Ana Sayfa » Avrupa » İtalya » Roma » Roma Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 33 Yer! (2020)

Roma Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 33 Yer! (2020)

Roma gezilecek yerler listesi

Uzun süreden beri hayalini kurduğunuz Roma tatilini sonunda gerçeğe mi dönüştürmeye karar verdiniz? Peki, seyahatiniz süresince Roma gezilecek yerler listenize nereleri eklemeniz gerektiğini düşündünüz mü?

İçerik boyunca İtalya’nın dünyaca güzel bu başkentinde gezip görülmesi gereken en önemli yerler hakkında çok detaylı bilgi ve fotoğraflar paylaşacağım.

Roma gezilecek yerler içeriği bizim en kapsamlı rehberlerimizden biri. 2012 yılından beri tam 127.000 kişi Roma seyahat planını bu içeriğe bakarak yaptılar.

Seneler içerisinde sürekli güncellenen bu içeriğimize okuyarak siz de planlamanızı çok rahat yaparak Roma’da çok keyifli bir tatil geçirebilirsiniz. Uzatmadan detaylara geçelim.

Roma gezilecek yerler yazısında neler bulacaksınız?

Roma’da Gezilecek Yerlerden Önce Bunlara Dikkat!

Roma'da nereler gezilir Kolezyum

Roma gezilecek yerler yazısında şehirde gezip görülmesi gereken en önemli yerler hakkında çok detaylı bilgi ve fotoğraflar paylaşacağım, ama öncesinde konaklama, ulaşım ve rezervasyon konusuna dikkat çekmek istiyorum.

 Roma’da Nerede Kalınır? 

Roma’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda detaylıca bahsettiğimiz gibi şehirde konaklama için tercih edilebilecek en güzel bölgelerin başında Tarihi Şehir Merkezi ile Termini çevresi geliyor.

Centro Storico yani Tarihi Şehir Merkezi, aşağıda tanıttığım hemen hemen çoğu gezi noktasına yürüme mesafesinde yer alıyor. Termini ise başta havaalanı şehir merkezi ulaşımı olmak üzere şehirde ulaşım ağının merkezlerinden bir tanesi.

 Roma’da Otel Tavsiyesi 

Ben son Roma gezimde 4★ Augusta Lucilla Palace adlı otelde konakladım ve çok memnun kaldım, tavsiye ederim. Roma şehir merkezinde yer alan diğer popüler otellerden bazıları:

Roma Havaalanı – Şehir Merkezi Arası Ulaşım

Roma Fiumicino Havaalanı şehir merkezi ulaşım için en popüler seçeneklerin başında Leonardo Express ve Terravision Otobüsü geliyor. Ama eğer imkanınız varsa 45 Euro’dan başlayan fiyatlarla hizmet veren Ciampino veya Roma Fiumicino Havalimanı Özel Transferi paketine göz atabilirsiniz.

Havaalanı ulaşımı hakkında tüm detaylı bilgileri Roma Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

 Roma’da Yapılacak Şeyler

Roma dünyanın en popüler turizm merkezlerinden bir tanesi. Bu nedenle şehirdeki en önemli gezi noktalarının girişlerinde çok uzun bilet kuyrukları olabiliyor.

Bu nedenle gezmek istediğiniz noktanın biletini online almanızı ya da benzer rakamlara düzenenlenen turlara katılmanızı tavsiye ederim.

Roma’da ne yapılır? içeriğimizde detaylıca bahsettiğimiz gibi şehirde yapılması gereken en popüler 2 aktivite:

Roma Gezilecek Yerler Listesi

Roma gezilecek yerler blog

Kendi deneyimlerimden yola çıkarak hazırladığım listede, Roma tatilinizi çok daha keyifli hale getireceğini düşündüğüm şu 33 mekana yer verdim.

 1. Kolezyum
 2. Pantheon
 3. Trevi Çeşmesi
 4. Roma Forumu
 5. Navona Meydanı
 6. Vatikan Müzeleri 
 7. Aziz Petrus Bazilikası
 8. İspanyol Merdivenleri
 9. Castel Sant’Angelo
 10. Borghese Galerisi
 11. Campo de Fiori
 12. Trastevere
 13. Venezia Meydanı 
 14. Santa M. Maggiore
 15. Aziz Petrus Meydanı
 16. Popolo Meydanı
 17. Via del Corso
 18. Palatino Tepesi
 19. Kapitolin Müzesi
 20. Konstantin Takı
 21. St. John Lateran
 22. Modern Sanat Gale.
 23. Circo Massimo
 24. Terme di Caracalla
 25. Domus Aurea
 26. St. Paul Bazilikası
 27. Catacombe di San C.
 28. Santa Maria in Cos.
 29. Via Condotti
 30. Via Veneto
 31. Gelateria Giolitti
 32. Time Elevator Roma
 33. Welcome To Rome

1. Kolezyum

Roma'da gezilecek yerler Kolezyum

Roma’nın en önemli simgesi konumundaki Kolezyum‘un inşası, M.S. 72 yılında başlamış. Yapının eskiden ne kadar kudretli olduğunu boyutlarına bakarak kolayca anlayabilirsiniz. Çünkü 188 metre uzunluğa ve 156 metre genişliğe sahip.

Kolezyum mimari açıdan zamanının o kadar ötesindeymiş ki içinde bazen gemilerin kullanıldığı oyunlar düzenlenmiş.

Flavianus Amfitiyatro ismiyle de tanınan yapı, günümüzde gladyatör dövüşleriyle anılıyor. Ancak 450 yıl boyunca burası, imparatorluğun farklı bölgelerinden ün, para ve özgürlük için gelen gladyatörlerin birbirleri arasındaki kanlı mücadelelere sahne olmamış.

İmparatorlar, halk üzerindeki güçlerini pekiştirmek için yaratıcılık sınırlarını zorlayan etkinliklere imza atmış.

Ziyaret Bilgileri

 • Google Maps konumu (Piazza de Colosseo, 00184 Roma)
 • Bilet €16 (Kolezyum, Roma Forumu ve Palatino Tepesi’ne tek biletle giriş mümkün.)
 • Resmi tatiller haricinde Sabah 08.30’dan gün batımına kadar açık.
 • Web Sitesi

Kolezyum’daki Uzun Kuyruklar Nasıl Atlanır?

Roma tatiliniz yoğun sezona denk gelecekse Kolezyum’a girişte uzun süre kuyrukta beklemek durumunda kalabilirsiniz. Bu durumdan kaçınmak için siz de benim gibi Roma Pass alıp öncelikli geçiş hakkı elde edebilirsiniz. Alternatif olarak Getyourguide’ın düzenlediği turları da değerlendirebilirsiniz.

2. Pantheon

Pantheon Roma'da görülmesi gereken yerler

Konu Roma ve kudretli yapıları olunca, seçenekler bir hayli fazlalaşıyor. Ama ben sizin yerinizde olsam, Kolezyum’un ardından rotamı hayranlık uyandırıcı mimari detaylara sahip Pantheon’a çevirirdim.

Bir zamanlar “Tüm Tanrıların Tapınağı” olarak nitelendirilen tarihi yapı, 118-125 yılları arasında inşa edilmiş. Siz sormadan ben söyleyeyim. Bu harika yapının inşasını, Anadolu’da da onlarca eser yaptırmış olan İmparator Hadrian istemiş.

Pantheon’u gezerken hükümdarlara, sanatçılara ve mimarlara ait çok sayıda mezar görebilirsiniz. Hatta kiliseye dönüştürülmesinin ardından eklenmiş hayranlık uyandırıcı birçok detayla karşılaşabilirsiniz.

Pantheon Hakkında Bunu Biliyor muydunuz?

Pantheon’u özgün kılan detayların başında dev boyutlu kubbesi geliyor. Yapının bu kısmının inşası esnasında volkanik kül kullanılmış. Bu sayede binlerce yıldır başta depremler olmak üzere yıkıcı felaketlerden zarar görmemiş.

Ziyaret Bilgileri

 • Google Maps konumu (Piazza della Rotonda, 00186 Roma)
 • Giriş ücretsizdir.
 • 08.30-19.15 (Pazar: 09.00-17.45) saatlerinde ziyaret edilebilir.

3. Trevi (Aşk) Çeşmesi

Aşk (Trevi) Çesmesi Roma gezi rehberi

Roma’da gezilecek yerler listenizi hazırlarken Trevi Çeşmesi’ne yer ayırmayı unutmayın. İkinci adı olan Aşk Çeşmesi’nden de kolayca anlayabileceğiniz gibi 1732-1752 yılları arasında inşa edilen eser, çiftlerin kentteki gözde uğrak noktalarından bir tanesi. Ancak mimari detayları sayesinde fotoğrafçıları da kendisine kolayca çekebiliyor.

Papa XII. Clement’in isteği doğrultusunda yapımına başlanan çeşme, Nicola Salvi’nin imzasını taşıyor. Ama yapım süreci esnasında çok sayıda sanatçı esere katkıda bulunmayı ihmal etmemiş. Aslında böylesi çok da iyi olmuş.

Bu sayede su temasını betimleyen birbirinden güzel iki bölüm, çeşmeye eklenmiş. Bunlardan bir tanesinde, irice bir Neptün figürü iki deniz ulağı tarafından çevreleniyor. Diğerinde ise bir bakirenin suyun kaynağını keşfettiği an betimlenmiş.

Dilek Çeşmesi’ne Nasıl Para Atılır?

Farklı açılardan çeşmenin fotoğrafını çektikten sonra dilek tutmaya odaklanabilirsiniz. Tabii bunun için ritüeli tam olarak bilmeniz gerekiyor. Yani çeşmeye arkanızı dönüp sağ elinize bozuk parayı almalı ve sol omzunuzdan atmalısınız.

Trevi Çeşmesi’ne yakın hangi otelde konaklamalı?

Trevi Çeşmesi’ne yalnıza 15 dk yürüme mesafesinde yer alan 3 yıldızlı Hotel Impero, sadece bu bölgede değil aynı zamanda Roma’da konaklama yapabileceğiniz en kaliteli ve uygun fiyatlı otellerden bir tanesi.

4. Roma Forumu

Roma Forumu Roma'da gezilecek yerler

Kentin üç önemli simgesini ziyaret ettikten sonra imparatorluğun bin yıl boyunca her açıdan merkezi konumunda yer almış Roma Forumu’na adımınızı atabilirsiniz. Yerel halk, buraya Forum Magnum diyor.

Roma Forumu’nun sınırları içerisindeki yapı kalıntıları, M.Ö. 5. ila M.S. 7. yüzyıllar arasındaki döneme tarihleniyor. Bu süreç içerisinde bölgeye çok sayıda dini yapı, anıt ve yönetim binası inşa edilmiş. Ancak bunlardan günümüze ulaşanları içerisinde en önemlileri şu şekilde sıralanıyor:

 • Septimus Severus Zafer Takı
 • Vesta Tapınağı ve Vesta Bakireleri Evi
 • Curia
 • Kastor ve Polluks Tapınağı
 • Titus Zafer Takı
 • Satürn Tapınağı
 • Antoninus ve Faustina Tapınağı

Roma Forumu ile İlgili Bir Tavsiye

Bölge, Roma tarihini anlamak isteyenler için eşsiz bilgiler barındırıyor. Bu nedenle buraya en azından yarım gününüzü ayırmanızı tavsiye ederim.

Ziyaret Bilgileri

 • Google Maps konumu (Via della Salara Vecchia, 00186 Roma)
 • Bilet €16 (Kolezyum, Roma Forumu ve Palatino Tepesi’ne tek biletle giriş mümkün.)
 • Resmi tatiller hariç, kışın 08.30-16.30-17.00, yazın 08.30-19.00 saatlerinde ziyaret edilebilir.
 • Web Sitesi

5. Navona Meydanı

Piazza Navona Roma'da görülmesi gereken yerler

Tarihi mekânları dolaşırken biraz durup dinlenmek ya da kent yaşamını gözlemlemek isterseniz, Navona Meydanı’na yönelebilirsiniz. Hatta açık konuşmak gerekirse, burası fotoğraf çekmek ve yerel yaşamı gözlemlemek için harika bir yer.

Meydanın bulunduğu bölgede eskiden bir stadyum yükseliyormuş. Ancak Papa X. Innocent’in isteği ile I. yüzyıldan kalma bu yapı yıkılarak yerine ikonik alanın yapımı gerçekleştirilmiş.

Navona Meydanı, Bernini’nin en önemli eserleri arasında sayılan Dört Nehir Çeşmesi’ne ev sahipliği yapıyor. Barok tarzdaki Sant Agnese in Agone ve San Luigi dei Francesi de bu alan yakın konumda yer alıyor.

Novana Meydanı’na yakın hangi otelde konaklamalı?

Tarihi Roma merkezindeki neredeyse tüm yerlere yürüme mesafesinde yer alan 3 yıldızlı Exe Della Torre Argentina adlı tesiste konaklayarak başta Navona Meydanı olmak üzere Pantheon, Trevi Çeşmesi ve Kolezyum gibi yapılara kısa yürüyüşlerle ulaşabilirsiniz.

6. Vatikan Müzeleri & Sistina Şapeli

Roma gezilecek yerler Vatikan Müzeleri

Roma, yalnızca İtalya’nın başkenti olmakla kalmayıp dünyanın en küçük devletlerinden birini de bünyesinde barındırıyor. Hal böyle olunca fırsatı değerlendirmek gerekiyor.

Dolayısıyla siz de birçokları gibi Roma gezilecek yerler listenize Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli’ni yazarak sanatla dolu harika bir gün geçirebilirsiniz.

Neden mi böyle diyorum? Çünkü Vatikan Müzeleri bünyesinde Antik Yunan, Etrüks eserleri ve modern çalışmalarla dolu 54 galeri bulunuyor. Üstelik bu galeriler arasında dünyaca ünlü Sistina Şapeli de yer alıyor.

Şapele mutlaka zaman ayırmanızı öneririm. Yoksa internetten duvarlarını süsleyen freskleri, özellikle de Michelangelo imzalı “Âdem’in Yaratılışı” isimli çalışmayı gördüğünüzde pişmanlık yaşayabilirsiniz.

Ziyaret Bilgileri

 • Google Maps konumu (Viale Vaticano, 00165 Roma)
 • Bilet €17 (Online bilet için + €4 ödenmeli.)
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-18.00 (son giriş 16.00) Her ayın son pazarı 09.00-14.00 (son giriş 12.30) Diğer pazar günler kapalı.

Vatikan Müzeleri’ndeki Uzun Kuyruklar Nasıl Atlatılır?

Tıpkı Kolezyum gibi Vatikan Müzeleri’nde de uzun süre kuyruk beklenebiliyor. Bu olumsuzluğu aşmak için gezi tarihinizden birkaç hafta öncesinde online bilet rezervasyonu yaptırabilirsiniz.

Alternatif olarak sıra beklemeden koleksiyonların keyfini sürmek için Getyourguide’ın turlarında yerinizi alabilirsiniz.

7. Aziz Petrus Bazilikası

Aziz Petrus Bazilikası Roma

Hazır Vatikan’da zaman geçiriyorken kent sınırları içerisindeki en gösterişli yapıya, yani Aziz Petrus Bazilikası’na en azından yarım saatinizi ayırabilirsiniz. Böylece Michelangelo, Raphael gibi ustaların günümüze miras bıraktıkları harika mimarinin keyfini sürebilirsiniz.

Dini yapının inşasına 1506’da başlanmış. Ama kökenleri 4. yüzyıla kadar uzanıyor. Bazilikanın tasarımında, Bark ve Rönesans stillerinden oluşan bir harmoni tercih edilmiş.

Tabii tarihi mekânın popülaritesinin her daim yüksek olmasını sağlayan tek etken mimariden ibaret değil. Baldaken ve VII. Alexander Anıtı ile Aziz Petrus Heykeli gibi göz alıcı detaylar da yediden yetmişe herkesin bazilikaya ilgi göstermesinde etkili oluyor.

Aziz Petrus Bazilikası ile İlgili Hatırlatma

Mimari detayları ile büyülenmek ve kubbesine çıkıp enfes manzaranın keyfini sürmek, Aziz Petrus Bazilikası’nı ziyaret eden her gezginin hayali.

Ancak bu hayal, çoğu zaman yoğun kalabalıktan dolayı güçlükle gerçeğe dönüşebiliyor. Bu durumdan etkilenmemenin yoluysa Getyourguide turlarından yararlanmaktan geçiyor. Rezervasyon için tıklayın: Rezerve Giriş: Kendi Rehberliğinizde Aziz Petrus Bazilikası

Ziyaret Bilgileri

 • Google Maps konumu (Piazza San Pietro, 00120 Citta del Vaticano, Vatikan)
 • Giriş ücretsiz, kubbeye çıkış €10
 • 07.00-18.30 (1 Nisan – 30 Eylül arası 19.00) saatlerinde ziyaret edilebilir.

8. İspanyol Merdivenleri

Roma gezilecek yerler İspanyol Merdivenleri

“Kentteki en havalı yer neresi?” diye bir soru yöneltecek olursanız, sizleri tek bir yere yönlendirebilirim: İspanyol Merdivenleri.

Aşk Çeşmesi’ne yaklaşık 10 dakika uzaklıktaki merdivenler, adını yakınındaki İspanyol Elçiliği’nden almış. 1723-1726 yılları arasındaki yapımı gerçekleştirilen merdivenler sayesinde üst kısmındaki Trinita dei Monti Kilisesi’ne kolay ulaşım amaçlanmış.

Lakin günümüzde çevresinin tarihi dokusu da işin içine eklenince her gezginin uğramak için can attıkları bir çekim merkezi haline gelmiş.

Merdivenden aşağı doğru ilerlerseniz, kayık şeklinde tasarlanmış Fontana della Barcaccia’yı yakından görebilirsiniz. Kalabalığı takip ettiğinizde ise birkaç dakikada Via Condotti’ye ulaşabilirsiniz.

Aman Dikkat

İspanyol Merdivenleri’nde uzun süreden beri oturulmasına, bir şeyler yiyip içilmesine izin verilmiyor. Yakın zamanda yasaklar listesine, basamaklarda fotoğraf çekimi de eklendi. Kural ihlali yaparken yakalananlara ciddi para cezaları uygulanıyor.

9. Castel Sant’Angelo

Castel Sant Angelo Roma gezilecek yerler

Roma gezi listenizi hazırlarken unutmamanızı önereceğim bir diğer mimari güzellik ise Hadrianus ve ailesi adına mozole olarak 2. yüzyılda inşa edilen Castel Sant’Angelo.

Yapı, şimdiki kudretli görünümüne Orta Çağ’da kavuşmuş. Ancak dikkat çekici güzellikteki heykelleri ile zarafetinden de hiç ödün vermemiş.

Politik açıdan hareketli bir geçmişe sahip kalede, Museo Nazionale di Castel Sant’Angelo faaliyet gösteriyor. Müzenin Sala delle Urne ve Sala Paolina isimli bölümlerine giderseniz, geçireceğiniz her dakikadan keyif alabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Tabii sergi alanları dışında kalede zaman geçirmenizi önereceğim bir yer daha var. Eğer birkaç dakikanızı Terrazzo dell Angelo’ya ayırırsanız Aziz Petrus Bazilikası ve Tiber Nehri’ni içeren enfes manzarayı seyredebilirsiniz.

Ziyaret Bilgileri

 • Google Maps konumu (Lungotevere Castello, 00193 Roma)
 • Bilet €15 (Geç ziyaret imkânı olduğu dönemlerde €7,50)
 • 09.00-23.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.
 • Web Sitesi

10. Borghese Galerisi & Villa Borghese

Borghese Galerisi Roma gezilecek yerler

Roma’nın yalnızca köklü tarihiyle öne çıkan bir kent olduğunu düşünüyorsanız henüz Borghese Galerisi’ne gitmemişsiniz demektir.

Galerinin ismi, Papa V. Paul’ün sanat tutkunu yeğeni Kardinal Scipione’den geliyor.  Din adamı, büyük çoğunluğu 15. ila 18. yüzyıllar arasında üretilmiş tablolardan, heykellerden, antikalardan oluşan enfes bir koleksiyon toplamayı başarmış.

Borghese Galerisi’nin portföyünde Tiziano, Rubens, Botticelli ve Caravaggio’nun eserleri bulunuyor. Müzeyi gezerken ayrıca Bernini imzalı çalışmaları ve M.Ö. 3. yüzyıldan kalma buluntuları yakından inceleyebilirsiniz.

Sanatla geçen bir günün ardından biraz dinlenmek ve yaşadığınız yoğun deneyimi sindirebilmek için siz de benim gibi Villa Borghese’nin göz alıcı bahçelerine kendinizi atabilirsiniz. Gerçi 1.700 dönümlük alana yayılan bahçelerde de insan rahat duramıyor. Mutlaka gezmek istiyor.

1903’te kent meclisi tarafından park haline getirilen bahçelerin içerisinde Roma Hayvanat Bahçesi hizmet veriyor. Pincio’nun Su Saati ve Silvano Toti Tiyatrosu gibi unsurlarsa parkı gezmek için gerekli motivasyonu fazlasıyla sağlıyor.

Borghese Galerisi İle İlgili Ufak Bir Not

Galerinin resmi web sitesi kimi zaman yayında olmayabiliyor. Böyle bir durumla karşılaşırsanız bilet edinmek için Getyourguide’a yönelebilirsiniz. Tıklayın: Borghese Galerisi Bileti

Ziyaret Bilgileri

 • Google Maps konumu (Piazzale Scipione Borghese, 00197 Roma)
 • Pazartesi hariç 09.00-19.00 saatlerinde ziyaret edilebilir.

11. Campo de Fiori

Campo de Fiori Roma'da nereler gezilir

Hareketlilikten hoşlanıyorsanız Campo de Fiori’de birkaç saat geçirmeyi düşünebilirsiniz. Meydanın adının dilimizdeki karşılığı “Çiçek Bahçesi”. 1869’dan beri kurulan pazar sayesinde alan böyle güzel bir isme kavuşmuş.

Sokak satıcılarının haftanın altı günü renklendirdiği meydana gitmenizi iki nedenden dolayı öneriyorum. Birincisi, buraya gittiğinizde yerel alışveriş kültürünü detaylıca tanıma imkânı bulabilirsiniz. Özellikle hediyelik eşya bakıyorsanız bütçe dostu seçeneklere sıkça rastlayabilirsiniz.

Campo de Fiori’ye gezi programınızda yer vermenizi önermemdeki diğer sebepse eğlence olanakları. Meydanı çevreleyen yapıların zemin katlarında, hoşunuza gideceğini düşündüğüm kokteyl barları bulunuyor.

Bu arada unutmadan söyleyeyim. Alanın tam ortasındaki heykel, Filozof Giordano Bruno’yu tasvir ediyor. Değeri sonradan anlaşılan bilim insanı, dönemi için aykırı sayılan düşüncelerinden dolayı 1600’lerde burada yakılmış.

12. Trastevere Bölgesi

Trastevere Roma gezilecek yerler

Objektif bir açıdan bakmak gerekirse Roma gayet hareketli ve gürültülü bir şehir. Her ne kadar sanatı ve tarihi ile insanı büyülese de başkent bir zaman sonra insanı boğabiliyor. Neyse ki Tiber Nehri’nin batı kıyısına kurulu Trastevere gibi kaçış bölgeleri bulunuyor.

Roma’nın kalbindeki tarihi semte gidenler, hem kafa dinleme hem de otantik görüntülerle karşılaşma fırsatı buluyor. Özellikle fotoğraf çekmeyi seviyorsanız bölgedeki dar sokaklarda harika fırsatlarla karşılaşabilirsiniz.

Trastevere ayrıca alışveriş tutkunlarını asla otellerine elleri boş göndermiyor. Bölgede faaliyet şirin işletmelere girdiğinizde karşılaşacağınız sürprizlere şimdiden hazırlıklı olun. Üstelik aynı durum, restoranlar ve barlar için de geçerli.

Bölgedeki ziyaret edilmeye değer tarihi mekânları soracak olursanız size şöyle bir liste sunabilirim.

 • Aziz Meryem Bazilikası
 • Janiculum Tepesi
 • Villa Farnesina
 • Galleria Spada

13. Venezia Meydanı & Vittorio Emanuele II

Venezia Meydanı Roma gezisi

Beyaz perdenin Roma temalı yapımlarında kendisine sıkça yer bulan Venezia Meydanı, kelimenin tam anlamıyla hayranlık uyandıran bir yer. Zaten aksini iddia etmek için hiçbir sebep yok. Neden mi böyle diyorum? Çünkü ulaşımı gayet kolay olan meydan, kentin en gösterişli yapılarından Vittorio Emanuele II Abidesi’ne ev sahipliği yapıyor.

Abide, Birleşik İtalya Krallığı’nın ilk hükümdarını onurlandırmak adına 1885-1911 yılları arasında inşa edilmiş. Satır arasında vurgulamak gerekirse tarihi yapı, 20. yüzyılın başında tamamlanmış olmasına rağmen mimari zarafetiyle Roma dönemi türdeşlerinin kudretinden geri kalmıyor.

Gerçi Altare della Patria’nın ihtişamını ortaya çıkartmak için Giuseppe Sacconi yönetimindeki ekip biraz acımasızca davranmış. II. Paul Kulesi de dâhil olmak üzere çevredeki birçok bina yıkılmış.

Çatısında “Mahşerin Dört Atlısı” isimli heykelin bulunduğu abidenin girişinde, ziyaretçileri I. Dünya Savaşı kurbanları anısına yakılan Hiç Sönmeyen Ateş karşılıyor. Yapının alt kısmına doğru ilerleyecek olursanız, İtalya Birleşme Müzesi’nin ilgi çekici koleksiyonunu inceleyebilirsiniz.

Yalnız bu kısımlara fazla zaman ayırıp sakın seyir terasına çıkma fırsatını es geçmeyin.

Ziyaret Bilgileri

 • Google Maps konumu (Piazza Venezia, 00186 Roma)
 • Anıt ve müzeye giriş ücreti yok, seyir terasına çıkış ücreti ise €7.
 • 09.00-19.00 saatlerinde ziyaret edilebilir.

14. Santa Maria Maggiore Bazilikası

Santa Maria Maggiore Roma gezilecek yerler

Hazır kentin büyüleyici güzellikteki simgelerine geri dönmüşken Roma gezilecek yerler listesinin bu bölümünde sizlere Santa Maria Maggiore Bazilikası’nı kısaca anlatmak istiyorum.

Bazilika eski bir Pagan tapınağı üzerine 5. yüzyılda inşa edilmiş. Papa III. Sixtus döneminden kalma dini yapının tasarımında farklı mimari üsluplar harmanlanmış. Bazilika, bu sayede kayda değer oranda özgünlük kazanmış.

Yapının hemen girişinde göreceğiniz Piazza dell’Esquilino Dikilitaşı, hac yolunu gösteriyor. İçeride ise sizleri “Bakire’nin Taçlandırılması” isimli hayranlık uyandırıcı mozaik çalışmasını barındıran Capella Paolina bekliyor.

Roma’nın gözbebeği Santa Maria Maggiore, her yıl 5 Ağustos’ta renkli kutlamalara sahne oluyor. Bu tarz etkinlikler hoşunuza gidiyorsa “Sakın kaçırmayın!” derim.

Santa Maria Maggiore Bazilikası’nın Efsanesini Biliyor musunuz?

14. yüzyılın ortalarına tarihlenen hikâye aslında oldukça kısa. Rivayete göre Papa Liberius, rüyasında Meryem Ana’yı görmüş. Uyandığında ise gördüklerinin etkisiyle hemen sanatçıları yanına çağırmış ve gördüklerini anlatmış. Sonra da sanatçılardan bazilikanın içerisine anlattıklarını betimleyen mozaik çalışmaları yapmalarını istemiş. İşte, Santa Maria Maggiore’nin büyüleyici nefleri bu şekilde ortaya çıkmış.

Ziyaret Bilgileri

 • Google Maps konumu (Piazza di S. Maria Maggiore, 00100 Roma)
 • 07.00-18.30 saatlerinde ziyaret edilebilir.

15. Aziz Petrus Meydanı

Piazza San Pietro Roma'da gezilecek yerler

Hadi gelin, yeniden Vatikan’a dönelim ve Bernini’nin kente miras bıraktığı Aziz Petrus Meydanı’nda neler bulacağınıza şöyle bir göz atalım.

Meydan, Papa VIII. Alexander için 1656-1667 yılları arasında inşa edilmiş. Tabii bu süreç içerisinde sık sık Vatikan’ın müdahaleleri olmuş. Buna rağmen başlıkta da vurguladığım gibi ortaya harika bir yapıt çıkmış.

Aziz Petrus’un adını taşıyan meydanın iki yanında birer tane çeşme bulunuyor. Sol taraftaki çeşme, bizzat Bernini tarafından tasarlanmış.

Diğeri ise Domenico Fontana imzası taşıyor. Ortadaki hayranlık uyandırıcı dikilitaş ise İskenderiye’den binbir zahmetle getirilmiş. Eserin kökenleri M.Ö. I. yüzyıla uzanıyor.

Meydan, özellikle yılbaşında kültürel açıdan epey ilgi çekici görüntülere ev sahipliği yapıyor. Papa konuşma yapacağı zaman da Katolikler buraya adeta akın ediyor.

16. Popolo Meydanı

Piazza del Popolo Roma'da gezilecek yerler

Roma’nın meydanları gerçekten de çok gösterişi ve turistik açıdan dikkat çekici unsurlarla dolu. Ama konu en büyüğüne, yani Popolo Meydanı’na gelince ayrı bir parantez açmak gerekiyor.

Meydan, M.Ö. 220 yılından beri kullanımda olan Via Flaminia’nın en önemli bölümü konumunda. Hatta kuzey tarafında yer alan kapı, imparatorluk döneminde kentin ana girişi olarak kullanılıyormuş.

Tıpkı Aziz Petrus’ta olduğu gibi bu meydanının da ortasında bir dikilitaş bulunuyor. Başkentin en büyük meydanı ayrıca ikiz kiliseler Santa Maria in Monte Santo ve Santa Maria dei Miracoli ile çevrili.

Popolo Meydanı’nda vakit geçirdikten sonra dilerseniz hemen yanı başındaki Via del Corso’ya geçebilirsiniz.

17. Via del Corso

Via del Corso Roma gezi notları

Beni bilirsiniz. Hazırladığım her gezilecek yerler listesine elimden geldiğince popüler alışveriş bölgelerini eklemeye özen gösteririm. Roma’yı merkezine aldığım bu yazıda da bu alışkanlığı bozmak istemiyorum. Dolayısıyla bu konuda önceliği Via del Corso’ya veriyorum.

Via del Corso, kentin en önemli alışveriş bölgelerinden biri olarak 15. yüzyıldan beri varlığını koruyor. Cadden, Popolo Meydanı’ndan, Venezia Meydanı’na kadar uzanıyor. İspanyol Merdivenleri gibi birçok ikonik mekân da caddeye yakın konumda bulunuyor.

Cadde üzerinde ilerlerken bazılarının kökenleri oldukça eskiye dayanan çok sayıda alışveriş mekânı ile karşılaşabilirsiniz. Tabii dilerseniz Piazza Colonna’ya kadar sabredip Galleria Alberto Sordi’deki seçenekleri değerlendirmeye odaklanabilirsiniz.

Via del Corso’yu gezi programınıza dâhil etme amacınız yalnızca alışveriş olsa bile fotoğraf makinenizi yanınızda bulundurmayı unutmayın. Zira kentin bu kısmı, mimari açıdan da gayet dikkat çekici detayları bünyesinde barındırıyor.

18. Palatino Tepesi

Palatino Tepesi Roma'da gezilecek yerler

Roma’nın tarihine odaklı bir tatil deneyimi yaşamak istiyorsanız, listenizde mutlaka Palatino Tepesi’ne yer ayırın. Çünkü mitolojiye göre Roma İmparatorluğu burada kök salmaya başlamış.

Rivayete göre ikiz kardeşler Romulus ve Remus bir dişi kurt tarafından tepenin eteğindeki mağarada büyütülmüş. İlerleyen dönemde ise tepenin zirvesinde sonradan kudretli bir imparatorluğa dönüşecek medeniyetin temellerini atmışlar. Gerçi sonradan aralarına fesatlık girmiş ve iki kardeşin ilişkileri bir daha asla düzelmeyecek şekilde bozulmuş Hatta iş, cinayete kadar gitmiş.

Tepe ile Roma Forumu arasında yaklaşık 40 metrelik mesafe bulunuyor. O yüzden aynı gün içerisinde her iki tarihi alanı da ziyaret ederek Roma’nın kökenleri hakkında paha biçilemez bilgiler edinebilirsiniz.

Palatino’da görmenizi önereceğim kalıntıların başında şunlar geliyor:

 • Augustus’un Evi
 • Kibele Tapınağı
 • Flavia Sarayı
 • Farnese Bahçeleri
 • Hipodrom

Palatino Tepesi Biletleri Konusunda Hatırlatma

Roma Forumu ve Kolezyum biletlerinizi sakın atmayın. Çünkü onlarla Palatino Tepesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Yani ortak bilet uygulamasından yararlanabilirsiniz.

Ziyaret Bilgileri

 • Google Maps konumu (Via di San Gregorio, 30 Roma)
 • Bilet €16
 • Resmi tatiller hariç kışın 08.30-16.30-17.00, yazın 08.30-19.00 saatlerinde ziyaret edilebilir.
 • Web Sitesi

19. Kapitolin Müzesi

Kapitolin Müzesi Roma'da nereler gezilir

Roma, tıpkı İstanbul gibi tepeler üzerine kurulu. İşte Roma Forumu ile Campus Martius arasındaki Kapitolin Tepesi de bunlardan biri.

Tepeyi bu listeye eklememi sağlayan nedenlerden biri, imparatorluk döneminde dinsel merkez konumunda olması. Daha da önemlisi ise Kapitolin Müzesi’nin varlığı.

Kapitolin Müzesi, dünyada halka açılan ilk müze olarak lanse ediliyor. Müze, bizzat Michelangelo tarafından tasarlanmış gayet hoş iki binada faaliyet gösteriyor.  Tabii sonradan hemen yanı başındaki Palazzo Nuovo da kültürel tesis bünyesine dâhil edilerek bina sayısı üçe çıkartılmış.

Michelangelo’nun tasarladığı binaların ilginç bir özelliği var. Büyük usta, imzası bulunan her iki binayı da Roma kent merkezi yerine Vatikan’a bakacak şekilde konumlandırmış. Bu durum, papaların çok hoşuna gitmiş olacak ki bağış konusunda oldukça cömert davranmışlar.

Kapitolin Müzesi’nde Orta Çağ’dan Rönesans’a kadarki zaman dilimine ait eserler sergileniyor. Tabii sergi salonlarını gezerken antik döneme tarihlenen buluntuları da göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Kapitolin Müzesi Biletleri Hakkında

Kapitolin Müzesi’ni ziyaret etmek için ihtiyaç duyacağınız biletleri yukarıda belirttiğim fiyatla resmi web sitesinden edinebilirsiniz. Ancak bütçeniz müsaitse €2 daha ödeyip Capitolini Card almanızı öneririm. 7 gün geçerliliğe sahip kart, müze koleksiyonu dışında bir dizi değerli sergiye ve Centrale Montemartini’ye erişim hakkı veriyor.

Ziyaret Bilgileri

20. Konstantin Takı

Roma'da görülmesi gereken yerler Konstantin Takı

Roma’nın simge yapıları arasında Konstantin Takı ayrı yere sahip. Zira bu kadim eser, Roma’nın bir tiranın elinden kurtuluşunu simgeliyor.

Yapı, 315 yılında Roma Senatosu ve halkın ortak kararı ile inşa edilmiş. Toplumun her iki tabakası da bu sayede Büyük Konstantin’in Maxentius karşısında elde ettiği zaferi onurlandırmak istemiş. Hatta bu zaferi anlatan kabartmalar, takın alt kısımlarına yerleştirilmiş.

Konstantin Takı, 26 metrelik genişliği ile birçok türdeşini geride bırakıyor. Gerçi boyutundan ziyade inşa sürecinde yapılan malzeme tercihi, yapının özgün hale gelmesini sağlayan en önemli etken olarak öne çıkıyor. Çünkü hızlıca tamamlanabilmesi için farklı dönemlere ait parçalar bir araya getirilmiş.

Tak, Kolezyum’a gayet yakın bir mesafede. Dolayısıyla kalabalığı takip ederek yapıyı rahatlıkla bulabilirsiniz.

21. St. John Lateran Bazilikası

Basilica of St John Lateran Roma'da nereler gezilir

Hazır Roma gezilecek yerler listesi hazırlıyorken St John Lateran Bazilikası’na da yer açın. Çünkü yapı, Avrupa’nın en eski kilisesi olarak anılıyor.

Dini yapı, 4. yüzyılda Roma Piskoposu I. Constantine’in emriyle kurulmuş. Bazilikanın bulunduğu alanda, önceden ise Septimus Severus tarafından M.Ö. 2. yüzyılda inşa ettirilmiş bir kalenin kalıntıları bulunuyormuş.

Bazilika, Katolik dünyasında 1870 yılına kadar çok önemli bir yere sahipmiş. Papa seçilen din adamları, tahta ilk olarak burada çıkıyormuş. Şimdilerdeyse papa yalnızca Kutsal Perşembe kutlamalarını yönetmek için bazilikayı ziyaret ediyor.

“Yalnızca dini değeri varsa gitmeye değer mi?” sorusu zihninizi kurcalamaya başladıysa hemen cevabını vereyim. Roma’daki her tarihi mekânda olduğu gibi bu yapıda da sizleri ustalık kokan sanat eserleri bekliyor. Hatta ziyaretiniz esnasında Hazreti İsa’nın çarmıha gerilmek için götürüldüğü tepeye çıkarken aştığı Kutsal Merdivenler’i görebilirsiniz.

Ziyaret Bilgileri

 • Google Maps konumu (Piazza di S. Giovanni in Laterano, 00184 Roma)
 • 07.00-18.30 saatlerinde ziyaret edilebilir.

22. Ulusal Modern Sanat Galerisi

Roma Ulusal Modern Sanat Galerisi Roma gezilecek yerler

Klasik eserlerden ziyade modern ve çağdaş çalışmalardan hoşlanıyorsanız, rotanızı Roma Ulusal Modern Sanat Galerisi’ne çevirebilirsiniz.

Ayırdığım zamanın her dakikasından büyük keyif aldığım müze, 1883’te kurulmuş. Ama açılışı için 1915 yılında kadar, yani Cesare Bazzani’nin imzasını taşıyan binanın tamamlanması beklenmiş. Bana soracak olursanız bu kadar beklemeye fazlasıyla değmiş.

Sanat galerisinde deyim yerindeyse yok yok. 1100’den fazla parçadan oluşan koleksiyonda Umbeto Boccioni’den Antonio Canova’ya kadar birçok ünlü İtalyan sanatçının çalışmalarına yer verilmiş.

Tabii müzenin üstlendiği misyon gereği Avrupa’nın diğer ülkelerinde yetişmiş ustalar unutulmamış. Bu sayede müzeye zaman ayıran gezginler Braque, Van Gogh, Rodin ve Giacometti imzalı şaheserleri de yakından inceleyebiliyor.

Ziyaret Bilgileri

 • Google Maps konumu (Viale delle Belle Arti, 131, 00197 Roma)
 • Giriş Ücretleri: €10 (Müze, Roma Pass kapsamında)
 • Ziyaret Saatleri: 08.30-19.30
 • Web Sitesi

23. Circo Massimo

Circo Massimo Roma'da nereler gezilir

Roma’da tatil yapmak, zamanda yolculuğa çıkmak gibi. Nereye gitseniz ya da ne tarafa dönüp baksanız farklı bir zaman dilimine ait kalıntılarla karşılaşabilirsiniz. Circo Massimo da bunlardan biri.

Romalılar, orijinal adı Circus Maximus olan antik hipodromu Aventine ve Palatine tepeleri arasına inşa etmiş. Hipodrom denildiğinde şimdilerde akla yalnızca at yarışları geliyor; ama antik dönemlerde burada – halk oyunları ve festivaller de düzenleniyormuş.

Hatırlarsanız Popolo Meydanı’nı anlatırken bir dikili taştan bahsetmiştim. İşte bu yapıt, Papa V. Sixtus döneminde Circo Massimo’dan sökülmüş.

Roma döneminde türünün ilki olma özelliği taşıyan hipodromdan geriye, günümüze pek bir şey ulaşamamış. Ancak bu durum tarih tutkunlarını, parka dönüştürülmüş tarihi alana gelmekten alıkoyamıyor.

24. Terme di Caracalla

Roma'da nereler gezilir Baths of Caracalla

İmparator Septimus Severus ve oğlunun başkente kazandırdıkları bir diğer abidevi yapıysa Terme di Caracalla. Yani dilimizdeki karşılığıyla Caracalla Hamamı.

Hamam kompleksi, M.S. 211-217 yıları arasında inşa edilmiş. Halka açık ve ücretsiz olması, o dönemdeki çoğu türdeşinden yapıyı ayıran en büyük özelliğiymiş. Ancak zaman içerisinde bu özelliğine yenilerini eklemekten geri kalmamış. Zira hamam, bir zamanlar Roma’nın hükmettiği topraklar üzerinde bulunanların en büyüğü ve en iyi korunanı olarak anılıyor.

Yapısal anlamda her ne kadar bütünlüğünü koruyamamış olsa da süslemeleri, hamam kompleksinin eski güzelliğinin anlaşılabilmesine olanak tanıyor. Tabii ipuçlarını elde ettikten sonra iş biraz sizin hayal gücünüze kalıyor.

Ziyaret Bilgileri

 • Google Maps konumu (Viale delle Terme di Caracalla, 00153 Roma)
 • Bilet €8 (+ €2 rezervasyon ücreti)
 • 09.00-19.15 saatlerinde ziyaret edilebilir.

25. Domus Aurea

Domus Aurea Roma gezilecek yerler

M.S. 64 yılında, Roma’nın seçkinlerinin mülklerini kaybetmelerine neden olan korkunç bir yangın felaketi yaşanmış. Ancak bu durum, sanat tutkunu ve çılgınlıkta sınır tanımayan İmparator Neron’a hayalini kurduğu saraya sahip olma fırsatı sunmuş. Böylece ortaya Domus Aurea ya da dilimizdeki karşılığı ile Altın Saray çıkmış.

Neron’un keyif sarayı; Palatine, Esquilline ve Cello tepeleri arasında kalan alanı kaplıyor. “Keyif sarayı” tanımlamasını kullandığım için zihninizde hemen nasıl bir şey olduğuyla ilgili soru işaretleri oluşabilir. Hemen cevabını vereyim. Hayattan zevk almayı öncelikli amacı olarak belirleyen Roma imparatoru, sarayın yapımında şatafata önem verilmesini emretmiş.

Sonuç ne mi olmuş? Dört bir yanı fildişi ve mermer kaplı, konukların üzerine parfüm ve gül yaprakları dökülmesini mümkün kılan tavanlara sahip bir yapı ortaya çıkmış. Tabii sarayın içerisi kadar bahçesine de önem verilmiş. Etrafına çok sayıda suni göl inşa edilmiş.

Domus Aurea Hakkında Uyarı

Saray kalıntılarının bulunduğu bölge, yalnızca hafta sonları ziyarete açık tutuluyor. Bu nedenle rezervasyonu son dakikaya bırakmamakta yarar var.

Ziyaret Bilgileri

 • Google Maps konumu (Via della Domus Aurea, 1, 00184 Roma)
 • Bilet €14
 • 09.15-16.15 saatlerinde ziyaret edilebilir.

26. St. Paul Bazilikası

Basilica of St Paul Outside the Walls Roma gezilecek yerler

Roma’da görülmesi gereken yerler listesinde sıra, isminin önünde yaygın olarak “Surdışı” sıfatı kullanılan St. Paul Bazilikası bulunuyor.

Bazilika, Roma’daki ikinci en büyük dini yapı olarak nitelendiriliyor. Gezginlerin yoğun ilgi göstermelerindeki bir diğer ana nedeni ise yapının dört antik papalık bazilikasından bir olması oluşturuyor.

Bazilika, adını aldığı azizin gömüldüğü yere 4. yüzyılda inşa edilmiş. Tamamlanmasının ardından 400 yıl boyunca Avrupa’da türünün en büyüğüymüş. Bazilikanın zemin döşemeleri ve duvar süslemeleri bir hayli güzel. Ama asıl övgüyü, tavanlarda bulunan revaklar hak ediyor.

Bazilikayı ziyarete gelen gezginlerden ücret talep edilmiyor. Ancak manastır bölümü ile rehberli turlar, bu kuralın dışında tutuluyor. Eğer yapıyı gezerken hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz, aşağıda belirttiğim bedeli ödeyerek sesli rehberlik hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Ziyaret Bilgileri

 • Google Maps konumu (Piazzale San Paolo, 1, 00146 Roma)
 • Bilet €1,50 (Sesli Rehberlik Hizmeti), €3 Manastır
 • 08.00-17.00 saatlerinde ziyaret edilebilir.
 • Web Sitesi

27. Catacombe di San Callisto

Catacombe di San Callisto Roma gezilecek yerler

Callixtus’ın Yeraltı Mezarları ya da orijinal adıyla Catacombe di San Callisto, bana göre Roma’da gezilebilecek en sıra dışı mekân.

Aslında İtalya’nın başkentinde benzer türde birçok mezar bulunuyor. Ancak bu mekânı öncelikli olarak sizlere önermemdeki asıl nedenlerin başında büyüklüğü ve kültürel açıdan bir hayli doyurucu içeriği geliyor.

Appian Yolu üzerindeki yeraltı yapı kompleksi “Papalar’ın Mezarı”  olarak da anılıyor. Zira burası, zamanında Katolik dünyasını yönetmiş 16 din adamının ebedi istirahatgahı konumunda. Yapının labirenti andıran koridorlarında sıralanan odalardaki toplam mezar sayısı ise yaklaşık 500 bin.

Yapıyı gezerken sağda solda bir sürü sembolle karşılaşabilirsiniz. Bu sembollerin büyük bölümü, Erken Hristiyanlık döneminden kalma ve her biri ayrı anlamlara sahip. Örneğin yanında koyun bulunan çoban, Hz. İsa’yı simgeliyor.

Ziyaret Bilgileri

28. Santa Maria in Cosmedin

Santa Maria in Cosmedin Roma gezi rehberi

Geçirdiğim her dakikadan zevk aldığım mekânlar arasında Cosmedin’deki Aziz Mary Bazilikası da bulunuyor. Dini yapı, yabancı kaynaklarda ağırlıklı olarak Santa Maria in Cosmedin ismiyle anılıyor.

Bazilika, Romanesk mimarisiyle insanı büyülüyor. Özellikle zarif çan kulesi, dikkatleri hemen üzerine çekmesini sağlıyor.  Yalnız bu kadar popüler olmasının altında yatan asıl etkeni, duvara asırlar öncesinde monte edilmiş bir maske oluşturuyor.

Yapının içerisine girdikten sonra odağınızı sol duvara yönelterek “Hakikatin Ağzı” isimli mermer maskeyi görebilirsiniz. Maske diyorum; ama aklınıza sakın alelade bir şey gelmesin. Çünkü eser, yaklaşık 1.300 kilogram ağırlığa sahip ve yakınlardaki bir Herkül tapınağından getirildiği düşünülüyor. Ayrıca yaygın inanışa göre maske dünyayı çevreleyen sulardan sorumlu titan Oceanus’u tasvir ediyormuş.

Ziyaret Bilgileri

 • Google Maps konumu (Piazza della Bocca della Verità, 18, 00186 Roma)
 • 09.00-17.30 saatlerinde ziyaret edilebilir.

29. Via dei Condotti

Via Condotti Roma gezilecek yerler

“Roma, sadece tarihi mekânlardan mı ibaret?” dediğinizi duyar gibiyim. O yüzden vakit kaybetmeden bir diğer gözde alışveriş bölgesi Via Condotti’yi anlatmaya geçiyorum.

İspanyol Merdivenleri’ne sırtınızı verip tam karşıya baktığınızda girişini göreceğiniz cadde, Roma’nın gayriresmi moda merkezi statüsünde. Gerçi baştan söylemem gerekirse caddedeki perakende satış mağazaları ağırlıklı olarak lüks segmentte faaliyet gösteriyor.

Ancak hemen umutsuzluğa kapılmayın. Zira Condotti’de keyifli vakit geçirmek için illa geniş bütçeye sahip olmak gerekmiyor. Motorlu taşıt trafiğine kapatıldığı akşam saatlerine doğru caddeye gidip mekânlardan birinde saatlerce oturmak bile gayet keyifli.

30. Via Veneto

Via Veneto Roma gezilecek yerler

Lüks olanakları değerlendirmekten hoşlanıyorsanız yalnızca Via Condotti ile yetinmek zorunda değilsiniz. Dilerseniz rotanızı hemen La Dolce Vita’nın çoğu sahnesinin çekildiği Via Veneto’ya çevirip tam da istediğiniz fırsatları yakalayabilirsiniz.

Adını Vittorio Veneto Savaşı’nda alan cadde, 1960’lardan itibaren kentin kalburüstü sakinlerini kendisine çekmeyi başarmış. Hatta 1980’li yıllardaki ekonomik durgunluk bile kentin bu kesimini pek fazla etkilememiş. Sonuç olarak Via Veneto; şık restoranları, üst düzey otelleri ve pahalı butikleri ile Roma’nın prestij merkezi olmayı sürdürüyor.

Caddede dolaşırken Chiesa di Santa Maria della Concezione’ye zaman ayırmayı sakın ihmal etmeyin. Zaten yapının mimari detayları karşısında hayrete düşeceğinizden eminim. Özellikle de yan tarafındaki kemik salonuna girdiğinizde…

31. Gelateria Giolitti

Gelateria Giolitti Roma'da nereler gezilir

Roma’da dolaşırken ağzınızı tatlandıracak bir lezzet şöleni için Gelateria Giolitti’ye uğrayabilirsiniz.

Mekânın hikâyesi 1890 yılında, Giuseppe ve Bernadina Giotti’nin açtığı mandıra ile yazılmaya başlanmış. Sattıkları ürünler o kadar kaliteliymiş ki kısa sürede yalnızca Roma’nın değil, tüm İtalya’nın kalbur üstü aileleri bu dükkândan alışveriş yapar olmuş.

Hal böyle olunca, Giotti’ler hemen günümüzdeki gözde mekânın açılışını gerçekleştirmiş. Başlarda mekânın vejetaryen menüsü bir hayli ilgi çekmiş. Ama kısa sürede ilginin odağına yoğun aroması ile damakları çatlatan dondurmalar yerleşmiş.

Gelateria Giolitti’de dondurma çeşitliliği cidden oldukça fazla. Üstelik mekân, ürünlerinin kalitesi kadar fiyatlarıyla da konuklarının yüzünü güldürüyor.

Ziyaret Bilgileri

32. Time Elevator Roma

Time Elevator Roma Welcome-Time-Elevator Roma gezi rehberi

Ailecek keyifli bir Roma tatilinin hayalini mi kuruyorsunuz? O zaman hiç düşünmeden gezi programınızda Time Elevator Roma – Welcome Time Elevator’a yer verebilirsiniz.

Kadim Roma’nın tarihini etkileyici bir biçimde konuklarına aktarmayı amaçlayan mekân, tüm duyulara hitap edecek şekilde tasarlanmış. Haliyle burada yaşanılan deneyimin eşine benzerine rastlamak, inanın gerçekten de zor.

Peki, mekânda hangi şovlar mı gösteriliyor? Time Elevator Roma’da, süreleri 15 ila 40 dakika arasında değişen üç farklı yapım sahneleniyor.

Bunların ilki, Romulus ve Remus’un başlattığı hikâyeyi teknolojik yeniliklerle daha da çarpıcı hale getiren “The History of Rome“.

Diğeri ise “Evolution of Life” ismini taşıyor. Günde üç defa gösterimi yapılan “The House of Horror” adından da anlayabileceğiniz üzere korku sinemasına ilgi duyan bireylere hitap ediyor.

Ziyaret Bilgileri

 • Google Maps konumu (Via dei Santi Apostoli, 20, 00187 Roma)
 • Bilet The History of Rome – €9, Evolution of Life ve House of Horror €7
 • İlk seans 12.00, Son seans 19.30 saatinde.
 • Web Sitesi

33. Welcome To Rome

Welcome To Rome Roma gezi notları

İtalya’nın başkentine yönelik seyahatinizde çocuklarınızla doyasıya eğlenmek için Welcome to Rome’u da listenize dâhil edebilirsiniz.

Konsept açısından mekân aslında bir üst maddede sizlere detaylıca anlattığım Time Elevator Roma ile benzerlikler gösteriyor. Ancak bana soracak olursanız kentin binlerce yıllık tarihini aktarma konusunda bir tık daha iyi.

Mekânda, her 30 dakikada bir kentin 2.700 yıllık tarihini aşama aşama anlatan gösterimler yapılıyor. Ne yazık ki anlatım için seçilebilen diller arasında Türkçe bulunmuyor. Bu nedenle ben İngilizce ile yetinmek durumunda kalmıştım.  Ama merak etmeyin; seslendirme gayet başarılı.

Ziyaret Bilgileri

 • Google Maps konumu (Corso Vittorio Emanuele II, 203, 00186 Roma)
 • Bilet €12,50 (Aile €10)
 • Pazartesi – Perşembe: 09.00-.19.00, Diğer Günler 10.00-21.00 saatlerinde ziyaret edilebilir.
 • Web Sitesi

Roma Gezilecek Yerler Haritası (Google Maps)

Her zaman olduğu gibi Roma’ya yönelik hazırlamış olduğum haritayı bu bölümde sizlerle paylaşmak istiyorum. Harita vasıtasıyla listede sizlere anlatmış olduğum tüm cazibe noktalarının, otel tavsiyelerimin ve başta popüler alışveriş yerlerinin konum bilgilerine rahatça erişebilirsiniz.

Haritayı kullanmak için akıllı telefonunuzdan linke tıklamanız yeterli. Sonrasında yer imlerine tıklayarak bulunduğunuz noktadan en ideal ulaşım rotasını belirleyebilirsiniz.

Dilerseniz her bir mekânın adres bilgisinin yazılı olduğu alandaki linke tıklayarak da konum bilgilerine erişebilirsiniz.

Roma’da Gezilecek Yerlere Yakın Otellerde Konaklayın

Roma gezilecek yerlere yakın oteller

Listeden de anlayabileceğiniz üzere Roma’da adım başı görülmeye değer bir tarihi alan ya da cazibe noktası bulunuyor. Dolayısıyla merkeze yakın konaklamak, kısıtlı tatil süresini en iyi şekilde değerlendirmenin birinci koşulu haline geliyor.

Ben, bu nedenden dolayı konaklama açısından tercih hakkımı 4 yıldızlı Augusta Lucilla Palace’dan yana kullanmıştım. Açıkçası kararımdan hiç pişmanlık duymadım. Zira otel, Roma Merkez Tren İstasyonu’na 5 dakikalık mesafedeydi.

Haliyle hem havalimanına hem de şehir merkezine ulaşım konusunda tatil sürem boyunca sıkıntı yaşamadım. Konforu ve gecelik konaklama fiyatı da gayet iyi seviyedeydi. Otel hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayın.

Yalnız Roma Merkez Tren İstasyonu çevresi dışında da konaklayabileceğiniz harika bölgeler var. Konuklarına ulaşım kolaylığı sağlayan, güvenlik profili ve otel kalitesi yüksek bu bölgeler şu şekilde sıralanıyor:

 • Her yere bir adım uzaklıkta olmak isteyenler için ideal Tarihi Kent Merkezi
 • Kentin kadim tarihini yansıtan alanlarla dolu Rione I Monte Bölgesi
 • Alışveriş tutkunlarını mest eden Via Veneto ve çevresi
 • Farklı atmosferiyle dikkat çeken Trastevere
 • Hem sakin hem de kültürel açıdan dopdolu Vatikan ve çevresi

Detaylı Rehber: Roma’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Roma’da Gezilecek Yerlere Nasıl Gidilir?

Roma gezilecek yerlere ulaşım

Konaklamaya ayırdığım bölümde bahsettiğim gibi Roma’nın kalbine gidildikçe gezilecek yer sayısı inanılmaz oranda artıyor. Hal böyle olunca, şehir içi ulaşım konusuna önem vermek gerekiyor. Yoksa harcanan paranın ve zamanın haddi hesabı olmuyor.

Roma’da toplu taşıma denildiğinde ilk önce akla belediye otobüsleri geliyor. Başkentte 22 tanesi gece faaliyet gösteren toplam 360 hat bulunuyor.

Tabii daha geniş alanı daha rahat biçimde gezmenin peşindeyseniz, benim favorim olan hop on hop off otobüs turlarında yerinizi alabilirsiniz.

Özellikle ilk defa Roma’ya gidecekler için bu turlar, adeta biçilmiş kaftan. Her iki ulaşım seçeneğinden de rahatça yararlanmak için Termini civarında konaklamayı düşünebilirsiniz.

Yalnız başkentin trafik karmaşasının had safhada yaşandığı bir yer olduğunu sakın unutmayın. Bu nedenle tarihi kent merkezinde konaklayıp her yere yürüyerek gitmeyi düşünebilirsiniz. Alternatif olarak yerel halk gibi siz de Vespa veya bisiklet kullanmaya yönelebilirsiniz.

Yeri gelmişken belirteyim. Roma’nın tarihi zenginliğinin etkisiyle metro ağı epey kısıtlı bir bölgeye sıkışmış durumda. Çünkü şimdiye kadar nereyi kazsalar farklı bir arkeolojik alanla karşılaşmışlar. Dolayısıyla metro ağı ancak 60 kilometrelik uzunluğa erişebilmiş. Bu açığı kapatma görevi ise tramvaylar ve taksilere düşmüş.

Detaylı Rehber: Roma Şehir İçi Ulaşım Rehberi

Roma Pass: Roma’da İndirimle Gezmenin Anahtarı

Roma'da gezip görülmesi gereken yerler indirim kartı

İnsan Roma gibi bir kente seyahat edince harcama yapmak konusunda nerede duracağını pek bilemiyor. Neyse ki kentin bu yönünü dengelemek için Roma Pass isimli indirim kartını, biz seyyah ruhlu bireylerin tercihine sunmuşlar.

Roma Pass’ın 48 ve 72 saat geçerlilik süresine sahip iki versiyonu bulunuyor. Gezi bütçeniz kısıtlı olamasa bile eğlenceye ve alışverişe daha fazla pay ayırmak için bu kartı edinmenizi öneririm. Hem böylece ulaşım konusunda da cazip teklifleri değerlendirme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Roma Pass’ın en önemli avantajı, Kolezyum gibi kentin simgesi konumundaki ve yoğun ilgi gören mekânlara girişte ortaya çıkıyor. Eğer bu tarz mekânlara girerken indirim kartını kullanırsanız hem uzun süre kuyrukta beklememiş hem de bilet ücretlerinden ciddi oranda tasarruf etmiş olursunuz. Üstelik kart, birleştirilmiş giriş uygulaması sayesinde ilk etapta göründüğünden çok daha avantajlı hale geliyor.

“Roma’da geçireceğim süre kısıtlı, indirim kartı pek bir işime yaramayacak.” diyenler için de alternatif yöntemler var. Dilerseniz gezmek istediğiniz cazibe noktasının resmi web sitesi üzerinden online rezervasyon yaptırabilir ya da Getyourguide’ın Roma’ya özel tekliflerinden yararlanabilirsiniz.

Detaylı Rehber: Roma Pass Nedir? Nerelerde Geçerli? Fiyatları…

Roma’da Gezilecek Yerlere Yemek Molası: Ne Yemeli?

Roma'da gezip görülmesi gereken yerler yemek molası

İtalyan yemek kültürü ele alındığında Roma’yı ayrı bir kategoride değerlendirmek gerekiyor. Zira şehir bu konuda hem güneyden hem de kuzeyden etkilenmiş.

Asıl çeşitliliği ise farklı etnik kökenlere sahip sakinleri sayesinde edinmiş. Haliyle Roma’da tatil yaparken damak tadınıza uygun lezzetleri kolaylıkla bulabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Tabii bana soracak olursanız, yöresel lezzetlere de mutlaka şans vermek gerekiyor. Mesela hangi tariflere mi? İşte yanıtları:

 • Panini
 • Suppli (Kızarmış Pirinç Topları)
 • Mortazza
 • Trapizzino
 • Tigelle
 • Pizza
 • Makarna (Pasta)
 • Risotto
 • Minestrone Çorbası
 • Enginar Kızartması
 • Saltimbocca Alla Romana
 • Dondurma (Gelato)
 • Tiramisu

Detaylı Rehber: Roma’da Ne Yenir? En Popüler Yöresel Yemekler

Roma’da Alışveriş İçin Nereler Gezilir?

Roma gezilecek yerler Gezip Gördüm

Roma’da günlerce tatil yaptıktan sonra eli boş geri dönmek olmaz değil mi? Zaten İtalya’nın başkenti pek çok konuda olduğu gibi alışverişte de sunduğu seçeneklerle konuklarını fazlasıyla mutlu ediyor.

Bir şeyler almak istediğinizde, listede detaylıca anlattığım caddeler dışında Via Frattina, Via del Governo Vecchio ve Via dei Coronari üzerindeki butikleri dolaşabilirsiniz.

Yerel halkın alışveriş alışkanlıklarını tanımak, uygun fiyatlı ürünler bulmak için Monti Bölgesi’ndeki mekânları gezebilirsiniz. Bahsetmiş olduğum bu bölgeler, alışveriş merkezi açısından da gayet zenginler.

Yerel kültürden izler taşıyan eşyaların peşine düşmeyi seviyorsanız aşağıda sıraladığım Roma sokak pazarlarını ziyaret edebilirsiniz.

 • Borghetto Flaminio Market
 • Porta Portese Market
 • Fontanella Borghese Market
 • La Soffitta Sotto
 • San Cosimato Market

Detaylı Rehber: Roma’da Nerede Alışveriş Yapılır? Caddeler, Pazarlar, AVM’ler

Roma’ya Gitmeden Önce İzlenmesi Gereken Filmler

Roma tatili öncesinde esin kaynağı olabilecek birkaç filmi bu bölümde sizlerle paylaşmak istedim. Belli mi olur? Belki izlediğiniz filmde göreceğiniz bir mekâna gidip siz de uzun süre etkisinden kurtulamayacağınız serüvenler yaşayabilirsiniz.

 • Roma’ya Sevgilerle (2012) – İMDB Puanı: 6,3
 • Ye Dua Et Sev (2010) – İMDB Puanı: 5,8
 • Melekler ve Şeytanlar (2009) – İMDB Puanı: 6,7
 • Gladyatör (2000) – İMDB Puanı: 8,5
 • Muhteşem Güzellik (2013) – İMDB Puanı: 7,8

Roma’da Akşam Gezilecek Yerler

Roma'da gece görülmesi gereken yerler

Açıkçası Roma’da gündüz saatleri tam bir koşuşturma içerisinde geçiyor. Ama deneyimli gezginler işi biraz daha ağırdan alıp enerjilerini bir kısmını akşam saatlerine ayırmayı tercih ediyor. Siz de onlar gibi yapıp kentin en keyifli anlarına tanıklık etmek isterseniz şu yerleri içeren mini bir liste oluşturabilirsiniz.

 • Keyifli bir akşam yemeği için Trastevere
 • Farklı havayı solumak için İspanyol Merdivenleri ve çevresi
 • Eğlenmek için Campo dei Flori

Yağmurlu / Soğuk Havada Roma’da Gezilecek Yerler

Roma'da yağmurlu havada gezilecek yerler

Tatilinizi kışa denk getirdiyseniz, bir de hava yağmurlu ve soğuksa sakın panik yapmayın. Çünkü unutmayın! Roma’da herkese ve her şarta uygun bir yer mutlaka var. Bu yerler hangileri mi? İşte, size birkaç örnek:

 • Vatikan Müzeleri
 • Time Elevator Roma
 • Catacombe di San Callisto
 • Welcome To Rome
 • Kapitolin Müzesi

Özet Olarak Roma’da Nereler Gezilir?

Özetle Roma'da görülmesi gereken yerler

Kendi deneyimlerimden yol çıkarak derlediğim Roma gezilecek yerler rehberinin sonuna geldik. Ancak bir kez daha İtalya’nın başkentinde, tarihe ve eğlenceye doyacağınızın altını çizmek istiyorum. Ama bana soracak olursanız, en iyi yöntemin aşağıdaki gibi karma bir liste yapıp Roma’nın tüm renklerini tanımak olduğunu söyleyebilirim.

 • Kolezyum (Colosseo)
 • Pantheon
 • Trevi Çeşmesi & Aşk Çeşmesi (Fontana di Trevi
 • Roma Forumu
 • Navona Meydanı (Piazza Navona)
 • Vatikan Müzeleri & Sistina Şapeli (Musei Vaticani)
 • Aziz Petrus Bazilikası (Basilica di San Pietro)
 • İspanyol Merdivenleri
 • Castel Sant’Angelo
 • Borghese Galerisi & Villa Borghese (Galleria Borghese)

Bunlar da İlginizi Çekebilir

65 thoughts on “Roma Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 33 Yer! (2020)”

 1. Merhaba,
  Geçtiğimiz bahar için İtalya planımız vardı ama covidden dolayı bileti açığa aldık. 2021 baharına düşünüyoruz ama koronaya bağlı yaz sonu da olabilir. Gittiğimiz zaman oğlum 3 yaşa yaklaşmış olacak. Çocukla şehirler arası seyahat olacağı için araba kiralamak mı daha uygun yoksa tren ya da otobüs mü? İtalya’da araba kiralayanlar park yerleri, belirli saatlerde kapanan yollardan dolayı ceza yemişler. eğer kiralarsam Arabayı sadece şehirler arası yollarda kullanmayı düşünüyorum.
  Biletimiz Roma gidiş dönüş şeklinde. Roma, Floransa ve Venedik şeklinde plan yapmıştım. Uçak sabah 10 da iniş yapacak. Havalimanından iner inmez Venedik’ e geçip sonra Floransa Roma şeklinde aşağı doğru inmek mi daha doğru olur? Tahmini 6 gecelik gezi olacak. Roma’da 2 ya da 3 gece kalmayı planlıyoruz.

  1. Gözde Hanım selamlar,

   İtalya’da gelişmiş bir tren ağı var bu nedenle ben tekrar gidecek olsam şehirler arasında hızlı trenleri kullanırdım. Şahsen araç kiralama konusunda biraz mesafeliyim. Yalnızca şehir dışında kullanacak bile olsanız gittiğiniz şehirde park bulma stresi, maddi külfetler vb bence daha sıkıntılı olur. Yine de araç kiralarsanız mutlaka otopark hizmeti veren bir otel seçmenizi öneririm.

   Tabi toplu taşımada Covid durumu çok farklı. Ben yorumumu normal bir düzen için yaptım. İtalya’daki tren yolculukları çok uzun değil aklınızda olsun.

   Ben son seyahatimde Roma-Floransa-Venedik şeklinde gezdim. Tercih sizin. Gün planlamanızı ona göre yapabilirsiniz.

   Sevgiler.

 2. İtalya da Ocak sonu 1 hafta geçirdim… Roma Havaalanında araç kiralayıp sırasıyla Floransa, Pisa, Milano ve sonrasında tekrar Roma ya gelerek tatili bitirdim. Çok programsız bir tatil olmasına rağmen paylaştığınız yerlerin yaklaşık %90 ını gezme imkanı buldum. Tavsiyem dışarıda yemek yemeyin mümkünse mutfaklı kamp otellerinde kalıp kendi yemeğinizi kendiniz yapın… Restaurantlar yemek kalitesine göre çok pahalı ama marketler genelde ucuz(Conad, Lidl…). Araç ile seyahat tam bir problem. Park yeri bulmak çok vakit alıyor. Trafik Türkiye den daha kötü, kimsenin kimseye saygısı yok. Otoyollar çok pahalı, seyahatim boyunca yaklaşık 200 Euro otoyola harcadım… Yaklaşık 160 Euro yakıt masrafım oldu… Araç kiralamak ucuz olduğu için bu yolu tercih etmiştim. Araca 1 haftalık 60 Euro kiralama ücreti verdim… Otoyollarda sık sık kaybolduğum için İngilizce çok işime yaradı dil bilmesem ilk gün isyan eder geri dönerdim… İtalyanların çoğu az da olsa İngilizce bildiği için iletişim pek problem olmadı… Hafta sonu otoyol gişede bilet almadan geçiş yaptığım için ceza yedim (16 Euro) , pazartesi sabahı otoyollardan sorumlu şirkete (Puntoblu) ceza ödemeye gittiğimde de dil çok işime yaradı… Sonuç olarak tarih ilgisi olanlar için İtalya muazzam bir ülke…

 3. Sami Bey Merhaba. Nasipse önümüzdeki hafta 4 günlük bir Roma gezimiz olacak inşallah. Otelimiz Piazza Cavour’un arkasında bulunan Via Cicerone caddesinde yani Prati bölgesinde. Sizce Roma Pass almalı mıyız?

  1. Nur Hanım selamlar, otel konumunuza göre Roma Pass yorumu yapmam hiç sağlıklı olmaz. Şehirde yapmayı planladıklarınız kart satın almada belirleyici olmalı. Bu nedenle Roma Pass rehber içeriğimizi okumanızı tavsiye ederim. Sevgiler.

 4. nisanın 20 sinde romaya eşimle gitmeyi düşünüyoruz.
  5 günlük gezide Venedik ve Ponpei uğramak hayal mi sizce ?

  1. 5 gün içerisinde yalnızca Venedik ve Pompei planlıyorsanız sorun olacağını düşünmüyorum ama Roma’yı da düşünüyorsanız süre yetmez. Pompei çok ayrı konumda…

  1. Öncelikle Temmuz ayında Roma oldukça kalabalık olacaktır bu yüzden gezi noktalarında bekleme süreleri uzun olur, bu durumu göz önünde bulundurun derim. Gezilecek yerler sıralaması herkesin zevkine göre değişecektir, net yorum yapamam. Ama Kolezyum ve Vatikan Müzeleri’ne vakit ayırmanızı tavsiye ederim.

 5. Merhaba,

  3 günlük roma seyahatimiz var. Nasıl bir yol izleyeceğimiz konusunda tereddütlerimiz var .Sıralama yapsanız neleri görmeden gelmeyin dersiniz çünkü zaman kısıtlı. Ayrıca zamanı verimli kullanmak anlamında toplu taşımada metro ağı geniş değil galiba daha çok otobüslerle mi ?

  1. İlhami Bey selamlar, 3 günde şehrin çoğu önemli yerini görebilirsiniz. Listemiz önem sırasına göre yapıldı, bu yüzden planlama buna göre yapılabilir. Roma’da etkin bir metro ağı yok ama özellikle Tarihi Şehir Merkezi sınırlarında çoğu yer yürüyerek gezilebilir. Sadece Vatikan’a vb giderken metro ya da otobüs kullanılabilir.

 6. Öncelike bu kadar güzel anlatımınız için kendim adına size teşekkür ediyorum soru işaretleri bırakmıyorsunuz aklımızda.
  Kısmetse eşim ile birlikte tur olmadan kendimiz 5 gecelik bir roma rezervasyonu yaptık
  Sadece roma da kalmayalım yakın yerlerede gidelim diyoruz tren veya rentcar ile
  Eşim venedik dıyor sizce cok uzak kalırmı bize
  Ve yukarda verdiğiniz vatikan linkinden alınan bilet ile rezervasyonlu bölümdenmi gireceğim ?
  aldığımız bilet aziz petrusu karsılıyormu vatıkan sısteın sapelımı sadece _?
  Ve bu forumlarda okuduğumuz roma passcard hakkında bilgi verirmisiniz ?
  şimdidden cevaplarınız için teşekkürler

  1. Cem Bey selamlar, geç dönüşüm için özür dilerim. Okuyanlar için belki faydalı olur diye tekrar yazmak istedim;

   5 gece benim seyahat anlayışım için fazla. Bu yüzden araç kiralamak yerine tren kullanarak Floransa ya da Venedik’e gitmek düşünülebilir.

   Vatikan’da elinizde resmi siteden alınan bilet varsa kuyruğa girmeden en öne geçebilirsiniz. Getyourguide’dan tur satın almışsanız da ilgili tur sayfasında buluşma yerine gidip gitmeme ya da benzer şekilde direkt kuyruk önüne geçilip geçilemeyeceği bilgileri paylaşılıyor.

   Aldığınız bilet Sistina Şapeli’ni de kapsıyor, zaten Aziz Petrus Bazilikası’nın girişi ücretsiz.

   Roma Pass hakkında en detaylı bilgileri şu rehberde okuyabilirsiniz, tıklayın: Roma Pass hakkında bilgiler

 7. Merhaba, çok güzel yazmışsınız elinize sağlık. Uzun zamandır italyaya gitme hayalim var başta roma olmak üzere. Tek başıma seyahat etmek istiyorum genç bir kadın olarak herhangi bir zorlukla karşılaşır mıyım sizce?

  1. Sena Hanım selamlar,

   Roma gibi popüler Avrupa şehirleri zaten birçok gezginin ilk kez yurt dışı deneyimi yaşadığı yerler oluyor. Roma her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor. Bu yüzden temel güvenlik kurallarına uyarsanız sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Tek sıkıntı Roma’da çok ciddi hırsızlık oluyor. Bu duruma özellikle dikkat etmenizi tavsiye ederim.

 8. Sami Bey,

  Vermiş olduğunuz faydalı bilgiler için teşekkür ederim.Roma seyahatimiz öncesi program yapmamız için çok faydalı oldu. Eşimle birlikte bu yaz Roma-Amalfi-Venedik-Amsterdam seyehati planlıyoruz. İtalya’da gezdikten sonra Amsterdam’a geçmeyi planlıyoruz fakat uçakla gitmek istemiyoruz.Bunun yerine gezerek arabayla ya da tren yolculuğu düşünüyoruz.Sizin tavsiye edebileceğiniz bir seyahat hattı var mı ya da başka herhangi bir ulaşım fikri?
  Şimdiden teşekkür ederiz.

  1. Selin Hanım merhabalar,

   Öncelikle ilginiz ve güzel yorumunuzdan ötürü çok teşekkür ederim. Planınız gayet güzel gözüküyor. Açıkçası benim Avrupa seyahatlerimde ulaşımda 1. tercihim hızlı trenler. Mümkün olduğunca şehir geçişlerinde hep trenleri tercih ediyorum. Eğer geçiş yapacağım hat hızlı trenler için uygun değilse o zaman Avrupa içi ucuz uçuş sağlayan firmalara yöneliyorum. Araba kiralama ise hiçbir zaman tercih etmediğim bir yöntem. Roma tarafından Venedik’e trenle geçip oradan belki Amsterdam’a uçakla geçilebilir. Üzerinde biraz kafa yormak gerekir. Trenitalia ve Skyscanner sitelerini tavsiye edebilirim biraz araştırma için. Sevgilerimle…

 9. Çok ayrıntılı ve güzel anlatımınız için teşekkür ederim.
  Ufak bir önerim olacaktı. sorulan sorulardan da anladığım kadarıyla bu konuda ihtiyacı olanlarda var; Biz 6 yaşındaki oğlumuzla birlikte seyahat edeceğiz. Türkiye’de bu yaştaki çocuklara genelde müze ve otobüslerde bilet almayız.(müze yada gezilecek yer özellikle çocuklara yönelik değilse tabi) Gezilerinizde çocuklu takipçileriniz için de ufak bilgiler verebilecek kadar bilgi edinip paylaşsanız ne kadar güzel olur, değil mi?

  1. Dilek Hanım merhabalar,

   İlginiz ve olumlu yorumlarınız, tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Aslında çok haklısınız. Bizim de 4,5 yaşında bir çocuğumuz var gezi planlamalarında artık bahsettiğiniz duruma biz de daha çok dikkat eder olacağız. Yazıyı genel okuyucu için sıkmayacak uzunlukta tutmak için bu bilgileri atlıyorduk ama artık yazı revize zamanlarında bu bilgileri de ekleyeceğiniz. İlginiz için tekrar teşekkürler, sevgiler…

 10. Merhabalar,
  Yakın zamanda roma gezisi yapmayı planlıyoruz eşimle beraber.
  Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkürler, okurken bile oralarda dolaştım 🙂
  Tüm bunların yanında yeme+icme icin aşağı yukarı bir bütce verebilir misiniz?
  2 kişi 2 gece konaklamayı düşünüyoruz. Ancak hızlı tüketim fiyatları ortalama kaç euro bandında kalır?
  Teşekkürler.

  1. Sibel Hanım merhabalar,

   Öncelikle ilginiz ve güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Yazı uzunluğunu optimumda tutmak için yazıda sadece gezilecek yerler konusuna odaklandık. Yalnız tüm bilgilerin harmanlandığı, daha pratik seyahat yazılarını da eklemeyi planlıyoruz.

   Fiyatlar konusunda net tavsiye vermem pek doğru olmaz diye düşünüyorum çünkü örnek olarak ben gezilerimde Mc Donald’s da yiyorum, öğünde kişi başı 8-10 Euro gibi bir rakam ödüyorum. Basit, normal bir restoranda bu fiyat rahatlıkla kişi başı 15-20 Euro’lara yükselebilir. Yeme içme fiyatları konusunda genel bilgileri yazımızda da okuyabilirsiniz.

   Konaklama konusunda genel bilgiler ve her bütçeye göre otel tavsiyelerimizi ise yazımızda okuyabilirsiniz. Birbirinden güzel, şehrin en popüler otelleri hakkında çok detaylı bilgiler ve fotoğraflar bu yazımızda yer alıyor.

   Şimdiden Roma’da keyifli vakit geçirmenizi dilerim. Seviler 🙂

 11. Çiler Balcı

  Sami bey merhaba,
  öncelikle ellerinize sağlık, çok faydalı bilgiler.

  Mart ayında Cumartesi gidiş- çarşamba dönüş roma-floransa gezisi planlıyorum. Size sormak istediğim müzeler ve floransa ya gideceğimiz tren için 4.5 yaşındaki kızıma da bilet almam gerekir mi? Biletleri önceden internetten satın alacağım.

  Birde pazar günü müzeler kapalı olacağı için o günümüzü nasıl geçirmemizi tavsiye edersiniz?

  Teşekkürler.

  1. Merhabalar,

   Öncelikle ilginiz ve güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. Roma-Floransa tren bileti için Trenitalia’nın sitesine baktığımda 0-4 yaş arası ziyaretçiler için (koltuksuz) bilet ücreti alınmazken tren rotasına göre 4-11 ya da 4-14 yaş arası ziyaretçiler için %50 indirim gözüküyor. Roma ve Floransa’daki müze ve gezi noktaları için de benzer indirimlerin olduğunu düşünüyorum.

   Pazar günü için de Roma’da ziyaret gün ve saat kısıtlaması olmayan yerlere ayırabilirsiniz. Trevi Çeşmesi, Navona Meydanı, İspanyol Merdivenleri, Vittorio Emanuele II Abidesi, Campo de’ Fiori, Villa Borghese ve Trastevere bölgesi gibi.

   Umarım faydalı olmuştur. Şimdiden iyi seyahatler dilerim. Sevgiler

   Sami

 12. Merhabalar kısmet olursa biri 15 diğeri 10 yaşında 2 oğlumla sömestre döneminde Roma’ya gideceğiz.Büyük oğlum kendini ifade edebilecek durumda İngilizce konuşabiliyor otelimizi merkezden rezervasyonla aldık.Şimdi araştırarak kendimiz gezeceğiz inşallah merak ettiğim küçük oğlum içinde müze giriş yerlerinden tren ulaşımdan ne kadar ücret alınır bilginiz varmı.Biz 3 gece 4 gün kalacağız floransayı gezmek için 1 gün yeterli olurmu ulaşım sabah akşam nasıldır.Yardımcı olabilirseniz sevinirim teşekkür ederim.

  1. Dilek Hanım selamlar,

   Giriş ücretleri yaş gruplarına göre değişkenlik gösterebiliyor. En sağlıklı bilgileri gezi noktaları altında paylaştığım resmi web sitelerinden öğrenebilirsiniz.

   Floransa’yı doyasıya yaşamak için en azından birkaç gün ihtiyaç var tabi ama sonuçta şehir oldukça ufak. 1 günde de önemli yerler en azından dıştan gezilebilir, şehir hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

   Bu arada çocuklarınız için çok güzel bir pratik fırsatı olacaktır 🙂 şimdiden iyi eğlenceler…

 13. Merhabalar
  Önümüzdeki bir hafta içinde bir İtalya gezisi ayarladım.Sizin tavsiyeniz üzerine Vatikan müzeleri için resmi sitelerinden online bilet almayı denedim ancak site hata veriyor ya da kapatılmış.Her hangi bir alternatifi var mı acaba bu online bilet almanın?Yardımcı olursanız mutlu olurum.Şimdiden teşekkürler..

  1. Busegül Hanım merhabalar,

   Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Siteyi kontrol ettiğimde bir sıkıntı göremedim. Acaba anlık bir kesintiye denk gelmiş olabilir misiniz? Mesela şu linke tıklayarak Müze+Sistine Şapeli biletinizi satın alabilirsiniz. Ben gün ve saat seçme ekranına kadar ilerleyebildim. Dilerseniz verdiğim linke tekrar tıklayıp deneyebilirsiniz.

   Sevgilerimle

   Sami

   1. Tekrar ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim Sami bey.Verdiğiniz linkten kolayca erişim sağladım.Bol gezmeli bol yazmalı bir yıl geçirmenizi diliyorum..

 14. Sami bey iyi günler 4 gün İtalya turu yapmak için plan yapıyoruz tercihimiz Roma Venedik Floransa seçeneklerinde hangisi olmalı sizce teşekkür ederim

  1. Selin Hanım merhabalar,

   Hepsinin ayrı karakterleri var. Gönül hepsini görmek ister ama yakınlıktan dolayı 4 gün için ben olsam Roma-Floransa yapardım. Yoksa Venedik başlı başına bir havaya sahip. Ömürde en azından 1 kez görülmeli derim.

 15. Necdet Kaderoğlu

  Hazırladığınız bu sayfayı çok beğendim. Elinize sağlık . Benim için çok yararlı olacak sanırım. Ben ve oğlum 13 eylülde bir haftalık İtalya gezisine çıkacağız. Yazdıklarınızı kendimize rehber edineceğiz. Çok teşekkürler. Umarım gezi sonrası bi yorumda daha bulunurum.

 16. Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederiz. Zevkle okudum. Kısmetse bu eylülde yapacağımız güney avrupa turumuz için bize çok yardımcı olacak bu bilgiler , tek tek notlarımı aldım. Sizin kadar profesyonel olmasak da ben de gezdiğimiz gördüğüm yerleri, deneyimleri not ediyorum hem unutmayayım hem de birilerine faydası olsun diye:) İlgilenir de okumak isterseniz veya fikir vermek isterseniz eğer; http://gezindik.blogspot.de/
  Tekrar emeğinize sağlık.

 17. merhabalar sami bey biz iki arkadaş sonbaharda kısmet olursa turla gideceğim ama hiç dil bilmiyoruz sizce çok sıkıntı yaşarmıyız

  1. Zeynep Hanım merhabalar,

   Turla gidecekseniz zaten ulaşım, transfer, havaalanı vb temel konuları onlar halledecektir diye düşünüyorum. Onun dışında sadece hediyelik eşya alışverişinde ve turdan ayrı gezerken restoranlarda daha sık iletişime geçeceksiniz. Onda da hiç konuşmadan bile, gerekirse vücut dili ile kolayca anlaşabilirsiniz. Kendinize güvenin, çekingen olmayın yeter 🙂 iyi tatiller

  1. Havaalanından çıkış yapacak kadar kelime bilginiz olsa yeterli. Alışverişte zaten pazarlık şansınız çok yok. Gezilecek yerler ve ulaşım konusunda da güzel bir araştırma yaptıktan sonra dilin problem olacağını düşünmüyorum.

 18. Merhabalar yazınızı çok beğendim. Mayıs ayında 4 günlük bir Roma gezisi planlıyorum ve önermiş olduğunuz oteli çok beğendim. Size bir sorum olacak gezmek istediğim yerlerin biletlerini önceden alayım dedim. İlk gün nereye ayırsam ya da 4 günümü nasıl planlayacağımı bilemedim.

  1. Yeşim Hanım merhabalar,

   Uzun zamandır bu tarzda bir yazı hazırlamak istiyorum ama fırsatım olmadı. Bence ilk gün sabahında Kolezyum ve Roma Forumu’nu gezin. Bunlar için havaalanında inince Roma Pass kartı alın. Bu kart ile bu yerlerin girişleri ücretsiz ve sıra beklemeden hızlıca giriş yapabilirsiniz. Bunun haricinde Vatikan Müzeleri’ne önceden bilet almak çok önemli. 2. ya da 3. güne Vatikan gezisi planlayabilirsiniz. Sabah güne Vatikan Müzeleri’ni gezerek başlayın. Vatikan Müzeleri’nin resmi sitesinden sezona göre 7-14 gün öncesinden internetten bilet alabilirsiniz. Bu biletin çıktısını mutlaka alın. Vatikan Müzeleri’nde inanılmaz kuyruklar oluyor. Yol boyu internet biletinin geçersiz olduğunu söyleyenler olacak inanmayın. O gün birkaç saat daha çevredeki yapıları gezebilirsiniz. Bunlar haricinde merkezdeki Trevi Çeşmesi, İspanyol Merdivenleri, Via di Conditti, Novano Meydanı, Pantheon gibi yerleri de bir arada gezmeyi planlayabilirsiniz. Roma’da eğlenceli vakit geçirmenizi dilerim.

  1. Hakan Bey merhabalar, güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. 10 günlük gezi fırsatım olsa ben Roma’ya 3 tam gün ayırırdım. Biraz tempolu bir gezi ile Vatikan Müzeleri dahil çoğu yeri gezebilirsiniz. Benim şahsi fikrim 2 biraz az kalır, 4’ten fazlası da sıkar. İyi tatiller dilerim.

   1. çok teşekkür ederim bilginiz için italyaya ilk gidişim olucak ve tursuz gideceğim için sitenizdeki bilgilere göre planlıyorum. planım şöyle 3 gün roma 2 gün floransa yarım gün pisa oradan 1.5 gün venedik ve 2 gün milano mantıklı gibi ancak milano 2 bu sıralamada fazlamı. cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

    1. Ben Venedik’i çok severim. Eğer Venedik’te Murano ya da Burano Adaları’na gitmek isterseniz 1,5 gün yetmez. Bence 1 gün Venedik içindekilere diğer günün çoğunu da adalara ayırabilirsiniz. Mümkünse Milano’dan gün çalın. Ya da Floransa’da saray, müze gezmeyecekseniz 1,5 gün Floransa yarım gün Pisa yapın. Yani bence bir şekilde Venedik’i 2 tam güne çıkartın gitmişken. İlginiz için ben teşekkür ederim.

  1. merhabalar filiz hanım mart ayında roma da nasıldı hava biz de 2018 martta gitmeyi düşünüyoruz önerir misniz

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top