Prizren gezilecek yerler listesi

İlk yerleşimin M.Ö. 2. yüzyılda başladığı Prizren, tarihi boyunca egemenliği altında olduğu 3 büyük imparatorluğun ve çok uluslu nüfusunun etkisiyle günümüzde Balkan turlarının kültürel anlamda en zengin duraklarından birisi haline gelmiş. Prizren gezilecek yerler listesinde önerdiğim tarihi yapıları ziyaret ettiğinizde sizin de fark edebileceğiniz gibi kentteki hemen hemen her mekânda başta Osmanlı olmak üzere tüm ulusların bıraktıkları izleri görebilmek mümkün.

Prizren Gezilecek Yerler Listesi

Savaşa ve sonrasındaki çatışmalara rağmen kültürel değerlerine sıkı sıkıya bağlı kalmış kente ulaşmak için en iyi yöntem, direkt uçak seferlerinden yararlanarak Priştine’ye gitmek.

Buradan 15 dakikada bir kalkan otobüslere binerek Osmanlı eserlerinin en güzellerini barındıran Prizren’e yaklaşık bir buçuk saatte ulaşabilirsiniz. Kente vardığınızdaysa gitmek istediğiniz noktaya ulaşmak için yürüyebilir veya otobüs seferlerinden yararlanabilirsiniz.

1. Sinan Paşa Camii

Prizren'de görülecek yerler Sinan Paşa Camii

Hem konumu hem de mimari özellikleri nedeniyle Prizren gezilecek yerler listenizin ilk sırasına Sinan Paşa Camii’ni yazabilirsiniz.

Kentin sembolü olarak değerlendirilen dini yapı, 1657 yılında dönemin Bosna Valisi Sufi Sinan Paşa tarafından yaptırılmış. Kentteki en yüksek minareli cami unvanın sahibi yapı, bir dönem Doğu Dillerinde El Yazma Eserleri Müzesi olarak kullanılmış. 1992 yılında tekrardan ibadete açılan caminin en dikkat çekici bölümünü 19. yüzyıl barok süslemeleri oluşturuyor.

2. Taşköprü (Old Stone Bridge)

Prizren gezilecek yerler Old Stone Bridge

Sinan Paşa Camii’nin hemen karşısında yer alan Taşköprü’nün ilk inşasının muhtemelen XV. yüzyılın sonları ile XVI. yüzyılın başlarında gerçekleştirildiği düşünülüyor.

Üç gözlü olarak tasarlanan ve kesme taş kullanılarak inşa edilen ilk köprü 1979’da yaşanan sel felaketinde yıkılınca Yugoslav Hükumeti 1982 yılında yerine aslına uygun olarak yenisini yaptırmış.

3. Şadırvan

Prizren şadirvan

Prizren’in kalbi sayılan Şadırvan Meydanı, kentin en hareketli yerlerinden bir tanesi. Ortasında Sinan Paşa Camii’nin ve yine Osmanlı zamanında inşa edilmiş tarihi çeşmenin bulunduğu meydan bu hareketliliği çevresindeki kafelere, restoranlara ve çarşısındaki hediyelik eşya dükkânlarına borçlu.

Yerel lezzetlerin tadına bakabileceğiniz alanda satın alınabilecek hediyeliklerin başında Arnavut şapkaları geliyor. Turistler kadar yerel halkın da ilgi gösterdiği meydan, fotoğraf çekimi için kentteki en ideal noktalar arasında.

4. Prizren Kalesi (Prizren Fortress, Kaljaja)

Prizren gezilecek yerler Prizren Kalesi

Kentte manzara izlemek ve fotoğraf çekmek için bir diğer ideal mekânsa tarihi Prizren Kalesi. Yapı, Bizans döneminde hisar olarak inşa edilmiş. Bölgenin Osmanlı hâkimiyetine geçmesinden sonraysa yapılan eklemelerle kale haline getirilmiş.

Akdere’nin üst kısmındaki 590 metre yüksekliğe sahip bir tepenin üzerinde bulunan askeri yapı, bakımsızlığına rağmen gezginler arasında kentin en çok ilgi gösterilen yerleri arasında gösteriliyor.

5. Halveti Tekkesi (The Halvet’s Tekke)

Prizren Kırık Camii Namazgah

350 yıldan fazla süredir varlığını sürdüren Halveti Tekkesi, Kosova’da Halvetilik Tarikatı’nın merkezi olarak görülen Prizren kentinde açılmış ilk tarikat binası unvanını taşıyor.

Pir Osman Baba tarafından kurulan tekke, taş ve tuğla malzeme kullanılarak inşa edilmiş. Yapı kompleksinin içerisinde türbe, bekleme ve dua odaları, konut, semihane bölümleri bulunuyor.

Prizren gezilecek yerler listenize dâhil edebileceğiniz bu mekân, tarihi Saraçhane Camii ile aynı avluyu paylaşıyor. Bahçesindeki çeşme oldukça dikkat çekici detaylara sahip.

6. Gazi Mehmet Paşa Hamamı

Prizren Gazi Mehmet Paşa Hamamı

Tekkeye yakın konumdaki Gazi Mehmet Paşa Hamamı, adını aldığı Osmanlı yöneticisi tarafından 16. yüzyılda inşa ettirilmiş. Çift kubbeli plana sahip hamam, kadınlara ve erkeklere ayrılmış iki farklı bölümden oluşuyor.

Restorasyon çalışmaları halen daha devam eden tarihi yapı, günümüzde sanat galerisi olarak kullanılıyor. Galeride, savaş sırasından yıkılan çok sayıda tarihi esere ait tabloları görebilirsiniz.

7. Kırık Camii (Namazgâh)

Prizren Kırık Camii Namazgah

Halk arasında Kırık Camii ismiyle de anılan Namazgâh, Fatih Sultan Mehmet’in kente gelmesinden hemen önce inşa edilmiş. Hatta rivayete göre Fatih, Prizren’de iken ilk cuma namazını bu mescitte kılmış.

Otobüs terminalinin hemen arkasında yer alan dini yapı, Yugoslavya döneminde oldukça bakımsız kalmış. Yıkılmaya yüz tutan tarihi yapıyı onaransa Birleşmiş Milletler Barış Gücü adına bölgede konuşlanan Türk Taburu olmuş. Tüm çabalara rağmen orijinal yapıdan sadece kıblenin sağ tarafına denk gelen duvar ayakta kalabilmiş.

8. Cuma Camii (Our Lady of Ljevis)

Adını burada kılınan ilk namazdan alan camii, Ortodoks kilisesi olarak 13. yüzyılda inşa edilmiş. 1455’te Fatih ve ordusu kenti fethedince, hükümdarın i ilk işi kentin en büyük dini yapısı olan kiliseyi camiye çevirtmek olmuş.

1912 yılına kadar Müslümanlar’ın ibadet için kullandıkları cami, ülke Osmanlı’dan ayrılınca tekrar kilise haline getirilmiş. O dönemde Our Lady of Ljevis ismiyle anılan kilise, 1990 yılının sonunda ilan edilen bağımsızlıktan beri kapalı tutuluyor. Ancak dışarıdan bakıldığında mimari açıdan ne kadar güzel olduğunu hemen belli ediyor.

9. Tarihi Prizren Evi

Prizren'de gezilecek yerler Tarihi Prizren Evi

Kentte evler genelde bir veya iki katlı olarak inşa edilmiş. Dışarıdan son derece sade gözüken Tarihi Prizen Evi, iç kısmında son derece pratik detayları barındırıyor.

Dere kenarındaki evler genelde avlu içerisinde, kalenin eteğine kurulu Maraş Mahallesi’ndekiler ise avlusuz olarak tasarlanmış. Tamamı bitişik nizam sıralanan evlerden bir diğerine ara kapılar kullanılarak geçiş yapılabiliyor.

Eğer vaktiniz varsa tarihi Prizren evlerinden herhangi birisinin kapısını çalıp, sahibinden izin alarak evi gezmenizi tavsiye ederim.

10. Müderris Ali Efendi Camii

Prizren gezilecek yerler

1543 yılında inşa edilen Müderris Ali Efendi Camii, Prizren gezilecek yerler listenizde bulundurabileceğiniz bir diğer Osmanlı dönemi yapısı. Kurucusunun adıyla anılan cami, Katolik Kilisesi’nin tam karşısında yer alıyor.

1905’te patlak veren bir provokasyon sonucu 3 yıl süren boykotun baş kahramanlarından olması, camiyi Kosova tarihinde önemli bir konuma yükseltmiş.

11. Sırp Ortodoks Kilisesi (Church of the Holy Savior)

Prizren Sirp Ortodoks Kilisesi

Kent merkezinin güneydoğusunda bulunan Sırp Ortodoks Kilisesi’nin Prizrenli asilzade Mladen Vladojevic ve ailesi tarafından 1330’lu yıllarda inşa ettirildiği düşünülüyor.

Kalenin hemen aşağısında yer alan tarihi yapı, 2004 yılında kentte yaşayan Sırplar ile Arnavutlar arasında gerçekleşen çatışmalar sırasında ağır hasar almış. Bu olaya rağmen duvar süslemelerinin bir kısmı halen daha görülebilen kilise, restorasyon çalışmaları nedeniyle kapalı tutuluyor. Ancak sahip olduğu manzarayı görmek için yapının bulunduğu bölgeye gitmenizi tavsiye ederim.

12. Aziz Arhancel Manastırı

Kaleye yakın konumdaki Aziz Arhancel Manastırı, Sırp İmparatoru Stefan Dusan’ın emriyle 1343-1352 yılları arasında inşa edilmiş. 6.500 metrekarelik alanı kaplayan dini kompleksin içerisinde biri büyük meleklere, diğeri ise Aziz Nikolas’a adanmış iki kilise bulunuyormuş.

1455’te Osmanlılar’ın bölgeyi ele geçirmesinin ardından talan edilen ve yıkılan manastırdan geri kalanlar 1615’te Sinan Paşa Camii’nin inşası için kullanılmış. 90’lı yıllarda tekrar inşa edilip, kullanılmaya başlasa da savaş sırasında yapı tekrardan harap duruma gelmiş. Günümüzde yeniden inşa çalışmaları devam ediyor.

13. Emin Paşa Camii

Gazi Mehmed Paşa Hamamı’nın arkasında bulunan Emin Paşa Camii, 1831-1832 yılları arasında inşa edilmiş. Osmanlı’nın son dönemlerinde inşa edilmiş en güzel yapılardan biri olarak kabul edilen cami, tek kubbeli ve minareli olarak tasarlanmış.

Kubbesinin altındaki detaylarla dikkat çeken dini yapı, kentteki birçok tarihi eserin restorasyon çalışmalarını yürüten TİKA tarafından 2015 yılında aslına uygun olarak yenilenip ibadete açılmış.

14. Prizren Belediye Binası

Otobüs terminalinden şehir merkezine doğru dere kenarından yürürken sol tarafta kalan Prizren Belediye Binası, önünde yer alan ve Kosova’nın bağımsızlığını tanıyan ülkelere kendi dillerinde teşekkür yazıları içeren anıt ile dikkat çekiyor.

Kentte gezerken dilerseniz rotanıza Osmanlılar tarafından 19. yüzyılda inşa edilmiş, iki katlı eski belediye binasını da ekleyebilirsiniz. Bir rivayete göre Padişah Mehmet Reşat 1910’lu yıllarda kente geldiğinde halkı bu binanın penceresinden selamlamış.

15. Saat Kulesi

Prizren gezilecek yerler Saat Kulesi

Cuma Camii’ne yakın konumdaki Saat Kulesi, 1498’de Ahmet Şemseddin Bey tarafından yaptırılan binanın üzerine 17. yüzyılda eklenmiş. Beyaz rengiyle hemen göze çarpan kule, ilk inşa edildiği dönemden beri varlığını korurken, bir dönem hamam olarak kullanılan altındaki bina 2003’teki arkeolojik kazılar sonrasında tamamen yıkılmış.

2008 yılında aslına uygun olarak yeniden inşa edilen yapı, günümüzde Arkeoloji Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Yapıyı ve üzerindeki saat kulesini Roma, Bizans ve Osmanlı’ya ait 8 yüze yakın eseri görmek için Prizren gezilecek yerler listenize dâhil edebilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın