Roma Gezi Rehberi & Tavsiyeler (2023)

Roma gezi rehberi boyunca Roma’nın konaklama seçeneklerinden alışveriş merkezlerine, en popüler gezi yerlerinden ulaşım imkanlarına kadar oldukça kapsamlı bilgiler aktardım. Ayrıca rehberde adı geçen yerlerin konumlarını da harita üzerinde topluca görebilirsiniz.

Ücret ve ziyaret saatlerinde ise değişiklikler yapılabildiği için konu hakkındaki güncel bilgileri listedeki yerlerin resmi web sitelerinden edinmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Neden Roma?

Roma Avrupa’da gezip görülecek ilk yer. Öncü moda kentlerinden biri olması, sıcacık Akdeniz iklimi, eşsiz mimarisi, yaşayan sanatı ve binlerce yıllık tarihi zenginliği ile turistlerin yoğun olarak çekildiği cazibe merkezlerinden biri.

Roma gezi notları büyüleyici İtalya şehrine seyahat planı yapanlar için hazırlandı. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne onlarca eser sokmayı başaran Roma’yı her yönüyle tanımak için gelin başlayalım.

Roma Gezi Rehberi Faydalı Linkler

Roma’da nerede kalınır? başlıklı yazımda da detaylıca bahsettiğim üzere şehirde konaklama yapabileceğiniz en güzel yerler arasında Centro Storico, Termini çevresi, Monti ve Via Veneto bölgesi geliyor.

Otel önerisi isteyenlere son Roma gezimde konaklayıp memnun kaldığım The Hive Hotel adlı oteli önerebilirim. Bunun dışında yine merkezde temiz kaliteli ama daha uygun fiyatlı yer isterseniz de Hotel Impero adlı otele göz atabilirsiniz.

Roma dünyanın en popüler gezi destinasyonu. Bu yüzden tatiliniz öncesinde Kolezyum giriş bileti ile Vatikan Müzeleri giriş biletinizi almanızı tavsiye ederim.

Roma’da Gezilecek En Önemli Yerler

Roma’ya gitmişken şehrin ikonik yerlerini görmeden olmaz. Roma gezilecek yerler listesi hazırlayarak kentte dolu dizgin bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

İşte listenize alabileceğiniz Roma’nın en popüler 16 yeri!

1. Kolezyum

Gezip Gördüm Roma rehberi

Devasa boyutlarına bakıldığında binlerce yıl öncesinde bile ne kadar görkemli bir yapı olduğunu anlayabileceğiniz Kolezyum’u mutlaka duymuşsunuzdur. Roma ile özdeşleşen ikonik yapı MS 72 senesinde inşa edilmiş ve 188×156 metre boyutlarında.

Kolezyum’un mimarisi de yapıldığı dönem göz önüne alındığında oldukça etkileyici ve çoğu kişi tarafından zamanın ötesinde olarak değerlendiriliyor.

Roma’nın en önemli simgesi tarihi ve mimari değerinin yanı sıra Gladyatör savaşları ile de sık sık anılıyor. Yapı yüzyıllar boyunca başka bölgelerden akın eden; ün, şöhret ve güç isteyen gladyatörlerin mücadelesine tanıklık yapmış.

Ölümle sonuçlanan gladyatör mücadelelerinin yanı sıra imparatorlar da gövde ve güç gösterileri için sık sık Kolezyum’u kullanmış. Yani kısacası yapıya adım attığınızda efsanevi bir geçmiş sizi anında içine çekiyor.

Son olarak Kolezyum ile ilgili birkaç önerim de olacak. Malum Roma’nın en popüler yapısı Kolezyum ve özellikle turizm sezonunda önünde biriken bitmek bilmeyen uzun kuyrukları tahmin edebilirsiniz.

Yine de gözünüz korkmasın çünkü uzun kuyruklara girmeden de Kolezyum ziyaretinizi gerçekleştirmeniz mümkün.

Bunun için şehirde indirim imkanları sunan Roma Pass kart satın almanızı öneriyorum. Üstelik kartı sadece Kolezyum girişi için değil birçok turistik yerde ve toplu taşıma aracında da kullanabilirsiniz.

Roma Pass kart satın aldığınızda resmi web site üzerinden istediğiniz saatte rezervasyon da yaptırmanız gerekiyor. Ayrıca dilerseniz Kolezyum rehberli turları ya da Kolezyum bileti almayı da tercih edebilirsiniz.

2. Vatikan Müzeleri & Sistina Şapeli

Vatikan Müzeleri Roma gezi rehberi

İtalya’nın başkenti Roma kendi içinde dünyanın en küçük devletlerinden biri olan Vatikan’ı da barındırıyor. Hal böyle olunca Vatikan Müzeleri hem ilginç hem de sanatla dolu anlar yaşamak için turistlerin en çok akın ettiği yerlerden biri haline geliyor.

Peki, ne var Vatikan Müzeleri’nde? Müze ünlü mü ünlü Sistina Şapeli’nin de teşhir edildiği tam 54 adet galeriye ev sahipliği yapıyor. Sistina Şapeli’ni görmeden müzeden ayrılmak ise bir sanatsever için pek mümkün değil. Siz de özellikle o muhteşem freskleri ve şapel tavanını görmeden oradan ayrılmayın.

Yoğun dönemlerde Vatikan Müzeleri çok kalabalık olduğundan uzun süre kuyrukta beklememek için birkaç hafta öncesinden biletinizi resmi web sitesinden ya da iptal edilebilme alternatifi ile Vatikan Müzeleri giriş bileti linkinden satın alabilirsiniz.

3. Pantheon

Pantheon Roma'da gezilecek yerler

Roma rehberi için öncelikli olarak tavsiye edilebilecek popüler yapılardan biri de Pantheon. Malum Roma son derece kudretli ve hayranlık uyandırıcı tarihi yapıların da başkenti. Üstelik Pantheon “Tüm Tanrıların Tapınağı” olma gibi iddialı bir unvana da sahip. Yani mutlaka görmelisiniz.

Pantheon’un göz alıcı dev boyuttaki kubbesi, imparator, sanatçı ve mimarlara ait mezarlar turistlerin başlı başına ilgisini çeken unsurlar. Yalnızca bununla kalmıyor tabii ki; özellikle yüksek hayal gücü ve zeka ürünü olduğunu yansıtan ihtişamlı mimarisi de büyüleyici etkenler arasında.

4. Trevi (Aşk Çeşmesi)

Roma gezilecek yerler Trevi Çesmesi

Trevi ya da Aşk Çeşmesi de Roma’nın dünyaca ünlü ikonik yapılarından biri. Ünlüler dahil birçok insanın sosyal medyada fotoğrafını paylaşıp, renkli kareler oluşturduğu Trevi/Aşk Çeşmesi aynı zamanda çiftlerin de gözdesi.

Siyasetçisinden sanatçısına kadar her kesimden gezginin hiç olmazsa geçerken uğradığı; çoğunun da dileklerinin kabul olacağına inandığı bir nokta burası.

Mimari güzellikleriyle de büyüleyen ve 18. yüzyıldan kalma simgesel yapıyı ziyaret ederseniz siz de bir dilek ritüeli gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için çeşmeye arkanızı dönüp, sağ elinizle bozuk parayı alıp sol omzunuzdan atmanız gerekiyor.

Bu arada eğer siz de şehrin tam kalbinde, Trevi Çeşmesi’ne yakın bir konumda konaklamak isterseniz 3 yıldızlı Hotel Impero şehrin en popüler tesislerinden bir tanesi.

5. Roma Forumu

Roma Forumu Roma gezi rehberi

Roma şehrinin dünyaya ün salmış tarihi zenginlikleri saymakla bitmez tabii ama bazı yerler var ki mutlaka gidip görülmeli. İşte Roma Forumu da binlerce yıl önceden kalmış tarihi kalıntıları ile özellikle arkeoloji ve tarih sevdalılarının es geçemedikleri yerler arasında.

Ünlü tapınaklar, dini yapılar, yönetim binaları, anıtlar derken forum gerçek bir tarih hazinesi değerinde. Bunlardan bazılarını duymuş olma ihtimaliniz de yüksek çünkü oldukça popüler yapılar da bölgede yer alıyor. Örneğin Vesta Tapınağı ve Vesta Bakireleri Evi, Satürn Tapınağı, Septemus Severus Zafer Takı…

Roma tarihine derin ve köklü bir yolculuk yapmak isteyenler rotalarını bu her köşesinden binlerce yıllık bir miras çıkan Roma Forumu’na çevirebilir.

Roma Forumu için aldığınız biletle Kolezyum ve Palatino Tepesi’ni de gezebilirsiniz.

6. Navona Meydanı

Navona Meydanı Roma gezi rehberi

Biraz da “Roma kent yaşamını, yerel halkın alışkanlıklarını inceleyeyim.” diyorsanız tarihi gezinize ara verip Navona Meydanı’ndaki gözlemlerinize başlayabilirsiniz.

Eski bir stadyumun yerine yaptırılan tarihi meydan Roma’nın en popüler simgeleri arasında. Ünlü sanatçı Bernini’nin “Dört Nehir Çeşmesi” isimli çalışması başta olmak üzere Barok tarzın güzel örneklerini de civarda görmeniz mümkün.

Trevi Çeşmesi, Kolezyum, Pantheon gibi ünlü yapılara da yürüme mesafesinde bulunan Navona Meydanı fotoğraf tutkunları için de son derece keyifli bir alan. Kadrajınıza girecek birbirinden eşsiz Navona Meydanı kareleri ile unutulmaz Roma anıları biriktirebilirsiniz.

7. Aziz Petrus Bazilikası

Aziz Petrus Bazilikası Roma rehberi

Vatikan’a gitmişken şehrin 16. yüzyıldan kalma tarihi ve gösterişli yapısı Aziz Petrus Bazilikası’na da mutlaka uğrayın.

Rönesans ve Barok stillerinin her ikisinden de etkileyici detaylar taşıyan Aziz Petrus Bazilikası çarpıcı mimarisinin yanı sıra Aziz Petrus Heykeli, Baldaken ve VII. Alexander Anıtı gibi ünlü eserlerle de ziyaretçiler üzerinde güçlü bir etki yaratıyor.

Aziz Petrus Bazilikası’nın kubbesine çıkmak içinse birçok turist adeta birbirleri ile yarışıyor. Özellikle gün içinde çok uzun kuyruklarla karşılaşmanız ve sıra beklemek zorunda kalmanız yüksek bir olasılık.

Yoğunluktan kaçmanın en iyi yollarından biri sabah erken saatlerde bazilikayı ziyaret etmek veya Aziz Petrus Bazilikası Turları için kayıt yaptırmak. Böylece belirlenen saatlerde sıra beklemek zorunda kalmadan muhteşem manzaraları önünüze seren tarihi kubbeye çıkabilirsiniz.

8. İspanyol Merdivenleri

İspanyol Merdivenleri Roma'da görülecek yerler

Roma gezi rehberi kapsamındaki en popüler yerlerden biri olan Aşk Çeşmesi’ne sadece 10 dakikalık mesafede yer alan İspanyol Merdivenleri tam bir Roma klasiği. Peki, neden “İspanyol Merdivenleri “ deniyor diye sorarsanız bu isim yakınlarındaki İspanya Büyükelçiliği’nden geliyor.

18. yüzyılda yaptırılan merdivenlerle üst bölümdeki bir kiliseye ulaşım amaçlanmış ancak günümüzde burası büyük bir tarihi değer taşıyor.

Son olarak belki sevinir ya da üzülürsünüz ancak artık İspanyol Merdivenleri’nde insanların oturup bir şeyler yiyip içmeleri hatta basamaklarda fotoğraf çekilmeleri de yasaklandı.

9. Castel Sant’Angelo

Castel Sant Angelo Roma'da nereler gezilir?

Roma’da 2. yüzyıl ruhunu taşıyan ve sizi geçmişe doğru oldukça uzun bir yolculuğa çıkaran Castel Sant’Angelo da şehrin turist odağı yapılarından biri. Bugünkü görünümü ise Orta Çağ’dan kalma.

Tarihi kale ilk olarak Mozole formunda Hadrianus ve ailesi adına inşa ettirilmiş. Göz alıcı mimari güzelliğini bir yana koyun tarihi kalenin paha biçilmez zarif heykelleri, politik geçmişi, müzesi ve sergileri de görülmeden geçilemeyecek türde bir etkileyiciliğe sahip.

Ayrıca kaledeki Tiber Nehri ve Aziz Petrus Bazilikası’nı da seyredebileceğiniz harika manzaralı Terrazzo del Angela’yı görme fırsatını kaçırmayın.

10. Trastevere Bölgesi

Trastevere Roma gezilecek yerler

Roma yoğun, çok hareketli ve genellikle de gürültülü bir şehir. Dinamik ve coşkulu ruhu zaman zaman sizi biraz yorabilir. Eğer “Biraz kafa dinlemek istiyorum ama vaktimi de boşa harcamayayım.” dediğiniz bir an gelirse Trastevere Bölgesi’ne doğru yol alabilirsiniz.

Tiber Nehri’nin Batı kıyısındaki Trastevere Bölgesi kentten biraz uzaklaşıp sakin bir ortam arayanlar için ideal. Sakin dediysem burada hiçbir şey bulunmadığını düşünmeyin. Dar sokaklarla çevrili tarihi semtte otantik görüntüler, şirin dekorasyonlu işletmeler ve bol bol alışveriş olanağı var!

11. Campo de Fiori

Campo de Fiori Roma gezi rehberi

Hareketli meydanları ve yerel halkın kültürünü yakından gözlemlemeyi seviyorsanız Campo de Fiori de Roma’daki favori yerlerinizden biri haline gelebilir.

Cıvıl cıvıl enerjisiyle sizi saran tarihi meydanın ismi Türkçede “Çiçek Bahçesi” anlamına geliyor. Ona ismini veren ise 19. yüzyıldan beri meydanda kurulan pazar. Pazarda çok sayıda ve çeşit çeşit hediyelik eşya satılıyor.

Campo de Fiori’de turistik açıdan ilgi çekici olan bir özellik de çevredeki binaların zemin katlarındaki zevkli döşenen eğlenceli kokteyl barlar.

12. Venezia Meydanı & Vittorio Emanuele II

Roma gezi rehberi Piazza Venezia

Bir filmde Roma anlatılıyorsa muhtemeldir ki Venezia Meydanı ile de karşılaşırsınız. Birçok açıdan hayranlık uyandıran tarihi meydan bu popülaritesini özellikle şehrin en gösterişli yapılarından birine borçlu: Vittorio Emanuele II.

Birleşik İtalya Krallığı’nın ilk hükümdarına ithafen inşa ettirilen Vittorio Emanuele II Abidesi 20. yüzyılın başlarında tamamlanmış. Bununla birlikte yapı Roma döneminden kalma eserleri andırıyor; mimarisi en az onlar kadar görkemli ve göz alıcı.

Tarihi abidenin girişinde ise 1. Dünya Savaşı’nda ölenler anısına “Hiç Sönmeyen Ateş” yakılıyor. Ayrıca yapının içinde İtalya Birleşme Müzesi’ne ait koleksiyonlar da sergileniyor.

Son olarak Vittorio Emanuele II Abidesi’nin seyir terasındaki manzarayı da kaçırmayın!

13. Santa Maria Maggiore Bazilikası

Santa Maria Maggiore Bazilikası Roma'da nereler gezilmeli?

Roma gezi rehberi için en şatafatlı ve etkileyici yapılar arasından seçim yaparken zorlanmamak pek mümkün değil. Malum Roma özellikle görkemli yapılar söz konusu olduğunda son derece cömert bir karaktere sahip.

Yine de bazı yapılar var ki Roma ruhunu tam olarak yansıtıyor. İşte şehrin böylesine sembolik ve öne çıkan yapılarından biri de Santa Maria Maggiore Bazilikası. Tarihi 5. yüzyıla kadar uzanıyor ve eski bir Pagan tapınağı üzerine inşa edilmiş.

Bazilikayı sizin de çok beğeneceğinizi düşünüyorum çünkü yapıda özellikle farklı mimari stillerin kullanılışı ona fark yaratan bir özgünlük de kazandırmış. Bilhassa mozaikleri ve nefleri hayranlık uyandırıyor.

Hem iç hem dış dekorasyonu ile etki yaratan bazilikada bir etkinliğe katılma şansınız da bulunuyor! Her yıl 5 Ağustos’ta eğlenceli etkinliklere ev sahipliği yapan bazilika Roma’nın en görülesi yerleri arasında.

14. Aziz Petrus Meydanı

Aziz Petrus Meydanı Roma gezi rehberi

Bernini’nin mirası Aziz Petrus Meydanı Vatikan’ın en önemli yerleri arasında. Bazı kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmasının yanı sıra barındırdığı birbirinden değerli tarihi yapıları da tüm ihtişamlarıyla sergiliyor.

17. yüzyıldan kalma meydan Papa VIII. Alexander adına yaptırılmış. Bölgede özellikle tarihi çeşmeler hemen göze çarpıyor. Meydanın sağlı sollu ünlü çeşmelerinin biri Bernini diğeri ise Domenico Fontana imzası taşıyor.

Meydan ortasındaki dikilitaşın ise oraya İskenderiye’den getirilmiş olması ayrı bir hikaye; belli ki arkasında binbir türlü güçlüğü saklıyor. Ayrıca eser son derece eski; tarihi milattan önce 1. yüzyıla kadar uzanıyor.

Peki, başta bahsettiğim kültürel etkinlikler neler? Aziz Petrus Meydanı özellikle yılbaşındaki görüntüsüyle çok sayıda turist topluyor. Ayrıca Papa’nın konuşma zamanlarında da meydan hıncahınç doluyor.

15. Borghese Galerisi & Villa Borghese

Galleria Borghese Roma gezi rehberi

Zarafet, sanat ve tarih bir araya gelir de heyecan eksik kalır mı? Özellikle bir sanat tutkunuysanız Borghese Galerisi’nden girdiğinizde kolay kolay çıkmak istemeyeceksiniz.

Gerçi galerinin kendisine mi yoksa 1700 dönümlük bahçesi ve zarif mi zarif mimarisiyle göz kamaştıran villaya mı daha çok hayran kalacaksınız bilinmez ama ikisi de ziyaret edilmeye fazlasıyla değer.

Galeriden başlayalım; burada göreceğiniz koleksiyonların büyük bir çoğunluğu 15-18. yüzyıl arasındaki sanat eserlerini içeriyor. Antikalar, çoğu ünlü sanatçıların elinden çıkma tablolar ve heykeller… Bu enfes parçalar Papa V. Paul’un sanatçı ruhlu yeğeni Kardinal Scipione tarafından koleksiyon haline getirilmiş.

Parka dönüştürülen bahçeye gelirsek zaten kendi başına oldukça rahatlatıcı ve göz alıcı bir güzelliği var. Bunun yanı sıra ziyaretçiler hayvanat bahçesi, Pincio’nun Su Saati ve Silvano Tiyatrosu’na da büyük ilgi gösteriyor.

16. Palatino Tepesi

Palatino Tepesi Roma gezi rehberi

Roma gezi rehberi için özellikle mitoloji ve tarihi önem içeren noktalara yer vermeye özen gösteriyorum. Palatino Tepesi de arkeoloji merakınızı en çok tatmin edebilecek ünlü Roma gezi noktalarından biri.

Neymiş Palatino Tepesi’nin kerameti derseniz burası mitolojik efsanelere göre Roma İmparatorluğu’nun ortaya çıktığı yer.

Rivayete göre Roma İmparatorluğu bu tepede, dişi bir kurt tarafından yetiştirilen Remus ve Romulus ismindeki ikiz kardeşler tarafından kurulmuş. Sonrasında ise iki kardeşin kanlı bıçaklı hale geldikleri ve olayların cinayetle sonuçlandığı söylenir.

Tepedeki arkeolojik zenginlik ise Roma’nın kökenleri hakkında derin bilgileri gün yüzüne çıkarıyor. Kibele Tapınağı, Augustus’un Evi, Farnese Bahçeleri görebileceklerinizin yalnızca birkaçı.

Tepe Roma Forumu’na çok yakın; yani ikisini aynı gün ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Kolezyum ve Roma Forumu için aldığınız ortak biletle alana girmeniz mümkün.

Roma’da Nerede Kalınır? Konaklama Yapılacak Bölgeler

Roma gezi blog konaklama
Termini Bölgesi, Roma

Roma gezginlerinin aklına en çok takılan sorulardan biri de “Roma’da nerede kalınır?” oluyor. Hareketlilik, merkezilik, sakinlik, uygun fiyatlar, lüks olanaklar, ulaşım kolaylığı derken dikkate alınması gereken birçok faktör bulunuyor.

Bir de kent 22 tane bölgeden oluşunca seçim yapmak doğal olarak biraz daha zorlaşıyor. Yine de Roma’nın konaklama alternatifleri bakımından geniş bir turist kitlesinin beklentilerini karşılayabildiğini söyleyebilirim.

Peki, Roma’da hangi bölgelerde konaklayabilirsiniz? Gelin şimdi bunları inceleyelim:

Tarihi Kent Merkezi (Centro Storico)

Özellikle ilk defa Roma’ya gidiyorsanız güvenilir, her yere ulaşımın kolaylıkla sağlanabildiği bir yer olan Tarihi Kent Merkezi muhtemelen sizin için de en ideal konaklama bölgesi.

Centro Storico olarak da isimlendirilen kent merkezinde birbirine yürüme mesafesindeki birçok gezi noktası, tarihi sokak, yeme-içme mekanları ve küçük dükkanlar yer alıyor.

Çok kalabalık ve hareketli olan bölge aynı zamanda pek de gürültülü ama Roma’nın ruhunu tam olarak hissetmek isteyenler için bunun pek de sorun olacağını sanmıyorum. Üstelik uygun fiyatlı oteller de mevcut.

Termini Çevresi & Esquilino

Roma rehberi yazımızda konaklama için tavsiye edebileceğim en popüler bölgelerden biri de Termini Çevresi & Esquilino. Yani merkez tren istasyonu civarı.

Bölgenin en tipik avantajlarından biri çok sayıda otelin burada yer alması. Ayrıca özellikle Roma havaalanı ulaşımı için tren istasyonunun son durak olduğunu da belirteyim. Havaalanı ve otel arasında kolay bir ulaşım imkanı istiyorsanız Termini tam da size göre.

Roma metro ağının merkezi olan bölgeden Vatikan gibi popüler yerlere de rahatlıkla gidilebiliyor. Sadece metro değil turistik otobüslerin de kalkış noktası burası.

Yalnız gece saatlerinde etraf pek tekin değil; o nedenle çok güvenli olduğunu söyleyemeyeceğim.

Monti

Turistik gezinizde daha çok tarihi noktaları mı ön plana alıyorsunuz? O zaman tarihi yerlere yakınlığı ile ünlü Monti’de konaklamak Roma seyahatinizi daha keyifli kılabilir. Lakin burası aynı zamanda şehrin en eski yerleşim yeri.

Nostaljik dokusuyla insanın içini ısıtan Monti aynı zamanda popüler barlara, şık restoranlara ve butiklere de ev sahipliği yapıyor.

Tarihi merkezin yoğunluğu, gürültüsü ise burada yok; yani hem sakin hem tarihi bir ambiyans istiyorsanız konaklama adresiniz Monti olabilir.

Via Veneto & İspanyol Merdivenleri

1950-60’lı yıllardaki ünlülerin favorisi olup günümüzde ise daha çok yemek ve alışveriş tutkunları tarafından tercih edilen çok zarif bir yerleşim bölgesi Via Veneto & İspanyol Merdivenleri.

Bölge şehir merkezine göre kuzeyde kalıyor ve ünlü İspanyol Merdivenleri’ni de sınırları içinde barındırıyor. Buradan yalnızca İspanyol Merdivenleri’ne değil Trevi Çeşmesi ve Pantheon gibi ünlü yapılara da yürüyerek kısa sürede ulaşmanız mümkün.

Metro durakları ve otobüs hatları açısından da kolaylık sunan Via Veneto özellikle 4-5 yıldızlı kaliteli otelleri ile ünlü. Bütçeniz kısıtlıysa ve bu bölgede konaklamak istiyorsanız tercih edebileceğiniz ekonomik tesisler de mevcut.

Trastevere

Dar, taşlık sokaklar, şirin kafe/restoranlar, eğlence mekanları, butikler ve bol bol fotoğrafını çekebileceğiniz etkileyici bir meydan…Tüm bunlar Trastevere sınırları içinde yer alıyor ve gezginlere keyifli bir gezi deneyimi vadediyor.

Bölgede konaklamanın en avantajlı yönlerinden biri merkeze göre biraz daha uygun fiyatlı otellerin bulunması.

Merkezdeki popüler yerlere ulaşmak için tramvay, otobüs ya da taksi kullanmanız lazım. Nitekim bölgede bir metro durağı bulunmuyor. Yine de yürüyerek Navana Meydanı’na yaklaşık 20 dakikada gitmek mümkün.

Vatikan & Prati

Vatikan konaklamak için çok ideal bir bölge sayılmaz aslında çünkü hem buradaki oteller çok pahalı hem de Vatikan çevresi genellikle aşırı kalabalık.

Prati ise Vatikan’ın yakınlarında yer alıyor; üstelik daha az kalabalık ve konaklama imkanları da daha ekonomik.

Özellikle Vatikan’a erken saatlerde ya da kapsamlı bir gezi yapmayı düşünüyorsanız Prati konaklamak için çok uygun.

Metro durakları, belediye otobüsleri, taksiler aracılığıyla Termini ve diğer gezi noktalarına kolaylıkla gidebilirsiniz.

Roma Gezi Rehberi: Otel Tavsiyeleri

Roma hakkında bilgiler otel tavsiyeleri
The Hive Hotel / Augusta Lucilla Palace / Singer Palace Hotel

Malum Roma çok turistik ve popüler bir gezi rotası olduğundan özellikle sezonda otel fiyatları çok pahalı olabiliyor. Bunun için erken rezervasyon fırsatlarını değerlendirerek önemli oranlarda indirim yaptırabilir, avantajlı koşullarla konaklamanın tadını çıkarabilirsiniz.

Peki, hangi otellerde kalabilirsiniz? Tabii ki Roma otellerle dolu ve bolca seçeneğiniz var; benim önermek istediğim 3 oteli ise aşağıda inceleyebilirsiniz:

The Hive Hotel ★★

Roma’da otel tavsiyesi olarak ilk olarak son gezimde konaklayıp memnun ayrıldığım 4 yıldızlı The Hive Hotel‘den bahsetmek istiyorum.

Roma’nın tam merkezinde; Via Torino 6 Central Station’da yer alan The Hive Hotel özellikle konum olarak gezginlerden oldukça yüksek puanlar alıyor.

Modern bir stilde dekore edilen tesisler ünlü Santa Maria Maggiore Bazilikası’na yalnızca 300 metre, Domus Aero’ya da yaklaşık 1 km’lik bir mesafede bulunuyor.

Fiumicino Uluslararası Havaalanı ile tesisler arası ise yaklaşık 30 km. Kısacası konum olarak merkezi ve avantajlı olan otelde konaklayarak hem zamandan, hem ulaşım ve bütçeden tasarruf edebilirsiniz.

Roma’nın birçok simge yapısına yakın olup müşterilerine kaliteli bir hizmet sunan 4 yıldızlı The Hive Hotel için kolaylıkla rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Augusta Lucilla Palace ★★

Merkez Tren İstasyonu’na yürüme mesafesinde olan Augusta Lucilla Palace da Roma’da kalmanız için önerebileceğim kaliteli oteller arasında. Zira bir önceki Roma seyahatimde burası tercih ettiğim bir yerdi.

Tren istasyonuna yakın olması onu başlı başına şehrin çeşitli yerlerine kolaylıkla ulaşabilmeniz açısından avantajlı kılıyor. Özellikle havaalanı ile doğrudan bağlantılı bir bölgede yer alması gezginler için cezbedici özelliklerden biri.

18. yüzyıldan kalma tarihi binasıyla da dikkat çeken otel ünlü Opera Binası’na çok yakın. Ayrıca metro bağlantıları ile Vatikan, Kolezyum, İspanyol Merdivenleri gibi Roma klasiklerine de doğrudan ulaşabilirsiniz.

4 yıldızlı olup kaliteli ve özenli bir konaklama hizmeti veren Augusta Lucilla Palace için uygun fiyatlarla erken rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Singer Palace Hotel

5 yıldızlı lüks konaklama imkanları sağlayan Singer Palace Hotel de Roma’da konaklayabileceğiniz oteller arasında.

Çoğu alışveriş tutkununun yakından tanıdığı ünlü Via del Corso üzerinde yer alan tesisler Trevi Çeşmesi’ne sadece 350 m, Piazza Venezia’ya da 300 metrelik mesafede. Ayrıca otelden çıkıp 5 dakika kadar yürürseniz karşınızda Pantheon’u bulacaksınız.

Roma Ciampino Havaalanı’na ise arabayla yaklaşık 40 dakikada ulaşabileceğiniz bir konumda bulunan Singer Palace Hotel için erken rezervasyon yaptırarak önemli oranlardaki indirimlerden siz de yararlanabilirsiniz.

Roma Gezisi için En Uygun Zaman

Roma tatili için en uygun zaman

Roma genel itibarıyla gezginlere ılık Akdeniz ikliminin avantajlarını sunuyor. Dolayısıyla yılın hemen her döneminde bir turist kalabalığı ile karşılaşmanız mümkün.

Peki, Roma’da mevsimlere göre hava nasıl? Gezinizden önce size fikir vermesi amacıyla aşağıdaki bilgileri inceleyebilirsiniz:

İlkbahar

Roma’nın en güzel dönemlerinden biri ilkbahar. Sıcaklık ortalama 20 dereceyi bulabiliyor ve zaman zaman yağmur geçişleri görülüyor. Özellikle Nisan ayından itibaren hava ısınmaya başlıyor.

Ilık, güzel ve zorlayıcı olmayan bir havada gezmek isterseniz Roma biletinizin tarihini ilkbahar dönemlerine denk getirebilirsiniz.

Yaz

“Roma’ya ne zaman gidilir?” sorusuna verilebilecek diğer bir yanıt da yaz dönemi. En yüksek hava sıcaklıkları yaz mevsiminde görülüyor. Ortalama gündüz sıcaklığı ise genel olarak 28 derecenin üstünde; öyle ki 35-40 dereceleri de bulabiliyor.

Roma’da yaz ayları daha bir cıvıl cıvıl, çok daha kalabalık. Dünyanın dört bir yanından binlerce turist şehri ılık/sıcak havada rahatça gezebilmek için akın ediyor. Sizin de kalabalıkla sorununuz yoksa ve yüksek enerjiyi seviyorsanız Roma’da yaz günlerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Sonbahar

Roma’nın sonbaharı Akdeniz iklimine bağlı olarak genelde yağışlı ve serin geçiyor. Gündüz sıcaklıkları ortalama 20 derece iken gece ise sıcaklık 7 derecelere kadar düşebiliyor. Bu nedenle gece-gündüz sıcaklık farkına karşı da dikkatli olmak gerek.

Sonbahar favori mevsiminiz ise, yağışlı ve fazla ısırmayan serin havaları seviyorsanız Roma seyahatinizi bu aylara denk getirebilirsiniz. Ayrıca yaz aylarındaki kadar yoğun bir turist kalabalığı olmadığı için daha şehrin popüler yerlerini daha rahat gezme şansınız mevcut.

Kış

Roma’nın en soğuk ayları Ocak ve Şubat. Aralık ve Şubat ayı arasında hava sıcaklıkları ortalama 13 derece olsa da zaman zaman 3-4 derecelere de düşebilir. Genellikle günler yağışlı geçer nadiren de olsa kar yağışı görülür.

Kış dönemini sevenlerdenseniz özellikle Roma’yı Noel döneminde ziyaret edebilir, şehrin bu yönünü de görme şansını yakalayabilirsiniz. Ayrıca turist yoğunluğunun en düşük olduğu dönem de Aralık-Ocak ve Şubat aylarıdır.

Resmi Tatiller

 • 1 Ocak (Yılbaşı)
 • 6 Ocak’ta Epifani
 • Mart-Nisan aylarında Paskalya
 • 25 Nisan’da Kurtuluş Günü
 • 1 Mayıs’ta İşçi Bayramı
 • 2 Haziran’da Cumhuriyet Bayramı
 • 15 Ağustos’ta Assumption
 • 29 Haziran’da Roma’ya özel tatil S. Pietro e Paolo
 • 1 Kasım’da Hristiyan Festivali
 • 8 Aralık’ta Immacolata Concezione
 • 25 Aralık’ta Noel

Festivaller

 • Dünya starlarının katıldığı, birbirinden etkileyici filmlerin sergilendiği Roma Film Festivali (Eylül-Kasım)
 • Yaz boyunca eğlenceli etkinliklerin yer aldığı Testaccio Village
 • Müzik, dans, film gibi çeşitli etkinliklere çoğunlukla ücretsiz katılım imkanı sunan Festa dell’Unita (Genelde temmuz ayında gerçekleştirilir ve 1 ay sürer.)
 • MÖ 700’lü yıllarda kurulan Roma’nın coşkulu doğum günü kutlamaları (Nisan ayı)

Roma Nasıl Gezilir? Havaalanı & Şehir İçi Ulaşım

Roma Avrupa’nın en turistik şehirlerinden biri dolayısıyla iyi ve konforlu bir ulaşım ağına sahip olduğunu da tahmin edebiliyorsunuzdur. Özellikle metro ağları Roma’nın birçok yerine ulaşım sağlayacak şekilde oluşturulmuş.

Roma’da ulaşım başlığını aşağıda iki bölüm halinde ele aldım. İlk olarak havaalanı ulaşımı hakkında bilgi edinebilir, akabinde ise şehir içi ulaşım seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Havaalanı Ulaşım

Roma gezi notları havaalanı ulaşımı
Leonardo Express

Roma’da havaalanı ulaşımı Roma Fiumicino Havaalanı ile Ciampino Havaalanı üzerinden sağlanıyor. Roma Fiumicino Havaalanı ise özellikle Türkiye’deki yolcular tarafından daha sık ve yoğun şekilde kullanılıyor.

Peki, havaalanından şehir merkezine gitmek isterseniz hangi araçlardan yararlanabilirsiniz? Aşağıda Fiumicino Havaalanı’nı baz alarak birkaç tane popüler ulaşım seçeneği sunuyorum. Detayları ilgili yazımızdan edinebilirsiniz.

Leonardo Express

06.23-23.23 saatleri arasında hizmet veren Leonardo Express Roma Termini’ye ortalama 32 dakika içinde ulaşıyor. Yoğun saatlerde 15, daha sakin zamanlarda ise 30 dakikada bir sefer düzenleniyor.

Terravision Otobüsü

Ekonomik bir ulaşım tercihi arayanların favorisi ise Terravision Otobüsü. Genellikle 30 dakikada bir kalkıyor ve Roma Termini’ye yaklaşık 55 dakikada ulaşıyor.

Taksi

En hızlı ve konforlu havaalanı-şehir merkezi ulaşım alternatiflerinden biri de taksiler. Beyaz renkli, ışıklı tabelalı taksilere en fazla 4 yolcu alınıyor. Taksilere binerek şehir merkezine yaklaşık 45 dakika içinde ulaşabilirsiniz.

Özel Transfer

Roma’ya geldiğinizde otele nasıl ulaşacağım stresini üzerinizden alan özel transfer hizmetleri de size çok konforlu gelebilir. Özel transfer işlemleri sayesinde önceden bir araba rezervasyonu yaptırarak görevlilerin sizi belirlediğiniz saatte Fiumicino ya da Ciampino Havaalanları’ndan almalarını isteyebilirsiniz.

Taksi ya da araç beklemeden kolaylıkla şehir merkezine gidebileceğiniz özel transfer hizmetleri için detaylı bilgi almak istiyorsanız linke tıklayın.

Şehir İçi Ulaşım

Gezip Gördüm Roma ulaşım araçları

Gelişmiş ulaşım ağı sayesinde şehirde toplu taşıma adına pek sorun yaşanmıyor. Roma şehir içi ulaşım olanakları ile kentin her yerine rahat ve ekonomik şekilde gidebilme şansınız var. Özellikle Roma Pass Kart satın alarak çoğu ulaşım aracından ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.

Genellikle toplu taşıma araçlarının merkezi ise Roma Termini. Bu bölgeden birçok yere farklı araçlarla doğrudan ulaşım sağlanabiliyor.

Bir Roma gezgini olarak şehirde en çok yararlanabileceğiniz popüler şehir içi ulaşım araçları ise şunlar:

Metro

Çoğunlukla 05.30 ile 23.30 saatleri arasında hizmet veren metrolar Cumartesi günleri daha geç saatlere kadar çalışıyor. Çoğu yere metro ile hızlı ve ekonomik şekilde ulaşmak mümkün.

Belediye Otobüsü

Metronun ardından belediye otobüsleri de Roma’da oldukça popüler bir toplu taşıma aracı. Hatta turistik yerlerde metro istasyonlarından ziyade belediye otobüsü duraklarını bulmak daha yüksek bir olasılık.

Metro ile aşağı yukarı aynı saat aralığında hizmet veriyorlar. Ayrıca gece saatlerinde de otobüs seferleri gerçekleştiriliyor.

Hop On Hop Off Otobüs

Turistik amaçlı gezilerde şehri dolaşmanın en iyi yollarından biri de Hop On Hop Off otobüslerine binip turlamak. Üstü açık otobüslerde bol bol fotoğraf çekme ve Roma’nın en popüler yerlerini kısa sürede keşfetme imkanınız var.

Roma nasıl gezilir? başlıklı yazımızda şehir içi ulaşım konusunda ekstra bilgiler alabilirsiniz.

Roma’da Nerede Alışveriş Yapılır? Ne Alınır?

Roma gezi notları alışveriş

Dünyada alışveriş tutkunları için en keyifli sayılabilecek şehirlerden biri de şüphesiz ki Roma’dır. Estetik anlayışın çok gelişmiş olduğu kentte moda, dekoratif başta olmak üzere yeme-içme ve daha birçok alanda sınırsız alışveriş seçeneği sunuluyor.

Peki, Roma’dan ne alınır? Roma’ya gittiğinizde göreceksiniz ki alışverişte seçenek azlığı değil, bolluğu sizi zorluyor. Roma’dan alabileceğiniz en popüler ürünler arasında ise peynir, zeytin, balzamik sirke, şekerleme/tatlılar, tasarım kıyafetler, çanta & ayakkabı ve seramik eşyalar yer alıyor.

Şehirde alışveriş yapılacak yerlerle ilgili en popüler yerleri Roma’da nerede alışveriş yapılır? başlıklı yazımızda detaylıca anlatmıştık. Burada da bahsetmek gerekirse, şehirdeki en popüler bazı alışveriş caddeleri:

Via Dei Condotti Caddesi

Hem İspanyol Merdivenleri’ne gelmiş hem de alışveriş yapmak isteyen bir gezginseniz Via Dei Condotti Caddesi’ni keşfe çıkmadan oradan kolay kolay ayrılabileceğinizi sanmıyorum.

Via Dei Condotti Caddesi İtalya’nın en ünlü alışveriş noktalarından biri ve tam da İspanyol Merdivenleri’nin ön kısmından başlıyor.

Biraz İstanbul Bağdat Caddesi’ni de andıran cadde genel olarak lüks alışveriş olanakları içeriyor. Dünyaca ünlü pahalı markaların yer aldığı caddede bütçeniz kısıtlıysa pek fazla bir şey bulamayabilirsiniz ama yine de ambiyansını görmeye değer.

Via Del Corso Caddesi

Via Dei Condotti Caddesi daha çok lüks alışveriş imkanları sunuyor ama Roma’da her bütçeye göre alışveriş yapabilmek son derece mümkün. İşte Via Del Corso Caddesi de bunlar arasında.

Piazza Venezia ile Piazza del Popolo arasında olan Via Del Corso Caddesi daha çok yerel butik ve zincir mağazaları ile ünlü. Fiyatlar ise orta seviyede.

Cadde aynı zamanda yerel halkın da popüler duraklarından biri. Burada daha turistik yerlere göre uygun fiyatlarla alışveriş yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Via Frattina Caddesi

Yine İspanyol Merdivenleri’nin civarında yer alan bir cadde: Via Frattina Caddesi. Peki, caddenin Via dei Condotti Caddesi’nden farkı ne?

Burada da lüks mağazalar bulunuyor ama aynı zamanda orta segmente hitap eden butik ve markalar da karşınıza çıkıyor.

Via Frattina Caddesi ile en çok özdeşleşen özellik ise tam bir ayakkabı cenneti olması. Özellikle İtalyan ayakkabılarını beğeniyorsanız hem fiyat hem model olarak çok geniş bir alışveriş yelpazesi sizi bekliyor.

Roma’nın Ünlü Yemekleri

Gezip Gördüm Roma yeme içme
Suppli / Gelato / Tiramisu

Ağırlıklı olarak Akdeniz tipi yiyeceklerin bulunduğu Roma tarih, sanat, estetik derken aynı zamanda tam bir gastronomi diyarı. Az malzemeyle sade, lezzetli ve pratik yemek menüleri sunması ise en dikkat çekici yönlerinden biri.

Roma mutfak kültüründe hamur işlerinden dondurmalara, tatlılardan salata ve et yemeklerine kadar dünyaca ün yapmış çok sayıda lezzet yer alıyor. Zeytinyağı ise tabii ki başı çeken gıdalar arasında.

Peki, gittiniz Roma’ya ne yiyeceksiniz? Dediğim gibi seçenekler çok ve çoğu da Türk damak tadı ile uyumlu. Yani kendinize göre lezzetli bir yemek bulmakta zorlanacağınızı hiç sanmıyorum.

Özetle Roma’da ne yenir? listesi geniş ama bazı yiyecekler var ki onlar Roma mutfağının birer simgesi. Ben de özellikle aşağıdaki lezzetleri denemenizi öneririm:

Suppli

İçi erimiş mozarella peynirli, dışı çıtır pirinç topu olan “Suppli” tam bir Roma sokak lezzeti efsanesi. Pirinç kroket olarak da adlandırabileceğimiz Suppli özellikle Bolonez sos ile yapıldığında karşı koyulması oldukça zor bir yiyecek. Pizzacılarda aperatif olarak da servis ediliyor.

Gelato

Ne var işte dondurma demeyin Roma’nın en meşhur tatlarından olan Gelato’yu da mutlaka deneyin! Standart dondurmalara göre daha kıvamsı ve kremsi bir dokusu olan Gelato çok taze olarak satışa sunuluyor. Özellikle meşhur Giolitti’ye uğrayıp bir Gelato sipariş edebilirsiniz.

Pizza Alla Romana

İtalya’nın Türklerin damak tadına da çok uyan popüler yemeği tabii ki pizza! Pizzanın orijinali Napoli’de yenir ama Roma da ondan hiç altta kalmıyor. Özellikle dilim pizza kültürü bu şehirde çok yaygın. Pizza Alla Romana da ince hamurdan yapılan, dikdörtgen şeklinde kesilip satışa sunulan enfes bir Roma pizzası.

Tiramisu

Güzel bir kahvenin yanında İtalyan tiramisusuna ne dersiniz? Dünyaca ün yapmış, İtalyan mutfağına özgü bir tatlı olan tiramisu gezginlerin yemek listesinde başı çekecekler arasında. Özellikle Mascarpone peyniri ve şarap ile lezzetlendirilen tiramisuyu tatmak sizin için çok farklı bir deneyim olabilir.

Gitmeden Önce Bilinmesi Gereken Temel Bilgiler

Roma turu hakkında bilgiler

Roma seyahatiniz başlamadan önce gittiğiniz şehir hakkında bazı temel bilgilere sahip olmanız büyük önem taşıyor. Bunlara bir göz atmak isterseniz aşağıda Roma ile ile ilgili bilinmesi gereken bazı temel bilgileri bulabilirsiniz:

Vize

Umuma Mahsus Pasaport Hamili Türk vatandaşlarının Roma’ya gidebilmeleri için öncelikle vize almaları gerekiyor. Evraklar doğru ve eksiksiz ise vize başvuruları genellikle 7-10 gün içinde sonuçlanıyor. İtalya’da tüm AB ülkelerinde olduğu gibi üçüncü ülke vatandaşlarına Schengen vizesi çıkartılıyor.

Saat Farkı

Roma ve İstanbul kış saatleri arasında 2 saat bulunuyor. Yaz aylarında ise saat uygulamasındaki düzenlemeler nedeniyle saat farkı 1’e iniyor. Roma İstanbul’dan saat olarak geridir.

Para Birimi

İtalya’da para birimi olarak Euro kullanılıyor. Bazı otellerde vb Amerikan Doları da kabul edilebiliyor.

Resmi Dil

Roma’da resmi dil İtalyanca. Ayrıca şehirde İngilizce bilen çok sayıda kişi yaşıyor.

Türk Büyükelçiliği Telefon Numarası

+39 06 445941

Roma Hakkında Bilinmesi Gereken Diğer Önemli Bilgiler

Roma rehberi

Roma seyahatinizin daha güzel, güvenli ve verimli geçmesi adına dikkat edebileceğiniz birçok unsur bulunuyor. İşte madde madde Roma hakkında bilinmesi gereken ekstra bilgiler:

Roma Pass avantajlarından yararlanın.

Roma’nın gezginler için sunduğu en büyük avantajlardan biri Roma Pass kartı. Roma Pass kartları genellikle 48, 72 saat gibi seçeneklerle sunuluyor. Süresi içinde toplu taşımadan ücretsiz yararlanabilir, müze gibi bazı turistik yerlere de indirimli ya da ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

Mağaza, butik ve dükkan saatlerine dikkat edin.

Roma’da dükkan ve yerel butiklerin birçoğu öğle saatlerinde kapalı oluyor. Büyük mağazalar ise genellikle 09.00 ile 19.00 saatleri arası açık olup öğle arası vermiyorlar.

Vatikan’da çok açık kıyafetler giymemeye özen gösterin.

Roma sınırları içinde yer alıp, Hristiyanlık için büyük önem taşıyan Vatikan’da askılı ve çok açık kıyafetler pek giyilmiyor.

Vatikan Müzesi ve Kolezyum biletlerinizi çok önceden ayırtın.

Yoğunluktan dolayı son anda Vatikan Müzesi ve Kolezyum biletleri bulmak oldukça zor; uzun kuyruklarda beklemek zorunda kalabilirsiniz. Bundan ötürü Vatikan Müzesi ve Kolezyum için biletlerinizi en erken 1 ay önceden online olarak almanızı tavsiye ederim.

Hırsızlara karşı tetikte olun.

Roma malumunuz çok turistik ve doğal olarak kalabalık bir şehir. Ne yazık ki kapkaç ve hırsızlık olaylarına da sıkça sahne oluyor. Üstelik bunu yerel halk değil daha çok diğer ülkelerden gelip turistleri soymak isteyenler gerçekleştiriyor. Dolayısıyla eşyalarınızı, cüzdanınızı sık sık kontrol etmenizde fayda var.

Ücretsiz kilise günlerini değerlendirin.

Kilise gezmeyi sevenler için güzel haber! Roma’da ayın ilk Pazar günü tüm kiliseler ücretsiz. Olur da seyahatiniz bu döneme denk gelirse birçok kiliseyi görme fırsatı bulabilirsiniz.

Instagramlık fotolar için güne erken başlayın.

Roma’nın Kolezyum, Trevi Çeşmesi gibi birbirinden eşsiz turistik yapıları önünde kalabalığa yakalanmadan etkileyici fotoğraflar çekmek için ziyaretlerinizi sabah erken saatlerde gerçekleştirin.

Yerel fast food restoranlarındaki indirimlerden yararlanın.

İtalya’nın başta fast food türündekiler olmak üzere bazı restoranlarında menü ile paket servis fiyatları farklılaşıyor. Genellikle yerel fast food restoranlarında mekana oturmayıp yemeğinizi paket yaptırırsanız daha düşük fiyat ödeyebilirsiniz.

Kahvaltıda ekstra servis bedelinden kaçının.

İtalya’da kahvaltı hizmeti veren restoran ve barlarda ayakta kahvaltı ederseniz sizden servis bedeli alınmıyor.

Enerji toplamak için Tiramisu yiyin.

İtalyanların dünyaca ünlü tatlısı Tiramisu seyahatiniz boyunca enerji toplamak için tercih edebileceğiniz en güzel lezzetler arasında. Zaten İtalyanca kelime anlamı da “Beni yukarı çek”.

Ücretsiz müze gezme imkanını kaçırmayın.

Roma seyahatiniz ayın ilk Pazar gününü de kapsıyorsa oldukça şanslısınız demektir. Çünkü ayın ilk Pazar günlerinde farklı müzelere ücretsiz giriş yapılabiliyor. Kapsamlı bir müze gezisi planlamak için tam da zamanı!

Trevi Çeşmesi’nde Roma’ya tekrar gelişinizi garantileyin.

Söylentiler ne kadar doğrudur bilinmez ama Trevi Çeşmesi’ne bozuk para atarsanız Roma’ya tekrar gidebileceğiniz iddia ediliyor.

Kahveyi daha uygun fiyatlarla için.

Roma’da sınırlı bir bütçeniz varsa restoran ve barlarda oturmama seçeneği her daim aklınızda olsun. Bu uygulama bütün mekanlarda olmasa da birçok yerde mevcut. O yüzden leziz İtalyan kahvelerini de ayakta durarak daha ekonomik şekilde içebilirsiniz.

Hangi kahve ne zaman içilir dikkat edin.

İtalyan kültürüne göre her kahveyi içme zamanı bulunuyor. Örneğin İtalyanlar genellikle gün boyunca değil yemekle ya da yemekten sonra kahve sipariş ediyor. Espresso, Caffe Lungo vb. kahve türleri çoğu kez yemeklerden sonra içilirken, Cappuccino ise daha çok kahvaltıda tercih ediliyor.

Su ve ekmek için ekstra ücret ödemeyin.

Genellikle İtalyan restoranlarında ekmek ve su ücretli olarak servis ediliyor; istemiyorsanız bunu önceden belirtin.

Yaz ayında rahat etmek için erken kalkın.

Roma’da yaz günleri zaman zaman çok sıcak olabiliyor. Zaten turist yoğunluğu da en fazla bu mevsimde görülüyor. Dolayısıyla erken kalkarsanız bu iki faktörü eleyebilirsiniz.

Siesta zamanını dikkate alın.

Roma gezginleri için en önem taşıyan konulardan biri şüphesiz ki Siesta saatleri! Siesta saatleri genellikle 12.00-15.00 arası. Bu zaman diliminde çok sayıda kafe, bar, pastane, mağaza ve dükkan kapalı oluyor. Bazı restoranlar ise sadece akşam 19.00 sonrası açık. Bu nedenle aklınızda bir yer varsa Google üzerinden çalışma saatlerini kontrol edin.

Turistik yerlerin dışında yemek yiyin.

Roma’da ekonomik bir gezi planlıyorsanız yemek masraflarınızı yarı yarıya indirebilmek için turistik yerlerdeki popüler mekanlardansa diğer bölgelerdeki restoranları tercih edebilirsiniz.

Bahşiş bırakmanıza gerek yok.

Roma’daki restoranlarda bahşiş bırakmanız beklenmiyor çünkü zaten size yüklenen ücretin içinde personele gidecek bahşiş ve para da yer alıyor. Bunun yanı sıra müşteriler çok iyi bir servis hizmetiyle karşılaştıklarında ekstradan 1-2 Euro bahşiş bırakabiliyor.

Şehrin çeşmelerinden ücretsiz su için.

Roma’nın dört bir köşesinde su içebileceğiniz çeşmeler bulunuyor; yani isterseniz seyahatiniz boyunca suya hiç para ödemeyebilirsiniz.

Birçok popüler Roma aktivitesine ücretsiz katılın.

Roma’da her ayın ilk pazar günü müze ve kiliselerin yanı sıra ücretsiz olan birçok etkinlik yer alıyor. Bunlar arasında tarihi zenginlikleri inceleyebileceğiniz parklar, ören yerleri, galeriler ve sergiler bulunuyor.

Sadece ihtiyacınız olanlarla gezin.

Roma’da hırsızlık, kapkaç olaylarına karşı önlem olarak sadece ihtiyacınız kadar nakit para ve eşya ile gezin. Bilhassa turistik, kalabalık bölgelere giderken özel eşyalarınızı ve ekstra paranızı otelde bırakmanızda fayda var.

Roma gezinizi çok daha indirimli olarak gerçekleştirin.

Roma ilkbahar ve yaz mevsiminde en yoğun turizm sezonunu yaşıyor. Şehre özellikle kasım ve mart ayları arasındaki dönemde giderseniz çok daha uygun fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Biletlerinizi otobüse binmeden alın.

Roma’da otobüs biletlerinizi toplu taşıma aracına binmeden edinmeniz gerekiyor. Zira otobüste bilet satışı yok.

Toplu taşıma araçlarında dikkatli olun.

Roma’da en çok hırsızlık olaylarının görüldüğü alanlardan biri toplu taşıma araçları. Özellikle otobüs, metro gibi araçlarda bir gözünüz hep çantanızda olsun.

Roma’da enfes gelatolardan yiyin.

Roma’nın en popüler lezzetlerinden biri olan gelatolardan yemek için illa yaz aylarını beklemenize gerek yok. İstediğiniz her an, herhangi bir mevsimde gelato yiyebilirsiniz.

Kiliselere direrken kıyafetlerinize dikkat edin.

Roma’daki kilise koşullarına uygunsuz bir kıyafetle gelirseniz içeri alınmama riskiniz bulunuyor. Bu sebeple kiliselere diz ve omuzlarınızı kapatan kıyafetlerle gitmenizi öneririm.

Yanınızda her zaman nakit para bulundurun.

Roma’da sorun yaşamamak için her zaman için yanınızda bir miktar nakit para bulundurun. Yine de belirttiğim gibi gereğinden fazla nakit para taşımamak sizin için daha güvenli olacaktır.

Roma Gezi Rehberi Haritası (Google Maps)

Roma blog haritası
Roma gezi rehberi haritası. Haritayı Google Maps’te açmak için tıklayın.

Roma gezi rehberi boyunca anlattığım tüm popüler yerler, alışveriş caddeleri, konaklama bölgeleri ve otellerin konumlarını hazırladığım Google Maps üzerinde işaretledim. Akıllı telefon ve tabletler üzerinden konum bilgilerini kolaylıkla açabilirsiniz.

Haritayı ihtiyaç duyduğunuz anda görüntüleyerek vakitten tasarruf edebilir, kendiniz için daha pratik ve konforlu şekilde bir gezi rotası oluşturabilirsiniz.

Harita üzerinde şehirde gezip görülecek yerlerden konaklama yapılacak bölgelere, otel tavsiyelerinden alışveriş yapılacak yerlere tüm önemli noktaları haritada işaretledim. Haritanın sol menüsünde yer alan bölümden katmanları açıp kapatabilirsiniz.

Roma’da Günübirlik Turlar & Yakın Yerlere Ulaşım

Roma tatili çevrede gezilecek yerler

Roma gezi yazısı boyunca kentin birçok popüler noktasından bahsettim. Bunların yanı sıra Roma’ya bir seyahat planlıyorsanız ve üstelik vaktiniz de kısıtlı değilse İtalya’da daha fazla yer görme imkanınız bulunuyor!

Roma’ya çok yakın bir gezi noktası olmasa da İtalya’nın en ünlü şehirlerine tren seferleri ve günübirlik turlar düzenleniyor. Yani gitmişken çok yönlü bir İtalya macerası yaşayabilir, seyahatinizi yalnızca Roma sınırlarında bırakmamanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Roma’ya görece yakın şehirlere giden trenlerin genellikle kalkış noktası Roma Termini. Peki, Roma’dan trenle kısa sürede gidebileceğiniz ünlü şehirler hangileri?

İşte Roma dışında da gezip görebileceğiniz popüler İtalya gezi noktaları:

Floransa

Roma Termini’den Rönesans şehri Floransa’ya hızlı tren seferleri düzenleniyor. Hızlı tren ile yapacağınız Floransa yolculuğunun süresi ise yaklaşık 1 saat 30 dakika.

Milano

Moda öncüsü şehir İtalya’nın en görülesi yerlerinden biri. Roma’dan kalkan hızlı trenlerle yaklaşık 3 saat 10 dakika sonra Milano’ya varılabiliyor.

Napoli

İtalyan orijinal pizzası ve yemek kültürü ile dünyaya nam salan Napoli de Roma’dan trenle ulaşabileceğiniz şehirler arasında. Napoli’ye en hızlı tren yolculuğu 1-1,5 saat arası sürüyor. En hızlı trenle yapılan seferlerde ise süre 1 saat 5 dakikaya iniyor.

Venedik

Kanalları, gondolları ve romantik ambiyansı ile sıcacık bir enerjisi olan Venedik’e de Roma’dan trenle ulaşmak mümkün. Roma ile Venedik arasındaki tren yolculuğu ise yaklaşık 4 saat sürüyor ama en hızlı trenle süreyi 30 dakika kadar azaltmak mümkün.

Bologna

Bolonez sosa ismini veren ünlü gastronomi şehri Bologna’ya da trenle gitmeyi düşünebilirsiniz. Roma ve Bologna arasında yapılan hızlı tren yolculukları ortalama 2-2,5 saat sürüyor.

Özetle Roma Gezi Rehberi

Roma hakkında bilgiler özet

Gezginlerin köklü tarih, gelişmiş sanat, estetik, moda/alışveriş, arkeoloji, manzara, müze, zengin mutfak kültürü ve daha birçok alanda aradığı hemen hemen her şeyi bulabileceği renkli bir şehir Roma.

Dolayısıyla pekçok cazibe unsuruyla bezenmiş bu şehrin hakkını teslim edebilmeniz için önceden kendinize iyi bir rota oluşturup planlı olmanız size birçok yarar sağlayabilir.

Gezginlere bu konuda yardımcı olması amacıyla hazırladığım Roma gezi rehberi boyunca Roma’yı birçok yönüyle tanıtmaya çalıştım.

Roma rehberi kapsamında sadece gezilecek popüler yerlere değil ayrıca ulaşım, konaklama, dikkat edilecek unsurlar, Roma hakkındaki temel bilgiler gibi birçok noktaya da değindim.

Umarım Roma’ya seyahat planlayan gezginler rehberden büyük ölçüde faydalanır; gönüllerince bir tatil geçirip keyifli anılarla dönerler. Son olarak Roma’da ne yapılır? başlıklı yazımızı da okumayı unutmayın.

Peki, sizin Roma hakkındaki fikirleriniz neler? En beğendiğiniz yerleri, Roma hakkındaki genel öneri ve yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

Ayrıca işinize yarayabilecek bazı diğer gezi rehberlerimize de göz atabilirsiniz:

Roma Gezi Rehberi: Sıkça Sorulan Sorular

Roma gezisi sıkça sorulan sorular

Roma gezi rehberi konusunda sıkça sorulan bazı sorular…

Roma’da Gezip Görülecek En Önemli Yerler Hangileri?

Roma’da gezip görebileceğiniz en önemli yerlerin başında Kolezyum, Vatikan Müzeleri & Sistina Şapeli, Pantheon, Trevi Çeşmesi, Forum, Navona Meydanı, İspanyol Merdivenleri ve Trastevere Bölgesi geliyor.

Roma’da Nerede Kalınır?

Roma’da konaklamak istiyorsanız şehrin turistler için en uygun bölgeleri Tarihi Kent Merkezi, Termini Çevresi, Monti, Via Veneto ve Trastevere’dir. Eğer ilk kez Roma’da kalacaksanız özellikle Tarihi Kent Merkezi ile Termini çevresinde konaklamanız tavsiye edilir.

Roma’da Hangi Otelde Konaklama Yapılabilir?

Roma’da önerebileceğim ideal oteller arasında The Hive Hotel, Augusta Lucilla Palace ve Singer Palace Hotel yer alıyor.

Roma Kaç Günde Gezilir?

Roma’yı güzel bir şekilde gezebildim diyebilmek için şehre en az 2 gece 3 tam gün ayırmanız tavsiye edilir.

Romaya Hangi Mevsimde Gitmeli?

Roma’nın en turistik dönemleri ilkbahar ve yaz ayları. Bunun yanı sıra şehri daha sakin bir dönemde ve ekonomik olarak gezmek isteyenler sonbahar/kış aylarını tercih edebilir.

Roma Nasıl Gezilir?

Roma’da en yaygın kullanılan toplu taşıma araçları metro ve belediye otobüsleri. Ayrıca turistlerin bir diğer gözdesi de hop on hop off otobüsleri de oldukça popüler bir alternatif. Üstü açık turistik otobüs turlarıyla şehrin en önemli yerlerini gezebilirsiniz.

Roma’nın Popüler Yemekleri Hangileri?

Roma’nın dillere destan popüler yemekleri arasında Suppli, Gelato, Pizza Alla Romana ve Tiramisu yer alıyor.

Roma’da Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Roma’da en çok dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında Siesta saatleri, hırsızlık-kapkaç olayları, Roma Pass kartı, mekanlarda oturma ücreti alınması, Vatikan kıyafet kuralları, ücretsiz etkinlik günleri, ideal kahve içme saatleri, popüler yerlere erken saatlerde gitmenin avantajları vb. yer alıyor.

“Roma Gezi Rehberi & Tavsiyeler (2023)” üzerine bir yorum

 1. Roma’ya ne zaman gidilir? Elbette ilk iş şu korona bitsin de o saniye gideceğim. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Emeğinize sağlık!

  Cevapla
 2. Testaccio bölgesine gittiğimde daha çok genç nüfusa hitap ettiğini gördüm. Teenager denilen 15-19 yaş arasına hitap ediyor gibiydi. Ben pek sevmedim Roma gece hayatını . Roma en fazla 2 günde gezip görülecek bir yer , ordan dediğiniz gibi Florensa Napoli vs trenle çok yakın. Yazınız şok faydalı olmuş emeğinize sağlık

  Cevapla
 3. Sayın sami bey, tesadüfen rastladığım bloğunuzun çoğu yazısını okudum. Özellikle 1 hafta sonra yapacağım italya gezisi öncesi deneyim ve önerilerinizin çok işime yarayacağından eminim. Emeğiniz için teşekkürler ve saygılar…

  Cevapla
 4. Merhaba,
  Roma hakkındaki yazınızı merakla ve beğeni ile okuduk. İtalya gerçekten çok ilgimizi çekiyor. Umarız biz de seyahat imkanı buluruz. Değerli ve özenli paylaşımınız için teşekkür ederiz. Yazılarınızın sıkı takipçisi olduğumuzu belirtmek isteriz.
  GeziSeyahatRehberi(.)com olarak, biz de gezi ve seyahat tecrubelerimizi paylaşmaya başladık. Müsait zamanınızda önerilerinizi yazarsanız çok seviniriz. Hep birlikte nitelikli ve özgün paylaşımlarda bulunmak dileğiyle..

  Cevapla
 5. Sayın blog yazarı , bir çok sayfanızı okudum daha tamamlamadım ama hakikaten çok güzel bir çalışma ve alınteri eseri. Size mutlu olacaınız ve bizleri de aydınlatacağınız yeni ufuklar dilerim

  Cevapla

Yorum yapın