Rialto Köprüsü Venedik

Venedik‘in en ünlü köprülerinden ve kentin tarihçesinin de ayrılmaz parçası Rialto Köprüsü Büyük Kanal’ın en dar kısmında San Marco ve San Polo Bölgeleri’ni birbirine bağlıyor. Ancak “Aşıklar Köprüsü” de denilen, Rönesans Dönemi’nin en güzel miraslarından olan köprünün tek özelliği bu değil.

Romantik şehri ziyaret eden hemen her turistin mutlaka gördüğü ve üzerinden geçtiği köprü hem tarihi önemi, hem mimari açıdan güzelliği hem de geçmişte ve bugün ticari hayati rolü ile de kentin kalbi diyebiliriz.

Ben de Rialto Köprüsü yazısında bu kemerli köprünün kısaca tarihinden bahsedip yapısı ve özellikleri hakkında da biraz bilgi vereceğim.

Yakınlarda Venedik’e gitmeyi planlıyorsanız tur programınıza burayı almayı unutmayın yeter. Gerçi unutsanız da önemli değil, nasıl olsa yolunuz Rialto Köprüsü’ne düşer.

Rialto Köprüsü Tarihçesi

Venedik Ponte di Rialto

Venedik’teki Büyük Kanal üzerinde kurulu dört köprüden en eskisi olan Rialto Köprüsü tarihçesi 12. YY’a dayanıyor aslında. Ama o tarihte yapılan köprü bu değil.

Burada 1181 yılında, Moneta Köprüsü adında ahşap bir köprü yapılmış ilk olarak. Doğu yakasındaki Rialto Bölgesi’nde ticari hayatın gelişmesi hem köprüdeki insan trafiğinin hem de köprünün altından geçen kanaldaki tekne trafiğinin artmasına sebep olmuş. Bu yüzden de Montena Köprüsü yerine 1255 yılında başka bir ahşap köprü yapılmış.

Tabii köprü üzerinde de dükkanlar açılarak kiraya verilmiş ve köprünün kendisi de başlı başına bir ticaret merkezi olmuş. Takip eden yıllarda yıpranan ve bir yangında fazlasıyla tahrip olan köprünün yerine tekrar yenisinin yapılması da 1500’lü yılların başında gündeme gelmiş.

Michelangelo, Palladio gibi ustaların planlar çizip birbiriyle yarıştığı köprü tasarımının galibi ise Antonio da Ponte olmuş. Ünlü mimarin eseri olan bugün gördüğümüz Rialto Köprüsü inşaatına 1588 yılında başlanmış ve 1591 yılında da tamamlanmış.

O günden beri de Rialto Köprüsü Venedik’in en romantik, en güzel yerlerinden biri olup, şehrin ticari hayatının da merkezi konumunda.

Rialto Köprüsü Hakkında Bilgiler

Venedik Rialto Köprüsü

Rialto Köprüsü tarihçesinden kısaca bahsettikten sonra hakkında bilmek isteyebileceğiniz diğer detaylara da bir bakalım. Ama geçişimiz yumuşak olsun, tarihçesiyle ilgili bir maddeyle başlayalım bu listeye:

1850 yılına kadar Rialto Köprüsü Büyük Kanal üzerindeki tek köprüymüş. O tarihe kadar şehrin başka yerlerinde kanalı geçmek isteyen yayalar için tek alternatif de gondollarmış.

Bugün Rialto Köprüsü dışında Büyük Kanal üzerinde üç köprü daha var. 1934 yılında yapılan Scalzi Köprüsü, 1985 yılında yapılan Academia Köprüsü ve 2008 yılında yapılan Modern Constituzione Köprüsü.

Köprü üzerinde dükkanların yer aldığı iki eğimli iskeleyi taşıyan, 7,5 metre genişliğindeki tek bir taş kemerden oluşuyor. Ki bu kemer altındaki açıklık merkezde yükselerek Büyük Kanal’da teknelerin geçişi sağlanıyor.

Köprüyü desteklemek için her bir ayağına 6.000 ahşap kazık takılmış ve taş kemerin baskısını geometrik hesaplamalarla azaltılmış. Ve bu ahşap kazıklar 400 yıldır kullanılıyor.

Köprü boyunca 3 yürüyüş yolu mevcut. Dar olanları köprünün dış cephesinde. Daha geniş olan yol ise köprünün üstünde sağlı sollu sıralanmış, hediyelik eşya satan dükkanların ortasından geçiyor.

Köprünün mimarı olan Antonio da Ponte’nin adı İtalyanca’da ironik bir şekilde “Köprünün Antonio’su” anlamına geliyor. Aynı zamanda mimarın yeğeni olan bir başka Antonio da (Antonio Contino) Venedik’deki bir diğer ünlü köprü, Ahlar Köprüsü’nün mimarı.

Rialto Köprüsü adını 9. YY’da Venedik’Te yerleşimin ilk başladığı bölge olan ve hızla ticari anlamda gelişen Rialto Bölgesi’nden almış. Tahmin edebileceğiniz gibi köprü aynı zamanda envai çeşit ürünün satıldığı Rialto Pazarı’na da giden bir geçit aynı zamanda.

Bugün Rialto Köprüsü Venedik’in kalbi durumunda. Köprü sadece üzerindeki hediyelik eşya dükkanları değil, kuzey ve güneyindeki restoranlarla da turistleri ağırlıyor.

Köprü üzerindeki dükkanlar kentteki en pahalı, kirası en yüksek emlaklardan diyebilirim. Haliyle buradan satın alacağınız her ürün normalden daha pahalı olacaktır. Alışverişinizi ona göre yapın.

Köprünün dış cephesindeki iki yürüyüş yolu büyüleyici bir Büyük Kanal manzarası seyretmek için ideal. Ortadaki geniş yolda yürürken etraftaki dükkanlar yüzünden köprüde olduğunuzu bile fark etmeyebilirsiniz. O yüzden manzara istiyorsanız kuzey veya güney tarafındaki yolları kullanın.

Rialto Köprüsü Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ponte di Rialto Venedik harita konumu
Rialtö Köprüsü’nün harita konumunu Google Maps’te açmak için tıklayın.

San Marco ve San Polo’yu birbirine bağlayan Rialto Köprüsü San Marco Meydanı’na da yakın. Santa Lucia Tren İstasyonu yönünden de gelseniz, San Marco Meydanı yönünden de gelseniz üzerinde “Rialto” yazan tabelaları takip etmeniz yeterli.

Ancak buraya kanal yoluyla gitmek isterseniz de, 1 no’lu vaporettoya binerek Rialto İstasyonu’nda inebilirsiniz.

Rialto Köprüsü Güncel Giriş Ücretleri

Rialto Köprüsü’nden geçmek için giriş ücreti ödemek gerekmiyor.

Rialto Köprüsü Ziyaret Gün ve Saatleri

Rialto Köprüsü kapalı bir yer olmadığı için istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın