roma gezi rehberi blog

Roma gezi rehberi: İtalya‘nın başkenti Roma, daha çok tarihi ile anılsa da zengin alışveriş olanakları, renkli gece hayatı, konaklama tesislerinin kalitesi ve çevresindeki diğer büyük şehirlere ulaşım kolaylığı sayesinde gezginlere dört dörtlük tatil imkânı sunuyor.

Sınırları içerisinde Vatikan gibi kültürel zenginlik bakımından eşine az rastlanır bir değeri barındıran kent hakkındaki tüm bilmeniz gerekenleri derlediğim Roma gezi rehberi vasıtasıyla kendi gezi rotanızı kolaylıkla oluşturabilir, konaklama için en doğru kararı verebilir, kapsamlı bir alışveriş programı hazırlayabilirsiniz.

Roma Gezi Rehberi: Genel Bilgiler

roma gezi notları
Roma gezi rehberi blog

Roma Tarihi: Roma gezi rehberi yazımıza şehirle ilgili genel bilgiler vererek başlayalım. Nüfus bakımından Avrupa Birliği sınırları içerisindeki 4. en kalabalık kent konumundaki Roma, efsanelere göre kardeşi Remus ile birlikte bir dişi kurt tarafından yetiştirilen Romulus tarafından M.Ö. 753 yılında kurulmuş.

Kuruluşunun ardından 2 yüzyıldan uzun bir süre boyunca monarşiyle yönetilen kent, M.Ö. 509 yıllında son kralın sürgüne gönderilmesinin ardından oligarşik cumhuriyet haline gelmiş.

M.Ö. 3. yüzyıldan itibaren Akdeniz Havzası’nda ve Asya’nın batısında önemli bir güç haline gelen Roma, Orta Çağ’da Papalık makamının da etkisiyle hem dini hem de siyasi anlamda insanlık tarihi için önemli pek çok olayın merkezinde yer almış.

İtalyan Rönesansı ile birlikte günümüzde turistik açıdan önemli çok sayıda yapının inşa edildiği kentte Fransız İhtilali’nin etkileri 1798-1800 yılları arasını kapsayan kısa bir dönemde varlığını koruyabilen Roma Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla kendisini göstermiş.

1861 yılında kent, İtalya Krallığı’nın başkenti olarak anılmaya başlansa da bu unvan ancak 1871’de resmiyet kazanmış. II. Dünya Savaşı’nın ardından yenileme sürecine giren başkent, 1950’li yıllarla birlikte modern bir görünüm kazanmaya başlamış.

Nüfus & Toplum: 2017 yılında yapılan nüfus sayımına göre İtalya’nın başkentinde 3 milyona yakın insan yaşıyor. Yabancı kökenli azınlıklar nüfusun yaklaşık %10’unu oluştururken, bu grup içerisinde Romanya, Polonya, Ukrayna ve Arnavutluk kökenliler başı çekiyor.

Ulaşım: Nüfusun büyük çoğunluğunun Hristiyan Katolik olduğu Roma’da Müslüman ve Yahudi topluluklar da bulunuyor. Kentte yerel halkla ana dilleri İtalyanca’nın yanı sıra İngilizce konuşarak da anlaşabilmek mümkün.

İtalya Yarımadası’nın orta kesiminde yer alan kent kara, hava ve demir yolu ulaşımı açısından Avrupa’nın önemli merkezlerinden birisi sayılıyor.

Ülkemizden direkt uçak seferlerinin düzenlendiği başkentin konumu ve yurt dışından ulaşım seçenekleri hakkında merak ettiğiniz konuları “Roma Nerede ve Nasıl Gidilir?” başlıklı yazım aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Roma’ya Ne Zaman Gidilir?

roma gezi rehberi gezi yazısı

Roma gezi rehberi yazımızda önemli konulardan bir diğer ise Roma’ya gidilmesi gereken zaman. Türk Hava Yolları ve Pegasus’un İstanbul’dan ortalama 2,5 saat süren direkt uçuşlar düzenledikleri Roma’da ılıman Akdeniz iklimi hüküm sürüyor.

Bu durum kenti 4 mevsim seyahat edilebilecek bir destinasyon haline getirmesine rağmen gezginlerin büyük çoğunluğu Roma’ya gitmek için Haziran başından Ağustos sonuna kadarki dönemi tercih ediyor.

İlkbahar ortasından itibaren hava sıcaklıklarının ortalama değerlerde seyretmesi oluşturulan kapsamlı gezi planlarının rahatça uygulanabilmesine izin verirken, Eylül ve Ekim aylarında kent romantik bir atmosfere bürünüyor. Eğer kısıtlı bir bütçeyle İtalya’nın tarihi ile öne çıkan başkentinde tatil yapmayı isterseniz, sıcaklıkların 7°C civarında seyrettiği kış aylarında da kente gidebilirsiniz.

Mayıs ayından Ağustos sonuna kadar kente turist akının yaşanmasındaki en büyük etkenlerden biri de düzenlenen kültürel etkinlikler. Bu dönemde düzenlenen etkinlikler arasında en önemlileri, her yıl Mayıs’ta organize edilen at yarışları ile tenis şampiyonası. Her ikisi de uluslar arası kategoride düzenlenen bu büyük organizasyonların yanı sıra aynı ay kent, Roma Fuarı’na ev sahipliği yapıyor.

Roma tatili sırasında kendi gözlerinizle şahit olabileceğiniz en büyük kültürel etkinlik, Temmuz ve Ağustos aylarını kapsayan Estate Romana Musica.

Sinema, müzik ve opera temalı bu festivalin dışında ayrıca Temmuz sonunda Trastevere’yi merkezine alan 8 günlük Noantri Festivali yapılıyor. Kentin kuruluşu ise 21 Nisan’da kutlanıyor.

Roma’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

roma gezi rehberi otel tavsiyeleri

Bir şehirde konaklama yapılacak bölge ve otel seçimi bana göre en önemli konulardan bir tanesi. Bu nedenle Roma gezi rehberi yazısındaki belki de en önemli konu Roma’da konaklayacağınız otelinizin seçimi.

Faaliyet gösteren 10 binin üzerinde tesisi sayesinde Roma, konaklama açısından gezginleri fazlasıyla memnun eden kentlerden bir tanesi. Tesis sayısının fazla olmasından dolayı bütçenize ve beklentilerinize uygun, kentin gezilecek yerlere yakın konaklama tesisini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Roma Merkez Tren Garı ya da orijinal adıyla Termini, kentteki konaklama bölgeleri arasında en popüler olanı. Şehir içi ve şehirler arası pek çok ulaşım seçeneğinin de merkezi konumundaki gar çevresinde, hizmet kalitesi ortalamanın üzerinde yüzlerce tesis hizmet veriyor.

Ekonomik fiyatları ile tatilcileri cezbeden Roma Termini yakınındaki oteller arasında 3★ Hotel Impero, 4★ Hotel Quirinale ve 5★ Boscolo Exedra Roma gibi seçenekler mevcut.

Alışveriş tutkunları için kentteki vazgeçilmez noktalardan birisi olan Via Veneto Caddesi ve çevresi, Termini’ye yakın kaliteli otel seçenekleri için araştırma yapabileceğiniz bir diğer bölge.

Gezi rotanızda kentin tarihine ışık tutan yerler çoğunlukta ise konuklarına güvenli ve lüks seçenekler sunan Roma’nın tarihi kent merkezindeki otellerde konaklayabilirsiniz.

Centro Storico, her ne kadar ulaşım açısından biraz dezavantajlı gibi gözükse de Trevi Çeşmesi, Pantheon, Kolezyum, Roma Forumu ve İspanyol Merdivenleri gibi popüler alanlara yürüme mesafesinde yer alması bu açığını kapatıyor.

Eğer konaklama için bu bölgeyi seçerseniz, otel araştırmanızda 3★ Infinity Hotel, 4★ Hotel Mozart ve 5★ Hotel Raphael – Relais & Chateaux gibi tesislere öncelik verebilirsiniz. Roma’nın tarihi mekânlarına yakın konaklama seçenekleri için ayrıca Rione I Monti Bölgesi’ne de odaklanabilirsiniz.

Konaklama için sizlere önerebileceğimi son bölge, Vatikan’ın güneyinde yer alan Trastevere. Kent dokusu kadar hareketli gece hayatıyla da popüler olan bölge, diğerlerine göre kent merkezinden biraz daha uzakta kalıyor. Ancak kendine özgü yapısıyla gezginlere uzun süre unutamayacakları farklı fırsatlar sunuyor.

Otel Rezervasyonu: Ben kendi seyahatlerimde otel rezervasyonumu internetin en ünlü ve güvenilir rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden yapıyorum.

Rezervasyon seçeneğinize göre ödemenizi otelde yapabilir, yaşanabilecek herhangi bir aksaklıkta ise rezervasyonunuzu konaklamanıza 24 saat kalıncaya kadar iptal edebilirsiniz. Booking.com’da yer alan tüm Roma otellerine göz atmak için tıklayın.

Roma’daki konaklama bölgeleri hakkında ayrıntılı bilgiye ve otel tavsiyelerime aşağıdaki linkler aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Roma’da Gezilecek Yerler

roma'da gezip görülecek yerler roma gezi rehberi

2.800 yıllık tarihi ve kültürel birikime sahip Roma gezilecek yerler söz konusu olduğunda konuklarına pek çok seçenek sunuyor. 2-3 günlük gezi süresi yeterli gibi gözükse de tüm ayrıntılarıyla bu birikimi anlamak için Roma’da 1 hafta geçirmek gerekiyor.

Kentteki tarihi mekânlar ve anıtsal yapılar, ağırlıklı olarak ya imparatorluk döneminde ya da İtalyan Rönesansı’nın yaşandığı zaman diliminde inşa edilmiş. Roma İmparatorluğu zamanından kalma yapıların başında Flavianus Amfitiyatro adıyla da anılan ve 2007 yılında Dünya’nın Yeni 7 Harikası’ndan biri olarak seçilen Kolezyum geliyor.

Görkemli yapının batısında ise 1000 yıl boyunca imparatorluğun ticari, siyasi ve kültürel merkezi olarak kullanılmış Roma Forumu bulunuyor. Yerel halkın Forum Magnum olarak andıkları tarihi alandan 40 metre kadar yukarı çıkarsanız, Roma mitolojisine göre imparatorluğun kurulduğuna inanılan Palatino Tepesi’ne ulaşabilirsiniz.

Tüm Tanrıların TapınağıPantheon’u ziyaret edip Poli Sarayı’nın bitişiğindeki Trevi Çeşmesi’nde dilekte bulunduktan sonra rotanızı mimari özellikleriyle konuklarını büyüleyen Vittorio Emanuele II Abidesi’ne ve Castel Sant Angelo’ya doğru çevirebilirsiniz.

Kent yaşamı ile iç içe olmak için en ideal yerlerin İspanyol Merdivenleri, Aziz Petrus Meydanı ve Campo de’ Fiori olduğu Roma’da sakin bir ortamda doğa ile baş başa kalmak isterseniz, Villa Borghese’de zaman geçirebilirsiniz.

Roma gezi rehberi dâhilinde kısaca bahsetmiş olduğum popüler mekânlar ve çok daha fazlası hakkında detaylı bilgi ile fotoğrafları “Roma Gezilecek Yerler” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Roma’da Ne Yapılır?

roma gezi rehberi roma'da ne yapılır

Avrupa’nın en popüler destinasyonlarından Roma’da gezip görülecek, yapılacak birçok şey var. Ama Roma gezi rehberi içinde tavsiye edebileceğim en güzel etkinliklerden bazıları şunlar;

 • Tarihi yapıları gezin.
 • Müzeleri gezin.
 • Operaya gidin.
 • Trevi Çeşmesi’nde dilek tutun.
 • Meydanlarında kahve veya şarap içerek birkaç saat dinlenin.
 • Vatikan’ı ziyaret edin.
 • Pazarlarından alışveriş yapın.
 • Tastevere’yi keşfedin.
 • İtalyan Mutfağı’nın Dünyaya hediye ettiği lezzetleri yerinde tadın.
 • Cinecitta’yı ziyaret edin.

Listede adı geçen yerler hakkında detaylı bilgileri Roma’da ne yapılır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

 Tur Rezervasyonları:   Roma çok turistik ve popüler bir kent. Şehirde yapılacak aktivitelerin biletleri bazen günler öncesinden tükenebiliyor. Bu nedenle önemli yerlerin giriş biletlerini geziniz öncesinde internetten almanızı, ilgili turlara kayıt olmanızı tavsiye ederim.

Ben kendi seyahatlerimde Getyourguide sitesini kullanıyorum. Roma’da yer alan en popüler turları incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Roma’da Ulaşım

roma gezi rehberi havaalanı ulaşımı, şehir içi ulaşım

Sahip olduğu tarihsel zenginliği sayesinde dünya çapında popüler bir tatil destinasyonu haline gelen Roma’ya uluslar arası uçak seferleri Fiumicino ve Ciampino havalimanlarına düzenleniyor.

Kentteki en büyük ve yoğun havalimanı konumundaki Fiumicino’dan kent merkezine ulaşım Leonardo Express, FL1 banliyö trenleri ve çeşitli firmalar ile belediyeye ait otobüslerle sağlanıyor.

Bu seçeneklerden Terravision ve SIT Bus Shuttle aynı zamanda daha çok charter seferleri için kullanılan Ciampino’dan da kentin merkezine ulaşım olanağı yaratıyor.

Havalimanlarından Roma’nın merkezine gitmek için taksi gibi klasik yöntemleri de tercih edebileceğiniz gibi eğer veriliyorsa rezervasyon yaptırdığınız otelin servis hizmetinde de faydalanabilirsiniz.

 Tur Tavsiyesi:  Dilerseniz havaalanı ulaşım turlarına intenernetten de kayıt olabilirsiniz. En popüler 2 tur:

7 tepe üzerine kurulu Roma’da şehir içi ulaşımda da kullanabileceğiniz pek çok seçenek mevcut durumda. Özellikle kentin tarihi merkezinde konaklarsanız, popüler mekânlara yürüyerek rahatça ulaşabilirsiniz.

3 hattan oluşan metro ağı ile taksiler, gitmek istedikleri yerlere kısa sürede ve konforlu bir şekilde ulaşmayı tercih edenler için en ideal yöntem konumundalar.

Biraz daha nostaljik veya doğa dostu ulaşım yöntemlerini kullanmak isterseniz, kendinize bir Vespa ya da bisiklet kiralayabilirsiniz. Otobüsler ise 7/24 hizmet verdikleri 360 hat ile şehir içi ulaşımın bel kemiğini oluşturuyor.

City Sightseeing, Big Bus ve Roma Cristiana başta olmak üzere 6 firma tarafından gerçekleştirilen hop on hop off otobüs turları, kent içi ulaşım ihtiyacına alternatif çözüm getiriyor.

24 ila 72 saat arasında değişen sürelere sahip turlara katılarak hem pratik bir şekilde kenti dolaşabilir hem de tur rotası üzerindeki turistik mekânlar hakkında sesli rehberlik hizmeti aracılığıyla pek çok detayı öğrenebilirsiniz.

Roma gezi rehberi yazı dizimizde ulaşım seçenekleri hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz, aşağıda sıraladığım linklere göz atabilirsiniz.

Roma Şehir İndirim Kartı: Roma Pass

roma gezi rehberi şehir indirim kartı

Roma gezi rehberi yazımızdaki önemli konulardan bir diğeri şehir indirim kartı olan Roma Pass. Gezilecek yerlerin sayısının fazla olması Roma’yı gezginler için cazip kılıyor. Ancak bu durum giriş ücreti, ulaşım gideri gibi konularda kimi zaman sıkıntı yaratabiliyor.

Neyse ki Roma Pass kapsamı ile böyle durumlarda imdada yetişiyor ve sunduğu tekliflerle Roma tatilini daha da keyifli hale getiriyor. Roma kentine özel indirim kartının 48 ve 72 saatlik 2 seçeneği bulunuyor.

48 saatlikte 1, 72 saatlikte ise 2 yer ücretsiz gezilebiliyor. Kartla birlikte ilk ziyaret edilen yerlerde geçerli bu özellik kullanıldıktan sonraysa diğer mekânlar için cazip indirimler devreye giriyor. Ayrıca havalimanlarına gidenler hariç kentin tüm ulaşım ağındaki araçlara kart sahipleri bilet ücreti ödemeden binebiliyor.

Başta hop on hop off turlar olmak üzere çok sayıda aktiviteye normal fiyatın çok daha altında meblağlar ödeyerek katılabilmenize olanak veren kartı, eğer şehirde 3 günden fazla süreyle kalacaksanız ve gezi rotanızda ziyaret edilecek yer sayısı fazlaysa mutlaka satın almanızı tavsiye ederim.

Satın Al: Roma Pass kartınızı dilerseniz internetten de satın alabilirsiniz, tıklayın.

Kişiye özel indirim kartının fiyatlarını, hangi durumlarda avantaj sağladığını öğrenmek için “Roma Pass Nedir? Nerelerde Geçerli? Fiyatları” başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Roma’da Alışveriş

roma gezi rehberi alışveriş yapılacak yerler, hediye seçenekleri

Alışveriş, Roma gezi rehberi kapsamında sizlere anlatacağım konuların belki de en keyiflisi. Özellikle Temmuz ve Ocak aylarının ilk Cumartesi günü başlayan, her biri yaklaşık 2 ay süren indirim dönemlerinde kentte olursanız, çok daha cazip fiyatlarla arzu ettiğiniz ürünleri satın alabilirsiniz.

Hatta bu dönemlerinde alışveriş tutarınız 155 Euro’yu geçerse vergi indiriminden yararlanıp, kârınızı daha da arttırabilirsiniz.

Kentte alışveriş kültürünün merkezinde, sağlı sollu mağazalar ve butiklerle dolu caddeler yer alıyor. Hermés, Bvlgari, Gucci, Prada, Cimmy Choo, Emilio Pucci, Roberto Cavalli, Ermenegildo Zegna, Malo gibi dünyaca ünlü markaların ürünlerinin satıldığı bu caddelerin başında Via Condotti, Via Borgognona ve Via delle Carrozze geliyor.

Tabi alışveriş caddelerinde gezinirken karşınıza çıkacak ürünler sadece moda kategorisi ile sınırlı değil. Kent aynı zamanda gastronomi meraklılarını da tatmin edecek çeşitliliği barındırıyor.

İtalyan makarnaları başta olmak üzere tatlı ve şekerlemeleri, peynir çeşitlerini, zeytinyağlarını ve şarapları cadde üzerindeki dükkânlarda bulabilirsiniz.

Alışveriş merkezi açısından ise kent zengin olmasa da bu açığını barındırdığı tesislerin sunduğu çeşitlilikle kapatıyor. Başta Galleria Alberto Saldi olmak üzere Happio, La Rinascette, Euroma2 Centro Commerciale gibi kentin çeşitli noktalarındaki alışveriş merkezleri dünyaca ünlü markalarla yerel ürünleri aynı çatı altında sunuyor.

Roma alışveriş kültürünü zenginleştiren bir diğer unsursa sokak pazarları. Ürün alırken pazarlık yapmanın bir gelenek haline gelmiş olduğu pazarların en ünlüleri Porta Portese ve Campo de Fiori.

Bu iki pazarın dışında eğer zamanınız varsa San Cosimato, La Soffitta Sotto, Borghetto Flaminio ve Fontanella Borghese’ye de uğramanızı tavsiye ederim.

Roma’da hangi bölgesinde ne gibi ürünler bulabileceğinizi ve kentin alışveriş kültürü hakkında işinize yarayabilecek tüm bilgileri aşağıda sıraladığım başlıkları okuyarak öğrenebilirsiniz.

Roma’da Yeme İçme

roma'da yemek kültürü, yöresel yemekler

Yeme-içme kültürü açısından zengin bir kent olan Roma’da yerel halk, kahvaltıyı ve öğle yemeğini atıştırmalıklarla geçirmeyi tercih etse de akşam öğünlerine büyük önem veriyor.

Siz de akşam yemeğinde damak çatlatan İtalyan lezzetlerinin tadına bakmak isterseniz, orta ve üst seviyeye hitap eden restoranlara, uygun fiyatlarla yerel yemekler sunan Trattoria’lara veya büyük çoğunluğu aile işletmesi olan Osteria’lara gidebilirsiniz.

Eğer öğününüzü atıştırmalık tüketerek geçiştirmeyi düşünürseniz, pizza ve makarna gibi daha yaygın çeşitlerin yanı sıra İtalyan usulü sandviç Panini’yi, pirinç toplarının kızartılmasıyla hazırlanan Suppli’yi, sandviç haline getirilmiş dilim pizza Trapizzino’yu deneyebilirsiniz.

Yemeklerde zeytinyağı kullanımının yaygın olduğu kentte enginar kızartmasından deniz ürünlerine, Risotto’dan Minestone’a kadar sayısız çeşidi bulabilirsiniz.

Tatlı düşkünüyseniz kendinizi birkaç top dondurma ile şımartabilir veya Panna Cotta, Torrone Semifreddo, Bomboloni yiyebilirsiniz.  Ayrıca diğer İtalyan kentlerinde olduğu gibi başkentte de kahve tüketimi bir hayli yaygın.

Helal gıda konusunda ise Roma, yemek kültürü göz önüne alındığında oldukça rahat edeceğiniz bir kent. Orta Doğu ve Türk mutfağının hâkim olduğu çok sayıda restoranın bulunduğu kentte karnınız acıktığında pizza malzemelerini, makarna soslarını kendiniz seçerek de damak tadınıza uygun öğünün hazırlanmasını sağlayabilirsiniz.

Roma’da sizleri bekleyen yemek kültürü hakkında daha kapsamlı bilgi edinmek ve mekân önerilerini öğrenmek için aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz.

Roma Gece Hayatı

roma gezi rehberi gece hayatı

Tarihi mekânları sayesinde gün içerisinde konuklarına eşsiz deneyimler yaşatan Roma, geceleriyse bambaşka bir güzelliğe bürünüyor. Bu durumun oluşmasında özenle hazırlanmış ışıklandırma sisteminin payı büyük. Çünkü zaten görkemli olan yapılar ve meydanlar, ışıklandırma sayesinde çok daha göz alıcı hale geliyor.

Siz de gezginlerin büyük çoğunluğunun yaptığı gibi akşam saatlerinde Navona Meydanı’na veya İspanyol Merdivenleri yakınına giderseniz, kentin ihtişamına kendi gözlerinizle şahit olabilirsiniz. Tabi geceleri tek yapabileceğiniz ışık oyunlarıyla güzellikleri arttırılan mekânları ziyaretten ibaret değil.

Çoğu kapılarını saat 22.00’den sonra açan eğlence yerlerine giderek çalan müziğin ritmine kendinizi bırakabilir, Dj performansları eşliğinde dans ederek stres atabilirsiniz.

Kentte gece kulüplerinin büyük bölümü Testaccio Bölgesi’nde toplanmış durumda. Ayrıca Trastevere ile üniversite gençliğinin tercih ettiği Piazza Tilussa ve San Lorenzo’da da eğlenebileceğiniz çok sayıda mekân sizleri bekliyor.

Temasıyla 1930’lu yılları çağrıştıran Distillerie Clandestine ve ünü tüm Avrupa’ya yayılmış olan Goa Club, kentin en özel gece kulübü olarak anılıyor.

Eğer caz dinlemekten hoşlanıyorsanız, kentteki en eski mekân olan Alexanderplatz’da da zaman geçirebilirsiniz. İrlanda stili pubları seviyorsanız Fiddler’s Elbow, güneş doğana kadar süren eğlenceler arıyorsanız Les Affiches Roma size aradığınız ortamı sağlayabilir.

Roma’ya Yakın Gezilecek Diğer Şehirler

roma'da floransa'ya trenle ulaşım
İtalya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Floransa’ya Roma’dan kısa bir tren yolculuğu ile ulaşabilirsiniz

Ulusal demir yolu ağının önemli merkezlerinden biri olduğu için Roma gezi rehberi dâhilinde biraz da sizlere kente yakın gezilecek diğer şehirlerden bahsetmek istiyorum.

Trenitalia ve NTV tarafından gerçekleştirilen tren seferleri Roma’dan Floransa, Venedik, Milano, Napoli ve Bologna kentlerine ulaşılmasına olanak veriyor.

Kolaylığı nedeniyle özellikle İtalya’nın başkentinden trenle Floransa ve Venedik’e seyahat oldukça popüler durumda. Ortalama 1 saat 32 dakikada Floransa’ya, 3 saat 45 dakikada Venedik’e ulaşılıyor.

Santa Maria Novella Tren Garı’nda sonlanan yolculuğun ardından Floransa gezinize kentin kalbi konumundaki Duomo Meydanı’ndan başlayabilirsiniz.

Meydan çevresinde kentin en önemli yapıları arasında sayılan Floransa Katedrali, Giotto’nun Çan Kulesi, Ponte Vecchio, Uffizi Galerisi ve Vecchio Sarayı bulunuyor. Ayrıca bu bölge, konaklama için de pek çok alternatifi sınırları içerisinde barındırıyor.

Roma’dan konforlu bir tren yolculuğu ile ulaşabileceğiniz kent için gezi rotası hazırlamak isterseniz ihtiyacınız olan bilgileri “Floransa Gezilecek Yerler”, konaklama ve otel tavsiyelerini ise “Floransa’da Nerede Kalınır?” başlıklı yazılarımızda bulabilirsiniz.

Gezginlerin Roma’dan trenle yolculuk yapmaktan hoşlandıkları bir diğer destinasyon olan Venedik’te seferlerin düzenlendiği 2 gar bulunuyor.

Santa Lucia Tren Garı kent merkezindeki Büyük Kanal’a yakın konumu ile gezginlere avantaj sağlarken Mestre Venedik’in endüstriyel bölgesinde yer alıyor. Eğer yolculuğunuzu Santa Lucia’da sonlandırmayı tercih ederseniz, otobüsler ve tekneler aracılığıyla turistik bölgelere rahatça ulaşabilirsiniz.

San Marco Bazilikası, Aziz Mark’ın Çan Kulesi, Dükler Sarayı gibi ilgi çekici mekânların bulunduğu kentin popüler turistik yapıları hakkındaki tüm detayları “Venedik Gezilecek Yerler” başlıklı listede sizler için sıraladım. Konaklama ile ilgili önerilerim ise “Venedik’te Nerede Kalınır?” başlığı altında sizleri bekliyor.

Roma gezi rehberi yazısı boyunca İtalya’nın başkenti Roma hakkında ihtiyacınız olabilecek tüm konularla ilgili bilgiler paylaştım.

Umarım hazırladığım bu kapsamlı Roma gezi rehberi, Roma seyahatiniz öncesinde sizler için verimli bir kaynak olmuştur. Roma’da eğlenceli vakit geçirmenizi dilerim.

Sami Altınay
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

15 Yorum

 1. Roma’ya ne zaman gidilir? Elbette ilk iş şu korona bitsin de o saniye gideceğim. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Emeğinize sağlık!

 2. ERCAN TURLA eşimle birlikte katıldık harıka bır tur yaşadık teşekkürler….

 3. Testaccio bölgesine gittiğimde daha çok genç nüfusa hitap ettiğini gördüm. Teenager denilen 15-19 yaş arasına hitap ediyor gibiydi. Ben pek sevmedim Roma gece hayatını . Roma en fazla 2 günde gezip görülecek bir yer , ordan dediğiniz gibi Florensa Napoli vs trenle çok yakın. Yazınız şok faydalı olmuş emeğinize sağlık

 4. Sayın sami bey, tesadüfen rastladığım bloğunuzun çoğu yazısını okudum. Özellikle 1 hafta sonra yapacağım italya gezisi öncesi deneyim ve önerilerinizin çok işime yarayacağından eminim. Emeğiniz için teşekkürler ve saygılar…

 5. Merhaba,
  Roma hakkındaki yazınızı merakla ve beğeni ile okuduk. İtalya gerçekten çok ilgimizi çekiyor. Umarız biz de seyahat imkanı buluruz. Değerli ve özenli paylaşımınız için teşekkür ederiz. Yazılarınızın sıkı takipçisi olduğumuzu belirtmek isteriz.
  GeziSeyahatRehberi(.)com olarak, biz de gezi ve seyahat tecrubelerimizi paylaşmaya başladık. Müsait zamanınızda önerilerinizi yazarsanız çok seviniriz. Hep birlikte nitelikli ve özgün paylaşımlarda bulunmak dileğiyle..

 6. Sayın blog yazarı , bir çok sayfanızı okudum daha tamamlamadım ama hakikaten çok güzel bir çalışma ve alınteri eseri. Size mutlu olacaınız ve bizleri de aydınlatacağınız yeni ufuklar dilerim

Comments are closed.