Real Basílica de San Francisco el Grande Madrid

Real Basilica de San Francisco el Grande, Madrid’de bulunan bir bazilikadır. Bir efsaneye göre manastırın yer aldığı yerde daha önce bir Fransiskan manastırı bulunmaktaydı. 16. yüzyılda Madrid’in başkent olmasının ardından bu manastır da kutsal yerler listesine alınmıştır.

18. yüzyılda Kral III. Carlos’un isteği üzerine bu manastırın yerine kubbeleri ile dikkat çeken bir bazilikanın yapılmasına karar verilmiştir. Francisco Cabezas tarafından inşa edilen bazilikanın inşası kubbelerin büyük olması nedeniyle durdurulmuştur. Sonrasında Sabatini tarafından tamamlanan yapı 19. yüzyılın başında askeri kışla ve ulusal panteon olarak kullanılmıştır.

1878 yılında başlatılan yenileme çalışması ile yeniden dekore edilmiştir. Bazilikanın ön cephesinde 19 tane çan bulunmaktadır. Kilisenin iç kısmında çarmıha gerilmiş İsa figürü, İncil betimlemeleri, Aziz Francesco’nun hayatının betimlendiği resimler görülmeye değerdir.

Real Basílica de San Francisco el Grande interior
Real Basílica de San Francisco el Grande, Madrid

Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Plaza de San Francisco, s/n, 28005 Madrid
  • Ulaşım: La Latina veya Puerta de Toledo metro istasyonlarından buraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Salı – Cumartesi 10:30 – 13:00 & 17:00 – 19:30 arasında ziyarete açıktır.
  • Giriş Ücretleri: Rehberli turla birlikte giriş ücreti 3 Euro’dur.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın