en önemli roma kiliseleri

Roma, Hristiyanlığın merkezi ve Papa’nın evi olarak görülmesi nedeniyle birçok görkemli kiliseye sahip, dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biri. Mimari ve sanat alanında da öncü olan bu kent, irili ufaklı bir sürü dini yapıyı içinde barındırıyor. Özellikle geçmiş dönemlerde tapınak olarak kullanılırken daha sonra kiliseye dönüştürülen yapılar oldukça etkileyici.

Eğer siz de Roma seyahatiniz boyunca şehrin en önemli kiliselerinden en azından birkaç tanesini görmek isterseniz yazı boyunca şehirde yer alan en önemli 5 kilise hakkında gerekli genel bilgileri bulabilirsiniz. İşte Roma’daki en önemli 5 kilise;

Ünlü Roma Kiliseleri

San Pietro Bazilikası

San Pietro Bazilikası roma hakkında bilgiler

Basilica di San Pietro, Vatikan’da Aziz Petrus Meydanı’nda yer alıyor. Şehrin en ünlü ve en çok ziyaretçisi olan bu kilise, 1656-1667 arasında mimar Gian Lorenzo Berniri tarafından Papa VII. Alexander için yapılmış. Vatikan’a hakim bir noktada bulunan yapının sütunları tüm meydanı kucaklar, sütunlu kemerler inananları kucaklamak ister gibidir!

Roma Katolik inancının merkezi olan San Pietro’ya geldiğinizde ilk dikkati çeken şey Michelangelo’nun görkemli kubbesidir. 136,5 metrelik bu kubbenin yanı sıra Michelangelo’nun “Pieta” isimli heykeli de San Pietro ile ünlüdür. Zarafet, hüzün, sonsuzluk gibi kavramları tasvir eden bu heykel 1972 yılında elinde çekiç olan birinin saldırısına uğradıktan sonra cam ile çevrilerek korumaya alınmıştır.

San Pietro’da görebileceğiniz bir başka heykel ise “Aziz Petrus”. Bu heykel ile ilgili şöyle bir inanç var: Heykelin ayağını ellemenin ve öpmenin uğur getirdiğine inanılır, o yüzden ayağı aşınmış durumdadır!

Hazine kısmında 6. yüzyıldan kalma mücevher kakmalı bronz haç, Papa’nın betimlendiği IV. Sistus’un bronz mezar kapağı, Orta Çağ bazilikasından kalma bazı bölümler görülebilir.

San Pietro Bazilikası vitrayları ile de ünlüdür. Gün ışığı ile daha da etkileyici bir hal alan bu vitrayların çoğu Bernini tasarımıdır. Dini ve siyasi birçok kişinin mezarının bulunduğu bazilikada bulunan mahzen mezar ile ilgili çeşitli savlar söz konusudur. Ancak 1940’larda kazı sırasında bulunan bu mezarın Aziz Petrus’a ait olduğu düşünülmektedir. Burada dikkati çeken bir başka eser, “adalet, doğruluk, iffet ve basiret“ figürlerini tasvir eden VII. Alexander Anıtı’dır.

Papa özel tören ve düzenlemelerde San Pietro’dan kalabalığa seslenir. Hatta papalık seçimi yapıldığında buradan havaya bir duman salınarak bilgi verilir. Kiliseye x-ray cihazları ve güvenlik denetiminden geçtikten sonra girebilirsiniz ve saat 11:00 gibi giriş kuyruğu uzar. Bu yüzden planlarınızı minimum 45 dakika bekleyecek gibi yapmanızda fayda var. Ayrıca buraya girerken kılık kıyafet ile ilgili sıkı kuralların olduğunu unutmayın. Diz üstü etek, şort, askılı elbise, gömlek, tişört gibi şeylerle içeri giremezsiniz. Eğer böyle giyindiyseniz içeri girmeden örtünmeniz istenir. Kuyruk beklerken şal, örtü gibi şeyleri beline, kollarına dolayan ve içeri giren birilerini görürseniz şaşırmayın!

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Piazza San Pietro, 00120 Città del Vaticano, Vatikan
 • Ulaşım: Ottoviano Saint Pietro metro durağından metro ile veya 62 numaralı otobüs ile buraya ulaşabilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: Her gün Nisan – Eylül 07:00 – 19:00, Ekim – Mart 07:00 – 18:00 arasında ziyarete açıktır.
 • Giriş Ücreti: Kilisenin ana giriş kısmına giriş ücretsizdir. 15 Euro karşılığında ücretli olan kubbe, hazine, Vatikan Grottoları kısımlarını fasttrack (hızlı geçiş) bileti ile görebilirsiniz.

Santa Maria  Maggiore

Santa Maria Maggiore roma'daki en ünlü kiliseler

Roma’nın en önemli ikinci kilisesi olan Santa Maria Maggiore ile ilgili bir efsane var. Efsaneye göre kilisenin umulmadık bir zamanda tepeye yağan karın ardından inşa edildiği söylenir.

Birçok kez yenileme çalışması geçiren yapıdaki en görkemli bölümlerden biri İspanya Kraliçesi’nin Papa’ya hediye ettiği altın ile kaplanan tavan kısmıdır. Birçok Romalı soylunun ebedi mekanı olan Santa Maria Maggiore ünlü mimar Bernini’nin de mezarına da ev sahipliği yapar. Kilisenin inşasına yol açtığı düşünülen Esquiline Tepesi’ndeki mucizevi kar yağışı, her yıl 5 Ağustos’ta “Our Lady Of Snows” (Karların Leydisi) adı verilen bir festival ile kutlanır.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Piazza di S. Maria Maggiore, 42, 00100 Roma, İtalya
 • Ulaşım: Metrodan Termini durağında inip Via Caviour’u Largo Esquilino’ya kadar takip ederseniz buraya ulaşabilirsiniz. Kilise, Piazza del Esquilino’da bulunmaktadır. Otobüs ile gelecekseniz 70, 75, 84 numaralı hatları kullanabilirsiniz. 5, 14 numaralı tramvaylar ile de buraya gelebilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: 07:00 – 19:00 (Kışın 18:00’e kadar açıktır.)
 • Giriş ücreti: Kilise girişi ücretsizdir. Müze kısmını ise yetişkin bilet 3, indirimli bilet 2 Euro karşılığında ziyaret edebilirsiniz.

Santa Maria del Popolo

Roma kiliseleri Santa Maria del Popolo

Santa Maria del Popolo, Roma’da bulunan en önemli Rönesans dönemi eserlerinden bir tanesi. 1472 yılında yapılan kilisede Andrea BregnoPinturicchio ve Bernini gibi isimlerin çalışmaları mevcuttur.

Cerasi Şapeli, Della Rovere ve Chigi Şapeli bu yapıyı daha da zengin kılar. Kiliseye geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken bölüm ve eserler arasında; Cerasi Şapeli’ndeki Caravaggio resimleri, ölümü temsil eden diz çöken iskelet heykeli, 16. yüzyıldan kalma vitraylar, Delphoi Kahini’ni tasvir eden fresk dizisi, Sansavino’nun mezarları bulunuyor.

Ayrıca Orta Çağ’dan beri dolaşan Neon’un hayaleti efsanesi, Neon’un küllerinin burada yer alan bir ağacın dibine gömüldüğü şeklinde devam etmektedir.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Piazza del Popolo, 12, 00187 Roma, İtalya
 • Ulaşım: Metro ile “Flaminio” durağından ya da 95, 117, 119, 490, 495, 926 numaralı otobüslerden biri ile buraya ulaşabilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: Kilise, Pazartesi – Cumartesi 07:00 – 12:00, 16:00 – 19:00; Pazar 08:00 – 19:30 arasında ziyaret edilebilir.
 • Giriş Ücreti: Giriş ücretsizdir.

San Giovanni in Laterano

San Giovanni in Lateran roma kiliseleri

Saint Peter Bazilikası, Roma’nın katedrali olarak düşünülse de aslında bu unvanı 4. yüzyılda piskopos olan Saint John Lateran’a borçludur. Bu eski kilise, ilk Hristiyan İmparator Constantinus tarafından yaptırılmıştır. Roma’nın ilk Hristiyan bazilikası olan San Giovanni in Laterano, 14. yüzyıla kadar papa ikametgahı olarak da kullanılmıştır. 17. yüzyılda köklü bir yenileme çalışması geçiren yapıda Cavalier d’Arpino, Orazio Gentileschi ve Cesare Nebbia’nın tabloları mutlaka görülmelidir.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Piazzadi S. Giovanni in Laterano, 4, 00184 Roma, İtalya
 • Ulaşım: Metrodan “San Giovanni” durağında inerek ya da 81, 85, 87, 571 numaralı otobüslerden biri ile buraya ulaşabilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: 07:00-19:00, vaftizhane: 07:00-12:30, 15:00-18:30 arasında açıktır.
 • Giriş Ücreti: Giriş ücretsizdir. Revakları görmek ücretlidir.

Pantheon

Pantheon Roma kilisesi

Şehrin en önemli yapıları arasında yer alan Pantheon, tapınaktan kiliseye dönüştürülen yerlerden biridir. Lord Byron’un “Basit, dimdik, ciddi, görkemli ve yüce” olarak tanımladığı Pantheon’da antik Roma mimarisini över. 2000 yıllık bu anıtsal yapının üç kez baştan yapıldığı düşünülmektedir.

Günümüzde gördüğümüz yapının MS 2. yüzyılda yapıldığı bilinmektedir. Birçok Hristiyan şehidinin mezarları zaman içerisinde Pantheon’a taşınmıştır. Bu nedenle “Azize Maria ve Şehitler  Bazilikası” adıyla da bilinir. Buraya geldiğinizde ayrıca iki İtalyan kralı Vittorio Emmanuele II ve Umberto Eco ile kraliçesi Margherita’nın mezarını da ziyaret edebilirsiniz.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Piazza della Rotonda, 00186 Roma, İtalya
 • Ulaşım: Barberini metro istasyonundan burası yürüyüş mesafesindedir. Otobüsle gelmek isterseniz 492 ya da 51 numaralı otobüsler ile buraya ulaşabilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi – Cumartesi 08:30 – 19:30 (Son giriş 19:15), Pazar 09:00 – 18:00 (Son giriş 17:45) arasında ziyarete açıktır.
 • Giriş Ücreti: Giriş ücretsizdir.

Roma seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri; Roma gezi rehberi, Roma gezilecek yerler, Roma’da nerede kalınır ve Roma alışveriş rehberi başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın