Roma'da ne yapılır listesi

İtalya’nın başkenti Roma dünyanın her yerinden, her yıl milyonlarca turisti kendine çekiyor. Bu çekimin kaynağı ise elbette tarihte uzun bir süre dünyaya hükmetmiş olan Roma İmparatorluğu ve bıraktığı miras, geçmişte ve günümüzde Katolik Hıristiyan Mezhebi’ne yön veren Vatikan, Rönesans, Gotik, Rokoko ve Barok dönemlerine ait nefes kesici sanat eserleri, ünü dünyaya yayılmış yemek kültürü ve bir Milano olmasa da kentin moda endüstrisindeki sarsılmaz yeri diyebilirim. Bu büyüleyici kente ziyaret planlamadan önce eminim Roma ile ilgili pek çok şey duymuş, pek çok yerinden de haberdarsınızdır. Ancak Roma’da Ne Yapılır yazısında hepsini derleyip toparlayarak hap gibi bir liste sunmak istiyorum ki uzun uzun araştırmaya zamanı olmayanlar faydalanabilsinler. Lafı uzatmadan başlayayım.

Roma’da ne yapılır?

Kent görülecek yerler açısından son derece zengin ancak bir Roma seyahatinden sadece turistik yerleri görüp dönmemelisiniz. Bunun dışında da yapabileceğiniz onlarca farklı aktivite mevcut. Size hepsinden kısaca bahsetmek istiyorum.

1. Tarihi Yapıları Gezin

Roma'da yapılacak şeyler pantheon

Roma İmparatorluğu sağ olsun Roma, tarihi yapılar açısından çok zengin. Tek başına İstanbul’la yarışır nicelikte ve nitelikte tarihi esere sahip olan kent sadece bunları gezmek için bile ziyaret edilebilir. Hem mimari açıdan hem de içerdiği sanat eserleriyle görmeye değer yerler arasında Hristiyan dünyasının önemli tapınaklarından Pantheon, Roma Forumu, dev gladyatör arenası Kolezyum (Colloseum), İspanyol Merdivenleri, Santa Maria Maggiore Bazilikası ve Farnese Sarayı yer alıyor. Ancak tarihi yapılar bunlarla sınırlı değil. Roma’da Ne Yapılır yazısının devamında bahsedeceğim Vatikan, Trevi Çeşmesi ve daha onlarca tapınak, saray ve anıt şehirde görebileceğiniz benzersiz eserlerden.

2.  Müzeleri Gezin

Roma'da yapılacak şeyler müze

Aslında bazı tapınaklar da müze olarak hizmet vermekle birlikte Roma’da Ne Yapılır yazısında müzelere özel bir madde de ayırmak istedim. Zira Rönesans ve Barok sanatının en zarif örneklerine sahip şehirde Bellini,  Caravaggio, Boticelli, Raphael, Bartolomeo, Donatelli, Bernini, Michaelangelo ve Da Vinci gibi üstadların eserleri bolca bulunuyor. Roma’da ziyaret edebileceğiniz müzeler arasında (tarihi eser ve Vatikan dışındakiler);

  • Borghese Galerisi(Piazzale Scipione Borghese, 5, 00197 Roma, Pazartesi hariç her gün 09:00 – 19:00 arası açık ve giriş ücreti 15,50 Euro)
  • Ulusal Arkeoloji Müzesi: (Viale Lincoln 3, Pazartesi hariç her gün 09:00 – 14:00 arası açık ve giriş ücreti 2 Euro)
  • Maxxi Ulusal Sanat Müzesi: (Via Guido Reni 4A, Pazartesi hariç her gün 11:00 – 19:00 arası açık ve giriş ücreti 11 Euro)
  • Macro Modern Sanatlar Müzesi: (Via Nizza 38, Pazartesi hariç her gün 11:00 – 22:00 arası açık ve giriş ücreti 10 Euro)

3. Operaya Gidin

Roma'da yapılacak şeyler opera

Vivaldi, Puccini, Bellini, Paganini gibi klasik müziğin devlerinin yetiştiği ülkede opera temsiline gitmenizi de tavsiye ederim. Roma’da bunun için en ideal adres ise Teatro dell’Opera di Roma. Biletinizi önceden online satın alarak önemli temsillerde bilet bulamama riskini de elemiş olursunuz. Sezonun temsillerine ise şu linkten ulaşabilirsiniz.

4. Trevi Çeşmesi’nde Dilek Tutun

Roma'da ne yapılır roma trevi çeşmesi dilek

Dünyadaki muhtemelen en ünlü çeşme olan Trevi, Klasik ve Barok mimarinin bir karışımı ve Roma’ya giden her turistin ziyaret ettiği bir nokta. Hakkındaki rivayetler çeşitli. Kimisi birlikte buraya giderek dilek tutan aşıkların hiç ayrılmayacağını söylerken, kimileri de havuza para atıp dilek tutan kişinin Roma’ya mutlaka tekrar geleceğini iddia ediyor. Bence siz kendi istediğiniz bir dileği de tutabilirsiniz, sadece çeşmeye giderek sırtınızı dönün, sağ elinizle tuttuğunuz parayı sol omzunuz üzerinden havuza atarken bir dilek tutun. Gerçi ben hala dileğimin gerçekleşmesini bekliyorum…

5. Meydanlarında Kahve veya Şarap İçerek Birkaç Saat Dinlenin

Roma'da yapılacak şeyler roma meydanları
Navona Meydanı, Roma

İtalyanca’da Piazza denilen meydanların çoğundan yolunuz geçecektir zaten. Geçmeyenlere de uğrayarak bir görmenizi tavsiye ederim. Meydan etrafında sıra sıra dizili restoranları, sanatını icra eden ressamları, gün batımında bazen görebileceğiniz müzisyenleri, heykelleri ve klasik İtalyan estetiğini turist kalabalığıyla buluşturan sıradışı atmosferiyle mutlaka görmeniz gereken yerler. Başlıcaları ise Piazza Navona, Piazza Spagna, Piazza Fontana di Trevi, Piazza Venezia, Piazza Campo dei Fiori, Piazza del Campidoglio, Piazza San Pietro, Piazza del Popolo, Piazza del Pantheon, Piazza Barberini, Piazza di Siena. Bu meydanların birinde bir cafeye oturup kendinize bir kadeh şarap veya bir fincan cappucino söyleyerek etrafı seyredin, geçireceğiniz 1-2 saatten çok keyif alacaksınız.

6. Vatikan’ı Ziyaret Edin

Roma'da ne yapılır vatikan gezisi
Aziz Petrus Bazilikası’nın en üst noktasından Aziz Petrus Meydanı, Vatikan.

Aslında tarihi yapılar maddesinde de bahsettim ancak yine de Roma’da ne yapılır yazısında ayrıca sözünü etmek istediğim bir yer Vatikan.

Roma sınırları içerisinde yer alan ancak tamamen farklı bir ülke olan Vatikan, Katolik Mezhebin de yönetim yeri aynı zamanda. Ülke diyorum ama herhangi bir sınır kapısı yok ve vize de gerekmiyor. Papalığın da resmi konutu olan Vatikan, St. Pietro Bazilikası başta olmak üzere sayısız tapınak ve şapelde binlerce sanat eserine de ev sahipliği yapıyor. 1 gününüzü ayırmanızı önerdiğim Vatikan’da görebilecekleriniz arasında San Pietro Bazilikası dışında Sistine Şapeli, Kutsal Melek Kalesi, Apostolic Sarayı, Vatikan Bahçeleri ve Nekropolis’i de yer alıyor. Yalnız biletlerinizi önceden almanızı öneririm zira hızlı ilerlese bile kente giriş yapacağınız San Pietro Bazilikası önünde yüzlerce metreyi bulan kuyruklar oluşuyor.

7. Pazarlarından Alışveriş Yapın

Roma'da yapılacak şeyler roma sokak pazarları alışveriş
Campo dei Fiori Pazarı, Roma

Aslında Roma’da alışverişin her türlüsü benzersiz bir deneyim ancak pazarlarını gezmek ayrı bir keyif. Şehrin en ünlü pazarı, ki adını mutlaka duymuşsunuzdur, Campo di Fiori yani çiçek, meyve ve sebze pazarı ancak şehir pazarlar açısından son derece zengin. Roma’da Nerede Alışveriş Yapılır? yazısında hepsinden kısaca bahsettim, isterseniz orada haklarında bilgi de alabilirsiniz ancak ismen yazmam gerekirse Porta Portese Market, Borghetto Flaminio Market, Fontanella Borghese Market, San Cosimoto Market, Mercato Monti ve diğerleri envai çeşit hediyelik eşya veya yiyecek bulabileceğiniz, pazarlık edebileceğiniz, hiçbir şey almasanız bile o renkliliğin tadını çıkarabileceğiniz pazarlardan.

8. Tastevere’yi Keşfedin

Roma'da ne yapılır Tastevere

Roma’nın tüm turistik aktivitelerinin yer aldığı Tiber Nehri’nin batısına geçtiğinizde Trastevere Bölgesi’ndesiniz. İçeriye doğru biraz ilerlediğinizde de atmosferin ne kadar farklı olduğunu görecek, hissedeceksiniz. Şehrin biraz da konaklama açısından gelişmiş yeri Trastevere daha bohem bir atmosfere sahip ve şarap, peynir, mücevher veya takılar, el işçiliği dekorasyon ürünleri veya hediyelik eşyalar açısından zengin butiklerle dolu. Parke taşlı sokakları, daha ufak ancak son derece sevimli meydanları ile de gerçek İtalya. Hatta eğer seviyorsanız gece hayatı da bu bölgede daha az turistik ve daha çok keyifli diyebilirim. Hiç zamanınız yoksa bile yarım gün yaratıp Trastevere’yi keşfetmelisiniz.

9. İtalyan Mutfağı’nın Dünyaya Hediye Ettiği Lezzetleri Yerinde Tadın

Roma'da ne yapılır italyan mutfağı

Kahve, pizza, makarna, dondurma, tiramisu ve daha niceleri. Evet bu lezzetleri her gün Türkiye’de de yiyebiliyoruz. Ancak yerinde, ana vatanında tatmak bambaşka. Roma’da pizza yedikten sonra “aslında ben hiç pizza yememişim” bile diyebilirsiniz. Üstelik burada ben ünü dünyaya yayılmış İtalyan lezzetlerinden bahsettim. Damak tatlarına çok düşkün ve yemeğe ayrı bir önem verilen şehirde henüz adını dahi duymadığınız onlarca lezzetli yemek ve içecek seçeneği mevcut. Bu konuda daha detaylı yazımı Roma’da Ne Yenir linkinde okuyabilirsiniz ancak Roma’da yemek yemenin tadını mutlaka çıkarmalısınız.

10. Cinecitta’yı Ziyaret Edin

Roma'da ne yapılır Cinecitta

İtalyan sinemasını sever misiniz? Kişisel görüşünüz ne olursa olsun dünyada sözü geçen bir kültür İtalyan Sineması. Amerika’daki Hollywood, bizdeki Yeşilçam, Hindistan’ın Bollywood’u varsa İtalya’nın da Cinecitta’sı var. La Dolce Vita, Cleopatra, Roman Holiday gibi kült filmlerin çekildiği Cinecitta’yı, sahneleri, dekorları, kostümleri ve sinema endüstrisine dair daha pek çok detayı bireysel olarak gezebileceğiniz gibi rehberli turlara da katılabilirsiniz.

Salı hariç her gün 09:30 – 18:30 arası açık olan Cinecitta için giriş ücreti 10 Euro (set ziyareti de dahil isterseniz 20 Euro). Biletleri şu linkten de satın alabilirsiniz, gişeden de.

Roma’da ne yapılır yazısı boyunca İtalya’nın popüler başkenti Roma’da yapılacak şeyler hakkında detaylı bilgiler paylaşmaya çalıştım. Roma gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri, Roma’da nerede kalınır, Roma gezi rehberi ve Roma gezilecek yerler gibi yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın