Sanayi, ulaşım, iletişim ve endüstri gibi dallara ilgi duyanlar için Rahmi M. Koç Müzesi, zengin koleksiyonu ile bir mabet niteliğinde. Yetişkinlere ve çocuklara özel pek çok içeriğe sahip olması, İstanbul gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazı haline getiren en büyük unsur olarak gösteriliyor. Siz de teknik dalların tarihi gelişimlerine ilgi duyuyorsanız, İstanbul Haliç kıyısındaki müzeye mutlaka zaman ayırmanızı tavsiye ederim.

Rahmi M. Koç Müzesi Hakkında Bilgiler

1994 yılında Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı bünyesinde açılmış olan kültürel tesis, Hasköy Semti’nde yaklaşık 27.000 metrekarelik alan üzerinde faaliyet gösteriyor.

Geçmişten günümüze tüm ülkelerde geliştirilmiş endüstriyel ve mühendislikle ilgili objelerin toplanması, korunması ve araştırılması kâr amacı gütmeyen kurumun temel misyonu olarak benimsenmiş.

Bu görev doğrultusunda hatırı sayılır ölçüde geniş bir koleksiyonu toplamayı başaran müze ayrıca halk arasında kültürel tesislere yönelik ziyaret kültürünü yaygınlaştırmayı ve endüstri tarihinin araştırılmasını amaçlıyor.

Rahmi M. Koç Müzesi istanbul ziyareti

Ziyaretçilerinin konforlu bir ziyaret deneyimi yaşayabilmeleri için müzenin tüm kapalı ve açık alanlarına rampalar ve asansörler yerleştirilmiş. Ayrıca çocuklu ailelerin ihtiyaç duyabilecekleri düşünülerek müzede bebek alt değiştirme ünitesi ve çocuklar için tuvalet adaptörleri ile basamaklar bulunduruluyor.

lengerhane Rahmi M. Koç Müzesi

Sanayi ve endüstrinin yanı sıra ulaşım, iletişim gibi teknik alanların tarihine de odaklanmış olan müzede yıl içerisinde pek çok geçici sergi, konser, eğitim ve özel organizasyon düzenleniyor.

Rahmi M. Koç Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Rahmi M. Koç Müzesi nerede ve nasıl gidilir

İstanbul’un Beyoğlu İlçesi’ndeki Hasköy Caddesi üzerinde yer alan müze, Tarihi Yarımada’ya yakın konumu ile kültür turları için ideal bir seçenek konumunda. Müze için Haliç Köprüsü’ne yakın, merkezi bir konumun seçilmiş olması ulaşımı bir hayli kolaylaştırıyor.

Rahmi M. Koç Müzesi iki katlı İngiltere otobüsü

Otobüs, minibüs, metrobüs ve vapur seferlerinin yanı sıra Dentur’un Beşiktaş veya Kabataş çıkışlı Hop On Hop Off Haliç Turları’na katılarak da müzeye gidebilirsiniz. Ulaşımda farklı bir alternatif olaraksa Mavi Tur’un “Big Bus Sightseeing Tours” isimli otobüs gezintisinden faydalanabilirsiniz.

Müzeye ulaşım konusunda detaylı bilgi rmk-museum.org.tr adresinde ziyaretçilerle paylaşılıyor.

Rahmi M. Koç Müzesi’nin Bölümleri

Rahmi M. Koç Müzesi istanbul eski arabalar

Müze, Osmanlı döneminde gemilerin çapalarının yapıldığı Lengerhane, 1861 yılında Şirket-i Hayriye tarafından bakım-onarım işleri için kurulmuş Hasköy Tersanesi ve ana girişten Haliç’e kadar uzanan açık hava sergileme alanı olmak üzere 3 ana kısımdan oluşuyor.

Atatürk Bölümü başta olmak üzere müzenin denizcilik, havacılık, kara ulaşımı, iletişim, baskı atölyesi, bilimsel aletler, modeller ve oyuncaklar ile ilgili tüm sergileri bu alanlarda ziyaretçilere sunuluyor.

Rahmi M. Koç Müzesi istanbul gezilecek yerler

Müzenin ilk açıldığı bina olan Lengerhane, günümüzde geçici sergilerin ziyaretçilere sunulduğu alan olarak kullanılıyor. Vakıf tarafından Dr. Bülent Bulgurlu’nun başkanlığını yaptığı deneyimli bir ekibe restore ettirilen tarihi yapı, kendine has dokusu ile ziyaretçilerin beğenisini kazanıyor. Binaya, 2016 yılında aile üyelerinin de katıldığı bir törenle Mustafa V. Koç’un ismi verilmiş.

Rahmi M. Koç Müzesi ustalar

Kapsamlı bir restorasyon çalışmasının ardından 2001 yılında müze bünyesine kazandırılan Tarihi Hasköy Tersanesi, 11.000 metrekareyi kaplayan 14 binadan oluşuyor.

Uzun yıllar şehir hatları bünyesinde çalıştırılan Kocataş ve Sarıyer vapurlarının inşa edildiği tersanenin yapıları alan ve yükseklik bakımından daha fazla yere ihtiyaç duyulan koleksiyonların sergilenmesi için kullanılıyor.

Rahmi M. Koç Müzesi giriş ücreti

Müzenin son ana bölümü ise tarihi öneme sahip araçların yerleştirildiği açık hava sergileme alanı. Bu bölümü gezerken pek çok klasik otomobil modelini, boyutları ile dikkat çeken Turgut Alp Vinçi’ni, B-24 Liberator uçaklarını ve çok daha fazlasını yakından inceleme olanağına sahip olabilirsiniz.

Hatta açık hava sergi alanından Haliç kıyısına doğru ilerlerseniz Fenerbahçe Vapuru’nu ve TCG Uluçalireis Denizaltısı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Rahmi M. Koç Müzesi sanayi

Dönem dönem rehberli turların da düzenlendiği müzede dilerseniz tren veya nostaljik deniz araçlarıyla düzenlenen gezilere katılabilirsiniz.

Haliç turlarında hafta sonları Rosalie ve Liman 2 buharlı römorkörleri, hafta içi Kont Ostrorog balıkçı teknesi kullanılıyor. Kısa tren seferleri ise Haliç kıyısına döşenmiş hat boyunca yapılıyor. Müze dâhilindeki tüm turlara katılmak için gişelerden rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Kültür kadar sosyal hayata da önem veren müzenin bölümleri rezervasyon yaptırılması durumunda özel ve ticari fotoğraf çekimleri için kullanılabiliyor.

Eğer tarihi araçlarla dolu bir alanda özel fotoğraf çekimi yaptırmak veya çocuğunuzun doğum günü partisini Fenerbahçe Vapuru’nda vermeyi düşünürseniz, tek yapmanız gereken rmk-museum.org.tr adresindeki “Mekân Kullanımları“ bölümünde belirtilen telefon numarasını aramak.

Rahmi M. Koç Müzesi Giriş Ücreti 2017

Rahmi M. Koç Müzesi bilim teknoloji

Salıdan cumaya kadar 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz müzeye giriş için cumartesi, pazar ve bayram günleri için farklı zaman aralıkları belirlenmiş.

Açılış saatinin diğer günlerle aynı olduğu bu uygulamaya göre 1 Ekim-31 Mart arasında müze 18.00’da, 1 Nisan-30 Eylül arasındaki dönemde ise 19.00’da kapanıyor. Ayrıca pazartesi, dini bayramların arife ve birinci günleri ile her yıl 31 Aralık, 1 Ocak tarihlerinde kültürel tesis ziyarete kapalı tutuluyor.

Müzenin giriş tarifesi, ziyaret edilmek istenen yere göre farklılık gösteriyor. Fiyatlandırma konusunda ziyaretçilerin iki gruba ayrıldığı tesise girişte bilet ücreti olarak yetişkinlerden 16, öğrencilerden 7 TL isteniyor.

Keşif küresinin ücreti her iki grup için de 3 Türk Lirası iken, denizaltını görmek ve hava koşullarına bağlı olarak gerçekleştirilen tekne turlarına katılmak için yetişkinlerin 8, öğrencilerin 5 TL ödemeleri gerekiyor.

Rahmi M. Koç Müzesi

Ziyaretiniz sırasında yanınızda Müzekart+ varsa, giriş bileti fiyatı üzerinden %20 indirim hakkından yararlanabilirsiniz. Ayrıca 10 kişinin üzerindeki gruplara indirim uygulanıyor.

Rahmi M. Koç. Müzesi ziyaret saatleri ve giriş ücretleri konusunda güncel bilgiyi rmk-museum.org.tr adresinden edinebilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın