Rijksmuseum gezilecek yerler

Hollanda’nın En Önemli Müzesi: Rijksmuseum

Hollanda’nın en büyük ve en önemli müzelerinden Rijksmuseum, Türkçesi ile Rijks Müzesi, Avrupa’nın ve hatta dünyanın da önde gelenlerinden. Dolayısıyla bir Amsterdam turu planlıyorsanız Rijksmuseum mutlaka uğramanız gereken bir durak.

7 milyondan fazla eserden oluşan koleksiyonunun sadece bir bölümünün sürekli olarak sergilendiği müze neyse ki zaman zaman geçici sergiler de düzenliyor ve müzenin envanterinde yer alan pek çok eser de bu vesileyle ziyarete açılıyor.

Aslında lafı çok da uzatmadan tarihi, bölümleri, sahip olduğu en önemli eserlerden, giriş ücretleri ve ulaşım gibi ziyaret etmek isteyenlere faydalı bilgilere kadar Rijksmuseum Hakkında Her Şey yazısına başlayalım.

 

Rijksmuseum Hakkında Bilgiler

Rijksmuseum hakkında bilgiler

Hollanda Ulusal Müzesi diyebileceğim Rijksmuseum’un en önemli özelliği sahip olduğu koleksiyonun önemli bir kısmının Hollanda sanatına ve hatta özellikle Hollanda resim sanatına ayrılmış olması.

Burada elbette Avrupa veya Asya sanatlarına ait eserler, resim dışında heykel, dekoratif objeler, taslak ve çizimler de mevcut ancak müze özellikle 17.–20. yüzyıllar arası Hollanda resimleri açısında ziyaret edilmesi gereken bir müze.

Rijksmuseum Tarihi

Rijksmuseum tarihi, geçmişi

Rijksmuseum 1880’lerin sonunda kuruldu diye bilinir ancak tarihi biraz daha eski. Napolyon’un kardeşi Kral Louis Bonaparte tarafından 1808 yılında Dam Meydanı’ndaki Kraliyet Sarayı’nda (Konninklijk Sarayı) kurulan müzenin sahip olduğu ilk eserler de yine Louis Bonaparte’a aitmiş.

1885 yılında Vondelpark’a, yani bugünkü yerine, taşınan binanın yer aldığı binanın tasarımı ise Mimar PJH Cuypers’e ait. Victoria Dönemi Gotik tarzının harika bir örneği olan yapı tabii 19. ve 20. yüzyıllarda yapılan eklemelerle büyütülmüş ve son halini almış. Bina büyürken Rijksmuseum’un koleksiyonu da yeni eserlerle büyümüş.

Rijksmuseum Bölümleri

Rijksmuseum en önemli eserler

Bu müze daha çok Hollanda resim sanatının baskın olduğu bir müze ancak burada Avrupa veya Asya sanatlarına, heykel ve dekoratif sanatlara dair de görülecek çok fazla eser var.

Eserlerin orjinaline göre yapılan sınıflandırma ve sergileme de bu devasa müzeyi gezmeyi çok kolaylaştırıyor…

Rijksmuseum Hollanda Tarihi Bölümü

Rijksmuseum Hollanda Tarihi

Müzenin birinci katında yer alan Hollanda Tarihi Bölümü adından da tahmin edeceğiniz üzere ülkenin tarihine ışık tutan sanat eserleri içeriyor.

Burada çeşitli savaş resimleri yanında 17. YY gemi modelleri, gemi enkazlarından kurtarılmış objeler gibi çeşitli eserler görebilirsiniz.

Rijksmuseum Hollanda Resmi Bölümü

Rijksmuseum ziyaret gün ve saatleri

Müze koleksiyonunun en geniş bölümü olan Hollanda Resimleri Bölümü müzenin her 3 katına yayılmış durumda.

Giriş katta 18. ve 19.YY sanatı, birinci katta 17. YY sanatı (ki Altın Çağ olarak bilinir ve müzedeki en önemli resim koleksiyonudur) ve ikinci katta ise 20. YY eserleri sergileniyor.

Rijksmuseum giriş ücreti

Rembrandt ve Jan Vermeer’in eserlerinin en kilit parçalar olduğu 17. YY eserleri, Jan van Huysum, Adriaan van der Werff, Adriaan de Lelie ve Cornelis Troost gibi ressamların eserlerinin yer aldığı 18. YY eserleri mutlaka görmeniz gerekenlerden.

Rijksmuseum Avrupa Resmi Bölümü

Rijksmuseum, Amsterdam

Piero di Cosimo’nun eserleri olan portreleri içeren küçük bir İtalyan sanatı bölümü ve bazı Avrupa ressamlarının eserlerini içeren Avrupa Resmi Bölümü müzenin en küçük bölümlerinden de biri ve birinci katta yer alıyor.

Rijksmuseum Heykel ve Dekoratif Sanatlar Bölümü

Rijksmuseum gezi planı

Dinsel temalarla bezeli Ortaçağ heykelleri, görkemli Rönesans Dönemi dekoratif objeleri, mobilyaları, 17. YY Altın Çağ’dan bugüne gelen cam işleri, seramikler, mücevherler ve değerli porselenler içeren Dekoratif Sanatlar Bölümü de misyonuna uygun olarak Hollanda tarihine ışık tutacak eserlerden. Bu bölüm müzenin her 3 katına yayılmış durumda.

Rijksmuseum Baskı ve Çizimler Bölümü

Rembrandt, Hercules Seghers, Dürer, Tiepolo, Toulouse-Leutrec gibi ustaların çizimleri, taslakları ve baskı çalışmalarını içeren bölümümüzenin birinci katında görebilirsiniz.

Rijksmuseum Asya Sanatları Bölümü

Rijks Müzesi Amsterdam

Zemin katta, girişi ayrı bir yerden olan Philips Kanadı’nda yer alan Asya Sanatları Bölümü ağırlıklı olarak Hollanda’nın geçmişte ticaret yoluyla elde ettiği eserleri içeriyor.

Bunlar arasında Hint heykelleri, Kore ahşap işçilikleri, Vietnam tabakları, Çin parşömenlerine çizilmiş resimler, yine Çin bronz işçiliği figürler gibi Asya sanatlarının zarif ve değerli eserleri yer alıyor.

Rijksmuseum’nde Yer Alan En Önemli Eserler Hakkında

Rijksmuseum'da sergilenen en önemli eserler

Rijksmuseum Bölümleri’nden ve nerede ne olduğundan bahsettim ancak bu 7 milyon eserden oluşan koleksiyona sahip müzenin en değerli ve her yıl milyonlarca turistin sadece onları görmek için bile müzeye akın ettiği parçalarından da bahsetmem gerekiyor.

Rembrandt’ın 17.YY’daki bir grup milisi resmettiği Gece Bekçileri, yine Rembrandt’ın Yahudi Gelin, oğlunu bir keşiş olarak resmettiği Keşiş Elbiseleri İçindeki Titus’un Portresi ve kendisini bir havari olarak resmettiği otoportresi Havari Paulus, Jan Vermeer’in gerçekliğin doruğundaki resmi Mutfak Hizmetçisi ve Mektup Okuyan Kadın isimli eserleri, Johannes Verspronck’un Mavi Giysili Kızın Portresi isimli eseri, Acıların Bakiresi isimli büst, Japon tapınak muhafızı Naraen Kongo Heykeli ve ressamı bilinmeyen Azize Elizabeth Günü Taşkını Müzede sergilenen 8.000 eseri arasında mutlaka görmeniz gerekenlerden.

Rijksmuseum Nerede ve Nasıl Gidilir?

Rijksmuseum harita konum bilgileri

Rijksmuseum, kardeşleri Van Gogh Müzesi ve Stedelijk Müzesi ile birlikte Vondelpark’ın yanında yer alan Museumplein’de bulunuyor. Açık adresi Museumstraat 1, 1071 XX Amsterdam olan müzeye Tren İstasyonu’ndan 15–20 dakikalık bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Toplu ulaşım içinse;

  • Tren İstasyonu’ndan 2 ve 16 numaralı tramvaylar ile Rijksmuseum Tramvay Durağı,
  • Zuid İstasyonu’ndan 5 numaralı tramvay ise Rijksmuseum Tramvay Durağı,
  • Sloterdijk İstasyonu’ndan 12 numaralı tramvay ile Museumplein Tramvay Durağı,
  • Schiphol Havalimanı’ndan 397 numaralı otobüsle Rijksmuseum Otobüs Durağı şeklinde ulaşabilirsiniz.

Rijksmuseum Güncel Giriş Ücretleri

Rijsk Müzesi hakkında bilgiler
Amsterdam’ın ikonik yapılarından olan I Amsterdam yazısı Rijksmuseum’un hemen önünde bulunuyor.

Müze giriş ücreti yetişkinler için 20 Euro ve 18 yaş altı için ücretsiz. Ek olarak I Amsterdam Kartı olanlar da müzeyi ücretsiz gezebiliyor.

 

Rijksmuseum Ziyaret Gün ve Saatleri

Resmi tatil günleri de olmak üzere müze yılın her günü ziyarete açık. Ziyaret saatleri ise 09:00–17:00 arası.

Amsterdam’la ilgili ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri; Amsterdam gezi rehberi, Amsterdam gezilecek yerler ve Amsterdam’da nerede kalınır? başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Booking.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top