Madrid Sol Meydanı hakkında bilgi ve fotoğraflar

İspanya‘nın başkenti Madrid‘in ekonomik, yönetsel ve ticari anlamda kalbi Eski Madrid’in merkezi olan Puerta del Sol (Güneş Kapısı) kalabalık, hareketli, çoğunlukla cıvıl cıvıl bir meydan.

Yarım ay veya D harfi şeklinde tarif edebileceğim meydan hem şehrin kuruluşundan itibaren önemli olaylara tanıklık etmiş, hem de bugün bile hala şehirdeki en önemli etkinliklerde milyonların buluşma noktası.

Puerta del Sol bir Güney Avrupa şehri meydanından beklenebilecek her şeye sahip. Şık mağazalar ve küçük butikler, keyifle oturmalık cafeler, sürekli hareket halindeki insan trafiği ve bunları çevreleyen tarihi yapılar. Öyleyse Madrid’i ziyaret eden turistlerin görmeden dönmediği bu meydanla ilgili daha detaya inelim mi?

İnelim tabii ama öncesinde söylemek istediğim bir şey daha var. Yakınlarda bir Madrid seyahati planlıyor ve bu şehirle ilgili hemen her konuda bilgi edinmek istiyorsanız Madrid Gezi Rehberi yazımızı da okumalısınız.

Puerta del Sol Hakkında Bilgiler

Puerta del Sol tarihi

Puerta del Sol eski Madrid şehrinin bir kale ile korunan doğu girişinde yer alıyor. Tabii artık o eski Madrid ve hatta kale de yok ama meydan hala bir merkez olmaya devam ediyor.

Bugün bu bölgede buluşacak insanların buluşma noktası olarak belirledikleri, her yıl 31 Aralık gecesinde milyonların birlikte yeni yıla girdiği, turistlerin keyifle etrafı dolaştığı meydan yarım gün ayırmanızı hak eden bir yer.

Puerta del Sol Tarihi

Madrid gezilecek yerler Sol Meydanı

Eski şehir merkezinin doğusunda bulunduğu için Güneş Kapısı adını alan meydan yüzyıllar boyunca şehrin en önemli olaylarına ev sahipliği yapmış.

Burada yer alan bir savunma amaçlı kalenin yıkılmasından sonra bu bölgeye kiliseler yapılmaya başlanmış, ancak kentin yönetsel merkezi olması bundan daha sonra.

1760 yılında III. Charles’in postane binası olarak yaptırdığı Casa de Correos zalim Franco döneminde işkenceci polislerin merkezi olmuş. İşte meydanın şehir yönetiminde bir merkez üs olması da bu sıralarda başlamış ve binanın sonrasında (ve hala) Madrid Yerel Yönetimi Binası olmasıyla da bu fonksiyonu pekişmiş.

1800‘lü yıllara gelindiğinde çevresi cafelerle dolu, hareketli bir yer haline gelen meydanda, 1808 yılında Fransızlar’a karşı ayaklanan Madrid halkının Napolyon’un askerleri tarafından katledilmesi ise  tarihindeki en trajik olaylardan biri.

Ancak Puerta del Sol tarihinde başka bir trajedi de var ki o da Başbakan Jose Canalejos‘a burada suikast düzenlenmiş olması. Puerta del Sol aynı zamanda 1931 yılında İkinci Cumhuriyet’in ilanına da tanıklık etmiş.

Madrid Sol Meydanı Madrid turu

Bugün meydan çeşitli politik ve sosyal etkinliklere ev sahipliği yapmasıyla da ünlü ve Madridliler’in 31 Aralık gecesi burada toplanarak, Casa de Correos’un saat kulesinin çanlarıyla yeni yıla girmesi en önemli etkinliklerden biri.

Bu tarihlerde orada olacaklara bir de ipucu vereyim. Madridliler saat kulesinin çanları 12’yi vurmaya başladığında her çan sesinde bir adet üzüm yiyormuş. Uğur getirdiğine inandıkları için. Böyle inançları olanların bilgisine…

Puerta del Sol Gezilecek Yerler

Son derece hareketli bir yer olmasına rağmen Puerta del Sol kısa sürede gezilebilecek bir yer. Burası daha çok ara sokakları keşfetmelik, detaylarda kaybolmalık ve cafelerinde bir kahve içerek dinlenmelik bir yer diyebilirim. Meydandaki en dikkat çekici eserlerden de kısaca bahsedersem…

Madrid gezilecek yerler Sol Meydanı

Casa de Correos; başlarda bir postane binası olarak yapıldığı tarihinden kısaca bahsetmiştim. Barok mimarinin zarif örneklerinden biri olan bina 1760 yılında Fransız mimar Jacques Marquet tarafından tasarlanmış.

Heykeltraş Antonio Primo ise binanız benzersiz heykellerinin yaratıcısı. Binaya 19. YY’da eklenen saat kulesi de buranın bir başka dikkat çekici yeri.

III. Carlos’un at sırtındaki heykeli de meydanda, Casa de Correos’un hemen karşısında görebileceğiniz bir eser.

Puerta del Sol Meydanı Ayı heykeli

Puerta del Sol’daki bir başka detay da ağaçtan meyve yiyen ayı heykeli, ki bu heykel Madrid’e adını veren bir hikayeyi betimliyor. El Oso y El Madroño (Ayı ve Kocayemiş Ağacı) isimli heykel eskiden şehrin çevresindeki ormanlarda bol ayı ve bol kocayemiş ağacı bulunmasından dolayı buraya konulmuş.

Kocayemiş ağacının İspanyolcası Madrano kelimesi zamanla Madrid’e dönüşmüş. Bu heykel Casa de Correos’a sırtınızı vererek durduğunuzda meydanın sağ çaprazında yer alıyor.

Sıfır kilometre Puerta del Sol

Sıfır Kilometre Levhası; Casa de Correos’un önünde yer alan ve normalde pek de dikkat çekmeyen levha ise İspanya’nın merkezini simgeliyor. Ülkedeki diğer her yere olan mesafe bu sıfır noktasından başlayarak ölçülüyor.

Puerta del Sol Madrid’deki en çekici meydanlardan biri ancak bu şehirdeki görmeye değer tüm noktaları bir arada incelemek için Madrid Gezilecek Yerler yazımızı da okuyabilirsiniz.

Puerta del Sol Nerede ve Nasıl Gidilir?

Puerta del Sol nerede ve nasıl gidilir

Yazının içinde birkaç defa Puerta del Sol!un eski Madrid bölgesinde, doğu tarafında olduğunu söylemiştim. Modern ulaşım araçlarını kullananlar içinse;

1, 2 veya 3 numaralı metro hattına binerek, Sol İstasyonu‘nda inmeniz yeterli. Bu metro istasyonu tam meydanın içinde.

Puerta del Sol Civarında Konaklama Alternatifleri

Puerta del Sol ve çevresinde konaklama

Puerta del Sol civarında konaklamak isteyenler için bu bölgede iki otelden de bahsetmek istiyorum ancak Madrid’in diğer bölgelerinde de konaklama ihtimalini düşünüyorsanız Madrid’de Nerede Kalınır yazısını okumanızı öneririm.

3★ Apartamentos Blume Cruz: Meydana bir dakikalık yürüme mesafesinde yer alan Apartamentos Blume Cruz kendinden mutfaklı, modern bir şekilde dekore edilmiş, aydınlık ve ferah odalara sahip. Kendi bünyesinde bir restoranı yok ancak şehrin en hareketli bölgesinde yer almasından dolayı kahvaltı ve diğer öğünler için restoran ve cafe seçeneği otel çevresinde bolca mevcut.

Otelden ayrıca Kraliyet Sarayı, Plaza Mayor veya Periciados alışveriş caddesi gibi yerler de yürüme mesafesinde. Daha önceden bu otelde kalan konukların booking.com’da verdiği puan ise 9,1. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

3★ B&B Hotel Puerta del Sol: B&B Hotel Puerta del Sol da meydana bir dakikalık yürüme mesafesinde. Otelde bir cafe veya restoran yok ancak yukarıda da belirttiğim gibi, konumu dolayısıyla bunlara gerek de yok.

Temiz, konforlu ve ferah odalarının bazılarında balkon seçeneği olması da bir başka avantajı. 4000’e yakın konuğun oteli 9,4 gibi yüksek bir puanla değerlendirdiğini de belirteyim. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın