Reina Sofia Müzesi

Centro de Arte Reina SofiaMadrid’de yer alan bir sanat müzesidir. Madrid gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alan bu müzenin binası 18. yüzyıldan kalmadır. İki cam asansör, binanın arka tarafı, geçici sergi salonları, kütüphane ve konferans salonu yapıya sonradan eklenmiştir. Bu müzede görülebilecek en ünlü eser Pablo Picasso’nun “Guernica” isimli eseridir ve 20. yüzyılın en ünlü resimlerinden olarak bilinir.

Savaşın acımasızlığının betimlendiği “Guernica” bir Bask yerleşim bölgesinin 1937 yılında Nazi pilotları tarafından bombalanması resmedilmektedir. Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Merkezi Müzesi dört katlıdır. Müzenin birinci ve üçüncü katlarında geçici sergiler, ikinci ve dördüncü katlarındaysa diğer koleksiyonlar bulunmaktadır. Burada yer alan eserlerde birçok tema kullanılsa da vurgulanan ortak tema İspanyol sanatıdır. Sanat merkezinde görülebilecek diğer eserler arasında Picasso’nun reddettiği fakat daha sonra devletin sahip çıktığı “Mavili Kadın” resmi, Dali’nin “Cadaques Manzarası”, Alfonso Ponce de Leon imzalı “Kaza”, sürrealit “Miro” resmi, Jose Gutierrez Solana’dan “La Tertulia del Cafe de Pombo”, heykeltıraş Eduardo Chilida’nın “Toki Egin” heykeli bulunmaktadır. Müze bünyesinde sanat eserleri üzerine yaklaşık 10.000 kitap ve 1000 kadar süreli yayını barındıran bir kütüphane de bulunmaktadır.

Reina Sofia Müzesi, Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía
Reina Sofia Müzesi, Madrid

Reina Sofia Müzesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Calle de Santa Isabel, 52, 28012 Madrid
  • Ulaşım: Atocha metro istasyonundan müzeye ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi, Çarşamba – Cumartesi 10:00 – 21:00, Pazar 14:30 arasında ziyaret edilebilir.
  • Giriş Ücretleri: Paseo del Arte Card ile 25.6 Euro karşılığında üç sanat müzesi kompleksini de gezebilirsiniz.
  • Web sitesi: http://www.museoreinasofia.es/en
  • Notlar: Cumartesi öğleden sonra ve Pazar günleri giriş ücretsizdir.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın