Kırmızı Fener Mahallesi (Red Light District) Amsterdam

Otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Red Light District ya da Türkçe karşılığı ile Kırmızı Fener Mahallesi, Amsterdam’ın dünyaca meşhur eğlence bölgesidir. 14. yüzyılda kadın arayışı içerisinde şehre varan denizcilerin talepleri üzerine kurulan Red Light District’de birçok seks shop, randevu evi, gay bar, özel sinema, tiyatro ve çeşitli türlerde müzeler bulunmaktadır. Her yıl milyonlarca turist sadece bu mekânları görmek için bile buraya gelmektedir.

Amsterdam'da nerede kalınır? başlıklı yazımda konaklama hakkında önemli bilgileri ve otel tavsiyelerimi okuyabilirsiniz. Amsterdam otelleri için tıklayın.

Kırmızı neonlar altında seksi kıyafetleriyle, pencerelerinde müşteri bekleyen hayat kadınları modern Amsterdam’ın simgelerinden biri olmuştur. Kırmızı Fener Mahallesi ya da halk arasındaki bilinen adıyla Walletjes (alçak duvarlar) sınırlarının büyük kısmı şehrin ünlü kilisesi Oude Kerk’te olsa da, sınırları batıda Warmoesstraat, kuzeyde Zeedijk’e, doğuda Kloveniersburgwal’a kadar uzanır.

Birbirini kesen dar sokaklardan oluşan mahallede gündüz kalabalık turist gruplarını görebilir ve ilgi çekici birçok kafe, bar restoran ve güzel kanal evlerini bulabilirsiniz. Bölge akşam saatlerine doğru ise eğlenmek isteyen gezginler tarafından ilgi ile karşılanır.

Red Light District’te müşteri bekleyen hayat kadınları küçük apartmanlarının camlarında çıplak ya da çeşitli kostümler ile oturarak müşterilerini beklerler. Bölgede fotoğraf ve video çekimi kesinlikle yasaktır. Özellikle müşteri bekleyen kadınların görüntülerini çekerseniz tatsız hadiseler ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle dikkatli olmanızda fayda var. Bununla birlikte Kırmızı Fener Mahallesi’nde birçok uyuşturucu satıcısına rastlayabilirsiniz. Eğer birisi sizin yanınıza yaklaşırsa panik yapmanıza gerek yok, kibarca ilgilenmediğinizi söylemeniz yeterli.

Bölge her ne kadar fuhuş, çeşitli seks şovları ve uyuşturucu ile ünlü olsa da gün boyu polis korumasındadır. Zaten gece-gündüz bölgede gezerken olayla alakası olmasa da gezmek istediği için bölgede yer alan turist yoğunluğu sizin de dikkatinizi çekecektir. Yine de akşam saatlerinde bölgeyi gezmeyi planlıyorsanız değerli eşyalarınızı yanınıza almamanız tavsiye edilir. Eğer ilgilenirseniz çeşitli turlar ile de bölgeyi gezebilirsiniz.

Bölgede yaşanan eğlence anlayışı ilginizi çekmese bile şehrin bu dünyaca ünlü mahallesini mutlaka Amsterdam gezilecek yerler listenize ekleyin. Gündüz erken saatlerde bölgede sıkıntı yaşamadan rahatlıkla gezebilirsiniz.

Red Light District Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Zeedijk’in güneyi, Damstrat’ın kuzeyi ve Damrak’ın doğusu, De Wallen Bölgesi Amsterdam
  • Ulaşım: Metro: “Nieuwmarkt”, Tramvay: Dam (4, 9, 16, 24)
  • Not: Bölgede gezerken vitrinlerdeki bayanların fotoğraflarını çekmekten kesinlikle kaçının. Gece çok geç saatlerde ara sokaklarda dolaşmayın. Eğer yanınıza torbacı gelirse kibarca ilgilenmediğinizi söyleyin uzaklaşırlar.
Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın