Reykjavik'te ne yapılır listesi,

Reykjavik’te ne yapılır? İzlanda’nın başkenti Reykjavik denilince aklınıza nasıl bir görüntü geliyor? Dört mevsim buz gibi bir hava, sürekli montla gezen insanlar, iglo evler, kutup ayıları ve buz tutmuş göller mi?

Aklınıza ve gözünüzün önüne gelen görüntüde biraz gerçeklik payı olsa bile çok küçük bir pay o. Aslında Reykjavik’in iklimi kış aylarında -tahmin ettiğinizden- daha ılıman. Körfezdeki sıcak su akıntıları sağ olsun sıcaklık kış aylarında ortalama 0 derece civarında. Yaz ayları bize göre daha soğuk tabii, 10 derece civarında, o ayrı.

Dolayısıyla Rekyvavik’te yapılacak şeyler listesi sadece indoor (kapalı alan) aktivitelerden ibaret değil. Burada onlarca açık hava aktivitesi ve eğlencesi de bulabilirsiniz.

Zengin koleksiyonlara sahip müzeler, tarihi eserler, konser ve sergi salonları, sokak pazarları, hafta içi günlerde sakin, hafta sonları geç saatlere kadar devam eden gece hayatı ile kent, Rekyjavik’te ne yapılır diye düşünenleri hiç üzmeyecek genişlikte bir skalaya sahip.

Reykjavik’te Ne Yapılır?

Reykjavik'te ne yapılır

Reykjavik’te yapılması gereken en önemli şeylerden bazıları:

 1. Reykjavik’i yürüyerek keşfedin.
 2. Renkli graffitileri görün.
 3. Hallgrimskirkja Kilisesi’ni gezin.
 4. Tjörnin Gölü’nde fotoğraflar çekin.
 5. Sun Voyager’ı görün.
 6. Harpa’da konsere gidin.
 7. Perlan Müzesi’nde buzulları yakından tanıyın.
 8. Nautholsvik Jeotermal Plajı’nda serinleyin.
 9. Buzul turu yapın.
 10. Kuzey ışıklarını seyredin.
 11. Gece hayatına karışın.
 12. Arberjarsafn Açık Hava Müzesi’ni görün.
 13. Golden Circle turu yapın.
 14. Faxa Körfezi’nde balinaları görün.
 15. Whale of Iceland Müzesi’nde balinaları yakından tanıyın.
 16. Yerel lezzetleri tadın.

1. Reykjavik’i yürüyerek keşfedin.

yürüyüş Reykjavik'te ne yapmalı

Reykjavik’te ne yapılır diye düşünenlere, şehirdeki aktiviteler ve turistik noktaları görmeye başlamadan önce keyifli, yarım günlük bir yürüyüş turu yapmalarını öneririm. Elbette tüm şehri yarım günde yürüyemezsiniz ancak önemli yerlerin bir araya toplandığı şehir merkezi için bu süre ideal.

Yürüyüşünüz sırasında Laugavegur, Bankastreti, Austurstreti, Lakjargata ve Skolavoroustigur Caddeleri’nde alış veriş yapabilirsiniz. Yerel markalardan Kraum, Jör, Aurum ve Spaks Manns Spjarir’i beğeneceğinizi düşünüyorum.

Bu sırada kış aylarında zaman zaman donan, bu dönemde üzerinden yürüyerek de geçebileceğiniz Tjörnin Gölü’nü, görebilirsiniz.

Gölün güneyinde sergiler ve konserler için yapılmış olan Nordic House’u, Austurvöllur Meydanı’nı, kentin en eski kilisesi Domkirkjan’ı, eski limanı, Kaloportio Pazarı’nı ve Marshall House’u görebilirsiniz.

2. Renkli graffitileri görün.

graffiti Reykjavik'te ne yapılır

Reykjavik sokaklarını dolaşırken çevrenizde göreceğiniz binaların duvarlarındaki graffitiler dikkatinizi çekecektir, ki çekmeli de. Özellikle 1990’lardan sonra artan bu graffiti çılgınlığı şehri bambaşka, cıvıl cıvıl bir görünüme büründürüyor.

Özellikle Eski Liman ve Grandi Bölgeleri’nde yoğunlaşan graffitilerden Wall Poetry olarak isimlendirilenler ise son derece ilginç.

3. Hallgrimskirkja Kilisesi’ni gezin.

Hallgrimskirkja Kilisesi Reykjavik'te yapılacak şeyler

Reykjavik’te Ne Yapılır yazısında bir de kilise görmenizi öneriyorum, kentin en büyüğü Hallgrimskirkja.

Yapımına 1945 yılında başlanan ekspresyonist stili kilisenin tamamlanması 50 yıla yakın sürmüş ve adını da bir ilahi yazarı olan Reverend Hallgrimur Petursson’dan almış.

Kentin her yerinden görülebilen 75 metre yüksekliğindeki kulesi, buzul ve roket karışımı görüntüsü ile son derece dikkat çekici olan kiliseye giriş ücretsiz ancak kuleye çıkıp şehir manzarası seyretmek isterseniz 1000 ISK ödemeniz gerekiyor.

4. Tjörnin Gölü’nde Instagramınızı renklendirecek fotoğraflar çekin.

Tjornin Gölü Reykjavik'te yapılması gerekenler

Çevreleyen rengarenk evleriyle Tjörnin Gölü benzersiz bir Instagram arka planı olmaz mı?

Ördek, kaz ve kuğuların yaşam alanı olan, ekosisteminde son derece sıra dışı kuşlar da bulunduğu için kuş gözlemcilerinin de bolca ziyaret ettiği Tjörnin Gölü Reykjavik’te ne yapılır diye düşünenler için olmazsa olmaz bir ziyaret noktası.

Göl kış aylarında donduğu için üzerinde yürüyebilir, hatta eğer biraz biliyorsanız buz pateni bile yapabilirsiniz.

5. The Sun Voyager’ı görün.

The Sun Voyager Reykjavik'te yapılacak şeyler

Şehrin 200. Yılını kutlamak için yaptırılan çelikten gemi heykeli Reykjavik’te Ne Yapılır listesinin sıradaki adımı.

Jon Gunnar Arnason tarafından tasarlanan ve bir Viking gemisi replikası olan geminin ilk etapta doğuya doğru bakacak şekilde konumlandırılması düşünülmüş, ve güneşi selamlayacağı için de adı Sun Voyager olmuş ama ne hikmetse şu anda kuzeyi selamlıyor.

Arkasında yer alan Esja Dağı ile mükemmel bir uyum içerisinde olan gemi son yıllarda Reykjavik’i ziyaret eden turistler tarafından en çok fotoğraflanan eserlerden biri.

6. Harpa’da bir konsere gidin.

harpa konser Reykjavik'te yapılacak şeyler

Eski Liman’da yer alan ve yapımı 2011 yılında tamamlanan Harpa kentin en önemli konser ve konferans salonu.

İzlanda Senfoni Orkestrası ve İzlanda Operası’na da ev sahipliği yapan Harpa yeni olmasına rağmen kısa sürede şehrin simgesel yapılarından da biri olmuş.

Reykjavik’te Ne Yapılır yazısında modern mimariye ilgi duyan, duymayan herkese ziyaret etmesini önerdiğim bu cam yapıda sadece klasik müzik değil, farklı müzik türlerinde de konserler düzenleniyor.

Dolayısıyla seyahatiniz sırasında bir konsere denk gelirseniz, müziği de severseniz gidin, bir konser yoksa bile binayı gezmeye gidin. Pişman olmazsınız.

7. Perlan Müzesi’nde buzulları yakından tanıyın.

Perlan museum Reykjavik'te ne yapılır

Buzullara bu kadar yakın olup, haklarında hiçbir şey öğrenmeden mi döneceksiniz Reykjavik’ten?

Sadece içinde yer aldığı binası ile bile dikkat çeken Perlan Müzesi eskiden burada yer alan 6 sıcak su tankının birleştirilip restore edilmesiyle oluşturulmuş.

Müze içerisinde bir buzul ve 100 metre kadar içerisine girebileceğiniz bir de buz mağarası var. Ve elbette müzede buzullara dair görseller de görebilirsiniz.

Ancak en ilgi çekici aktivitelerden biri, müzenin dördüncü katındaki gözlem merkezinde bulunan teleskoplarla Atlas Okyanusu buzullarını, dağlarını ve volkanlarını sanki yanı başınızdaymış gibi seyredebiliyor olmanız. Ziyaret saatleri ve bilet fiyatları için tıklayın:perlan.is/buy-tickets/

8. Nautholsvik Jeotermal Plajı’nda serinleyin ya da Blue Lagoon’da vücudunuzu ödüllendirin.

Nautholsvik Raykjavik Iceland Reykjavik'te yapılacak şeyler

Serin sularda yüzmek zordur, hatta kabul edelim biraz konforsuzdur da. Ancak bunun da meraklıları var. Siz de onlardan biriyseniz Reykjavik’te Ne Yapılır yazısında önermek istediğim Nautholsvik Jeotermal Plajı tam size göre.

Açık denizden duvarlarla ayrılarak bir gölet oluşturulduğu ve jeotermal sular da karıştığı için buradaki su deniz suyundan biraz daha sıcak. Ama ne kadar?

Yaz aylarında 18-20 derece, kış aylarında ise 0-10 derece arası diyeyim. Ancak plajda sudan çıkar çıkmaz girebileceğiniz bir jakuzili havuz ve buhar odası da var, o yüzden çok riskli sayılmaz.

The Blue Lagoon Reykjavik'te ne yapılır

Reykjavik’te Ne Yapılır yazısında sadece soğuk su sevenlere değil, tüm su ve havuz sevenlere de hitap eden önerim ise kentin 50 kilometre kadar güney batısında yer alan jeotermal Blue Lagoon.

Ülkedeki en popüler turistik atraksiyonlardan biri olan Blue Lagoon’un şifalı ve sıcak sularında yüzmek ve çamur banyosu yapmak kendinize verebileceğiniz en güzel ödüllerden biri. Lagüne giriş ücreti ise 6100 ICK, ancak ziyaretin yoğun olduğu günlerde fiyat 8000 ICK da olabiliyor.

Reykjavik’ten Blue Lagoon’a Ulaşım Turu: Reykjavik gibi dünyanın en kuzeyindeki kentlerden birine gittiğinize değecek bir aktivite arıyorsanız en özgün turlardan biri bu.

Normalde bu seyahati taksi ile yapmak isterseniz ortalama 130 Euro, otobüs ve taksi tercih ederseniz de ortalama 40 Euro sadece ulaşım için harcamanız gerekecek. Dolayısıyla kişi başı 19,50 Euro ücreti ile Blue Lagoon’a ulaşımın ekonomik ve konforlu bir yolu bu tur.

Paketi alan 200’den fazla kişi ise 4,3 puan vermiş. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

9. Buzul turu yapın.

buzul Reykjavik'te ne yapılır

İzlanda’nın güneyinde yer alan ünlü Jökulsarlon Buzulu’na yapacağınız bir gezi belki biraz masraflı ancak Reykjavik’te ne yapılır diye araştıran hiç kimsenin pişman olmayacağı bir deneyim.

Avrupa’nın en büyüğü olan Breidamerkurjokull Buzulu’nun bir parçası Jökulsarlon’daki buzdağlarını, şelaleyi ve nefes kesici manzarayı görmeden dönmemenizi öneririm. Bunu organize edilmiş bir turla yapmak isterseniz, en popüler seçenek:

Reykjavik’ten Günübirlik Jökulsarlon Buzulları Turu: Tüm gün süren bu turda otelinizden alınıp WiFi da sunan otobüslerle buzula transfer, İngilizce rehberlik hizmeti ve buzulda tekne turunun da yer aldığı paketin ücreti kişi başı 120 Euro.

İzlanda’ya kadar gidip bir buzul gezisi yapmadan dönmemenizi öneririm ki bu tur da bunun en ekonomik ve aynı zamanda süreyi de verimli kullanabileceğiniz hali.

Turu yapmış olan 1400’e yakın kullanıcı ise 5 üzerinden 4,7 puan vermiş. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

10. Kuzey ışıklarını seyredin.

kuzey ışıkları Reykjavik'te ne yapılır

Güneşten gelen elektrik yüklü ışınların atmosfere girdiği yerde oluşturduğu görsel bir şölen olan Kuzey Işıkları herhangi bir kuzey ülkesine giden herkesin hayali. Dolayısıyla Reykjevik’te Ne Yapılır yazısının olmazsa olmazlarından. Ki İzlanda Kuzey Işıkları’nın en güzel izlenebileceği yerlerden de biri.

Öte yandan kuzey ışıklarını görmek o kadar da kolay değil.

Öncelikle havanın açık olması lazım, bir de Reykjavik veya herhangi bol ışıklı bir şehirde olmamanız lazım. Hani yıldızları da şehirde, bol ışıklı ortamlarda görmeyiz ama dağa çıktığımızda, taşrada veya denize açıldığımızda görürüz. Aynı sebepten.

Kuzey Işıkları’nı seyretmenin en konforlu yolu ise bir tura katılmak. Ancak görülmesi hava şartlarına bağlı olduğu için turu satın alırken tarih değiştirebiliyor musunuz öğrenmeniz iyi olur. Tabii bir de İzlanda’ya gitmeden önce şu linkten * kuzey ışıklarının ne zaman görülebileceğini kontrol edebilirsiniz.

 • auroraforecast.is/

Otobüsle Kuzey Işıkları Turu: Kişi başı 45 Euro ücreti olan 4 saatlik otobüs turunda İngilizce rehberlik hizmeti de mevcut. Tur fiyatına Reykjavik’teki Aurora Grandagarður 2 Müzesi’ne giriş de dahil. Turda kuzey ışıklarının izleneceği nokta değişken, meteorolojiden alınan bilgilere göre o gece için en ideal yerde seyrediliyor. Ve bu turu yapmış olan 1500 kişinin puanı ise 4. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

11. Reykjavic gece hayatına karışın.

gece hayatı Reykjavik'te yapılacak şeyler

Reykjavik’te Ne Yapılır listesinde gece hayatını, dans etmeyi ve sabaha kadar eğlenmeyi sevenleri de unutmadım.

Kentin gece hayatı özellikle Cuma ve Cumartesi günleri son derece hareketli. Normalde 1 gibi kapanan barlar bu günlerde sabaha kadar açık.

Şehir merkezinde 101 çevresinde yer alan barlar ve clubların bir kısmında canlı müzik de dinleyebilirsiniz. Ancak alkol fiyatlarının Avrupa ortalamasının üstünde olduğu konusunda uyarayım.

12. Arberjarsafn Açık Hava Müzesi’ni görün.

Arbaer open air museum Reykjavik'te yapılacak şeyler

1957 yılında terk edilmiş bir çiftlikte kurulan Arberjarsafn Açık Hava Müzesi mevsimsel koşullardan ötürü sadece Haziran ve Ağustos ayları arasında açık.

İzlanda’nın geçmişine ışık tutan, yerel evleri ve çeşitli yapıları (maket değil, orijinal) görebileceğiniz müzede sergilenen yapılar çoğunlukla 19. YY’a ait.

Müzede ayrıca eski yapı tekniklerine dair sergi ve oyuncak sergisi de yer alıyor. Ziyaret saatleri ve bilet fiyatları için tıklayın: borgarsogusafn.is/en/node/843

13. Golden Circle turu yapın.

Golden Circle Reykjavik'te ne yapılır

Thingvellir Ulusal Parkı’nda yer alan 300 kilometre uzunluğundaki Golden Circle parkuru Reykjavik’te Ne Yapılır listesinde outdoor sevenlere  bir başka önerim.

Bu turdaki ilk durağınız Avrasya – Kuzey Amerika tektoniği arasında yer alan Pingvellir Kanyonu, Gullfoss Şelalesi ve en son da kaplıcaları ve çamur banyoları ile ünlü Haukadalur Vadisi.

Reykjavik’ten buraya herhangi bir toplu taşıma ulaşımı olmadığı için araba kiralamak veya turlara katılmak tek seçeneğiniz. Popüler bir tur önerisi ise:

Günübirlik Golden Circle ve Kerid Krateri Turu: Golden Circle içerisindeki önemli tüm noktaların yanında her 8 dakikada bir 30 metre yüksekliğe kaynayan buhar püskürten Strokkur ve Kerid Krateri’ni de görebileceğiniz turun ücreti 45 Euro.

Son derece popüler olan turu yapmış olan 4000’e yakın kullanıcının puanı ise 5 üzerinden 4,8. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

14. Faxa Körfezi’nde balinaları görün.

balinalar Reykjavik'te yapılacak şeyler

Reykjavik balinaları görebileceğiniz en ideal adreslerden biri, o zaman neden görmeyesiniz?

Özellikle yaz aylarında balinaların akın ettiği Faxa Körfezi’ne düzenlenen turlarda başta kambur balina ve minke balinası olmak üzere 20’ye yakın tür görme şansınız var.

O yüzden Eski Liman’dan kalkan bir balina gözlem turu teknesine atlayın ve denizlerin bu dev canlılarını yakından görün.

15. Whale of Iceland Müzesi’nde balinaları yakından tanıyın.

whale of iceland Reykjavik'te ne yapılır

Balinaları görmek size yetmediyse, veya canlı canlı görmek yerine klimalı, konforlu bir yerde balinalar hakkında ilgi çekici bilgiler edinmek istiyorsanız Whales of Iceland Müzesi tam size göre.

Çeşitli türlerde balinaların gerçek boyutlarındaki modellerinin sergilendiği, davranışları, karakterleri ve göç yolları hakkında bilgilerin yer aldığı müzede balinaları takip edebileceğiniz interaktif oyunlar da yer alıyor.

16. Yerel lezzetleri tadın.

yöresel yemekler Reykjavik'te ne yapılır

Reykjavik’te Ne Yapılır yazısındaki son önerim ise gurmeler için.

Yerel ve uluslararası lezzetlerin hepsini bir arada bulabileceğiniz şehirde İzlanda’ya özel lezzetleri tatmalısınız.

Ülkenin mutfağı deniz ürünleri ve koyun eti ağırlıklı. Örneğin tavuk suyuyla pişirilmiş morina balığı Matur og Dykkur, haşlanmış koyun kellesi ve mayalanmış köpek balığı en sıradışı tatlardan.

Daha tanıdık lezzetler arıyorsanız Reykjavik’te hot dog (sosisli sandviç) de tercih edebilirsiniz.

Özetle Reykjavik’te Ne Yapılır?

Reykjavik'te ne yapılır sorusuna cevaplar,

Sizin de fark etmiş olabileceğimiz gibi Rekyjavik’te Ne Yapılır yazısı daha çok outdoor, yani açık hava aktivitelerinden oluşuyor. “Soğuk” diye bilinen bir şehre göre ilginç bir durum aslında.

Buraya yapacağınız seyahatin kaç günlük olduğu bilmeden “mutlaka yapın, görün” diyebileceklerim ise; yürüyerek şehir turu, bu turun bir parçası olan Tjörnin Gölü etrafında gezinti, görüp görebileceğiniz en ilginç mimariye sahip olan Hallgrimskirkja Kilisesi gezisi ve elbette Perlan Müzesi’nde buzullara yolculuk.

Tabii bu tavsiyelerimi en fazla 2 günde bitirebilir, hatta biraz yorulmayı göze alırsanız 1 günde de yaparsınız. Biraz daha fazla zamanınız varsa mutlaka Kuzey Işıkları’nı görün ve bir de paraya kıyıp buzul turu yapın.

Buzul turu gerçekten biraz maliyetli, üstelik yol da uzun, ancak şöyle düşünürseniz buna değdiğini anlayacaksınız: Hayatta kaç kere insanın eline buzul görme şansı geçer?

Outdoor aktiviteleri sevenler ise Golden Circle gezisi ve Blue Lagoon’da yüzmekten keyif alacaklardır. Ancak bu biraz da kişisel tercih meselesi olduğu için herkese öneremem.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın