Riva degli Schiavoni

Riva degli Schiavoni, Venedik’te Castello’nun güney kıyısını oluşturan rıhtımdır. Uzun ve kavisli bir yapısı olan bu rıhtım, adını buraya demirleyen Dalmaçyalı tüccarlardan almaktadır. Tarihi boyunca her zaman yoğun olan rıhtım, eski günleri yansıtan resimlerde ve fotoğraflarda gondollar ve yelkenlilerin olduğu bir yer olarak tasvir edilir. Günümüzde de su trafiği ve insan akışı hal devam etmektedir. Rıhtımın San Marco tarafındaki kısmı alışveriş yapanlar, gezenler ve deniz otobüslerine binip inenler ile her zaman kalabalıktır.

Venedik’in en şık ve elit yerlerinden biri olan Riva, Petrarch ve kızı, Henry James gibi isimlerin bir dönem burada yaşaması ile de tanınır. Riva degli Schiavoni rıhtımındaki en ünlü yapı Hotel Danieli’dir. 20. yüzyılda otele yapılan ekleme ile eleştireler söz konusu olsa da bu otel hala görülmeye değer noktalardandır. Bu otelde kalan ünlüler arasında Charles Dickens, George Sand, Proust, Wagner gibi isimler bulunmaktadır.

Riva degli Schiavoni Venedik

Riva degli Schiavoni Ulaşım Bilgileri

San Zaccaria” vaporetto durağından buraya ulaşılabilir.

Önceki makaleSan Zaccaria
Sonraki makaleFrari Santa Maria Gloriosa Bazilikası
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın