Roma alışveriş rehberi

Roma Gezi Rehberimizin en keyifli bölümlerinden biri şüphesi Roma alışveriş rehberi bölümü. Yurt dışı gezilerinin en eğlenceli kısımlarından olan alışveriş bir çoğumuz için ayrı bir öneme sahip. Bu nedenle biz de dünyanın en önemli turistik şehirlerinden Roma’da alışveriş yaparken ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri sizler için toparladık. Yazı boyunca Roma geziniz boyunca alışveriş konusunda ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Roma Alışveriş Hakkında Bilgiler

Roma, eski çağlardan bu yana alışveriş konusunda devamlı büyüyen bir merkez olmuştur. İtalyan tasarımcılar giysilerden, deri ürünlere iç dekorasyondan cam gibi çeşitli ürünlerin tasarımında dünya çapında üne sahiptir. Bu nedenle şehrin bir çok noktasında kişiye özel ürünlerin tasarlandığı butiklerin yanı sıra dünyaca ünlü moda markalarının mağazalarını da görebilirsiniz.

Roma'da nerede kalınır? başlıklı yazıda şehrin merkezinde, her bütçeye göre otel tavsiyelerimizi okuyabilirsiniz. Şehirdeki tüm otelleri incelemek için tıklayın.

Para Birimi: Roma’da Avrupa Birliği’nin başlıca ülkelerinde geçerli ortak para birimi Euro (€) geçerlidir. 1 Euro 100 Cent’e (¢) eşdeğerdir. Euro’da 7 adet banknot ve 8 adet bozuk para türü vardır. (Bozuk Paralar: 1¢, 2¢, 5¢, 10¢, 20¢, 50¢, 1€, 2€. Banknotlar: 5€, 10€, 20€, 50€, 100€, 200€ ve 500€.) Yalnız dikkat, mağazalarda 50€ ya da 100€ üzeri kabul etmeyebilir.

Döviz Bozdurma: Roma geziniz öncesinde yanınızda bir miktar Euro bulundurup ana harcamalarınızı kredi kartı ile diğer ufak harcamalarınızı ise nakit ödeyerek yapabilirsiniz. Bazı ufak işletmeler nakit ödeme ufak bir indirim almanızda yardımcı olur. Eğer Roma’da döviz bozdurma ihtiyacınız olursa en uygun için bankaların “cambio” bölümüne gidebilirsiniz. Bankalar dışında normal döviz bürolarında da (cambio) işlem yapabilirsiniz, tabi kurlar biraz daha yüksek olacaktır. Ayrıca makbuz öncesi bozdurmak istediğiniz dövizin tam karşılığını görevliye teyit ettirmekte fayda var. Döviz bozdururken pasaportunuz yanınızda bulunsun. Çok zorda kalırsanız bazı oteller de döviz bozdurabiliyor, tabi yüksek komisyon karşılığında.

Roma alışveriş
Roma’da dünyaca ünlü markaların mağazalarını bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Kullanımı ve ATM’ler: Roma alışverişlerinizde dilerseniz kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Şehrin bir çok noktasında Master Card ve Visa formatındaki kredi kartları kabul edilmektedir. American Express ‘in kabul edilmediğini alışveriş öncesinde sormakta fayda var. Bunun dışında eğer Euro ihtiyacınız olursa ATM’lerden banka kartı ya da kredi kartınızı kullanarak döviz alabilirsiniz. Bu işlemde bankanızın belirleyeceği ufak bir komisyon tarafınıza yansıtılır, ayrıca bu işlem için hesabınızın ve kartınızın yurt dışına açık olup olmadığını bankanızdan öğrenebilirsiniz.

Kdv Muafiyeti (Tax Free): Roma alışverişinizdeki en keyifli bölüm herhalde tax free yani vergiden muaf alışveriş konusudur 🙂 Bazı moda ürünleri İtalya’da daha ucuz olmasa da tek bir mağazada yapacağınız toplu alışveriş ile vergi iadenizi geri alarak ekonomik bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Roma geziniz boyunca “Tax Free” amblemi gördünüz mağazalarda yapacağınız toplam en az 155€’luk alışverişlerinizde yaklaşık %12 oranında vergi iade hakkına kavuşursunuz.  Bunun için alışveriş sırasında pasaportunuzu yanınızda bulundurun ve mağaza tarafından size verilen formu doldurun. Ülkeden ayrılırken havaalanlarındaki “Tax Free Refund” bölümünden satın aldığınız malı göstererek ve aldığınız makbuzu İtalyan gümrüğüne damgalatarak vergi iadesi hakkına kavuşursunuz. Konu hakkındaki bilgiyi alışveriş yaptığınız mağazadan öğrenebilirsiniz. Bu arada eğer “Tax Free” logosu olmayan bir yerden alışveriş yaparsanız vergi iadesi almanız mümkün olsa da biraz daha sıkıntılı. Bu nedenle mümkün oldukça vergi iadesi alacağınız ürünleri daha düzgün, kaliteli ve “Tax Free” logosu olan yerlerden yapın.

İndirim: Roma’da yıl içerisinde 2 adet büyük indirim zamanı vardır. “Saldi” olarak adlandırılan indirimlerin ilki 7 Ocak ile Şubat ayı arasındayken diğeri Temmuz ayı ile Eylül ayı ortasındadır.

Açılış Saatleri: Roma’da özellikle aile işletmesi olarak yürütülen ufak iş yerleri ve bazı mağazalar uzun öğle tatili verir. Turistik merkezlerde ve büyük mağazalarda bu durum giderek yerini tam gün çalışmaya bıraksa da yerel dükkanlarda alışveriş yaparken bu bilgiyi aklınızda bulundurun. Mağazalar genellikle 09.00 gibi açılır ve akşam saat 19.30’a kadar hizmet verir.  Bankalar hafta sonu ve resmi tatillerde kapalıdır. Pazar günleri pek çok mağaza kapalı olur. Ayrıca dükkânların çoğu Ağustos ortasından itibaren 2 hafta süreyle kapalı olabilmektedir. Termini İstasyonu içinde yer alan döviz bürosu pazar günleri de açık olabiliyor.

Roma alışveriş rehberi
Gezip Gördüm Roma Alışveriş Rehberi

Seyyar Satıcı & Pazarlık: Roma’da abartısız her yer seyyar satıcı. Şu sıralar en gözde ürünlerin başında selfie çubukları geliyor. Yağmur yağdığında ise selfie çubukları yerini bir anda yağmurluklara ve şemsiyelere bırakıyor. Pazarlık konusunda ufak bir örnek vermek gerekirse; şemsiyelere ilk önce 5 Euro fiyat biçen satıcılar 2-3 Euro’ya kadar düşebiliyor. Kimi satıcılar 2 Euro’ya razı olurken kimileri 3 Euro’dan aşağıya düşmüyor. Kısacası güzel bir pazarlıkla teklif edilen fiyatın en azından yarı fiyatına ürün almak mümkün. Bunlar dışında tezgahlarda bolca çakma çanta ve telefon aksesuarı görebilirsiniz. Roma polisini gören seyyarlar genellikle toplansa da göstermelik gibi duruyor.

Ünlü Alışveriş Caddeleri

Şehirdeki ana lüks alışveriş alanı Piazza di Spagna’dan başlar ve Via del CorsoLargo C. Goldoni şeklinde devam eder. Bunlar dışında şehrin dört bir yanında kurulan sokak pazarlarında ya da ünlü Roma alışveriş merkezlerinde de alışveriş yapabilirsiniz.

 • Via Condotti: En çık mağazalar ve haute couture markalar (Gucci, Bulgari, Prada, Hermez, Armani …) buradadır.
 • Via del Corso: Müzik mağazalarından gençlere yönelik kaliteli ayakkabı mağazalarına kadar her şeyi bulabilirsiniz. Disney World mağazası biraz pahalı ürünler satsa da çocuklar için orijinal satan dükkanlardan.
 • Via cola di Rienzo: Genellikle orta sınıf giysi satan mağazalar yer alır.
 • Via Borgagnana: Dolce e Gabanna, Fendi, Ferre, Versace gibi seçkin markaların mağazaları bulunur.
 • Via dei Coranari: Antika mağazaları yer alır.
 • Via del Babuino: Armani, Chanel, Tiffany gibi markalara ait mağazaların yanı sıra antika ve özel tasarım mobilya ve ev gereçlerinin satıldığı dükkanları burada bulabilirsiniz.
 • Via Marqutta: Antikalar, seçkin restoranlar ve ilgi çekici sanat eserlerinin satıldığı mağazalar yer alır.
 • Via Bocca di Leone: Şık butikler yer alır.
 • Via Nazionale: Kitapevleri, çanta ve valiz mağazalarının yanı sıra ayakkabı mağazaları ve butikler yer alır. Desigual, Batta ve Guess caddede mağazası bulunan markalardan.
 • Via Dei Giubbonari: Spor giyim mağazalarının dışında klasik kıyafetleri de bulabilirsiniz.
 • Castroni: Roma genelinde 11 şubesi bulunan Castroni için ayrı bir bölüm açmak gerekir. Castroni tam bir gurme gıda toptancısı. Yüzlerce çeşit çay ve kahve karışımının dışında uluslar arası lezzetleri firmanın şehir genelindeki şubelerinde bulabilirsiniz. Adres (1): Via Nazionale 71 Adres (2): Vatikan tarafındakiler için, Via Cola di Rienzo 196.
Roma'da alışveriş
Via Condotti, Roma’nın en ünlü alışveriş caddelerinden biri.

Roma’dan Ne Alınır?

Roma Alışveriş Rehberi’nin en zevkli bölümü şüphesiz şehirden alınabilecekler bölümü. Gezi boyunca Roma’dan kendinize ve sevdiklerinize birbirinden güzel hediyeler alabilirsiniz. Dünya modasının en gözde ülkelerinden olan İtalya’nın başkenti Roma’da alınabileceklerin başında tabi ki tekstil ürünleri geliyor. Özellikle çanta, ayakkabı ve kemer gibi şık deri ürünleri liste başına yazabilirsiniz. Eğer bütçeniz uygunsa şehirde kişiye özel şık tasarım ürünü satan onlarca mağaza var. Birbirinden leziz İtalyan lezzetlerini de unutmamak lazım. Bunun dışında el sanatları ve çeşitli antika ürünlerini Roma’da bolca bulabilirsiniz. Hemen gözünüz korkmasın, dünyanın en turistik kentlerinden olan Roma’nın her köşesinde gezinizi hatırlayacak güzel turistik objeler bulabilirsiniz.

Aslında “Roma’dan Ne Alınır?” konusu ufak bir bölümde anlatılamayacak kadar önemli; bu yüzden şehirden alabilecekleriniz hakkında tüm detaylı bilgileri Roma’dan Ne Alınır? sayfasında bulabilirsiniz.

Roma alışveriş, Roma'dan ne alınır
Şehre özgü satılan hediyelik eşyalar.

Roma Alışveriş Merkezleri

Roma alışveriş merkezi konusunda ziyaretçilerine bolca seçenek sunan bir şehir. Geziniz boyunca lüks markaların mağazalarına göz atmak isterseniz şehirdeki alışveriş merkezlerine göz atabilirsiniz. Alışveriş merkezleri “Grand magazini” olarak adlandırılır. İşte Roma alışveriş merkezlerinin en ünlü olanları:

 • Euroma 2: Roma’nın en ünlü alışveriş merkezlerinden. İçerisinde mağazalar, restoranlar, kafeler ve süpermarket yer alır. Adres: 710 Via Cristoforo. Metro: EUR Fermi.
 • Parco Leonardo: Fiumino Havaalanı’na yakın şehrin en büyük alışveriş merkezlerinden. İçerisinde 200’den fazla mağaza bulunur. Adres: Via Giulio Romano, Fiumino.
 • Roma Est: 220’den fazla mağazanın yer aldığı avm. İçerisinde ünlü markaların mağazaları yer alır. Adres: Scincolo Ponte di Nona. Otobüs: 55, 314.
 • Da Vinci Mall: 2007’de açılan bu avm Fiumicino’da yer alır. İçerisinde birçok markanın mağazası yer alır. Adres: Germinia
 • La Romania: Şehrin büyük alışveriş merkezlerindendir. Adres: Via Ciro Ferri.
 • Porta di Roma: Roma’nın modern alışveriş merkezlerinden. İçerisinde mağazalar, restoranlar ve çocuk oyun alanı bulunur. Adres: Via Alberto Lionello. Otobüs: Termini’den 30 no.
 • Cinecitta 2: İçerisinde Accessorize, Classe 1, Calvin Klein, Calzedonia, H&M, Zara ve Swarovski gibi markaların mağazaları yer alır. Adres: Via Tuscolona.
 • La Rinascente: Hazır giyim, ev eşyaları ve parfüm vb dükkanlar yer alır. Burbery, Roberto Cavalli, Diesel, Bulgari, Lacoste, Tommy Hilfiger vb markaları bulabilirsiniz. Adres: Via del Corso 189.
 • Coin: Hazır giyim, ev eşyaları ve kozmetik ürünlerini bulabilirsiniz. Adres (1): Piazza Appia 7. Adres (2): Via Cola di Rienzo 173.
 • Oviesse: Uygun fiyatlı giysiler ve ev eşyaları bulabilirsiniz. Adres (1): Viale Trastevere 62. Adres (2): Via Appia Nuova 181-5.
 • Upim: Orta kalite giysiler ve ev eşyaları bulunabilir. Adres (1): Via del Tritone 172. Adres (2): Termini İstasyonu. Adres (3): Piazza Santa Maria Maggiore.
 • Cineatta Due Centro Commerciale: 100’e yakın mağaza dışında restoranlar yer alır. Adres: Viale Palmiro Togliatti 2.
 • Anagnina: Hazır giyim mağazaları, restoran, kafe ve süpermarket yer alır. Adres: Via Torre di Miezzovia.
 • Casilino: Giyim mağazaları, elektronik eşya mağazaları, restoran ve süpermarket içerir. Adres: 1012 Via Casilina.
 • II Forum Termini: İçerisinde yaklaşık 50 mağaza ve süpermarket yer alır. Adres: Termini İstasyonu.
Roma alışveriş merkezleri
Roma’nın en ünlü alışveriş merkezlerinden Euroma 2

Roma Pazarları

Roma alışveriş turunuz boyunca şehirde yer alan sokak pazarlarına mutlaka zaman ayırmaya çalışın. Sokak pazarları bir şehrin alışveriş kültürünü izlemenin en keyifli yolu. Ayrıca pazarlarda dükkanlarda göremeyeceğiniz çeşitli orijinal ürünler ve hediyeler bulabileceğiniz gibi alışveriş hem daha keyifli hem de daha ekonomiktir. Kimi tezgahlarda pazarlık yaparak uygun fiyatlara özel ürünler alabilirsiniz.

Şehirde yer alan pazarlar meyve&sebze ve bitpazarı olarak ikiye ayrılır. Her semtin kendine özel yiyecek pazarı vardır ve bu pazarlara “mercato alimentare” adı verilir. Bu pazarlar genellikle sabahtan öğlene kadar kurulur. Roma’daki bitpazarları ise genellikle Pazar günleri kurulur ve bu pazarlarda birbirinden güzel vintage moda ürünlerini, ev eşyalarını ve antika ürünleri bulabilirsiniz. Roma sokak pazarları listesi oldukça uzun olsa sizin için en gözde olanları bir araya getirmeye çalıştık.

Campo de Fiori, Roma sokak pazarı
Roma’daki en ünlü sokak pazarlarından biri olan Campo de Fiori.
 • Campo de Fiori: Roma’nın en ünlü açık hava pazarı. Pazar günleri hariç her gün 08.00-14.00 saatleri arasında kurulur. Güzel bir Ortaçağ meydanında kurulan pazarda meyve, sebze ve balık satışı yapılıyor. Bunlar dışında birbirinden renkli tezgahlarda kurutulmuş meyveler, baharatlar, çeşitli yiyecekler ve ucuz hediyelikler bulabilirsiniz. Adres: Piazza Campo dei Fiori. Otobüs: 40, 46, 62, 64, 70, 81, 116, 492, 628. Tramvay: 8.
 • Porta Portese: Pazar sabahları (08.00-14.00) kurulan şehrin en büyük bitpazarı. Pazarda hediyelik eşyalardan elbiselere çantalardan gerçek ya da sahte antika ürünlerine her şey bulunabilir. Adres: Via Ippolito Nievo. Otobüs: H, 23, 44, 75. Tramvay: 3, 8.
 • Borgetto Flamino: Bijuteri, vinatage giysiler ve 2. El eşyaların bulunduğu, eski bir otobüs garajında Pazar günleri (10.00-19.00) kurulan pazar. Adres: Piazza della Marina 32. Metro: Flamino-Piazza del Popolo.
 • Mercato di Testaccio: Dışarıda ucuz giysilerin, içeride ise meyve ve sebzelerin satıldığı kapalı pazar. Paar hariç her gün 08.00-14.00 saatleri arasında kurulur. Adres: Piazza Testaccio. Metro: Piramide. Otobüs: 23, 75, 280.
 • Anticoplie a Ponte Milvio: 200’den fazla tezgahta çeşitli mobilyaların, heykellerin, tabloların satıldığı ve özel ürünlerin satıldığı özel antika pazarı. Ayın ilk ve 2. Pazar günü 09.00-20.00 saatleri arasında kurulur. 
 • Mercato Andrea Doria: Giysiden ayakkabı çantaya,meyve sebzeden bakliyata çok çeşitli ürünlerin satıldığı ilgi çekici pazar. Pazar günü hariç her gün 07.00-13.00 saatleri arasında kuruluyor. Adres: Via Andrea Doria. Metro: Ottoviano S.Pietro. Otobüs: 23, 70, 490.
 • Via Mamiani: Şehrin en büyük taze et ve balık pazarı. Pazartesi ve cumartesi sabahları kurulur. Adres: Via Mamiani.
 • Via Sannio: Ucuz giysilerin ve ünlü markaların çakma ürünlerinin satıldığı Pazar. Hafta içi her gün ve cumartesi sabahları. Adres: Via Sannio.
 • Piazza della Coppelle: Pantheon yakınlarındaki şehrin en güzel yiyecek pazarlarından biri. Pazar gün hariç her gün 07.00-13.00. Adres: Piazza della Coppele.
 • Piazza Testaccio: Taze sebze ve meyvelerin satıldığı kapalı pazar. Pazartesi ve Cumartesi sabahları kuruluyor. Adres: Piazza Testaccio.
 • Via Trionfale Çiçek Pazarı: Her türlük çiçek ve bitkinin satıldığı pazar salı sabahları kuruluyor. Adres: Via Trinfale.
 • Parcheggio Borghese: Ekim-Haziran arasında ayın ilk hafta sonu kurulan ve çocuklara yönelik eşyaların satıldığı bitpazarı. Adres: Via Francesco Crispi 96.
 • Piazza San Costimanto: Trastevere Bölgesi’nin canlı meyve&sebze pazarı. Pazartesi ve cumartesi sabahları kuruluyor. Adres: Piazza San Costimato.
 • Mercato della Stampe: Az kullanılmış kitaplar, dergiler ve çeşitli eski baskıların satıldığı Pazar. Pazar hariç her gün 07.00-13.00 kuruluyor. Sıkı pazarlık etmeyi unutmayın. Adres: Largo della Fontanella di Borghese. Otobüs: 81, 116, 117, 492, 628.
 • Mercato dei Fiori: Yalnızca Salı günleri kurulan kapalı çiçek pazarı. Adres: Via Trionfale. Metro: Ottoviano S. Pietro. Otobüs: 23, 51, 40, 490

Roma gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Roma Gezi Rehberi sayfalarımızda bulabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

7 Yorum

 1. SAMİ BEY MERHABA,
  BİZ EKİM SEZONUNDA 3 GÜNLÜK BİR ROMA TATİLİNE GİDECEĞİZ COK FAZLA VAKTİMİZ OLMADIĞI İÇİN ÇEVRE ÜLKELERİ GÖRME FIRSATIMIZ OLMAYACAK ÖNERİDE BULUNABİLECEĞİZ BİR GEZİ PROGRAMI VAR MI BİZİM İÇİN DAHA COK YER GÖRMEK AÇISINDAN..TEŞK DUYGU

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın