Red Light District Amserdam Kırmızı Fener Mahallesi

Red Light District (Amsterdam Kırmızı Fener Mahallesi)

Eşine az rastlanır yapısıyla Red Light District, nam-ı diğer Kırmızı Fener Mahallesi, hem eğlence tutkunları hem de kültür turlarına meraklı bireyler için Amsterdam’ın en popüler bölgelerinin başında geliyor.

Her yıl Amsterdam’a gelen milyonlarca turistin merak içerisinde gezdikleri tarihi yerleşim hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için hazırladığım rehber aracılığıyla öğrenebilir, bölgenin tadını yerli halktan birisiymiş gibi çıkartabilirsiniz.

Red Light District Nerede ve Nasıl Gidilir?

Red Light District nerede

Amsterdam kent merkezindeki Red Light District konum olarak Dam Meydanı ile merkez tren istasyonunun arasında kalıyor.

Eğlence bölgesi, her biri Amsterdam gezilecek yerler listesine dâhil edilebilecek Damrak, Rokin, Nieuwe Doelenstraat, Kloveniersburgwal, Geldersekade ve Prins Hendrikkade caddeleri ile çevrelenmiş.

Kentin gezginler tarafından en fazla merak edilen bölgesine ulaşmak için en ideal yöntem yürümek. Merkezdeki herhangi bir noktadan buraya yürüyerek çok kolay ve hızlı ulaşabilirsiniz.

Amsterdam Red Light District sokakları
Amsterdam’ın Kırmızı Fener Mahallesi olan Red Light District’te gündüz gezerken hiçbir sorun yaşamazsınız. Hatta gezdiğiniz bölgenin doğru yer olduğundan şüphe bile duyarsınız.

Dilerseniz bisikletle de bölgeye rahatça ulaşabilirsiniz. Eğer biraz daha nostaljik bir ulaşım tarzını tercih ederseniz, Amsterdam Centraal önünden kalkan 4, 9, 16 ve 24 numaralı tramvaylara binebilirsiniz.

Metroyu kullanırsanız, inmeniz gereken durak Dam Meydanı yakınındaki Nieuwmarkt. Red Light District’e son ulaşım seçeneği olaraksa 755, 757, 759, 761 ve 763 numaralı otobüs seferlerinden faydalanabilirsiniz.

Red Light District (Kırmızı Fener Mahallesi)Tarihi

Red Light District amsterdam fotorğafları
Amsterdam Red Light’taki asıl olay gece 22.00 itibari ile başlıyor.

Bölgenin temelleri, 1270 yılından sonra Damrak’a liman kurulması ile atılmış. Denizcilik faaliyetlerinin artması sonucunda bu bölgedeki evler, fahişeler ve göçmenler tarafından kullanılmaya başlanmış.

Tavernalarda eğlenmeye gelen denizcilerin ilgi göstermesi sonucu fuhuşun ve uyuşturucu satışının yaygınlaşması ile De Wallen, Amsterdam’ın Kırmızı Fener Mahallesi haline gelmiş. Bölgede suç oranlarının artmasını önlemek için fahişelik ve uyuşturucu kullanımı devlet tarafından kontrol altına alınmış.

Orta Çağ’ın sonlarına doğru bölgeye evli erkeklerin ve rahiplerin girişi yasaklanmış. 1578 yılında İspanyollar’a karşı gerçekleştirilen devrim sırasında şehir yönetimine gelen Protestan grup ise bölgedeki faaliyetleri tamamen durdurmuş ve buradaki hayat kadınlarını yeraltında çalışmaya zorlamış.

Kısıtlamaların sürdüğü 18. yüzyıla kadar buluşma noktası olarak barlar, tavernalar ve kumarhaneler kullanılmış. Kumar oynanan yerler daha sonradan genelev haline gelmiş.

Red Light District'teki kabinler
Kırmızı Fener Mahallesi’ndeki lambalı odalar hayat kadınları tarafından günlük kiralanıyor. Eğer odanın perdesi açıksa oda müsait, perde kapalıysa müsait değil demektir.

Fuhuş yasağının kalktığı 1811 yılından itibaren bölgeye en fazla ilgiyi Fransız askerleri göstermiş. Askerlerin cinsel yolla bulaşan hastalıklara, özellikle frengiye, yakalanmamaları için bölgede çalışan kadınlara sağlık kartı alma zorunluluğu getirilmiş.

20. yüzyılın başlarında bölge bir kez daha dini grupları hedefi haline gelmiş. Fahişeliği engellemeyi amaçlayan kampanyalar sonucunda 1911 yılında genelev işletmeyi ve çöpçatanlık yapmayı yasaklayan bir kanun çıkartılmış.

Böylece bölgedeki fuhuş faaliyetleri bir kez daha toplumu rahatsız etmeyecek şekilde olmak koşuluyla yer altına kaymış. Hatta bazı kadınlar çalışmak için De Wallen’den De Pijp’e taşınmış. 1935’de bölgede 150 kadar illegal randevu evi faaliyet gösteriyormuş.

20. yüzyılın sonlarına doğru Red Light District günümüzdeki şekline kavuşmuş. Yenilenen sokakları ve evleri sayesinde eski karanlık görünümünden uzaklaşan bölgede bugün hafif uyuşturucuların satıldığı coffeeshop’lar, erotik içerikli eğlence merkezlerinin yanı sıra çok sayıda yeme-içme mekânı Amsterdam’a gelen gezginlere farklı bir deneyim yaşatıyor.

De Wallen’de fuhuş ise yine devlet denetiminde, hayat kadınları tarafından kiralanan kabinlerde yapılıyor.

Red Light District Hakkında Genel Bilgiler

Red Light District Moulin Rouge
Sol tarafta gözüken Moulin Rouge, Kırmızı Fener Mahallesi’nde yer alan popüler bir tiyatro.

Amsterdam’da yaygın olarak bilinenin aksine bir değil tam üç tane Red Light District bulunuyor. Fahişeliğin ve uyuşturucu satışının yasal olduğu bu bölgeler Singelgebied, Ruysdaelkade ve günümüzde gezginlerin yoğun ilgi gösterdikleri De Wallen.

Bir önceki bölümde tarihi hakkında bilgiler verdiğim De Wallen, üç bölgenin en eskisi ve büyüğü. Bölge dilimizde “duvar” anlamına gelen ismini, sınırları içerisinde bir zamanlar önüne taşkınları durdurmak için set çekilen kanaldan almış. Ayrıca duvar kelimesi uzunca bir süre paralı seks için kod adı olarak kullanılmış.

Bölgeye gündüz saatlerinde gezginler Amsterdam’a özgü mimariyle inşa edilmiş evleri görmek, müzeleri ve diğer popüler mekânları ziyaret etmek, Avrupa’da açılan ilk Meksika restoranlarından birisi olan Cafe Pasifico gibi yeme-içme mekânlarında karınlarını doyurmak için geliyorlar.

Güneşin çekilmeye başladığı saatlerdeyse bölgeye adını veren kırmızı ışıklar yanıyor ve ziyaretçilerin odak noktaları, hayat kadınlarının müşteri bekledikleri 300 kabine doğru kayıyor.

Eğer perdeler açıksa bu odanın müsait olduğu anlamına geliyor. Ayrıca odaları aydınlatan lambaların klasik kırmızı yerine mavi renkli yandığını görürseniz sakın şaşırmayın. Bu durum, o odada bir trans bireyin olduğu anlamına geliyor. Odaları kiralamak isteyen bireylerin sağlık, oturma ve çalışma izinlerinin olması gerekiyor.

Bölgede sadece hafif uyuşturucuların satışına izin veriliyor. Bu sınıfa giren marijuana ve kenevir satın almak isteyen bireylerin en az 18 yaşında olmaları gerekiyor.

Keyif verici maddelerin satışı Coffeeshop ve Smart Shop adıyla anılan dükkânlarda yapılıyor. Coffeshop’lar arasında en ünlüsü Amsterdam’ın farklı yerlerinde çok sayıda şubesi olan The Bulldog. Smart Shop’lar ise mantar ve hap formundaki ürünleri bulabileceğiniz yerler.

Red Light District’te Ziyaret Edilebilecek Yerler

Casa Rosso Red Light District Amsterdam
Casa Rosso bölgedeki en ünlü yerlerden. Canlı şovların yapıldığı tiyatronun ana binası en üst görselde de gözüktüğü gibi büyük bir bina.

Gündüz saatlerinde daha yoğun olan yeme içme mekânları ile hafif uyuşturucuların ve erotik malzemelerin satıldığı dükkânlar dışında Kırmızı Fener Mahallesi’nde ziyaret edebileceğiniz pornografik performansların sergilendiği tiyatrolar, seks temalı müzeler, butikler yer alıyor.

Casa Rosso, bölgede faaliyet gösteren tiyatrolar arasında en popüler olanı. Girişin 45 Euro olduğu tiyatroda açıkça canlı performans sunuluyor. İki farklı binada konuklarını ağırlayan tiyatroda performanslar maksimum 1 saat sürüyor.

Bir şovu birkaç defa izleyebileceğiniz eğlence tesisinde görüntü alınmasına kesinlikle izin verilmiyor. Müze dendiğinde ise akla ilk gelen yer genelde Sex MuseumThe Temple of Venus oluyor. 16 yaşından büyük bireylerin girişine izin verilen kültürel tesiste oldukça zengin ve ilginç koleksiyonlar sizleri bekliyor.

Geçtiğimiz yıllarda kapılarını ziyaret açan Red Light Secrets ise bölgedeki yaşamın nasıl olduğunu sunan bir müze. Hayat kadınlarının çalışma ortamlarının anlatıldığı müzeyi gezerek kırmızı fenerli evlerin içlerinin nasıl olduğunu görebilirsiniz.

Tüm bu yerlere ek olarak kentin en eski ve büyük kiliselerinden Oude Kerk, Red Light District sınırları içerisinde bulunuyor. Mimarisi ile ziyaretçilerini büyüleyen Eski Kilise, günümüzde sanat galerisi olarak kullanılıyor.

Kiliseye civarında biraz dikkat ederseniz, sokağın zeminindeki taşların arasına yerleştirilmiş bronz rölyefi görebilirsiniz.

Red Light District Turları

Red Light District müzesi amsterdam
Geçtiğimiz yıllarda açılan Red Light Secrets, şehrin en sıra dışı müzelerinden bir tanesi. Burada bölgede yer alan evler ve hayat kadınlarının çalışma düzenleri ile ilgili çeşitli sunumlar yapılıyor. Müzeyi gezerek çalışan kadınların gerçekte neler hisettiği ya da lambalı odaların gerçekte nasıl yerler olduğunu görebilirsiniz.

Amsterdam tatili sırasında bölgeyi ziyaret etmek isterseniz, operatör firmaların veya acentelerin düzenledikleri rehberli turlara katılabilirsiniz.

Sadece kadınlara, sadece erkeklere ve karışık gruplara yönelik turlar, De Wallen sokaklarını detaylıca keşfetmenize olanak veriyor. Yürüyüş yapmak size cazip gelmezse tekne turları ile hem bölgeyi farklı açılarla gözlemleyebilir, hem de keyifli dakikalar yaşayabilirsiniz.

Nasıl gezerseniz gezin bana göre burayı mutlaka Amsterdam gezilecek yerler listenize ekleyin. İnanın gündüz bölgeyi gezerken doğru yerde olup olmadığınızı düşünebilirsiniz. Çünkü etrafta göreceğiniz sex shop ve live sex show tabelaları dışında diğer Amsterdam kanallarından bir farkı yok.

Hayat kadınları vitrinlere 21.00-22.00 gibi çıkmaya başlıyor. Bu saat öncesinde giderseniz bölgeyi keyifle gezebilirsiniz. Eğer bölgeyi gece gezmek isterseniz de yine çekinmeyin.

İnanın bölgeyi gezenlerin %90’ı meraktan geziyor. Bölgede geç saatlerde gezerken bile genç-yaşlı birçok çift göreceksiniz.

Red Light District Gezisi İçin Tavsiyeler

Red Light District Amsterdam kırmızı fener mahallesi

Bölge içerisindeki sokaklarda uyuşturucu satışına ve fuhuş pazarlığı yapılmasına izin verilmiyor. Genel olarak bölgedeki fiyatlandırma 50-100 Euro arasında. Tabi fiyata hangi hizmetlerin! dahil olduğunu hayat kadınları ile açıkça konuşmasında fayda var.

Eğer hayat kadınlarından biriyle birlikte olmak isterseniz kadınların sizi kabul etmesi gerekiyor. Yani parasını veririm mantığı burada yok. Eğer olumsuz bir dönüş alırsanız ısrar etmemekte fayda var.

Gece ilerleyen saatlerde bazı zenciler uyuşturucu satışı yapabiliyor. Bu gibi seyyar satıcılardan kesinlikle uyuşturucu madde almayın. Eğer yanınıza gelen olursa kibarca ilgilenmediğinizi belirtin.

Amsterdam sınırları içerisinde satın alınan hafif uyuşturucular, yasalar gereği kent dışına çıkartılamıyor. Günübirlik bile olsa başka bir ülkeye veya kente gidecekseniz, yanınızda bu tarz maddeleri bulundurmadığınızdan emin olun.

Kırmızı Fener Mahallesi’nde çalışan hayat kadınlarının fotoğraflarının çekilmesi kesinlikle yasak. Aksine bir davranışta, ciddi yaptırımlar söz konusu oluyor. Yani kabinlerin önünde durup fotoğraf çekmeyi aklınızdan bile geçirmeyin. Ancak sokaklarda çekim yapılmasına kimse karışmıyor.

Her ne kadar özgürlükler bölgesi olarak anılsa da sokaklarda alkol tüketilmesine veya başta coffeeshop’lar olmak üzere kapalı alanlarda sigara içilmesine izin verilmiyor. Herhangi bir cezayla karşılaşmamak için bu iki kuralı unutmamak gerekiyor.

Marijuana ve kenevir kullanımı, insanlarda aşırı mutluluk ya da içe kapanıklık gibi farklı tepkilere neden olabiliyor. Bu gibi durumlarda etkiyi azaltmak için tatlı yemek işe yarayabiliyor.

Bölge, 7/24 kameralar ve devriye polisler tarafından gözlemleniyor. Ancak olumsuz bir durumla karşılaşmamak adına çok geç saatlere kalmamaya ve ara sokaklarda dolaşmamaya özen gösterin.

De Wallen’da ekonomik fiyatlı çok sayıda konaklama tesisi faaliyet gösteriyor. Eğer bölgedeki yaşam tarzından veya gürültüden hoşlanmazsanız farklı seçenekler için  “Amsterdam’da Nerede Kalınır?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Amsterdam seyahatiniz boyunca ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgileri;

Booking.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top