Puerta del Sol Meydanı, Madrid

Puerta del Sol, Madrid’in en ünlü meydanıdır. Plaza Mayor’a yakın olan bu meydan Madrid gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer almaktadır. Yarı daire şeklindeki bu alan günümüzdeki görünümünü 19. yüzyılın ortalarında edinmiştir. Madrid’in en merkezi noktalarından olan Puerta del Sol’da birçok kafe, restoran, otel, bar bulunurken turistik, kültürel, sosyal, siyasi aktiviteler için toplanma mekanı olarak görülmektedir.

Eski Madrid’i gezmeye başlayacaksanız başlangıç noktanız olarak burayı belirleyebilirsiniz. Şehrin birçok yerinden buraya ulaşım da kolaydır. Tramvayların çıkış noktası, ilk metro istasyonu olması gibi özellikleriyle de şehrin önemli bir noktasında olduğu anlaşılabilir. Madrid şehir merkezi olarak kabul edilen Puerta del Sol’de görebileceğiniz en önemli yer Casa de Correos Saat Kulesi’dir. Kulenin alt kısmındaki plakada yazılı olan “kilometre cero” da sıfır noktası ile şehir merkezini göstermektedir.

Puerta del Sol
Puerta del Sol, Madrid

Madrid şehir sembollerinden biri olan çilek ağacında yeşillik yiyen ayı heykeli El Oso y El Madrano heykeli de bu meydanda bulunmaktadır. Meydanın tanıklık ettiği önemli olaylardan bazıları 1812 Anayasası’nın ilanı, 1873’te Birinci Cumhuriyet’in ilanı, devlet başkanı Franco’nun düşmanlarını meydanda yer alan bir binaya hapsetmiş olmasıdır.

Puerta del Sol Madrid
Puerta del Sol Meydanı’nın en önemli figürlerinden yeşillik yiyen ayı heykeli (El Oso y El Madrano)

Puerta del Sol Ziyaret Bilgiler

  • Adres: Plaza de la Puerta del Sol, s/n, 28013 Madrid
  • Ulaşım: Sol metro istasyonundan buraya gelebilirsiniz.
PAYLAŞ
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın