Roma Forumu hakkında bilgi ve fotoğraflar

Geçimişi Milattan da öncesine dayanan Roma Forumu bugün bizlere tapınaklar, bazilikalar, zafer takları, kemerli sütunlardan oluşan bir arkeolojik kalıntı olarak görünse de aktif olarak kullanıldığı 1000 yıllık süreçte Roma‘nın siyasi, ticari ve hukusal hayatının merkeziymiş.

Elbette Forum ilk yapıldığında bu kadar büyük değilmiş ancak şehir büyüdükçe Roma Forumu da yeni yapılarla büyümüş ve ilkel bir çarşıdan Roma İmparatorluğu’nun yönetim merkezine dönüşmüş.

Yazı boyunca bu görkemli tarihi kalıntıların tarihi ve içerisinde görebilecekleriniz yanında giriş ve bilet fiyatları gibi güncel bilgilerden de bahsedeceğim. Sizlere şimdiden keyifli gezmeler…

Roma Forumu Hakkında Bilgiler

Roma Forumu ne zaman yapıldı

Kolezyum’un kuzeybatısında yer alan Roma Forumu arkeolojik kalıntıları, komşuları Kolezyum ve Palatino Tepesi ile birlikte yılda ortalama 6 milyon turist ağırlıyor.

250 metreye 170 metre büyüklüğünde olan Roma Forumu kalıntıları temelde Doğu ve Batı olmak üzere iki grupta değerlendirilebilir.

Aslında aktif olarak kullanıldığı dönemde Roma İmparatorluğu’nun çeşitli yerlerinde başka forumlar da varmış. Bir anlamda forumlar bulunduğu şehrin ticari ve siyasi hayatının merkezi olup, sosyal gündemden veya gelişmelerden haberdar olmak isteyenlerin de bir araya geldiği yerlermiş.

Roma Forumu gezi yazısı

Aslında Via Dei Fori Caddesi’nde yürürken Roma Forumu’nun yanından geçtiğinizde göreceğiniz kalıntılar size bir anlam ifade etmeyebilir.

Ancak forumun tamamına yukarıdan baktığınızda ne denli büyük ve var olduğu dönemler için değerli bir yer olduğunu görürsünüz. Bunun içinse Kolezyum’dan başlayıp tepeyi kuzeybatı yönünden çıkmanızı ve Pallatino girişindeki Titus Kemeri’nden geçmenizi öneririm. Bu noktada forumu tüm görkemiyle görebilir ardından gezmeye başlayabilirsiniz.

Roma Forumu Tarihi

Roma Forumu geçmişi

Roma Forumu’nun büyüyüp gelişmeye başlamasının hikayesi aslında 3000 yıl öncesine dayanıyor. Bir zamanlar Forum’un hemen yakındaki Palatino Tepesi’ne kurulu olan Roma şehrinin mezarlığı olan bölge önce yavaş yavaş ufak tefek ticaretin yapıldığı bir pazar yerine dönüşmüş ancak uzun süre buraya önemli bir yatırım yapılmamış.

Bölgenin ihtişamlı dönemi M.Ö. 1. YY’da burada yer alan bataklığın kurutulmasıyla başlamış. General Jules Sezar’ın M.Ö. 46 yılında Roma Forumu’nu oluşturmaya başlaması ise o dönemin yöneticileri ve sonrasında gelen imparatorlara hem ilham vermiş hem de onların yatırımları için zemin oluşturmuş ancak forum en görkemli günlerini İmparator Agustus zamanında yaşamış.

Roma Cumhuriyeti’nin sonu ve Roma İmparatorluğu’nun doğuşuna tanıklık eden Forum, imparatorluğun çöküşüne kadar da şehrin her anlamda merkezi olmayı sürdürmüş.

Roma Forumu ziyaret detayları

Ancak Roma İmparatorluğu çöktükten sonra kaderine terk edilen bölge gerek savaşlar ve yıkımlar, gerekse doğal afetler yüzünden oldukça yıpranmış ve hatta bazı bölümleri tamamen deforme olmuş.

1803 yılında Arkeolog Carlo Fea liderliğindeki kazılarla yaklaşık 100 yılda gün ışığına çıkarılan Roma Forumu o tarihten beri dünyanın her yerinden gelen meraklı gezginleri ağırlamaya ve kendine hayran bırakmaya devam ediyor.

Roma Forumu Bölümleri

Roma Forumu ziyaret bilgileri

İdeal bir Roma Forumu gezisi için forumun merkezinde yer alan ve döneminin en önemli dini olaylarına ve kutlamalarına sahne olan Via Sacra Caddesi’nden başlamalısınız.

Titus Zafer Takı’ndan Capitolino Tepesi’ne kadar uzanan bu yolun doğu ve batısında yer alan arkeolojik buluntulardan da kısaca bahsetmem gerekirse;

Batı Roma Forumu

Roma Forumu Roma turu

İsteyen herkesin halka konuşma yaptığı konuşma platformu Rostra, M.S 3. YY’da yapılan senato binası Curia, büyük toplantı salonu Basilica Aemilia, Santa Luca e Martina Kilisesi, önemli hukuk davalarının görüldüğü Basilica Iulia, Jupiter’in oğullarına adanan Kastor ve Polluks Tapınağı ile Jules Sezar Tapınağı, Dostluk Tapınağı, Satürn Tapınağı ve Vespasianus Tapınağı Roma Forumu’nun batı kanadında görebileceğiniz kalıntılar arasında yer alıyor.

Doğu Roma Forumu

Roma Forumu gezisi

Ait olduğu dönemde kutsal kabul edilen Via Sacra Caddesi’nin doğu tarafından yer alan bölümde ise Vesta Tapınağı ve bu tapınaktaki kutsal ateş için nobet tutan rahibelerin yaşadığı Vesta Bakireleri Evi, İmparator Dominitianus tarafından Yahudi ayaklanmasını bastırmalarının anısına kardeşi Titus’un adına yaptırdığı Titus Zafer Takı, forumdan çıkarılan daha küçük arkeolojik kalıntıların sergilendiği Antiquarium Forense Müzesi, Santa Francesca Romana Kilisesi, Constantinus ve Maxentius Bazilikaları, Venüs ve Roma Tapınağı ile bunu çevreleyen tarihi sütunlar, Romulus Tapınağı ve İmparator Antoninus tarafından karısı Faustina’ya adanan Antoninus ve Faustina Tapınağı yer alıyor.

Roma Forumu Nerede ve Nasıl Gidilir?

Roma Forumu harita konumu

Piazza Venezia ve Kolezyum arasında bulunan Roma Forumu tarihi şehir merkezinden son derece kolay ulaşılabilecek noktada. Hem Piazza Navona veya Pantheon civarından hem de diğer yöndeki Terminus Tren İstasyonu’ndan 15 dakikalık bir yürüme mesafesinde bulunan Roma Forumu metro ile de kolaylıkla ulaşılabilecek bir yerde.

B hattına binip Colosseo İstasyonu’nda inmeniz halinde Roma Forumu birkaç dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor.

Roma Forumu Güncel Giriş Ücretleri

Roma Forumu giriş ücretleri

Aslında Roma Forumu girişini çevresindeki diğer turistik yerlerden ayrı düşünmemelisiniz. Zira Palatino Tepesi, Kolezyum ve Roma Forumu tek bir arkeolojik alan kabul ediliyor dolayısıyla tek biletle bu kalıntıların hepsini ziyaret edebiliyorsunuz.

Bilet fiyatları yetişkinler için 16 Euro, 18 yaşından küçük veya 65 yaşından büyükler içinse giriş ücretsiz. 18-25 yaş arası Avrupa Birliği vatandaşları içinse ücret 2 Euro. Söylediğim gibi bu bilet ile Kolezyum ve Palatino Tepesi’ni de gezebiliyorsunuz.

Bileti internetten veya Kolezyum girişindeki gişelerden de alabilirsiniz. İnternetten satın almanız halinde +2 Euro da rezervasyon bedeli ödersiniz ancak bu Kolezyum girişinde sıra beklememenizi sağlayacağı için ödemeye değer bir rakam. Roma Forumu girişinde ise herhangi bir kuyruk olmaz.

Roma Forumu Ziyaret Gün ve Saatleri

Roma Forumu 25 Aralık ve 1 Ocak tarihleri dışında yılın her günü ziyarete açık. Açılış saati 08:30 ve kapanış saati de gün batımı diyebilirim. Kısacası; kapanış mevsime göre değişiyor.

Roma gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz:

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın