Roma alışveriş konusunda bilgiler tavsiyeler

Roma alışveriş konusunda sokak alışkanlıklarını modern olanaklarla harmanlamış bir kent. Neyi nerede bulabileceğinizi bilirseniz, kentin kendine özgü yapısı içerisinde rahatça dilediğiniz ürünü bulup istediğiniz fiyata satın alabilirsiniz. Eğer yeterince bilgi sahibi değilseniz, sizin için hazırladığım rehbere zaman ayırarak pek çok detayı kolay yoldan öğrenebilirsiniz.

Roma Alışveriş Hakkında Bilgiler

Roma’daki alışveriş olanaklarından en iyi şekilde yararlanabilmeniz için detaya girmeden önce bazı temel bilgiler vermek istiyorum.

Para BirimiRoma’da Avrupa Birliği’nin resmi para birimi Euro geçerli. Ayrıca kentin sınırları içerisindeki Vatikan’da da birliğe üye olmamasına rağmen resmi para birimi olarak Euro kullanılıyor.

Döviz BozdurmaRoma’da ana harcamalar kredi kartıyla rahatlıkla yapılabiliyor. Ancak özellikle sokak pazarlarında ve işportacılardan alışveriş yapacaksanız, toplu ulaşım araçları için bilet alacaksanız yanınızda bir miktar nakit bulundurmanızda yarar var. Yanınızda getirdiğiniz Euro biter de para bozdurma ihtiyacı duyarsanız, ilk önce bankalara başvurabilirsiniz. Banka dışında kur fiyatlarının biraz daha yüksek olduğu döviz bürolarını da tercih edebilirsiniz. Bu tarz yerlerden para bozdurmadan önce fiyat alırsanız, karşılaştırma yapıp sizin için hangi büronun daha avantajlı olacağını kolayca belirleyebilirsiniz. Bankaların kapalı olduğu pazar günü döviz bozdurmanız gerekirse Termini Tren Garı’nın içerisinde faaliyet gösteren döviz bürosuna gidebilirsiniz. Otellerde de para bozdurulabiliyor. Ancak konaklama tesislerinde, bankalara ve döviz bürolarına göre çok daha yüksek komisyon ücretleri alınıyor.

Kredi Kartı Kullanımı ve ATM’lerRoma’da Visa ve Master Card türevi kredi kartlarının kullanımı bir hayli yaygın. American Express ise diğerlerine göre daha az kullanılıyor. Kredi kartının kentteki çoğu mekânda kullanılabiliyor olması, gezginlerin yanlarında yüklü miktarda nakitle dolaşmalarını zorunlu kılmadığı için bir avantaj yaratıyor.  Kent genelindeki çoğu turistik mekânın yakınında ATM bulunuyor. İhtiyaç duyduğunuzda para bozdurmakla zaman kaybetmek yerine bu makinelerden bankanızın uyguladığı komisyonu da hesaba katarak nakit çekebilirsiniz. Yalnız komisyon dışındaki diğer olası masraflardan kaçınmak için kartınızın türüne uygun para çekme makinelerinde işlem yapmanızı tavsiye ederim. Eğer kartınızın yurt dışında kullanıma açık olup olmadığı hakkında fikir sahibi değilseniz, bankanızı arayıp gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Roma alışveriş rehberi

KDV Muafiyeti (Tax Free)Roma, Milano kadar olmasa da özellikle giyim eşyalarında fiyatların yüksek olduğu bir kent. Ancak başta olumsuz gibi görünen bu durumu, %12 oranındaki vergi iadesinden yararlanarak aşabilirsiniz. Böylece alışveriş giderlerinizi daha aşağıya çekebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken tek seferde yapacağınız alışveriş tutarının 155 Euro’yu geçtiğinden emin olmak. Ardından ülkeden ayrılacağınız zaman havalimanlarındaki “Tax Free Refund” bölümlerinde satın aldığınız ürünleri gösterip, makbuzu damgalatarak işlemin sonlanmasını sağlayabilirsiniz. Bu konuda kafanızı kurcalayan bir konu olursa, alışveriş yaptığınız mekândaki görevlilere sorularınızı yöneltmekten çekinmeyin. Vergi iadesi hakkından yararlanmak isteyenlere mağaza veya dükkân kısıtlaması yapılmıyor. Ancak “Tax Free” logosu bulunan yerleri tercih ederseniz, iade süreci daha kolay tamamlanıyor.

Mağaza, Dükkân Açılış SaatleriRoma’da mağazalar genelde sabah 09.00 gibi açılıp, akşam 19.30’da kapanıyor. Pazar günleri ise çoğunluğu kapalı oluyor. Aile işletmelerinde ise uzun öğle tatilleri yaygın görülen bir uygulama. Ayrıca Ağustos ayının ortasından sonuna kadarki 2 haftalık süreçte kentte faaliyet gösteren dükkânların büyük çoğunluğu kapalı olabiliyor. Tatil planlarınızda alışveriş konusu büyük yer tutuyorsa bu durumları göz önünde bulundurarak hareket etmenizi öneririm.

PazarlıkKentteki zincir mağazalarda ve kalburüstü butiklerde pazarlık yapma olanağı yok. Ancak sokak pazarlarındaki satıcılar ve işportacılar bu konuya daha yatkınlar. Özellikle caddelerde gördüğünüz tezgâhlara yanaşıp bir ürün beğenirseniz, satıcının biraz ağzını yoklayarak fiyatını çok daha aşağı seviyelere kolaylıkla çekebilirsiniz.

Roma’da Alışveriş Yapılacak Yerler

Tarihi ile öne çıkan Roma alışveriş konusunda gezginlere farklı seçenekler sunuyor. Kent merkezinde uzanan caddeler, çevrelerini saran mağazalar ve butikler aracılığıyla alışveriş konusunda en fazla seçeneği barındırıyor. AVM kültürünün biraz daha geride kaldığı Roma’da özellikle şehir içerisinde çok fazla seçenek yok. Ancak olanlar da sokaklarda ve caddelerde göreceğiniz alışveriş mekânlarındaki çeşitliliği aratmayacak zenginlikte içerikle dolular. Ambiyanslarıyla ilgi toplayan sokak pazarlarında ise antika sanat eserlerinden taze çiftlik ürünlerine, aksesuardan evcil hayvana kadar pek çok farklı kategoriden ürünü görmek mümkün.

Paris, Milano, Londra gibi şehirlerde olduğu gibi İtalya’nın başkentinde de daha çok modaya ve perakendeye odaklanmış indirim sezonları mevcut. Yaz ve Kış sezonu olmak üzere iki farklı dönemde gerçekleştirilen indirim dönemlerinin birisi Temmuz’un, diğeri ise Ocak’ın ilk Cumartesi günü başlıyor.  Mağaza ve dükkân vitrinlerine yerleştirilen “Saldi” ifadesiyle belirtilen bu dönemlerin her biri yaklaşık 2 ay sürüyor.

Roma’da alışveriş yapabileceğiniz caddeler, alışveriş merkezleri ve sokak pazarları hakkındaki tüm bilgi ve fotoğrafları “Roma’da Nerede Alışveriş Yapılır?” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Roma Alışveriş Caddeleri

Roma'da alışveriş yapılacak yerler
Roma alışveriş caddesi, Via del Corso

Kentte alışveriş dendiğinde ilk akla gelen seçeneklerin çoğu, daha önceden sizlere Roma gezilecek yerler listesinde anlatmış olduğumuz İspanyol Merdivenleri’nin çevresinde yer alıyor. Bu yaya yollarından Via Condotti lüks içeriği ile Paris’in Şanzelize, Londra’nın Bond, New York’un 5. Caddesi’ni anımsatıyor. Eğer alışverişe ayırdığınız bütçe genişse Condotti’nin yanı sıra Via Borgognona ve Via delle Carrozze’nin de ilginizi çekebileceğini düşünüyorum. Çevresi Hermés, Bvlgari, Gucci, Prada, Cimmy Choo, Emilio Pucci, Roberto Cavalli, Ermenegildo Zegna, Malo gibi markaların ürünlerini satan mağazalarla dolu iki cadde kentin en ışıltılı yerleri arasında sayılan Via Condotti’ye paralele uzanıyor. Prati’de yer alan Via Cola di Rienzo, Roma’da lüks alışverişin bir diğer adresi.

Daha ekonomik seçenekler ararsanız, kentin ilk dönemlerinden beri kullanılan Via del Corso’ya veya çok sayıda mağazayı tek çatı altında toplayan department store’lara ev sahipliği yapan Via dei Due Macelli’ye rotanızı çevirebilirsiniz. Küçük ve eğlenceli butiklerin bulunduğu Via del Governo Vecchio’ya ise hediyelik eşya dükkânlarından alışveriş yapmak için gidebilirsiniz.

Roma Alışveriş Merkezleri ve Marketler

roma alışveriş merkezi
Galleria Alberto Sordi popüler bir Roma alışveriş merkezi

Daha önceden de belirttiğim gibi Roma’da sokakta alışveriş alışkanlığı daha fazla gelişmiş durumda ve kent merkezinde alışveriş merkezi bakımından zengin değil. Yine de içerikleri ile öne çıkan birkaç mekânı alışveriş rotanıza dâhil edip, keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Adını ünlü aktörden alan Galleria Alberto Saldi, rotanıza ekleyebileceğiniz AVM’lerin ilki. Mimar Dario Carbone tarafından tasarlanan bir binanın içerisinde yer alan tesiste dünyaca ünlü markalarla özgün ürünler satan dükkânları bir arada bulabilirsiniz. Happio yerel halk tarafından sıklıkla tercih edilirken, İtalya’nın ünlü zinciri La Rinascente’nin başkentte 2 şubesi bulunuyor. Kent merkezine uzak olmaları, Via Cristoforo Colombo üzerinde faaliyet gösteren dev boyutlu Euroma2 Centro Commerciale ile 80 numaralı otobüsle ulaşabileceğiniz Porta di Roma Centro Commerciale’nin tek dezavantajları sayılabilir.

Roma Sokak Pazarları

Roma alışveriş rehberi sokak pazarları
Porta Portese sokak pazarı.

Roma alışveriş söz konusu olunca fiyat açısından en cazip seçeneklerini ise sokak pazarlarında barındırıyor. Kent kültürünü yakından tanıma fırsatı veren pazarlardan Trastevere’de yer alan Porta Portese, Roma’da kurulanların en ünlüsü. Taze sebze-meyve ve çiftlik ürünleri arıyorsanız, Campo de Fiori’ye veya San Cosimato’ya gidebilirsiniz. La Soffitta Sotto ikinci el ürünlerin ağırlıklı olarak satıldığı bir pazar. Borghetto Flaminio’daki tezgâhlarda çeşit çeşit giyim ve aksesuar ürünleri bulabilir, edebiyata veya güzel sanatlara meraklıysanız Fontanella Borghese’de kurulu stantları dolaşabilirsiniz. Yalnız hangisine giderseniz gidin, eğer alışveriş yapacaksanız mutlaka satın almadan önce pazarlık yapın.

Roma’dan Ne Alınır?

Roma'dan ne almalı

Gastronomiye ve modaya meraklı olan gezginler için Roma alışveriş konusunda adeta bir cenneti andırıyor. Yerel halkın yemeğe düşkünlüğünün bir kanıtı olarak kentin çoğu yerinde Mozarella, Parmesan gibi peynir çeşitlerinin satıldığı, farklı aromalarla zenginleştirilmiş zeytinyağı şişelerinin sıralandığı, hem lezzetleri hem de görsellikleri ile insanda açlık hissi uyandıran poşet poşet makarnaları görebileceğiniz dükkânlara sıkça denk gelebilirsiniz. Tabi konu yeme-içme olunca İtalyan tatlılarını ve şekerlemelerini de es geçmemek lazım.

Moda tutkunlarının high-end markaların ürünlerine erişebilecekleri çok sayıda mağazanın bulunduğu kentte, tasarımcı butiklerinde ve zincir mağazalarda her bütçeye ve zevke uygun giyim eşyası ya da aksesuar kolayca bulunabiliyor. Hediyelik eşya açısındansa özellikle Vatikan, Kolezyum, Trevi Çeşmesi ve Pantheon civarında pek çok seçenek sizleri bekliyor. Kentte satışı yapılan ürünlerle ilgili tüm detayları ve fotoğrafları “Roma’dan Ne Alınır?” başlığı altında sizler için sıraladım.

Roma alışveriş olanakları konusunda elimden geldiğince tüm önemli konular hakkında bilgi ve tavsiyeler vermeye çalıştım.

Roma seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri;

9 Yorum

  1. mrhblr bende 13 temmuzda buyuk italya turu alarak orada olacagım işallah kısıtlı butceyle gidecegim uygun fiyata sevdiklerime ufak tefek hediyeler ve cocuklarıma bırşeyler almak istıyorum aydınlatırsanız yonlendiriseniz sevınırım şimdiden tskrl venedik.milan.roma .floransa tum buralarda nereler ucuz ve hesaplı alış veriş ve yemek yıyebiliriz…

    • Mine Hanım merhabalar,

      Aslında yazı boyunca şehirde alışveriş konusunda genel bilgilerden, alışveriş yapılacak yerlere elimizden geldiğince detaylı bilgiler paylaşmaya çalıştık. Venedik ve Floransa konusunda benzer içerikleri menülerden bulabilirsiniz. Sevgiler…

  2. SAMİ BEY MERHABA,
    BİZ EKİM SEZONUNDA 3 GÜNLÜK BİR ROMA TATİLİNE GİDECEĞİZ COK FAZLA VAKTİMİZ OLMADIĞI İÇİN ÇEVRE ÜLKELERİ GÖRME FIRSATIMIZ OLMAYACAK ÖNERİDE BULUNABİLECEĞİZ BİR GEZİ PROGRAMI VAR MI BİZİM İÇİN DAHA COK YER GÖRMEK AÇISINDAN..TEŞK DUYGU

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın