Puerta de Alcala

Puerta de Alcala, Madrid’de bulunan sembolik bir şehir kapısıdır. III. Carlos’un şehri geliştirmek adına yaptığı yapıtlardan olan kapı, Francesco Sabatini tarafından tasarlanmıştır. 1769 – 1778 yılları arasında yapılan Puerta de Alcala, neoklasik mimari örneğidir. Üzerinde at nalı biçiminde üç kemer, görkemli bir alınlık ve melek figürleriyle dikkat çekmektedir.

Plaza de la Independencia Meydanı’nın ortasında kalan kapı, yapıldığı dönemde şehrin en doğu noktası olarak kabul edilmekteydi ve o dönemde Avrupa’nın en büyük kapısı olmakla ün kazanmıştır. Şehrin simge yapılarından olan bu yapıyı mutlaka Madrid gezilecek yerler listenize ekleyin.

Puerta de Alcala Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Plaza de la Independencia, 1, 28001 Madrid
  • Ulaşım: Retiro metro istasyonundan buraya ulaşılabilir.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın