Ressamlar Tepesi Place du Tertre

Ressamlar Tepesi, orijinal adıyla Place du Tertre, Paris’te en çok ilginizi çekecek yerlerden biridir. Adı her ne kadar “tepe” olarak geçse de burası Montmartre Tepesi‘nin ressamlarla dolu olan meydanıdır. Bir zamanlar Pablo Picasso, Claude Monet gibi dünyaca ünlü ressamlar bu bölgede birçok ünlü çalışmaya imza atmıştır.

Ressamlar tepesi 1800’lerin ressamlar dışında heykeltıraşlara, yazarlara ve şairlere de ev sahipliği yapmıştır. Zamanında şehrin dışında kalan bölgenin ucuz olması o dönemki sanatçıların buraya yerleşmesindeki en önemli etken olmuştur. Üstelik bölgedeki sosyal kuralların sıkı olmaması da sanatçıların burayı tercih etmemesinin bir diğer nedenidir.

130 metre yükseklik ile Paris’in en yüksek noktalarından olan Ressamlar Tepesi günümüzde birçok cazip restoran ve kafeler ile çevrelenmiştir. Bunlardan en ünlüsü La Mere Catherine’dir. Restoranın geçmişi 1793 yılına kadar uzanır. Özellikle gündüzleri turistlerin uğrak yeri olan Ressamlar Tepesi’nde 21 Numaradaki bina ise bölgedeki bir diğer önemli yapıdır. 1920’lerde bölgenin özgür ruhunu devam ettirmek içi kurulan “Özgür Komün”ün merkezidir. Bölgeyi ziyaret eden turist sayısının kısıtlanması gibi fantastik fikirlerin ortaya konulduğu bina günümüzde ironik bir şekilde Turist Ofisi olarak hizmet vermektedir. Meydanın bu kadar popüler olması yüzünden işletme günümüzde devletin elinde. Sanatçıların bölgeye yerleşmesi için ruhsat almaları gerekiyor.

Ressamlar Tepesi
Place du Tertre, Paris

Gezi boyunca meydanda yer alan sanatçıların çalışmalarını izleyebilirsiniz. Hatta Paris geziniz için güzel bir hatıra almak isterseniz ufak bir ücret karşılığında siz de portrenizi yaptırabilirsiniz.

Paris gezilecek yerler listesindeki önemli yapılardan Sacre Coeur Bazilikası da Ressamlar Tepesi’ne hemen kısa bir yürüme mesafesinde yer alır. Dilerseniz Montmartre’nin büyülü sokaklarında güzel bir yürüyüş de yapabilirsiniz.

Ressamlar Tepesi’ne Ulaşım

  • Adres: Place du Tertre, Montmartre, Paris
  • Ulaşım: “Abbesses” veya “Anvers” metro duraklarına gittikten sonra Funicular Gare Basse’den fünikülere binip Sacre Coeur Kilisesi’ne yakın inebilirsiniz.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın