roma gezilecek yerler

Roma gezilecek yerler bakımından dünyanın en önemli şehirlerinden biri. Sahip olduğu 2800 yıllık tarihi ile geçmişten günümüze birçok önemli medeniyete ev sahipliği yapan Roma‘da gezip görebileceğiniz yüzlerce yer var. Başta Kolezyum ve Roma Forumu olmak üzere Antik Roma’nın en önemli yapılarını görebileceğiniz Roma’da sevdiklerinizle birlikte çok eğlenceli bir seyahat geçirmeniz garanti.

Dünyanın en küçük devleti olarak geçen ve Roma sınırları içerisinde yer alan Vatikan ise Katolikler için çok büyük öneme sahip bir yer. Vatikan’da yer alan Vatikan Müzeleri ise başlı başına bir sanat hazinesi. Çok uzatmadan Roma Gezi Rehberimizin en önemli sayfası olan Roma gezilecek yerler sayfamızda detaylara geçelim.

Roma'da nerede kalınır? başlıklı yazıda şehrin merkezinde, her bütçeye göre otel tavsiyelerimizi okuyabilirsiniz. Şehirdeki tüm otelleri incelemek için tıklayın.

Roma Gezilecek Yerler

Roma’ya giden gezginlerin birçoğu şehir gezisi için genellikle 3-4 günlük bir zaman ayırıyor. Bu süre Roma’da yer alan tüm gezi noktalarını gezip görmek için yetersiz olsa da güzel bir planlama ile şehrin en önemli yerlerini görmeniz mümkün. Sayfa boyunca bana göre Roma’da ilk planda gezip görmeniz gereken en önemli 15 yeri inceleyebilirsiniz. Listede adı geçen yerler hakkında detaylı bilgi almak için görsellere ya da ilgili linklere tıklayabilirsiniz. Eğer Roma gezinizde otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız Roma’da konaklama ile bilgileri ve otel tavsiyelerimi  Roma’da Nerede Kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsini.

1. Kolezyum

Roma gezilecek yerler Kolezyum

Roma denilince akıllara ilk gelen yerlerden olan Kolezyum, yapımına MS 72 yılında, İmparator Vespasian’ın başladığı ve sekiz yıl sonra İmparator Titus tarafından açılmış bir amfitiyatro. 450 yıldan daha uzun süre gladyatör dövüşleri, vahşi hayvan avları ve idamlar için kullanılan yapı Roma’nın en popüler yapısı. Kolezyum’un içi de en az dışı kadar etkileyici. Devamını oku.

2. Roma Forumu

Roma gezilecek yerler, Roma Forumu

Antik Roma’nın siyaset, ticaret ve hukuk yaşamının merkezi olan Roma Forumu şehrin bir diğer önemli gezi noktası. Septimius Severus Zafer Takı, Vesta Tapınağı ve Vesta Bakireleri Evi, Titus Zafer Takı, Maxentius ve Constantinus Bazilikası, Vespasianus Tapınağı, Satürn Tapınağı, Antoninus ve Faustina Tapınağı, bu bölgede yer alan en önemli yapılardan bazıları. Devamını oku.

3. Vatikan

Roma gezilecek yerler, Vatikan

Roma sınırları içerisinde yer alan Vatikan aslında dünyanın en küçük devleti olarak geçiyor. Katolik Kilisesi’ne ait olan Vatikan papa tarafından yönetilir ve bu ufak ülkede, papa dâhil toplam 800 kişi yaşar. Aziz Petrus Meydanı, Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan Müzeleri, Castel Sant’Angelo ve Vatikan Bahçeleri bu alanda yer alan en önemli yerler. Devamını oku.

4. Aziz Petrus Meydanı

Roma gezilecek yerler, Aziz Petrus Meydanı

Vatikan’ın yer alan Aziz Petrus Meydanı, Napolili sanatçı, heykeltıraş ve mimar Gian Lorenzo Bernini tarafından Papa VIII. Alexander için 1656-1667 yılları arasında yaptırılmıştır. Meydanda iki adet  çeşme yer alır. Sol bölümde yer alan çeşme Bernini’nin, sağ tarafta yer çeşme ise Domenico Fontana’nın eseridir. Devamını oku.

5. Aziz Petrus Bazilikası

Roma gezilecek yerler, Aziz Petrus Bazilikası

Vatikan’da yer alan Aziz Petrus Bazilikası, Hristiyan dünyasının en önemli yapılarından biridir. 222 metre uzunluk ve 138 metre yükseklikteki bazilika, dünyanın en büyük kilisesi olup yapı içine aynı anda 60.000 kişi sığabilir. Bazilikanın kubbesinden Vatikan ve Roma manzarası seyretmek oldukça keyif verici. Devamını oku.

6. Vatikan Müzeleri

Roma gezilecek yerler, Vatikan Müzeleri

Dünyanın en önemli sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan Vatikan Müzeleri birçok müzeden oluşan bir kompleks. Burada; Yunan-Roma eserleri, Etrüsk Müzesi, Dört Raffaello Odası, Modern Dinsel Sanat, Sistina Şapeli gibi önemli bölümler görülebilir. Özellikle Sistina Şapeli sanatçı Michelangelo‘nun muhteşem eserleri ile dünyaca ünlü bir şapel. Devamını oku.

7. Trevi Çeşmesi

Roma gezilecek yerler, Trevi Çeşmesi (Roma Aşk Çeşmesi)

Trevi Çeşmesi ya da bilinen adıyla Aşk Çeşmesi, Roma’nın en ünlü yapılarından. Yapımına 1732 yılında başlanan ve çok sayıda sanatçının yardımı ile tamamlanan çeşme oldukça etkileyici. Dilek tutup çeşmeye para atmak ise oldukça popüler. İnanışa göre kim dilek diler ve sağ eli ile sol omzunun üzerinden çeşmeye bozuk para atarsa o kişinin dileği gerçekleşir ve Roma’ya tekrar gelirmiş. Devamını oku.

8. Pantheon

Roma gezilecek yerler, Pantheon

Pantheon, Antik Roma döneminden kalan ve en iyi şekilde korunmuş olan bir tapınaktır. Yapının devasa kubbesi, dünyanın en büyük takviyesi beton kubbesi olarak bilinmektedir. Pantheon içerisinde aynı zamanda bazı kral, ressam ve mimarların mezarları yer alır. Girişin ücretsiz olduğu yapıyı Roma gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Devamını oku.

9. İspanyol Merdivenleri

Roma gezilecek yerler, İspanyol Merdivenleri

İspanyol Merdivenleri ve merdivenlerin bulunduğu Piazza di Spagna adlı alan Roma’nın en hareketli bölümlerinden biridir. 1723-1726 yılları arasında Francesco De Sanctis tarafından Kral XV. Louis için tasarlanan merdivenlerin üst kısmında Trinita dei Monti Kilisesi, alt tarafında ise Fontana della Barcaccia adındaki çeşme ve ünlü alışveriş caddesi Via Conditti yer alır. Devamını oku.

10. Santa Maria Maggiore Bazilikası

Roma gezilecek yerler, Santa Maria Maggiore Bazilikası

Santa Maria Maggiore Bazilikası, Roma’nın en güzel ve önemli dini yapılarından biridir. Tarih boyunca birçok kez tadilat geçiren kilisenin tavanı İspanya Kraliçesi Isabella’nın papaya hediye ettiği Yeni Dünya’dan getirilmiş altın yaldız ile kaplanmıştır. Kilisenin nefi ve nef mozaikleri 5. yüzyıl tarihli orijinalleridir. Devamını oku.

11. Navona Meydanı

Roma gezilecek yerler, Navona Meydanı

Navona Meydanı, şehrin en hareketli ve güzel meydanlarından biri. Elips biçimindeki meydanın bulunduğu alanda MS 1. yüzyılda bir stadyuma ev sahipliği yapıyormuş. Meydanda 3 adet çeşme yer alır. Bunların en ünlüsü ise Bernini tarafından tasarlanan Dört Nehir Çeşmesi. Meydan çevresinde kafe, restoran ve hediyelik eşya dükkanları bulabilirsiniz. Devamını oku.

12. Castel Sant’Angelo

Roma gezilecek yerler, Castel Sant'Angelo

Roma’nın en önemli tarihi yapılarından olan Castel Sant’Angelo MS 139 yılında Hadrianus ve ailesinin mozolesi olarak yapılmış, daha sonra kale ve papa ikametgahı olarak kullanılmış bir yapı. Günümüzde Museo Nazionale di Castel Sant’Angelo’ya (Sant’ Angelo Kalesi Ulusal Müzesi) ev sahipliği yapıyor. Devamını oku.

13. Vittorio Emanuele II Abidesi

Roma gezilecek yerler, Vittorio Emanuele II Abidesi

Roma’nın ünlü anıtlarından olan Vittorio Emanuele II Abidesi, şehrin hareketli meydanlarından Piazza Venezia’da yer alıyor. Altare della Patria olarak da bilinen anıt, Giuseppe Sacconi tarafından Birleşmiş İtalya Krallığı’nın ilk kralı II. Vittorio Emanuele’yi onurlandırmak için 1885-1911 yılları arasında yapılmıştır. Devamını oku.

14. Villa Borghese

Roma gezilecek yerler, Villa Borghese

1700 dönümlük bir alana sahip olan Villa Borghese şehrin en büyük ve popülerden parklarından. Roma’nın en ünlü sanat galerinden olan Galleria Borghese‘in de bulunduğu parkta düzenli bahçeler, çeşmeler, heykeller, korular ve yürüyüş yolları ile bir su saati yer alıyor. Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak için ideal bir yer. Devamını oku.

15. Campo de Fiori

Roma gezilecek yerler, Campo de Fiori

Roma’nın küçük ama en ünlü meydanlarından olan Campo de Fiori gece gündüz hareketli bir yer. Gündüz saatlerinde meydanda kurulan pazarda sebze, meyve ve hediyelik eşya satışı yapılıyor. Buradaki fiyatlar bazı dükkanlara göre daha uygun. Meydanın ortasında ise 1600 yılında fikirleri nedeniyle yakılan Filozof Giordano Bruno’nun bronz heykelini yer alıyor. Devamını oku.

 • Roma gezilecek yerler rehberimizdeki tüm yerleri incelemek için tıklayın.

Roma’da nerede, hangi otelde kalmalı?

Roma’ya turlar ile değil de bireysel olarak gidenlerin akıllarındaki en büyük soru Roma’da nerede kalınır? sorusu. 6500‘den fazla otelin yer aldığı Roma, dünyanın en turistik kentlerinden biri. Şehirdeki otellerin büyük çoğunluğu Tarihi merkez, modern merkez ve Vatikan çevresinde yer alıyor. Roma’da etkili bir metro hattı olsa da metro duraklarının bir çoğu şehirdeki gezilecek yerlerin biraz uzağında ya da yürüme mesafesinde kalabiliyor. Bu nedenle seçim yapacağımız bölge önemli. Bunun yanında özellikle yoğun turizm sezonlarında merkezdeki oteller biraz pahalı olabiliyor. Benim son 2 Roma gezimde favori bölgem şehrin ana tren istasyonu olan Roma Termini‘nin çevresi. Bu bölgede yüzlerce kaliteli ve uygun fiyatlı otel var. Özellikle havaalanı ile şehir merkezi konusunda bu bölgede kalanlar çok rahat eder. Metro, belediye otobüsleri ve turistik otobüslerin de ana hattı olan yerden dilediğiniz yere kolayca ulaşabilirsiniz.

Otel tavsiyesine gelecek olursak; ben son gezimde kaldığım 4 yıldızlı Augusta Lucilla Palace otelinden oldukça memnun ayrıldım. Otel merkez tren istasyonuna yürüyerek hemen 5 dakikalık mesafede yer alıyor. Fiyat/performans olarak da bana göre yeterliydi. Zaten booking.com’da da en çok tercih edilen Roma otellerinden biri.

Roma'da nerede kalınır
Augusta Lucilla Palace, Roma’da konaklama yapabileceğiniz güzel bir tesis.

Bunun dışında; UNA Hotel RomaHotel MozartHotel Italia, Hotel Serena ve EXE Domus Aurea, Roma geziniz boyunca konaklama yapabileceğiniz yüksek değerlendirme puanına sahip, merkezi konumda olan ve uygun fiyatlı olan oteller. Roma’da  konaklama yapabileceğiniz bölgeler hakkında detaylı bilgileri ve daha fazla otel tavsiyesini Roma’da Nerede Kalınır? yazımda bulabilirsiniz.

Roma gezilecek yerler konusu kısaca bu şekilde. Eğer Floransa ve Venedik’e de gitmeyi planlıyorsanız Floransa Gezilecek Yerler ve Venedik Gezilecek Yerler yazılarıma da göz atabilirsiniz. Bunlar dışında İtalya’da gezip görmeniz gereken tüm önemli yerleri İtalya Gezilecek Yerler başlıklı yazımda anlattım.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

23 Yorum

 1. Sami bey iyi günler 4 gün İtalya turu yapmak için plan yapıyoruz tercihimiz Roma Venedik Floransa seçeneklerinde hangisi olmalı sizce teşekkür ederim

  • Selin Hanım merhabalar,

   Hepsinin ayrı karakterleri var. Gönül hepsini görmek ister ama yakınlıktan dolayı 4 gün için ben olsam Roma-Floransa yapardım. Yoksa Venedik başlı başına bir havaya sahip. Ömürde en azından 1 kez görülmeli derim.

 2. Hazırladığınız bu sayfayı çok beğendim. Elinize sağlık . Benim için çok yararlı olacak sanırım. Ben ve oğlum 13 eylülde bir haftalık İtalya gezisine çıkacağız. Yazdıklarınızı kendimize rehber edineceğiz. Çok teşekkürler. Umarım gezi sonrası bi yorumda daha bulunurum.

 3. Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederiz. Zevkle okudum. Kısmetse bu eylülde yapacağımız güney avrupa turumuz için bize çok yardımcı olacak bu bilgiler , tek tek notlarımı aldım. Sizin kadar profesyonel olmasak da ben de gezdiğimiz gördüğüm yerleri, deneyimleri not ediyorum hem unutmayayım hem de birilerine faydası olsun diye:) İlgilenir de okumak isterseniz veya fikir vermek isterseniz eğer; http://gezindik.blogspot.de/
  Tekrar emeğinize sağlık.

 4. merhabalar sami bey biz iki arkadaş sonbaharda kısmet olursa turla gideceğim ama hiç dil bilmiyoruz sizce çok sıkıntı yaşarmıyız

  • Zeynep Hanım merhabalar,

   Turla gidecekseniz zaten ulaşım, transfer, havaalanı vb temel konuları onlar halledecektir diye düşünüyorum. Onun dışında sadece hediyelik eşya alışverişinde ve turdan ayrı gezerken restoranlarda daha sık iletişime geçeceksiniz. Onda da hiç konuşmadan bile, gerekirse vücut dili ile kolayca anlaşabilirsiniz. Kendinize güvenin, çekingen olmayın yeter 🙂 iyi tatiller

  • Havaalanından çıkış yapacak kadar kelime bilginiz olsa yeterli. Alışverişte zaten pazarlık şansınız çok yok. Gezilecek yerler ve ulaşım konusunda da güzel bir araştırma yaptıktan sonra dilin problem olacağını düşünmüyorum.

 5. Merhabalar yazınızı çok beğendim. Mayıs ayında 4 günlük bir Roma gezisi planlıyorum ve önermiş olduğunuz oteli çok beğendim. Size bir sorum olacak gezmek istediğim yerlerin biletlerini önceden alayım dedim. İlk gün nereye ayırsam ya da 4 günümü nasıl planlayacağımı bilemedim.

  • Yeşim Hanım merhabalar,

   Uzun zamandır bu tarzda bir yazı hazırlamak istiyorum ama fırsatım olmadı. Bence ilk gün sabahında Kolezyum ve Roma Forumu’nu gezin. Bunlar için havaalanında inince Roma Pass kartı alın. Bu kart ile bu yerlerin girişleri ücretsiz ve sıra beklemeden hızlıca giriş yapabilirsiniz. Bunun haricinde Vatikan Müzeleri’ne önceden bilet almak çok önemli. 2. ya da 3. güne Vatikan gezisi planlayabilirsiniz. Sabah güne Vatikan Müzeleri’ni gezerek başlayın. Vatikan Müzeleri’nin resmi sitesinden sezona göre 7-14 gün öncesinden internetten bilet alabilirsiniz. Bu biletin çıktısını mutlaka alın. Vatikan Müzeleri’nde inanılmaz kuyruklar oluyor. Yol boyu internet biletinin geçersiz olduğunu söyleyenler olacak inanmayın. O gün birkaç saat daha çevredeki yapıları gezebilirsiniz. Bunlar haricinde merkezdeki Trevi Çeşmesi, İspanyol Merdivenleri, Via di Conditti, Novano Meydanı, Pantheon gibi yerleri de bir arada gezmeyi planlayabilirsiniz. Roma’da eğlenceli vakit geçirmenizi dilerim.

  • Hakan Bey merhabalar, güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. 10 günlük gezi fırsatım olsa ben Roma’ya 3 tam gün ayırırdım. Biraz tempolu bir gezi ile Vatikan Müzeleri dahil çoğu yeri gezebilirsiniz. Benim şahsi fikrim 2 biraz az kalır, 4’ten fazlası da sıkar. İyi tatiller dilerim.

   • çok teşekkür ederim bilginiz için italyaya ilk gidişim olucak ve tursuz gideceğim için sitenizdeki bilgilere göre planlıyorum. planım şöyle 3 gün roma 2 gün floransa yarım gün pisa oradan 1.5 gün venedik ve 2 gün milano mantıklı gibi ancak milano 2 bu sıralamada fazlamı. cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

    • Ben Venedik’i çok severim. Eğer Venedik’te Murano ya da Burano Adaları’na gitmek isterseniz 1,5 gün yetmez. Bence 1 gün Venedik içindekilere diğer günün çoğunu da adalara ayırabilirsiniz. Mümkünse Milano’dan gün çalın. Ya da Floransa’da saray, müze gezmeyecekseniz 1,5 gün Floransa yarım gün Pisa yapın. Yani bence bir şekilde Venedik’i 2 tam güne çıkartın gitmişken. İlginiz için ben teşekkür ederim.

 6. Bende henüz bugün geldim roma dan ve çok güzeldi.. yorumunuzu okuyunca, gezi daha bi anlam kazandı..

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın