Rodin Müzesi Paris

Rodin Müzesi, Paris’in önemli müzelerinden biridir. Müzede ünlü heykeltıraş ve ressam Auguste Rodin’in (1840-1917) eserlerinden oluşan bir koleksiyon sergilenir. Auguste’nin son dokuz yılını geçirdiği, 18. yüzyıldan kalma bir malikâne olan Hotel Biron’da yer alan eserler salonlarda kronolojik olarak yer alır. En önemli eserler arasında “Öpüşme ve Havva” yer alır.

Müzenin en önemli bölümlerinde biri de müzenin bahçe kısmıdır. Rodin’in dünyaca ünlü eserlerinden Düşünen Adam, Balzac ve Cehennem Kapıları burada sergilenmektedir.

Müzede, Rodin’in öğrencisi ve sevgilisi olan Camille Claudel’in ile sanatçının kendi koleksiyonunda yer alan Monet ve Van Gogh gibi sanatçıların çalışmaları da görülebilir.

Rodin Müzesi Düşünen Adam Heykeli
Düşünen Adam Heykeli, Rodin Müzesi, Paris

Rodin Müzesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: 79 rue de Varenne, Paris
  • Metro: “Varenne” veya “Invalides” metro durakları üzerinden müzeye gidebilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık tarihlerinde ve pazartesi günleri kapalıdır. Nisan-Eylül 10.00-17.45, Ekim-Mart 10.00-16.45.
  • Web: www.musee-rodin.fr
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın