Roma Gezi Rehberi: Roma Gezisi İçin Önemli Gezi Notları

İtalya‘nın başkenti Roma, daha çok tarihi ile anılsa da zengin alışveriş olanakları, renkli gece hayatı, konaklama tesislerinin kalitesi ve çevresindeki diğer büyük şehirlere ulaşım kolaylığı sayesinde gezginlere dört dörtlük tatil imkânı sunuyor.

Sınırları içerisinde Vatikan gibi kültürel zenginlik bakımından eşine az rastlanır bir değeri barındıran kent hakkındaki tüm bilmeniz gerekenleri derlediğim Roma gezi rehberi vasıtasıyla kendi gezi rotanızı kolaylıkla oluşturabilir, konaklama için en doğru kararı verebilir, kapsamlı bir alışveriş programı hazırlayabilirsiniz.

Roma Nerede?

roma nerede konum bilgiler

İtalya’nın ve Lazio Bölgesi’nin başkenti Roma, ülkenin bulunduğu yarımadanın orta kesiminde yer alıyor. Nüfus açısından İtalya’nın en kalabalık kenti konumdaki Roma Tiber ve Aniane nehirlerinin arasında kalan topraklara 2.500 yıldan fazla zaman önce kurulmuş.

İlk başta Palatino Tepesi’nin eteklerinde yerleşimin başladığı kent zamanla Aventino, Campidoglio, Quirinale, Viminale, Esquilino, Celio tepelerinin bulunduğu alana yayılmış ve toplam yüzölçümü 1.285 kilometrekareye ulaşmış.

Kapladığı alan bakımından Avrupa’nın en büyük başkentleri arasında gösterilen kentin sınırları içerisinde Hristiyan Katolikler’in dini lideri Papa’nın yaşadığı, şehir-devlet statüsündeki Vatikan bulunuyor. Bu nedenle Roma’ya bazı kaynaklarda iki ülkenin başkenti yakıştırmaları da yapılıyor.

Roma Nasıl Bir Yer? Tarihi, Nüfusu…

roma gezi notları
Roma gezi rehberi blog

Roma Tarihi

Roma gezi rehberi yazımıza şehirle ilgili genel bilgiler vererek başlayalım. Nüfus bakımından Avrupa Birliği sınırları içerisindeki 4. en kalabalık kent konumundaki Roma, efsanelere göre kardeşi Remus ile birlikte bir dişi kurt tarafından yetiştirilen Romulus tarafından M.Ö. 753 yılında kurulmuş.

Kuruluşunun ardından 2 yüzyıldan uzun bir süre boyunca monarşiyle yönetilen kent, M.Ö. 509 yıllında son kralın sürgüne gönderilmesinin ardından oligarşik cumhuriyet haline gelmiş.

M.Ö. 3. yüzyıldan itibaren Akdeniz Havzası’nda ve Asya’nın batısında önemli bir güç haline gelen Roma, Orta Çağ’da Papalık makamının da etkisiyle hem dini hem de siyasi anlamda insanlık tarihi için önemli pek çok olayın merkezinde yer almış.

İtalyan Rönesansı ile birlikte günümüzde turistik açıdan önemli çok sayıda yapının inşa edildiği kentte Fransız İhtilali’nin etkileri 1798-1800 yılları arasını kapsayan kısa bir dönemde varlığını koruyabilen Roma Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla kendisini göstermiş.

1861 yılında kent, İtalya Krallığı’nın başkenti olarak anılmaya başlansa da bu unvan ancak 1871’de resmiyet kazanmış. II. Dünya Savaşı’nın ardından yenileme sürecine giren başkent, 1950’li yıllarla birlikte modern bir görünüm kazanmaya başlamış.

Nüfus & Toplum

2017 yılında yapılan nüfus sayımına göre İtalya’nın başkentinde 3 milyona yakın insan yaşıyor. Yabancı kökenli azınlıklar nüfusun yaklaşık %10’unu oluştururken, bu grup içerisinde Romanya, Polonya, Ukrayna ve Arnavutluk kökenliler başı çekiyor.

Roma’ya Nasıl Gidilir?

roma'ya trenle ulaşım

Roma gezi rehberinde sırada kente nasıl ulaşılacağı konusu var. Tarihi ve kültürel birikimiyle Avrupa’nın en ilgi çekici yerlerinden biri olduğu ve İtalya’nın tüm ulaşım ağlarının merkezinde yer aldığı için Roma’ya gitmek bir hayli kolay.

Uçak İle Ulaşım

Uçak seferleri, ülkemizden yola çıkacaklar için en rahat ulaşım şekli konumunda. Kente sivil hava taşımacılığı için kullanılan 3 havalimanı buluyor.

Fiumicino – Leonardo da Vinci bu tesislerin en büyüğü ve en yoğunuyken charter seferlerin düzenlendiği Ciampino en eskisi. Bu havalimanlarına ek olarak bir de kent merkezinin 6 kilometre kadar kuzeyinde düşük trafik yoğunluğuna sahip Roma-Urbe faaliyet gösteriyor.

Ülkemizden Roma’ya uçak seferleri ortalama 2,5 saat sürüyor. İstanbul‘dan direkt uçuşlar düzenlenirken, çıkış noktası İzmir veya Ankara olan seferler aktarmalı olarak yapılıyor.

Direkt seferler için Türk Hava Yolları İstanbul Atatürk Havalimanı’nı, Pegasus ise Sabiha Gökçen’i kullanıyor. Her iki şirket de varış noktası olarak Fiumicino’yu seçmiş durumda.

Tren İle Ulaşım

Avrupa’nın diğer başkentlerinden veya İtalyan şehirlerinden kente gitmek isteyenler için tren ile ulaşım en konforlu ve pratik çözüm.

İtalya ulusal demiryolu şirketi Trenitalia, yüksek hızlı Frecciargento ve Frecciarossa ile modernize edilerek konforu arttırılmış Frecciabianca trenleri aracılığıyla kısa süreler içerisinde ülke içerisindeki diğer büyük şehirlerden ulaşım imkânı sağlıyor.

Roma’nın ana tren garı statüsündeki Termini’de yolculuklarını sonlandıran trenlerde 19,90 Euro’dan başlayan fiyatlarla yolculuk yapılabiliyor.

Trenler 3 saat 45 dakikada Venedik’ten, 2 saat 55 dakikada Milano’dan, 1 saat 32 dakikada Floransa’dan Roma’ya ulaşıyor.

Avrupa kentlerinden ise Roma’ya trenle ulaşmak isteyenlerin aktarmalı yolculuğa razı olmaları gerekiyor. Hem Güney Avrupa’nın doğal güzelliklerini seyrederek hem de demir yolu firmalarının sundukları ayrıcalıklardan yararlanarak yapacağınız böyle bir yolculukla Londra, Paris, Brüksel ve Amsterdam gibi kıtanın diğer popüler turizm destinasyonlarından başkent Roma’ya seyahat edebilirsiniz.

Otobüs İle Ulaşım

Eğer yetirince zamanınız varsa Roma’ya ulaşım için otobüs seferlerini de tercih edebilirsiniz. Ulusal ve uluslar arası karayolu sistemlerinin merkezinde yer alan kente İtalya’nın diğer şehirlerinden Baltour, Marino, Express Bus S.r.I. ve S.I.T. S.r.I. seferler düzenliyor.

Roma’ya Ne Zaman Gidilir?

roma gezi rehberi gezi yazısı

Roma gezi rehberi yazımızda önemli konulardan bir diğer ise Roma’ya gidilmesi gereken zaman. Türk Hava Yolları ve Pegasus’un İstanbul’dan ortalama 2,5 saat süren direkt uçuşlar düzenledikleri Roma’da ılıman Akdeniz iklimi hüküm sürüyor.

Bu durum kenti 4 mevsim seyahat edilebilecek bir destinasyon haline getirmesine rağmen gezginlerin büyük çoğunluğu Roma’ya gitmek için Haziran başından Ağustos sonuna kadarki dönemi tercih ediyor.

İlkbahar ortasından itibaren hava sıcaklıklarının ortalama değerlerde seyretmesi oluşturulan kapsamlı gezi planlarının rahatça uygulanabilmesine izin verirken, Eylül ve Ekim aylarında kent romantik bir atmosfere bürünüyor. Eğer kısıtlı bir bütçeyle İtalya’nın tarihi ile öne çıkan başkentinde tatil yapmayı isterseniz, sıcaklıkların 7°C civarında seyrettiği kış aylarında da kente gidebilirsiniz.

Mayıs ayından Ağustos sonuna kadar kente turist akının yaşanmasındaki en büyük etkenlerden biri de düzenlenen kültürel etkinlikler. Bu dönemde düzenlenen etkinlikler arasında en önemlileri, her yıl Mayıs’ta organize edilen at yarışları ile tenis şampiyonası. Her ikisi de uluslar arası kategoride düzenlenen bu büyük organizasyonların yanı sıra aynı ay kent, Roma Fuarı’na ev sahipliği yapıyor.

Roma tatili sırasında kendi gözlerinizle şahit olabileceğiniz en büyük kültürel etkinlik, Temmuz ve Ağustos aylarını kapsayan Estate Romana Musica.

Sinema, müzik ve opera temalı bu festivalin dışında ayrıca Temmuz sonunda Trastevere’yi merkezine alan 8 günlük Noantri Festivali yapılıyor. Kentin kuruluşu ise 21 Nisan’da kutlanıyor.

Roma’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

roma gezi rehberi otel tavsiyeleri

Bir şehirde konaklama yapılacak bölge ve otel seçimi bana göre en önemli konulardan bir tanesi. Bu nedenle Roma gezi rehberi yazısındaki belki de en önemli konu Roma’da konaklayacağınız otelinizin seçimi.

Faaliyet gösteren 10 binin üzerinde tesisi sayesinde Roma, konaklama açısından gezginleri fazlasıyla memnun eden kentlerden bir tanesi. Tesis sayısının fazla olmasından dolayı bütçenize ve beklentilerinize uygun, kentin gezilecek yerlere yakın konaklama tesisini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Roma Merkez Tren Garı ya da orijinal adıyla Termini, kentteki konaklama bölgeleri arasında en popüler olanı. Şehir içi ve şehirler arası pek çok ulaşım seçeneğinin de merkezi konumundaki gar çevresinde, hizmet kalitesi ortalamanın üzerinde yüzlerce tesis hizmet veriyor.

Ekonomik fiyatları ile tatilcileri cezbeden Roma Termini yakınındaki oteller arasında 3★ Hotel Impero, 4★ Hotel Quirinale ve 5★ Boscolo Exedra Roma gibi seçenekler mevcut.

Alışveriş tutkunları için kentteki vazgeçilmez noktalardan birisi olan Via Veneto Caddesi ve çevresi, Termini’ye yakın kaliteli otel seçenekleri için araştırma yapabileceğiniz bir diğer bölge.

Gezi rotanızda kentin tarihine ışık tutan yerler çoğunlukta ise konuklarına güvenli ve lüks seçenekler sunan Roma’nın tarihi kent merkezindeki otellerde konaklayabilirsiniz.

Centro Storico, her ne kadar ulaşım açısından biraz dezavantajlı gibi gözükse de Trevi Çeşmesi, Pantheon, Kolezyum, Roma Forumu ve İspanyol Merdivenleri gibi popüler alanlara yürüme mesafesinde yer alması bu açığını kapatıyor.

Eğer konaklama için bu bölgeyi seçerseniz, otel araştırmanızda 3★ Infinity Hotel, 4★ Hotel Mozart ve 5★ Hotel Raphael – Relais & Chateaux gibi tesislere öncelik verebilirsiniz. Roma’nın tarihi mekânlarına yakın konaklama seçenekleri için ayrıca Rione I Monti Bölgesi’ne de odaklanabilirsiniz.

Konaklama için sizlere önerebileceğimi son bölge, Vatikan’ın güneyinde yer alan Trastevere. Kent dokusu kadar hareketli gece hayatıyla da popüler olan bölge, diğerlerine göre kent merkezinden biraz daha uzakta kalıyor. Ancak kendine özgü yapısıyla gezginlere uzun süre unutamayacakları farklı fırsatlar sunuyor.

Otel Rezervasyonu

Ben kendi seyahatlerimde otel rezervasyonumu internetin en ünlü ve güvenilir rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden yapıyorum.

Rezervasyon seçeneğinize göre ödemenizi otelde yapabilir, yaşanabilecek herhangi bir aksaklıkta ise rezervasyonunuzu konaklamanıza 24 saat kalıncaya kadar iptal edebilirsiniz. Booking.com’da yer alan tüm Roma otellerine göz atmak için tıklayın.

Roma’daki konaklama bölgeleri hakkında ayrıntılı bilgiye ve otel tavsiyelerime aşağıdaki linkler aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Roma’da Gezilecek Yerler

roma'da gezip görülecek yerler roma gezi rehberi

2.800 yıllık tarihi ve kültürel birikime sahip Roma gezilecek yerler söz konusu olduğunda konuklarına pek çok seçenek sunuyor. 2-3 günlük gezi süresi yeterli gibi gözükse de tüm ayrıntılarıyla bu birikimi anlamak için Roma’da 1 hafta geçirmek gerekiyor.

Kentteki tarihi mekânlar ve anıtsal yapılar, ağırlıklı olarak ya imparatorluk döneminde ya da İtalyan Rönesansı’nın yaşandığı zaman diliminde inşa edilmiş. Roma İmparatorluğu zamanından kalma yapıların başında Flavianus Amfitiyatro adıyla da anılan ve 2007 yılında Dünya’nın Yeni 7 Harikası’ndan biri olarak seçilen Kolezyum geliyor.

Görkemli yapının batısında ise 1000 yıl boyunca imparatorluğun ticari, siyasi ve kültürel merkezi olarak kullanılmış Roma Forumu bulunuyor. Yerel halkın Forum Magnum olarak andıkları tarihi alandan 40 metre kadar yukarı çıkarsanız, Roma mitolojisine göre imparatorluğun kurulduğuna inanılan Palatino Tepesi’ne ulaşabilirsiniz.

“Tüm Tanrıların Tapınağı” Pantheon’u ziyaret edip Poli Sarayı’nın bitişiğindeki Trevi Çeşmesi’nde dilekte bulunduktan sonra rotanızı mimari özellikleriyle konuklarını büyüleyen Vittorio Emanuele II Abidesi’ne ve Castel Sant Angelo’ya doğru çevirebilirsiniz.

Kent yaşamı ile iç içe olmak için en ideal yerlerin İspanyol Merdivenleri, Aziz Petrus Meydanı ve Campo de’ Fiori olduğu Roma’da sakin bir ortamda doğa ile baş başa kalmak isterseniz, Villa Borghese’de zaman geçirebilirsiniz.

Roma gezi rehberi dâhilinde kısaca bahsetmiş olduğum popüler mekânlar ve çok daha fazlası hakkında detaylı bilgi ile fotoğrafları “Roma Gezilecek Yerler” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Roma’da Ne Yapılır?

roma gezi rehberi roma'da ne yapılır

Avrupa’nın en popüler destinasyonlarından Roma’da gezip görülecek, yapılacak birçok şey var. Ama Roma gezi rehberi içinde tavsiye edebileceğim en güzel etkinliklerden bazıları şunlar;

 • Tarihi yapıları gezin.
 • Müzeleri gezin.
 • Operaya gidin.
 • Trevi Çeşmesi’nde dilek tutun.
 • Meydanlarında kahve veya şarap içerek birkaç saat dinlenin.
 • Vatikan’ı ziyaret edin.
 • Pazarlarından alışveriş yapın.
 • Tastevere’yi keşfedin.
 • İtalyan Mutfağı’nın Dünyaya hediye ettiği lezzetleri yerinde tadın.
 • Cinecitta’yı ziyaret edin.

Listede adı geçen yerler hakkında detaylı bilgileri Roma’da ne yapılır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Tur Rezervasyonları

Roma çok turistik ve popüler bir kent. Şehirde yapılacak aktivitelerin biletleri bazen günler öncesinden tükenebiliyor. Bu nedenle önemli yerlerin giriş biletlerini geziniz öncesinde internetten almanızı, ilgili turlara kayıt olmanızı tavsiye ederim.

Ben kendi seyahatlerimde Getyourguide sitesini kullanıyorum. Roma’da yer alan en popüler turları incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Roma’da Ulaşım

roma gezi rehberi havaalanı ulaşımı, şehir içi ulaşım

Sahip olduğu tarihsel zenginliği sayesinde dünya çapında popüler bir tatil destinasyonu haline gelen Roma’ya uluslar arası uçak seferleri Fiumicino ve Ciampino havalimanlarına düzenleniyor.

Kentteki en büyük ve yoğun havalimanı konumundaki Fiumicino’dan kent merkezine ulaşım Leonardo Express, FL1 banliyö trenleri ve çeşitli firmalar ile belediyeye ait otobüslerle sağlanıyor.

Bu seçeneklerden Terravision ve SIT Bus Shuttle aynı zamanda daha çok charter seferleri için kullanılan Ciampino’dan da kentin merkezine ulaşım olanağı yaratıyor.

Havalimanlarından Roma’nın merkezine gitmek için taksi gibi klasik yöntemleri de tercih edebileceğiniz gibi eğer veriliyorsa rezervasyon yaptırdığınız otelin servis hizmetinde de faydalanabilirsiniz.

Dilerseniz havaalanı ulaşım turlarına internetten de kayıt olabilirsiniz. En popüler 2 tur:

7 tepe üzerine kurulu Roma’da şehir içi ulaşımda da kullanabileceğiniz pek çok seçenek mevcut durumda. Özellikle kentin tarihi merkezinde konaklarsanız, popüler mekânlara yürüyerek rahatça ulaşabilirsiniz.

3 hattan oluşan metro ağı ile taksiler, gitmek istedikleri yerlere kısa sürede ve konforlu bir şekilde ulaşmayı tercih edenler için en ideal yöntem konumundalar.

Biraz daha nostaljik veya doğa dostu ulaşım yöntemlerini kullanmak isterseniz, kendinize bir Vespa ya da bisiklet kiralayabilirsiniz. Otobüsler ise 7/24 hizmet verdikleri 360 hat ile şehir içi ulaşımın bel kemiğini oluşturuyor.

City Sightseeing, Big Bus ve Roma Cristiana başta olmak üzere 6 firma tarafından gerçekleştirilen hop on hop off otobüs turları, kent içi ulaşım ihtiyacına alternatif çözüm getiriyor.

24 ila 72 saat arasında değişen sürelere sahip turlara katılarak hem pratik bir şekilde kenti dolaşabilir hem de tur rotası üzerindeki turistik mekânlar hakkında sesli rehberlik hizmeti aracılığıyla pek çok detayı öğrenebilirsiniz.

Roma Tren Ulaşımı

Ulusal demir yolu ağının en önemli merkezlerinden birisi olan Roma’dan Kuzey İtalya’nın diğer büyük kentlerine hızlı tren seferleri ile rahatça ulaşılabiliyor.

Yüksek hizmet kalitesi ile uçak yolculuğu kadar konforlu olan tren seferleri sayesinde hem zamandan tasarruf sağlamak hem de İtalya kırsalının güzelliklerini keşfetmek mümkün oluyor.

Yalnız özellikle Roma’dan Floransa’ya, Venedik’e veya Milano’ya gideceklerin, yoğun talepten dolayı çoğu zaman firmaların online satış kanallarından bilet rezervasyonu yaptırmaları gerekiyor.

Roma – Floransa Tren Seferleri: Geçmişte çok sayıda medeniyete başkentlik yapmış Roma’dan doğal güzellikleri ve kültürü ile ön plana çıkan Floransa’ya yüksek hızlı tren seferleri Trenitalia ve NTV tarafından gerçekleştiriliyor.

Ortalama 1 saat 32 dakika süren yolculuk için bilet fiyatları Trenitalia’da 19,90, NTV’de ise 14,90 Euro’dan başlıyor. Roma Termini’den yolculuklarına başlayan trenlerin seferlerini noktaladıkları Santa Maria Novella eski kent merkezinde yer alıyor. Bu durum hem konaklama yeri bulma hem de Floransa’nın gezilecek yerlerine ulaşma konularında gezginlere kolaylık sağlıyor.

Roma – Venedik Tren Seferleri: Roma’dan trenle yolculuğun popüler olduğu bir diğer kentse kanalları ve karnavalları ile ünlü Venedik. Büyük Kanal’ın kıyısında yer alan Santa Lucia’ya giden seferler 3 saat 45 dakikada, kentin endüstriyel bölgesindeki Mestre’ye 3 saat 33 dakikada tamamlanıyor. Bu yolculuk için NTV konuklarına kişi başı 27,90’dan başlayan fiyatlarla bilet satışı yapıyor.

Trenitalia’nın Roma – Venedik arası çalışan trenlerinde erken rezervasyon yaptırarak 19,90 Euro’ya bilet bulmak mümkün olabiliyor. Eğer Santa Lucia’ya giden seferleri tercih ederseniz, kentteki popüler mekânlara ve otellere daha çabuk ulaşabilirsiniz.

Roma – Milano Tren Seferleri: 3 saate yakın bir sürede tamamlanan Roma – Milano tren seferleri için NTV’nin fiyatları 29,90 Euro’dan, Trenitalia bilet ücretleri ise diğer iki rotada olduğu gibi 19,90 Euro’dan başlıyor.

Yolculuk, Milano’nun kent sınırları içerisindeki 5 garın en büyüğü konumundaki Centrale’de son buluyor. Buradan kent merkezine çok sayıda otobüs hareket ediyor.

Roma gezi rehberi yazı dizimizde ulaşım seçenekleri hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz, aşağıda sıraladığım linklere göz atabilirsiniz.

Roma Şehir İndirim Kartı: Roma Pass

roma gezi rehberi şehir indirim kartı

Roma gezi rehberi yazımızdaki önemli konulardan bir diğeri şehir indirim kartı olan Roma Pass. Gezilecek yerlerin sayısının fazla olması Roma’yı gezginler için cazip kılıyor. Ancak bu durum giriş ücreti, ulaşım gideri gibi konularda kimi zaman sıkıntı yaratabiliyor.

Neyse ki Roma Pass kapsamı ile böyle durumlarda imdada yetişiyor ve sunduğu tekliflerle Roma tatilini daha da keyifli hale getiriyor. Roma kentine özel indirim kartının 48 ve 72 saatlik 2 seçeneği bulunuyor.

48 saatlikte 1, 72 saatlikte ise 2 yer ücretsiz gezilebiliyor. Kartla birlikte ilk ziyaret edilen yerlerde geçerli bu özellik kullanıldıktan sonraysa diğer mekânlar için cazip indirimler devreye giriyor. Ayrıca havalimanlarına gidenler hariç kentin tüm ulaşım ağındaki araçlara kart sahipleri bilet ücreti ödemeden binebiliyor.

Başta hop on hop off turlar olmak üzere çok sayıda aktiviteye normal fiyatın çok daha altında meblağlar ödeyerek katılabilmenize olanak veren kartı, eğer şehirde 3 günden fazla süreyle kalacaksanız ve gezi rotanızda ziyaret edilecek yer sayısı fazlaysa mutlaka satın almanızı tavsiye ederim.

Roma Pass kartınızı dilerseniz internetten de satın alabilirsiniz, tıklayın.

Roma’da Alışveriş

roma gezi rehberi alışveriş yapılacak yerler, hediye seçenekleri

Alışveriş, Roma gezi rehberi kapsamında sizlere anlatacağım konuların belki de en keyiflisi. Özellikle Temmuz ve Ocak aylarının ilk Cumartesi günü başlayan, her biri yaklaşık 2 ay süren indirim dönemlerinde kentte olursanız, çok daha cazip fiyatlarla arzu ettiğiniz ürünleri satın alabilirsiniz.

Hatta bu dönemlerinde alışveriş tutarınız 155 Euro’yu geçerse vergi indiriminden yararlanıp, kârınızı daha da arttırabilirsiniz.

Kentte alışveriş kültürünün merkezinde, sağlı sollu mağazalar ve butiklerle dolu caddeler yer alıyor. Hermés, Bvlgari, Gucci, Prada, Cimmy Choo, Emilio Pucci, Roberto Cavalli, Ermenegildo Zegna, Malo gibi dünyaca ünlü markaların ürünlerinin satıldığı bu caddelerin başında Via Condotti, Via Borgognona ve Via delle Carrozze geliyor.

Tabi alışveriş caddelerinde gezinirken karşınıza çıkacak ürünler sadece moda kategorisi ile sınırlı değil. Kent aynı zamanda gastronomi meraklılarını da tatmin edecek çeşitliliği barındırıyor.

İtalyan makarnaları başta olmak üzere tatlı ve şekerlemeleri, peynir çeşitlerini, zeytinyağlarını ve şarapları cadde üzerindeki dükkânlarda bulabilirsiniz.

Alışveriş merkezleri açısından ise kent zengin olmasa da bu açığını barındırdığı tesislerin sunduğu çeşitlilikle kapatıyor. Başta Galleria Alberto Saldi olmak üzere Happio, La Rinascette, Euroma2 Centro Commerciale gibi kentin çeşitli noktalarındaki alışveriş merkezleri dünyaca ünlü markalarla yerel ürünleri aynı çatı altında sunuyor.

Roma alışveriş kültürünü zenginleştiren bir diğer unsursa sokak pazarları. Ürün alırken pazarlık yapmanın bir gelenek haline gelmiş olduğu pazarların en ünlüleri Porta Portese ve Campo de Fiori.

Bu iki pazarın dışında eğer zamanınız varsa San Cosimato, La Soffitta Sotto, Borghetto Flaminio ve Fontanella Borghese’ye de uğramanızı tavsiye ederim.

Gastronomiye ve modaya meraklı olan gezginler için Roma alışveriş konusunda adeta bir cenneti andırıyor. Yerel halkın yemeğe düşkünlüğünün bir kanıtı olarak kentin çoğu yerinde Mozarella, Parmesan gibi peynir çeşitlerinin satıldığı, farklı aromalarla zenginleştirilmiş zeytinyağı şişelerinin sıralandığı, hem lezzetleri hem de görsellikleri ile insanda açlık hissi uyandıran poşet poşet makarnaları görebileceğiniz dükkânlara sıkça denk gelebilirsiniz. Tabi konu yeme-içme olunca İtalyan tatlılarını ve şekerlemelerini de es geçmemek lazım.

Moda tutkunlarının high-end markaların ürünlerine erişebilecekleri çok sayıda mağazanın bulunduğu kentte, tasarımcı butiklerinde ve zincir mağazalarda her bütçeye ve zevke uygun giyim eşyası ya da aksesuar kolayca bulunabiliyor. Hediyelik eşya açısındansa özellikle VatikanKolezyum, Trevi Çeşmesi ve Pantheon civarında pek çok seçenek sizleri bekliyor.

Roma’da hangi bölgesinde ne gibi ürünler bulabileceğinizi ve kentin alışveriş kültürü hakkında işinize yarayabilecek tüm bilgileri aşağıda sıraladığım başlıkları okuyarak öğrenebilirsiniz.

Roma’da Yeme İçme Genel Bilgiler

roma'da yemek kültürü, yöresel yemekler

İtalya’nın yemek kültürüyle ilgili bir söz var “iki sanatın birleşimi olduğu için İtalya’da yemek iki kere kutsanmış bir aktivitedir”. Tabii ki bunlar; yemek yapma sanatı ve yemek yeme sanatı. Sanırım dünyanın başka hiçbir yerinde yemek yemek bu kadar önemli olamaz.

Elbette bu yazıyı okuyan bir kısım okuyucunun turist olarak gittiği kentte hızlıca bir şeyler yiyip gezmeye veya alışverişe odaklanacağını tahmin edebiliyorum, ancak bir kısım okuyucu da kentin geleneksel yemek kültürüyle de ilgileniyordur.

Dolayısıyla Roma gezi rehberi yazısında hem turist olarak ihtiyaç duyabileceğiniz bilgilerden hem de şehrin yemek kültüründen bahsedeceğim.

Önce restoran kültürüyle başlayalım. Roma’da restoranları üçe ayırabiliriz aslında. Bunlardan da kısaca bahsetmek istiyorum.

 • Restaurant: Klasik, orta ve orta üstü seviyede, belki biraz resmi lokantalardır.
 • Trattoria: Daha uygun fiyatlı, yerel yemekler sunan, daha informal lokantalardır.
 • Osteria: Son derece uygun fiyatlı, genellikle aile işletmeleri olan, informal lokantalardır ve buralarda da yerel lezzetler mevcuttur. Osterialarda yemekler de ev tipidir daha çok.

Açılış Saatleri

Roma’da restoranlar genellikle öğle yemekleri için açılır, ardından birkaç saat ara vererek akşam yemeği için tekrar açılır. İşletmeye göre farklılık göstermekle beraber yaklaşık bir süre vermem gerekirse 12:00–15:00 arası öğle yemeği, 19:00–23:00 arası akşam yemeği servisi yapılır.

Bunun dışında restoranlar haftada bir gün de kapalıdır. Bu, işletmenin tercihine göre genelde Pazar veya Pazartesi günleridir.

Buraya kadar bahsettiklerim daha çok yerel Romalıların tercih ettiği, belki biraz da turistik bölgelerin dışında kalan restoranlardı. Turistik bölgelerde ise haftanın her günü ve sabahın erken saatlerinden gece geç saatlere kadar sürekli açık olan seçenekler bulmak mümkün, daha da ötesi; son derece yaygın.

Kısacası, günün herhangi bir zaman diliminde yemek yemek istediğinizde Roma’da yer bulamamanız pek mümkün değil.

Kahvaltı

Kentin yerel yeme içme kültürü herhangi bir İtalya şehrinden çok farklı sayılmaz. İtalyanlar için kahvaltı günün en hafif öğünüdür. Kruvasan ve kahve ya da kahve ile reçel sürülmüş bir dilim ekmek yerliler için yeterli bir kahvaltıdır.

Dolayısıyla herhangi bir restoranın menüsünde “Italian Breakfast” gördüğünüzde bunun kruvasan, cappucino ve portakal suyundan ibaret olacağından emin olabilirsiniz. Hatta portakal suyu olmayabilir bile restoranına göre.

Öğle Yemeği

Öğle yemekleri ise Roma gibi bir metropolde panini veya dilim pizza gibi atıştırmalıklarla geçer. Akşam yemekleri hem Roma hem de tüm İtalya’da en önemli öğündür.

Başlangıçlar, ana yemek ve meyve şeklinde devam eden öğün hem mümkün olduğu kadar kalabalık ve sosyal, hem de uzun süren bir ortamda yenir.

Akşam Yemeği

Belirtmek istediğim bir konu da burada akşam yemekleri de oldukça geç yenir. Saat 20:00’den önce akşam yemeği yemek İtalyanlar arasında pek yaygın olmadığı gibi yaz mevsiminde daha da geç olabilir bu.

Elbette turist olarak gittiğiniz bir restoranda (özellikle turistik bölgelerde) daha erken akşam yemeği yemek istediğinizde sizin için sorun olmaz bu durum.

Rezervasyon

Roma gezi rehberi yazısında belirtmek istediğim bir konu da rezervasyonlar. Özellikle akşam yemekleri için rezervasyon gerekip gerekmediğini merak ediyor olabilirsiniz.

Aslında genel anlamda rezervasyonsuz yer bulabilirsiniz Roma restoranlarında. Sadece belirli sitelerde puanı çok yüksek olan veya Michelin tavsiyesi restoranlar çok kalabalık olabilir ve mutlaka orada yemek istiyorsanız rezervasyon yaptırmanız gerekebilir. Ancak herhangi bir restoran sizin için uygun olabiliyorsa mutlaka yer bulursunuz.

İçecekler

İtalya şaraplarıyla da gurur duyan bir ülke. Farklı bölgelerinde üretilen üzümlerle onlarca farklı aromaya sahip kaliteli şarapları mevcut. Ayrıca ülkenin yemek kültüründe de şarap önemli yer tutuyor.

Tabii ki Romalılar, veya genel olarak İtalyanlar evde geçirilen sıradan bir akşamda, yemek sırasında şarap tüketmiyor. Ancak özel günlerin, keyifle yenmesi planlanan yemeklerin en önemli partneri de şarap bu ülkede.

Ülke aynı zamanda kahve kültürü açısından çok zengin. Espresso milli içecekleri diyebilirim, bunun dışında Cappucino, Moccha, Macchiato gibi kahvenin envai çeşidi de yerinde denemeniz gereken lezzetlerden.

Su konusuna gelirsek; Roma’da şişe suyu normal veya mineral olarak bulabileceğiniz gibi restoranlarda musluk suyu da isteyebilirsiniz. Ancak bunu “acqua dal rubinetto” diyerek özellikle belirtmeniz lazım. Diğer şehirlerde şebeke suyu ne kadar sağlıklı tartışılır ancak Roma’da son derece güvenilirdir.

Yemek Fiyatları

Roma gezi rehberi yazısında biraz da fiyatlar hakkında fikir vermek isterim. Euro–TL kuru aslında bu kadar yüksek olmasa Roma’da yemek fiyatları çok yüksek sayılmaz.

Üstelik her bütçeye uygun seçenekler de var. Ancak ödediğiniz paranın karşılığında ne alacağınızı biliyor olmanız da önemli. Makarna örneğinden gidelim isterseniz.

Herhangi bir restoranın menüsünde fiyatı 5 Euro olan domates soslu makarna görmüş olabilirsiniz ve bu aslında gayet düşük bir fiyat. Ancak emin olun o makarna muhtemelen dondurulmuş, önceden yüksek miktarda hazırlanarak taze olmadan servis edilen bir yemektir, ki onu da yemek için Roma’ya kadar gitmenize gerek yok.

Taze ve kaliteli bir makarna normalde Roma’da 8–9 Euro’dan daha düşük fiyatta olamaz. Diğer yemek seçenekleri için de durum benzer şekilde. Yazının devamında iyi bir yemek için ödemeniz gereken tutarlardan da bahsedeceğim.

Yemek fiyatlarını öğün olarak vermem gerekirse;

8–12 Euro fiyat aralığında kahvaltı bulabilirsiniz. Ancak yazının başında da belirttiğim gibi bu cappucino, kruvasan ve belki bir de meyve suyundan oluşuyor ki, düşük görünmekle birlikte alacağınız karşılık göz önüne alındığında bence en pahalı öğün bu.

Tavsiyem otelinizi oda – kahvaltı şeklinde alıp kahvaltı masrafıyla hiç uğraşmamanız. Otelde sunulan kahvaltı da şüphesiz aynısı olacak ancak size çok daha ucuza gelecektir.

Öğle yemekleri ise atıştırmalık mı masada mı alacağınıza göre değişken. Taze bir panini (sandviç) için 5–10 Euro arası bir rakam ayırabilirsiniz. Diğer atıştırmalıklar da üç aşağı beş yukarı bu fiyat seviyesinde. Bir restoranda hafif bir öğle yemeği tercih ediyorsanız ortalama 15 Euro ile güzel bir yemek yiyebilirsiniz.

Akşam yemekleri ise ortalama bir restoranda, ana yemek + tatlı veya benzeri kombinasyonlarla 20–25 Euro gibi rakamlara gelir. Yemek yanında alkol tüketirseniz bu rakam artacaktır ancak İtalya’da alkol üzerinde Türkiye’deki gibi bir vergi olmadığından dolayı rakamlar çok artmaz.

Bahşiş

Roma’da servis ücretleri yemek fiyatlarına dahil edilir genellikle. Dolayısıyla ayrıca bir bahşiş verme sorumluluğu yoktur. Ancak çok memnun kaldığınız yerlerde isterseniz %5 veya %10 civarında bir bahşiş bırakabilirsiniz.

Bunun tek istisnasından da bahsedeyim ki sayıca az olmakla birlikte bazı restoranlar bu yöntemi uyguluyor. İtalya’da mevcut olan IVA vergisi normalde %10 olarak yemek fiyatlarına eklenmekle birlikte bazı restoranlar bunu toplam faturaya yansıtıyor.

Yalnız böyle bir uygulamaları varsa menüde fiyatlara %10 IVA dahil olmadığı belirtilmiş olmalı. Dolayısıyla böyle bir durumla karşılaşırsanız menüyü kontrol etmenizi öneririm.

Roma’da Ne Yenir?

Roma yemek rehberi pizza
Pizza, Roma, İtalya

Roma gezi rehberi yazısında biraz da kentte bulabileceğiniz yemek alternatiflerinden bahsetmek istiyorum. Yeme içme açısından son derece zengin bir tarihe ve geniş bir kültüre sahip şehirde her damak tadına uygun seçenekler bolca mevcut.

Atıştırmalıklar

İtalyan usulü sandviç Panini, kızartılmış pirinç topları Suppli, dilim pizzanın sandviç halinde sunulduğu Trapizzino kentte en sık karşılaşacağınız atıştırmalık yiyeceklerden.

Özellikle öğle yemekleri için tercih edebileceğiniz bu seçenekler hemen her yerde bulabilir, hızla tüketerek Roma’yı gezmeye devam edebilirsiniz.

Ana Yemekler

Tabii ki pizza ve makarna. Ancak Roma’da yemekler bundan ibaret değil. Enginar kızartmasından risottoya, minestrone çorbasından her türlü deniz ürünlerine kadar Roma sayısı 15 bini bulan restoranlarda binlerce farklı yemek seçeneğine sahip.

Aslında dikkat etmeniz gereken tek şey yemeklerin taze malzemelerle hazırlanmış olması, ki turist tuzağı restoranlar dışında Roma’da bu konuda da sorun yaşamazsınız.

Tatlılar

Türkiye’de bile vardır “Roma dondurmacısı”… Neden bazı dondurmacılar bu ismi alıyor?

Çünkü kent dünyanın en iyi dondurmalarına sahip. Gelato adıyla bilinen dondurmayı Roma’da herhangi bir yerde bile yeseniz bayılacaksınız. Tiramisu ise bir başka aşırı lezzetli İtalyan tatlısı.

Bunun dışında adı sanı daha az duyulmuş, daha yerel lezzetler tercih edenler de Panna Cotta, Torrone Semifreddo ve Bomboloni deneyebilir.

Şehirde deneyebileceğiniz tüm yöresel yemeklerle ilgili bilgileri Roma’da ne yenir? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Roma Gece Hayatı

roma gezi rehberi gece hayatı

Tarihi mekânları sayesinde gün içerisinde konuklarına eşsiz deneyimler yaşatan Roma, geceleriyse bambaşka bir güzelliğe bürünüyor. Bu durumun oluşmasında özenle hazırlanmış ışıklandırma sisteminin payı büyük. Çünkü zaten görkemli olan yapılar ve meydanlar, ışıklandırma sayesinde çok daha göz alıcı hale geliyor.

Siz de gezginlerin büyük çoğunluğunun yaptığı gibi akşam saatlerinde Navona Meydanı’na veya İspanyol Merdivenleri yakınına giderseniz, kentin ihtişamına kendi gözlerinizle şahit olabilirsiniz. Tabi geceleri tek yapabileceğiniz ışık oyunlarıyla güzellikleri arttırılan mekânları ziyaretten ibaret değil.

Çoğu kapılarını saat 22.00’den sonra açan eğlence yerlerine giderek çalan müziğin ritmine kendinizi bırakabilir, Dj performansları eşliğinde dans ederek stres atabilirsiniz.

Kentte gece kulüplerinin büyük bölümü Testaccio Bölgesi’nde toplanmış durumda. Ayrıca Trastevere ile üniversite gençliğinin tercih ettiği Piazza Tilussa ve San Lorenzo’da da eğlenebileceğiniz çok sayıda mekân sizleri bekliyor.

Temasıyla 1930’lu yılları çağrıştıran Distillerie Clandestine ve ünü tüm Avrupa’ya yayılmış olan Goa Club, kentin en özel gece kulübü olarak anılıyor.

Eğer caz dinlemekten hoşlanıyorsanız, kentteki en eski mekân olan Alexanderplatz’da da zaman geçirebilirsiniz. İrlanda stili pubları seviyorsanız Fiddler’s Elbow, güneş doğana kadar süren eğlenceler arıyorsanız Les Affiches Roma size aradığınız ortamı sağlayabilir.

Roma’ya Yakın Gezilecek Diğer Şehirler

roma'da floransa'ya trenle ulaşım
İtalya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Floransa’ya Roma’dan kısa bir tren yolculuğu ile ulaşabilirsiniz

Ulusal demir yolu ağının önemli merkezlerinden biri olduğu için Roma gezi rehberi dâhilinde biraz da sizlere kente yakın gezilecek diğer şehirlerden bahsetmek istiyorum.

Trenitalia ve NTV tarafından gerçekleştirilen tren seferleri Roma’dan Floransa, Venedik, Milano, Napoli ve Bologna kentlerine ulaşılmasına olanak veriyor.

Kolaylığı nedeniyle özellikle İtalya’nın başkentinden trenle Floransa ve Venedik’e seyahat oldukça popüler durumda. Ortalama 1 saat 32 dakikada Floransa’ya, 3 saat 45 dakikada Venedik’e ulaşılıyor.

Santa Maria Novella Tren Garı’nda sonlanan yolculuğun ardından Floransa gezinize kentin kalbi konumundaki Duomo Meydanı’ndan başlayabilirsiniz.

Meydan çevresinde kentin en önemli yapıları arasında sayılan Floransa Katedrali, Giotto’nun Çan Kulesi, Ponte Vecchio, Uffizi Galerisi ve Vecchio Sarayı bulunuyor. Ayrıca bu bölge, konaklama için de pek çok alternatifi sınırları içerisinde barındırıyor.

Roma’dan konforlu bir tren yolculuğu ile ulaşabileceğiniz kent için gezi rotası hazırlamak isterseniz ihtiyacınız olan bilgileri “Floransa Gezilecek Yerler”, konaklama ve otel tavsiyelerini ise “Floransa’da Nerede Kalınır?” başlıklı yazılarımızda bulabilirsiniz.

Gezginlerin Roma’dan trenle yolculuk yapmaktan hoşlandıkları bir diğer destinasyon olan Venedik’te seferlerin düzenlendiği 2 gar bulunuyor.

Santa Lucia Tren Garı kent merkezindeki Büyük Kanal’a yakın konumu ile gezginlere avantaj sağlarken Mestre Venedik’in endüstriyel bölgesinde yer alıyor. Eğer yolculuğunuzu Santa Lucia’da sonlandırmayı tercih ederseniz, otobüsler ve tekneler aracılığıyla turistik bölgelere rahatça ulaşabilirsiniz.

San Marco Bazilikası, Aziz Mark’ın Çan Kulesi, Dükler Sarayı gibi ilgi çekici mekânların bulunduğu kentin popüler turistik yapıları hakkındaki tüm detayları “Venedik Gezilecek Yerler” başlıklı listede sizler için sıraladım. Konaklama ile ilgili önerilerim ise “Venedik’te Nerede Kalınır?” başlığı altında sizleri bekliyor.

Roma gezi rehberi yazısı boyunca İtalya’nın başkenti Roma hakkında ihtiyacınız olabilecek tüm konularla ilgili bilgiler paylaştım.

Umarım hazırladığım bu kapsamlı Roma gezi rehberi, Roma seyahatiniz öncesinde sizler için verimli bir kaynak olmuştur. Roma’da eğlenceli vakit geçirmenizi dilerim.