Roma Forumu

Roma Forumu, Antik Roma’nın siyaset, ticaret ve hukuk yaşamının merkeziydi. Forumda yer alan en büyük yapılar, resmi davaların görüldüğü bazilikalardı. MÖ 5. yüzyıldan MS 5. yüzyıla kadar en önemli anıtlar buraya inşa edilmiştir.

Günümüzde yabani otların sardığı ve geniş bir yıkıntı görünümündeki bölge, eski Roma’da 1000 yıl boyunca şehrin en önemli bölgelerinden biri olmuştur. Roma İmparatorluğu’nun yıkılmasının ardından geçen yüzyıllar boyunca Forum’da yer alan çoğu bina harabeye dönüştürülmüş, sadece bazı yapılar sağlam kalabilmiştir. Bugün Roma Forumu, Mussolini tarafından inşa edilen ve arkeolojik alanı ikiye ayıran Via dei Fori Imperiali adı verilen bir yolla ayrılır. Roma Forumu’nun sahip olduğu bütün alan içerisindeki tapınaklar, binalar ve anıtlar ile dünyadaki en büyük arkeolojik alanlardan biridir.

Septimius Severus Zafer Takı Roma
Septimius Severus Zafer Takı, Roma

Septimius Severus Zafer Takı, Vesta Tapınağı ve Vesta Bakireleri Evi, Curia, Kastor ve Polluks Tapınağı, Titus Zafer Takı, Maxentius ve Constantinus Bazilikası, Vespasianus Tapınağı, Satürn Tapınağı, Antoninus ve Faustina Tapınağı, Roma Forumu’nda yer alan önemli bölümlerindendir.

Roma Forumu
Foro Romano, Roma

Titus Zafer Takı (Arco di Tito)

Titus Zafer Takı, Roma’nın önemli taklarından biridir. İmparator Domitianus tarafından M.S 81 yılında yaptırılan tak imparatorun kardeşi Titus ve babası Vespasianus’un Yahuda’da kazandığı zaferin anısına yaptırılmıştır. Roma Forumu’nda yer alan Titus Zafer Takı üstündeki rölyeflerde Kudüs kentini yağmalayan ve altın bir menorah (yedi kollu şamdan) taşıyan askerler betimlenmiştir.

Titus Zafer Takı (Arco di Tito)
Titus Zafer Takı, Roma Forumu

Şehrin ünlü simgesi Kolezyum, Vittorio Emanuelle II Abidesi, Santa Maria in Aracoeli Kilisesi ve Capitolini Müzesi bölgeye yakın konumdaki diğer önemli gezi noktalarından birkaçıdır. Arkeolojik bölgeler ilginizi çekiyorsa Forumu mutlaka Roma gezilecek yerler  listenize ekleyin.

Yaz aylarında Roma Forumu’nu gezmek sıkıntılı olabilir. Bu yüzden gezi için sabah erken saatleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca yanınıza alacağınız su ve şapkaya gezi boyunca ihtiyaç duyabilirsiniz.

Roma Forumu Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Via dei Fori Imperiali, Roma
  • Metro: “Colesseo” metro durağında inerek foruma ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: 1 Kasım-15 Şubat her gün 08.30-16.30, 16 Şubat-15 Mart her gün 08.30-17.00, 16 Mart-31 Mart 08.30-17.30, 1 Nisan-30 Eylül her gün 08.30-19.00, 1 Ekim-1 Kasım her gün 08.30-18.30, 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık tarihlerinde ziyarete kapalı. Giriş ücreti 9€ (Kolezyum girişi dâhil)
Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın