Roma gezi rehberi

2800 yıllık tarihe sahip olan Roma geçmişten günümüze birçok önemli medeniyete başkentlik yapmış İtalya’nın en önemli şehri. Kolezyum ve Roma Forumu gibi birbirinden önemli Antik yapılara sahip olan şehir aynı zamanda Katolikler için büyük öneme sahip, dünyanın yüz ölçümü olarak en küçük ülkesi Vatikan‘ı da sınırları içinde barındırıyor.

Roma Gezi Rehberi

Roma şehri başta olmak üzere İtalya‘ya tur düzenleyen firma sayısı bir hayli fazla. Tabi turlar dışında bireysel olarak Roma’ya giden sayısı da çok, üstelik bize göre bireysel yapılan geziler çok daha keyifli geçiyor. Eğer siz de yakın bir zamanda Roma gezisi planlıyorsanız şehre gitmeden önce biraz araştırma yaparak daha eğlenceli ve rahat bir seyahat geçirebilirsiniz. Roma gezi rehberi yazıları boyunca, Roma hakkında genel bilgilerden gezilecek yerlere, alışverişten ulaşıma, otel tavsiyelerimizden yeme içme konusuna kadar detaylı birçok konuyu bulabilirsiniz.

Roma'da nerede kalınır? başlıklı yazıda şehrin merkezinde, her bütçeye göre otel tavsiyelerimizi okuyabilirsiniz. Şehirdeki tüm otelleri incelemek için tıklayın.

Roma Gezisi Hakkında Bilgiler

Muhteşem sarayları, yüzyıllık kilise ve bazilikaları, antik kalıntıları, anıtları, heykelleri, sanat eserleri gibi birçok şeyle dünyanın en zengin şehirlerinden biri olan Roma her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor.

Tarihi, Romulus ve Remus efsaneleri ile başladığı düşünülen Roma, dünyanın en köklü tarihlerinden birine sahiptir. Yüzyıllar boyunca önemli olaylara sahne olan şehir Roma İmparatorluğu döneminde en hareketli ve şaşalı günlerini yaşamıştır. 20. yüzyılda İtalya’nın isteksiz bir şekilde Dünya Savaşı’na dahil olmasına rağmen ülke ve başkenti savaştan etkilenmiştir. Günümüzde ise Roma dünyanın en önemli turistik noktalarının başında geliyor.

Yaz aylarında turist akınına uğrayan şehri ziyaret edebileceğiniz en güzel zaman ise bahar ayları. Roma tarihi, hava durumu & gezi için en uygun zaman, Roma’da para, döviz, kredi kartı kullanımı, resmi tatiller ve hastaneler gibi önemli bilgileri Roma Gezisi Hakkında Bilgiler sayfasında bulabilirsiniz.

Roma gezi rehberi
Gezip Gördüm Roma Gezi Rehberi

Roma Gezilecek Yerler

Roma gezi rehberi içerisinde en çok öneme sahip dosyalardan biri şehirdeki gezilecek yerler. KolezyumRoma ForumuTrevi ÇeşmesiPantheon ve VatikanAziz Petrus Bazilikası, Vatikan MüzeleriSistina Şapeli ve İspanyol Merdivenleri Roma geziniz boyunca görmeniz gereken en önemli gezi noktaları. Bunun dışında şehirde görebileceğiniz birçok önemli kilise, müze ve sanat galerisi, ünlü meydan ve tarihi yapılar yer alıyor.

Şehirde gezip görebileceğiniz tüm önemli yerleri sizler için çok detaylı olarak hazırladığım Roma Gezilecek Yerler başlıklı yazımda bulabilirsiniz. Sayfada tüm gezi noktalarının detaylı bilgileri, fotoğrafları, ziyaret ve ulaşım bilgileri yer alıyor.

Roma gezi rehberi, Roma gezilecek yerler

Roma’da nerede kalınır?

Roma; Kolezyum, Eski Roma, Modern Roma, Kuzey Merkez, Nomentano, Esquilino gibi bölgelere ayrılmış olsa da kısaca şehri 3 bölge gibi düşünebiliriz. Bunlar; Antik Roma eserlerinin birçoğunun içinde yer aldığı Tarihi Kent, şehirdeki birçok önemli gezi noktasının yer aldığı Modern Roma ve Katolikler için büyük öneme sahip Vatikan ve çevresi.

Her yıl milyonlarca ziyaretçiye ev sahipliği yapan Roma’nın her bölgesinde yüzlere otel bulabilirsiniz. Zor olan bu bölgeler içinden doğru olanı seçebilmek. Örnek olarak Roma’da metro hattı bulunsa da şehir merkezinde yer alan birçok önemli yere direkt metro ile gitmeniz mümkün değil. Bazı yerler için metrodan indikten sonra bir süre yürümeniz gerekiyor. Bu durum havaalanından indikten sonra zaman zaman sıkıntı yaratabilir. Zaten merkezde, gezilecek yerlere çok yakın konumda yer alan oteller gereksiz pahalı olabiliyor. Bölge konusunda benim tercihim şehrin ana tren istasyonu olan Roma Termini ve çevresi. Bu bölgede yüzlerce otel var. Havaalanı ulaşımı başta olmak üzere metro, belediye otobüsleri ve turistik otobüslerin ana merkezi olan istasyondan şehrin birçok noktasına rahatça ulaşabilirsiniz. Gece çok geç saatlerde istasyon önü çok tekin olmasa da 2 kez bu bölgede konaklayan biri olarak sıkıntı yaşamadığımı rahatlıkla söyleyebilirim.

Ben son Roma gezimde istasyon yakınındaki 4 yıldızlı Augusta Lucilla Palace otelinde konakladım. Otelin konumu kadar kahvaltısı da oldukça güzeldi. Fiyat olarak da 4 yıldız standartlarına göre oldukça uygun bir tesis. Tabi erken rezervasyon her zaman önemli bir konu. Bir daha ki Roma seyahatimde ilk göz atacağım otellerden biri burası olacak. Otel hakkına bilgi almak isterseniz tıklayın.

Roma'da nerede kalınır
Augusta Lucilla Palace, konaklama için güzel bir seçenek.

Bu otel dışında şehirde yer alan tüm otelleri çeşitli kriterlere göre analiz ettim ve konum, fiyat ve imkanlara göre konaklama yapabileceğiniz en güzel 20 oteli sizin için seçtim. UNA Hotel RomaHotel MozartHotel ItaliaHotel Serena ve EXE Domus Aurea bana göre bu oteller arasında en dikkat çekenlerden.

Roma’da konaklama hakkında detaylı bilgileri ve şehirde konaklamaya yapabileceğiniz tüm otel tavsiyelerimizi Roma’da Nerede Kalınır? sayfamızda bulabilirsiniz.

Roma Ulaşım Rehberi

Başta Avrupa olmak üzere dünyanın birçok önemli kentinden Roma’ya direk uçuş seferleri bulunuyor. Şehirde yer alan 2 havaalanı dünyayı Roma’ya bağlıyor. Uçaklar dışında Avrupa içindeki kullanışlı demir yolu ağı sayesinde de şehre ulaşmak mümkün. Özellikle İtalya içinde yapacağınız tren yolculukları hem keyifli hem de hızlı ulaşım araçlarıdır. Roma şehir merkezinde ise gideceğiniz yerin konumuna göre metroyu ya da halk otobüslerini kullanabilirsiniz. Üstü açık turistik otobüsler de şehrin en önemli gezi noktalarını rahatça dolaşmanız mümkün. Eğer Roma geziniz boyunca hava güzelse birbirine yakın konumda bulunan yerleri yürüyerek de dolaşabilirsiniz.

Eğer Roma gezisini kendiniz organize ediyorsanız havaalanı ve havaalanından şehir merkezine ulaşım konusunda Roma Havaalanı (Fiumicino, Ciampino) sayfası işinize çok yarayacaktır. Bunun dışında ulaşım konusunda ihtiyacınız olabilecek tüm detaylı bilgileri Roma Ulaşım Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Roma gezi rehberi, Roma ulaşım rehberi

Roma Alışveriş Rehberi

Kültür, sanat, tarih, din gibi konularda dünyaca tanınmış olan bu şehir alışveriş konusunda da ziyaretçilere zengin seçenekler sunmaktadır. Paris, Milano ve Londra gibi ünlü moda kentleri arasında yer alan Roma’da birçok ünlü giyim mağazasının yanında ünlü butikleri bulmak da mümkün. Eğer alışverişe çok fazla bütçe ayırmayı düşünmüyorsanız magnet, biblo vb. ufak hediyeliklerin yanında dünyaca ünlü Roma lezzetlerini de gezi boyunca alabilirsiniz.

Şehirden alabileceğiniz tüm bu hediyelik eşyaları Roma’dan Ne Alınır? sayfasında; alışveriş hakkında genel bilgiler, ünlü sokak pazarlarını ve alışveriş merkezlerine ait detayları ise Roma Alışveriş Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Roma gezi rehberi, Roma alışveriş rehberi

İtalyan Mutfağı & Roma Yemekleri

Yemek kültürü açısından dünyanın önemli ülkelerinden olan İtalya sahip olduğu tüm yeme içme alternatifleri ile her türden gezgine hitap edebilecek yeterlilikte. Başkent Roma’da yer alan birçok kaliteli restoranda ünlü İtalyan lezzetlerini tadabileceğiniz gibi hemen hemen her köşe başında yer alan pizzacılarda da hem hızlı hem de ekonomik olarak karnınızı doyurabilirsiniz.

Şehirde tadına bakabileceğiniz yöresel yemekler hakkında bilgiler Roma’da Ne Yenir?, ülke mutfağı ve Roma yemekleri hakkında merak edebileceğiniz bilgiler ise İtalyan Mutfağı & Roma Yemekleri sayfasında.

Roma gezi rehberi, Roma yemek rehberi

Roma Pass Nedir?

Roma geziniz boyunca hem zamandan kazanmanıza hem de bütçenize destek olacak bir indirim kartı var, adı: Roma Pass. Eğer şehirde en az 2-3 gün kalacaksanız ve ünlü gezi noktalarının bir çoğunu ziyaret etmeyi planlıyorsanız Roma Pass gezi boyunca sizin için faydalı olabilir. Kart hakkındaki bilgileri Roma Pass Nedir? sayfasında bulabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

2 Yorum

  1. Sayın blog yazarı , bir çok sayfanızı okudum daha tamamlamadım ama hakikaten çok güzel bir çalışma ve alınteri eseri. Size mutlu olacaınız ve bizleri de aydınlatacağınız yeni ufuklar dilerim

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın