Riga Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 15 Nokta)

24 saat yaşayan şehirlerden biri olan Riga; Baltık ülkelerinin en büyük şehri olmasının yanı sıra Letonya‘nin da başkenti. Daugava Nehri’nin Baltık Denizi’ne açıldığı noktada 1200’lü yıllarda kurulan şehir Orta Çağ’dan kalma mistik havası, yemyeşil parkları ve renkli gece hayatı ile günümüz ve tarihin en güzel harmanlandığı şehirlerden biri olarak kabul ediliyor. Önemli kültür, finans ve ticaret kenti olması Riga gezilecek yerler listesinin oldukça çeşitli ve kalabalık olmasına neden oluyor.

Kuzey’in Paris’i olarak anılan Riga; Orta Çağ mimarisinin korunduğu Eski Kent ile Eski Kent’i çevreleyen 19. ve 20. yüzyıldan kalma zarif binalar, tarihi doku ile bütünleşen iki katlı evler ve komünizm döneminden kalma çok katlı Sovyet binalarından oluşuyor. Arnavut kaldırımlı taş sokaklarla bezeli Eski Kent o kadar iyi korunmuş ki sizi adeta tarihin tozlu sayfalarında kaybolmaya davet ediyor.

Riga Gezilecek Yerler Listesi

Yürümeyi seven bir kişiyseniz Riga tam olarak sizlik bir kent. Şehrin merkezinden çok fazla uzaklaşmayacaksanız genel olarak taksi ya da toplu taşımaya pek ihtiyaç duymayacaksınız.

Riga’nin turistik bölgesi genel olarak şehrin en uzun ana caddesi olan Brivibas Bulvarı’nın etrafında konuşlanmış durumda. Eski Kent’in tarihi dokusu hiçbir anı kaçırmamanız için sizi adeta yürümeye teşvik ediyor.

Eğer Riga’yı bütünüyle keşfetmek isterseniz gece bire kadar hizmet veren tramvay, troleybüs ve bolca otobüsten oluşan toplu taşımadan yararlanabilir, 5-10 Euro gibi ücretlerle taksilerden faydalanabilirsiniz.

1. Aziz Peter Kilisesi

Riga Aziz Peter Kilisesi

Riga gezilecek yerler listemizin ilk sırasında Aziz Peter Kilisesi (St Peter’s Church) bulunuyor. Gotik mimarinin en güzel örnekleri arasında yer alan yapı 1209 yılında inşa edilmesine karşılık günümüze gelene kadar birçok defa yakılıp yıkılmış, tadile edilmiş ve yapıya pek çok yeni bölme eklenmiştir.

15. yüzyılda eklenen altar, 19. yüzyılda inşa edilen kule ve 1975 yılında kulenin ön cephesine yerleştirilen sadece akrebi bulunan saat yapıdaki değişimlerin örnekleri arasında yer alıyor.

Aziz Peter Kilisesi günümüzde sadece dini amaçların dışında konser ve sergiler için de kullanılıyor. Ziyaretçilerin eski kenti yukarıdan seyredebilmeleri için yapıya sonradan eklenmiş olan kuleye bir asansör de inşa edilmiş.

Belirli bir ücret ödeyerek siz de şehri 72 metre yükseklikten seyredebilirsiniz. Kilisenin sağ tarafında yer alan Bremen Mızıkacıları heykelinin ise çok hoş bir anlamı var. Heykel; 12. yüzyılda ticaret için Bremen’den Riga’ya gelen tüccar ve denizciler tarafından kardeş şehir olarak görüldüğü için hediye edilmiş.

2. Özgürlük Anıtı

Riga gezilecek yerler Özgürlük Anıtı

1918 ile 1920 yılları arasında geçen Letonya Bağımsızlık Savaşı’nda hayatını kaybedenler ve Letonya’nın özgürlüğü için savaşanlar için yapılan Özgürlük Anıtı (Freedom Monument) ülkenin en önemli anıtı olma özelliği taşıyor.

Anıt asker heykellerinin bulunduğu bölümde oldukça yüksek bir sütun üzerinde Milda isminde bir kadın heykelinin ülkenin üç bölgesini temsilen elinde tuttuğu üç adet yıldızdan oluşan anıt; önemli sosyal olaylara ve törenlere de ev sahipliği yapıyor.

3. Riga Central Market

Riga Central Market

Eski Riga ile birlikte UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan Riga Central Market (Centraltirgus); Riga ve Litvanya’nın en önemli 20. yüzyıl yapılarının başında geliyor.

Geçmişte zeplin hangarı olarak kullanılan yapı günümüzde Avrupa’nın en büyük pazarı olma özelliği de taşıyor. Yapı Birinci Dünya Savaşı sonrasında kent yönetimine verildikten sonra kent pazarına dönüştürülmüş.

4. Riga Katedrali

Riga Katedrali

Baltık ülkelerinin en büyük Orta Çağ katedrali olan Riga Katedrali (Riga Cathedral); genel olarak Dome Katedrali ismi ile biliniyor. Katedral aynı zamanda Riga başpiskoposunun ikametgahı olarak da kullanılıyor.

1211 yılında yapılmaya başlanan katedral birçok değişiklik geçirerek 13. yüzyılın ikinci yarısında tamamlanabildi. 15. yüzyılda ise yapıya şapel, orta ve yan nef eklenerek yapı bazilikaya dönüştürüldü. 1710 yılındaki Riga Kuşatması başta olmak üzere katedral birçok sefer zarar gördü ve defalarca kere restore edildi.

5. Kara Kafalılar Binası ve Şehir Meydanı

Riga gezilecek yerler Kara Kafalılar Binası ve Şehir Meydanı

Daracık sokaklar arasında aniden önünüze çıkan şehir meydanı, kıpkırmızı kiremitleri ve rengarenk süslemeleri ile göz kırpan Kara Kafalılar Binası şehrin en önemli simgeleri arasında yer alıyor.

Tarihte Kara Kafalılar Esnaf Locası olarak kullanılan bina (House of the Blackheads) günümüzde turizm ofisi olarak hizmet veriyor. Bina adını kara kafalılar olarak adlandırılan yabancı tüccarlardan alıyor.

Onlara neden kara kafalılar demişler diye düşünüyorsanız oldukça basit olan açıklaması sizi de şaşırtabilir. Yabancı tüccarların saçları siyah olduğu için Letonyalılar kara kafalılar olarak adlandırmayı tercih etmişler.

6. Riga Kalesi

Riga Kalesi

Riga Kalesi; Riga ve Livonya tarikatı arasında yaşanan çatışma sonrası yapılan anlaşma gereği 1330 yılında inşa edilmeye başlandı.

Temelleri atıldığından 17. yüzyılın sonuna kadar sürekli inşaat aşamasında olan kale teknolojik gelişmeler gibi sebeplerden dolayı sürekli yenilendi, farklı bölmeler eklendi ya da yıkıldı. Kale 1922 yılından bu yana Ulusal Tarih Müzesi ve cumhurbaşkanı ikametgahı olarak kullanılıyor.

7. 3 Biraderler Evleri

Riga gezilecek yerler 3 Biraderler Evleri

3 Biraderler Evler (Three Brothers); Orta Çağ’da kullanılan Riga evlerinin orijinal mimarisini gözlemleyebilme şansını tanıyor. Siz de yüzyıllar öncesinin Avrupa’sını merak ediyorsanız, Orta Çağ’da Riga’da yaşayan insanların konakladıkları evlere göz atarak bir fikir sahibi olabilirsiniz.

17, 19 ve 21 numaralı evlerin hangi tarihlerde inşa edildiğini üzerilerinde bulunan bilgilerden öğrenebilir, genel hatları ile Riga evlerini tanıyabilirsiniz.

8. Kedi Evi

Riga gezilecek yerler Kedi Evi

Riga gezilecek yerler listemizdeki en ilginç yerlerden olan ve Riga’nin simgesi haline gelen yapılardan biri olan Kedi Evi (Cat House); Büyük Lonca’nın tam karşısında yer alıyor.

Çatısında iki kule ve bu iki kulenin üzerinden Büyük Lonca’ya sırtını dönmüş birer adet kızgın kedi bulunan sarı bir bina olan Kedi Evi hakkında pek çok şehir efsanesi de bulunuyor.

Bu rivayetler arasında hiç kuşkusuz en dikkat çekeni Büyük Lonca’dan atılan kızgın bir tüccarın öç almak için bu binayı inşa ettirmesi ve kızgın kedilerle Büyük Lonca’ya mesaj göndermesi.

9. Art Nouveau Mahallesi

Riga Art Nouveau Mahallesi

19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarında Avrupa’ya damgasını vuran Art Nouvea yani “Yeni Sanat” tarzı 800 adet Riga binasında kendine yer buluyor.

Gotik mimarinin vazgeçilmez unsurları arasında yer alan korkunç gargoylar ve dua eden tanrıçalarla bezeli binalar; Art Nouvea tarzının en güzel örneklerini gözler önüne seriyor. Yeni Sanat akımından etkilenen binaların çokluğu ve güzelliği Riga’ya Art Nouveau’nun başkenti unvanını da kazandırıyor.

Genel olarak Art Nouveau Mahallesi olarak anılan Alberta, Strelnieku ve Elizabetes caddelerinde yoğunlaşan Art Nouveau örnekleri UNESCO KÜLTÜR MİRASI listesinde de yer alıyor.

10. İsveç Kapısı

Riga İsveç Kapısı

1698 yılında inşa edilen İsveç Kapısı (Swedish Gate); İsveç’in Riga’daki hakimiyetinin son sembolü olarak görüldüğü için son derece önemli yapılar arasında sayılıyor.

1621 ve 1711 yılları arasında Riga’yı işgal eden İsveç’in bıraktığı eserlerden biri olan kapı, veba salgını sırasında çıkan olaylarla birlikte tanınıyor.

11. Letonya Etnografya Açık Hava Müzesi

Riga gezilecek yerler Letonya Etnografya Açık Hava Müzesi

Letonya Etnografya Açık Hava Müzesi (Latvian Ethnographic Open Air Museum); Leton halkının 4500 yıllık tarihine yakından bakmanız için size bir fırsat sunuyor.

Kurzeme, Litzeme, Latgale ve Zemgale olmak üzere 4 farklı bölgeden oluşan Letonya’nın her bir bölgesinin kültürel özellikleri birbirinden oldukça farklıdır.

Müze; dört farklı bölgenin kendine has özelliklerini gözlemlemeniz adına nasıl evlerde konakladıklarından neler giydiklerine kadar oldukça geniş bir yelpazede incelemenize yardımcı oluyor. Şehrin Orta Çağ dönemine denk gelen kuruluşu ve Eski Şehir olarak adlandırılan bölgede ağırlıklı olarak Orta Çağ dokusunun görülmesi sebebiyle müzede Orta Çağ dönemine de büyük yer ayrılmış.

Siz de müzeyi ziyaret ederek Orta Çağ’da kullanılan alet ve araçlardan kıyafetlere kadar bütünüyle bu dönemi deneyimleyebilirsiniz.

12. Riga Rus Ortodoks Kilisesi

Riga Rus Ortodoks Kilisesi

Letonya’da devam eden Rus etkisinin en önemli örneklerinden biri olan Riga Rus Ortodoks Kilisesi (Riga Nativity of Christ Orthodox Cathedral); 1800’lü yıllarda inşa edilmiş.

Ruslar kültürleriyle olduğu kadar dinleriyle de Leton halkını büyük ölçüde etkilemişler. Büyük çoğunluğu Ortodoks olan Leton halkı Eski Şehir diye adlandırılan bölgenin dışında yer alan bu kiliseyi oldukça seviyor ve hafta sonları hiç yalnız bırakmıyor.

13. Letonya’nın İşgali Müzesi

Riga görülecek yerler Letonya'nın İşgali Müzesi

Nazi ve Rus işgalleri altında oldukça zarar gören şehrin; aslına uygun olarak yeniden restore edilmesinin hikayesini bize anlatan Letonya’nın İşgali Müzesi (Museum of the Occupation of Latvia) 1941- 1991 yılları arasında süren işgalleri belge ve delilleri ile birlikte anlatıyor.

Rusların bu topraklardan çekilmesinden hemen sonra sadece 13 yıl içerisinde eski Avrupa kültürüne geri dönen başkentin restore edilmiş eski yapısına uymayan tek bina işgal müzesi olma özelliği gösteriyor.

14. Ulusal Opera ve Bale Binası

Riga Ulusal Opera ve Bale Binası

Tarihi 14 yüzyıla kadar dayanan Ulusal Opera ve Bale Binası (National Latvian Opera); Eski Riga ve Riga Şehir Kanalı arasında yer alıyor. İlk yapıldığında ahşap olan bina halkın talebine cevap vermediği için yıkılıp tekrardan inşa edilmiş.

Her zaman birbirinden güzel oyunların sergilendiği bina en coşkulu zamanını her yıl düzenlenen Opera Festivali zamanında yaşıyor.

15. Riga Motor Museum

Riga Motor Museum

Çoğu Letonyalı koleksiyoncuların bağışları ile oluşturulan Riga Motor Museum; 20 yüzyılın farklı dönemlerine ait pek çok motorlu aracı yakından görmenize olanak tanıyor.

Klasik ve spor araçların tarihsel bilgileri ile birlikte yakından görebileceğiniz gibi makam aracı olarak kullanılan özel araçları da gözlemleyebilirsiniz.

Riga’da Gezilecek Diğer Yerler

Riga gezilecek yerler listenize ilk etapta eklemeniz gereken en önemli 15 yer kısaca bu şekilde. Bunlar dışında Riga’da yeterli vakti olan gezginler Riga gezilecek yerler listelerine şu noktaları da ekleyebilirler:

 • Alberta Jela Caddesi
 • Riga Zoo
 • St. James’s Cathedral
 • Vermanes Parkı
 • Bastelkanj
 • Berga Bazars
 • Esplanade Parkı
 • Jurmala Bölgesi
 • KGB Müzesi
 • Parlamento
 • Riga Bourse Sanat Müzesi
 • Art Nouveau Müzesi

Riga’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

riga otel tavsiyesi
3 yıldızlı Ibis Riga Centre, şehirde konaklama yapabileceğiniz hem kaliteli hem de ekonomik tesislerden.

Eğer Riga seyahatinizde konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız 3 yıldızlı ibis Riga Centre ve Konventa Seta ile 4 yıldızlı Rixwell Old Riga Palace HotelAvalon Hotel & Conferences ve Wellton Riga Hotel & SPA adlı tesislere göz atabilirsiniz. Bu otellerin hepsi Riga’nın en yüksek ziyaretçi değerlendirme puanlarına sahip, popüler tesisler.

Riga Gezilecek Yerler konusu bu şekilde. Riga’da yer alan tüm otelleri şu linkten inceleyebilirsiniz. Umarım Riga seyahat planınızı yaparken Riga Gezilecek Yerler yazımız sizin için faydalı bir kaynak olur. Şimdiden iyi tatiller!

“Riga Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 15 Nokta)” üzerine 2 yorum

Yorum yapın