en ünlü roma müzeleri, roma sanat galerileri

İtalya‘nın en güzel şehirlerinden Roma, sanat, tarih, mimari, moda gibi birçok alanda tüm dünyada isim yapmış bir yer. Adeta açık hava müzesi olan şehirde birçok antik kalıntı, sanat galerisi, müze seçenekleri görülebilir.

Roma müze ve sanat galerisinde zengin bir kent olsa da kimi zaman bir müzeye girmek için uzun kuyruklar beklemek gerekebilir. Bu yüzden gitmeden önce gerekli araştırmayı yapıp hızlı geçiş bileti (fast track ticket) almak veya rezervasyon yaptırmak işe yarayabilir. Uzatmadan detaylara geçelim. İşte Roma’nın en güzel müze ve sanat galerileri şunlardır:

En Önemli Roma Müzeleri

Vatikan Müzeleri

roma vatikan müzeleri hakkında bilgiler

Roma sınırları içinde yer alan ve dünyanın en küçük devletlerinden biri olarak kabul edilen Vatikan‘da yer alan Vatikan Müzeleri, 13. yüzyıldan beri papalık sarayında bulunuyor.

Müzelerde beş yüzyıllık eşsiz bir koleksiyon yer alıyor. Rönesans dönemi papaları için yapılan binaya 18. yüzyılda eklemeler yapılmıştır.

Vatikan Müzeleri’ne geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken bölüm ve ise eserler ise: dünyaca ünlü görkemli resim ve eserlerin sergilendiği Sistine Şapeli, Raphael’in Odaları, 1932 yılında Giuseppe Momo tarafından yapılan sarmal merdiven, müzelerin en eski girişi olan Dört Kapı Atriumu, dev bir çam kozalağı olan Cortile della Pigna, sekizgen formdaki iç avlu Cortile Ottagonale, Papa II. Julius’un inşa ettirdiği sarmal Bramante’nin Merdivenleri, Yunan ve Roma heykellerinin sergilendiği Şamdanlar Galerisi, Leonardo da Vinci’nin ancak 19. yüzyılda bulunan Aziz Hieronymus heykeli, imparatorların ve Roma soylularının tasvir edildiği Büstler Odası, hayvanların gösterildiği Hayvanlar Odası, Yunan aslının kopyası kabul edilen Belvedere Apollonu, MS 1. yüzyıldan kalma Laokoon heykeli, V. Nicholas Şapeli, Caravaggio’dan Çarmıhtan İndiriliş resmi, modern sanat koleksiyonunun görülebileceği Borgia Daireleri, Herkül’ü betimleyen Belvedere Torsosu, Leonardo da Vinci imzalı Aziz Hieronymus ve daha birçok ünlü ve değerli eserdir.

Roma’ya geldiğinizde Vatikan Müzeleri mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında gelir. Fakat yılda 6 milyondan fazla ziyaretçisi olan bu müzeleri görmek için saatlerce sıra beklemeniz gerekebilir. Müze sırası beklemek istemiyorsanız biletinizi internetten alabilirsiniz. Turizm sezonuna bağlı olarak biletinizi en az 1 hafta 10 gün öncesinden satın almak akıllıca olacaktır. Biletinizi internetten dilediğiniz gün ve saat seçimi yaparak alabilirsiniz. Ödeme sonrasında ekranda çıkan konfirmasyon mailini seyahat öncesinde çıktı alarak yanınıza eklemeyi unutmayın. Vatikan Müzeleri’ne giderken yol boyunca internet biletlerinin geçerli olmadığını söyleyecek üçkağıtçılar olabilir, kulak asmayın. Uzun bilet kuyruğunu beklemeden en öne gidin ve giriş yapın.

Eğer vaktiniz kısıtlı ise Vatikan müzelerinin en önemli bölümlerinden Sistine Şapeli ve Raphael’in Odaları‘nı mutlaka gezin. Sistine Şapeli’nde bulunan dünyaca ünlü eserler şunlardır: Adem ve Havva, Yaradılış, Biliciler ve Peygamberler, Eski Ahitten Kurtuluş Sahneleri ve İsa’nın Ataları, İsa’nın Yaşamından Sahneler, Anahtarların Aziz Petrus’a verilmesi, Musa’nın Yaşamından Sahneler, Botticelli’den Asilerin Cezalandırılması.

Roma’daki diğer birçok yapıda olduğu bu kutsal mekana girişte de kadın ve erkeklerin kıyafetlerinin uygun olması istenir. Diz üstü, omuz ve kolları açıkta bırakan kıyafetler ile içeriye girilmesine izin verilmez. Ayrıca flaş eserlere zarar vereceği için flaşlı çekim, Sistine Şapeli’nde ise fotoğraf çekimi yasaktır.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Viale Vaticano, 00165, Roma, İtalya
 • Ulaşım: Kırmızı A hat metro ile Ottoviano San Pietro ya da Cipro Musei Vaticani durağından buraya gelebilirsiniz. 32, 49, 81, 492, 982, 990 numaralı otobüslerden biri veya 19 numaralı tramvaydan Piazza del Risorgimento durağında inerek müzeleri ziyaret edebilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi – Cumartesi günü 09:00 – 14:00 arasında ziyarete açıktır.
 • Giriş Ücreti: Bileti gişeden alırsanız ödeyeceğiniz ücret 16 Euro’dur. Hızlı geçiş bilet fiyatları çeşitlilik göstermektedir. Yol üzerindeki satıcılardan alırsanız farklı bir ücret, internetten temin ederseniz farklı bir ücret ödemeniz gerekebilir.
 • İnternet Sitesi: www.museivaticani.va/content/museivaticani.html

Galleria Borghese

Roma müze GalleriaBorghese

Dünyanın en küçük ama en güzel ve ünlü galerilerinden biri olan Galleria Borghese, klasik, Rönesans ve Neo – Klasik dönem eserlerinin sergilendiği bir galeri.

Roma’nın en önemli sanatgalerinden olan Galleria Borghese, yemyeşil bir bahçe içerisinde yer alan bir villada bulunur. Dönemin kardinalinin Bernini ve Caravaggio’yu koruması ile onların eserlerini günümüze kadar ulaştırmıştır.

Bu galerideki en ünlü ve en popüler eserler şunlardır: Bernini’den Apollon ve Daphne, Persephone’nın Kaçırılışı, özellikle yüz kısımları çok etkileyici bulunan Davud heykelleri, Aeneas ve Ankhises heykeli, Caravaggio’dan Yılanlı Madonna resmi ve Hasta Bakkhos olarak kendi portresi, Canova’nın Napolyon’un kız yarı çıplak tasvir edildiği Pauline Bonaparte portresi, Tiziano imzalı Kutsal ve Dindışı Aşk çalışma, Coreggio’nun Danae isimli resmi ve daha birçok eser.

Galleria Borghese’i ziyaret etmek için bilet rezervasyonu zorunludur. 360 kişilik gruplar sıra ile galeriye alınır. Ayrıca biletler çabuk tükenir. Biletinizi seyahatinizden çok önce almanızda fayda var. Burayı ziyaret etmek için minimum 2 saat ayırmalısınız. Önemli bir tavsiye: ana giriş yerine bilet ofisinin köşesindeki sağda kalan merdivenleri kullanarak girerseniz ilk kattaki resim galerisine alttaki kalabalığa karışmadan ulaşabilirsiniz.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Piazzale Scipione Borghese, 5, 00197 Roma, İtalya
 • Ulaşım: Metrodan Spagna istasyonunda inerek ya da 116 numaralı otobüsten Barberini metro istasyonunda inerek galeriye ulaşabilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: Salı – Pazar 08:30 – 19:30 arasında ziyaret edilebilir.
 • Giriş Ücreti: Galeri için tam bilet 15 Euro, indirimli bilet 8.5 Euro’dur.
 • İnternet Sitesi: http://www.galleriaborghese.it/it/

Musei Capitolini

Musei Capitolini Roma hakkında bilgiler

Antik Roma’nın dinsel merkezi olan Capitolini Tepesi’nde bulunan Musei Capitolini muhteşem bir yerdir. Yapı, içerisinde sergilenen değerli eserlerin yanı sıra mimari olarak da göz doldurur. Musei Capitolini’ye geldiğinizde İmparatorluk hükümdarlarının portrelerinin sergilendiği İmparatorlar Salonu, koleksiyonun en değerli parçalarından olan Ölen Köle heykeli, ışıl ışıl Capitolino Venüsü heykeli, Hadrianus Villası’nın zemin dekarosyonu olan Kumrular Mozaiği, nehir tanrısını tasvir eden Marforio heykeli, Uzanmış Satyr heykeli, Yunan şair ve filozoflarının örneklendirildiği Filozoflar Salonu, MÖ. 3. yüzyılda yapılan Yunan heykelinin Roma kopyası olan Sarhoş Yaşlı Kadın heykelini mutlaka görmelisiniz.

Palazzo dei Conservatori’nin arkasında bulunan kafenin terasında şehrin manzarası çok güzeldir. Müze ziyaretiniz sonrasında burada mola verip manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Piazza del Campidoglio, 1, 00186 Roma, İtalya
 • Ulaşım: Musei Capitolini’ye Colosseo, Cavour ya da Circo Massimo duraklarından birinde inerek ulaşabilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: Müze, 09:30 – 19:30 arasında ziyaret edilebilir. Son giriş, kapanış saatinden 1 saat öncedir.
 • Giriş Ücreti: Galeriye 15 Euro ödeyerek girebilirsiniz. Romalılar için bu ücret 13 Euro’dur.
 • İnternet Sitesi: http://en.museicapitolini.org/

Museo Nazionale Romano

Roma Museo Nazionale Romano hakkında bilgiler

Roma Ulusal Müzesi, çok geniş bir alanda bulunmaktadır. 1998 yılında yapılan bir düzenleme ve yenileme çalışması ardından heykellerin yanı sıra antik mozaikler ve freskler de sergilenmeye başlanmıştır.

Roma’nın en önemli müzelerinden olan Museo Nazionale Romano’da Roma’nın ilk imparatorunun heykeli Augustus, iç açıcı yemyeşil bahçelerin resmedildiği Triclinium Freskleri, spora düşkün soyluların anlatıldığı Dört Araba Sürücüsü Mozaiği, Niobe’nin kızlarından birinin tasviri olan Niobe’nin Yaralı Kızı heykeli, bronz Dionysos Heykeli, Dionysos’u emziren Leucotea freski, heykel Disk Atıcı, Ostia Altarı, Giunio Basso Bazilikası’ndan Sahneler tasviri ve sikke koleksiyonu mutlaka görülmelidir.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Largo Villa Peretti, 2, 00185 Roma, İtalya
 • Ulaşım: Termini ya da Repubblica metro istasyonlarından birinde inerek müzeye ulaşabilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: Müze, 09:00 – 19:30 arasında ziyarete açıktır.
 • Giriş Ücreti: 3 gün geçerli bilet 11 Euro’dur.

Galleria Nazionale d’Arte Antica

Galleria Nazionale d Arte Antica Roma

Roma’nın bu ünlü galerisi Palazzo Barberini ve Palazzo Corsini olmak üzere iki farklı binada yer almaktadır.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Palazzo Barberini Via Barberini, 00036 Palestrina RM, İtalya / Palazzo Corsini Via della Lungara, 10, 00165 Roma, İtalya
 • Ulaşım: Palazzo Barberini’ye Ottaviano metro istasyonunda inerek, Palazzo Corsini’ye Pantano metro istasyonundan gelebilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: Galleria Corsini Çarşamba – Pazartesi 08:30 – 19:30; Galleria Barberini Salı – Pazar 08:30 – 19:00 arasında ziyaret edilebilir.
 • Giriş Ücreti: Palazzo Barberini tam bilet 10, indirimli bilet 5 Euro; Palazzo Corsini tam bilet 5, indirimli bilet 2.5 Euro’dur.
 • İnternet Sitesi: http://galleriacorsini.beniculturali.it/

Roma seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri; Roma gezi rehberi, Roma gezilecek yerler, Roma’da nerede kalınır ve Roma alışveriş rehberi başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın