaz saatlerini, esnafınsa dükkânlarının kapanış saatlerini atlamamaları amacıyla 19. yüzyılda Yaşar Paşa tarafından inşa ettirilmiş.

Yanarak kullanılamaz hale gelen eski bir kulenin yıkıntılarından toplanan tuğlalar ve kumtaşı kullanılarak inşa edilen yapı, 26 metre uzunluğa sahip.

Kulenin tepesinde bir zamanlar Moldova’dan getirilmiş ve üzerinde “1764’te Jon Moldova Rumenin tarafından üretilmiştir” cümlesinin yazdığı bir çan bulunuyormuş. Ancak bu çan 2001 yılında çalınmış. Kulenin şu an kullanılmakta olan saati ise aynı yıl Fransız Barış Gücü askerleri tarafından yerleştirilmiş.

10. Germia Park

priştine gezilecek yerler Germia Park

Rodoplar’ın bir bölümünü kaplayan Germia Park, kentin kuzeydoğusunda yer alıyor. Hem yaz hem de kış mevsimlerinde konuklarına pek çok aktivite seçeneği sunan ulusal park statüsündeki Germia’nın 62 kilometrekarelik alanı, bitki ve hayvan çeşitliliği açısından oldukça zengin.

Parkı, Priştine gezilecek yerler listelerinize eklediğinizde kentin ve çevresinin doğası hakkında fikir sahibi olabilir; ailenizle birlikte havuzundan, oyun ve spor sahalarından, piknik alanlarından yararlanarak tatil günlerinizi daha da keyifli hale getirebilirsiniz.

11. Kosova Müzesi (Kosova Museum)

priştine gezilecek yerler Kosova Museum

Avusturya-Macaristan stiliyle imparatorluk ordusunun yüksek kademesinin yönetim merkezi olarak kullanması için 1889’da inşa edilen yapı içerisinde faaliyet gösteren Kosova Müzesi, 1949 yılında kurulmuş.

Ülkenin kültürel varlıklarını korumayı, onarmayı ve insanlara sunmayı amaçlayan kültürel tesisin bünyesindeki mevcut koleksiyon iki bölüme ayrılmış durumda. Bu koleksiyonun bir kısmı daha önce sizlere anlattığım Etnografya Müzesi’nde, geriye kalan kısmıysa Arkeoloji Parkı’nda sergileniyor.

1998’de patlak veren savaşa kadar müzede ülke tarihini aydınlatan pek çok eser sergileniyormuş. Ancak bu değerli buluntuların büyük çoğunluğu Sırplar tarafından Belgrad’a götürülmüş.

12. Gracanica Manastırı (Gracanica Monastery)

priştine gezilecek yerler Gracanica Monastery

Kent merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Gracanica Manastırı, Sırbistan Kralı Stefan Milutin’in emriyle 6. yüzyıldan kalma bir bazilikanın kalıntıları üzerine 1321 yılında inşa edilmiş.

Kralın yaptırdığı son anıtsal yapılardan birisi olan manastıra, otobüs veya taksi ile rahatça ulaşabilirsiniz. Orta Çağ Sırp sanatının geleneksel Sırp-Bizans mimarisi ile buluştuğu dini yapı, her ne kadar kaderine terk edilmiş olsa da ziyaretçilerine güzelliğini hissettirmeyi başarıyor.

13. Yaşar Paşa Camii (Jashar Pasha Mosque)

Kentte görebileceğiniz Osmanlı yapılarından bir tanesi de, döneminde kentin önde gelen isimlerinden birisi olan Yaşar Mehmet Paşa tarafından 1834’te restore ettirilen Yaşar Paşa Camii.

İlk olarak 15. yüzyılda inşa edilen dini yapı, Saat Kulesi ile Fatih Camii’ne yakın bir konumda yer alıyor. Hemen hemen her bölümünde doğunun mimari etkisinin kolaylıkla görülebildiği caminin yapımında Kosova stili kullanılmış.

14. Magic Park

Kent merkezinde yer alan Magic Park, ziyaretçilerine sakin ortamında huzur bulma ve piknik yapma olanağı sunuyor. Kenti gezerken yorulanlar için ideal bir mola yeri olan parkı cazip kılan özelliği, yemyeşil bitki örtüsü ile kaplı olması.

Merkezdeki ender yeşil alanlardan biri olan parkın içerisinde çocukların eğlenceli vakit geçirebilecekleri bir oyun alanı bulunuyor.

15. Bill Clinton Anıtı (Bill Clinton Monument)

priştine'de gezilecek yerler Bill Clinton Monument

3 metrelik Bill Clinton Anıtı, Amerika Birleşik Devletleri’nin eski başkanının görevdeyken Kosova’nın bağımsızlığını kazanması konusunda verdiği desteğe teşekkür mahiyetinde kentte yaşayan Arnavut topluluk önderliğinde 2009 yılında dikilmiş.

Aynı adlı bulvarın üzerinde yer alan anıtı bağımsızlığı simgeleyen eserlerden biri olduğu için Priştine gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

1 Yorum

 1. Merhabalar,
  Öncelikle ağzınıza sağlık. Yazınızı okurken samimi diliniz çok hoşuma gitti.
  Size bir konuyu danışmak istedim.
  Ben ve kız arkadaşım 7 günlük bir gezi planlamaktayız.
  Geziye Makedonya, Arnavutluk ve Kosova dahil.
  İki gün Tiran, iki gün Ohri’de kalacağız.
  Ancak sonrasında Manastır, Bükreş ve Priştine’de çok gezilecek bir yerin olmaması kalan üç günü planlamamı geciktiriyor. Şehir merkezinde olmasa da ülke içerisinde gidilebilecek yer öneriniz var mıdır acaba?

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın