Roma Hamamı Ankara

Ankara‘nın en önemli tarihi yapılarından olan Roma Hamamı, 3. yüzyılda Sağlık Tanrısı Asklepios adına yaptırılmış, Dönemin Roma imparatoru yaptırdığı eser için kentin zenginlerinden bir tanesi maddi destek sunmuştur. Bugün her ne kadar hamam olarak adlandırılsa da yapılan araştırmalar o dönem bölgenin höyük olduğunu göstermektedir.

Bugün tarihi yapıda yapılan kazı çalışmalarında az da olsa Bizans ve Selçuklu döneminden izlere rastlanmaktadır. Ancak kalıntılar çoğunlukla Roma dönemi eserleridir. Roma Hamamı incelendiğinde yapıldığı dönem öncesinde bölgede yaşayan Firiglilere ait kalıntılar da belirgin olarak gözükmektedir.

Bölgede 1943 yılında tamamlanan arkeolojik kazılarda çok sayıda eserin yanı sıra hamamın çeşitli bölümlerinin de bulunduğu görülmüştür. Bu eserler arasında yer alanlardan bazıları bu gün çeşitli müzelerde sergilenmekle birlikte kimilerinin de yurt dışına çıkarıldığı saptanmıştır. Bir süre önce Kültür Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar sonucunda bir kısmı geri alınmış, bir kısmının da alımı için çalışmalara başlanmıştır.

Roma Hamamı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Doğanbey Mahallesi, Altındağ Ankara
  • Ulaşım: Roma Hamamı Ankara Ulus ve Yıldırım Beyazıt meydanları arasındadır. Bölgeye ulaşmak için kullanılacak toplu ulaşım aracı her iki yerden de geçebilmektedir. Özel araçla da Ulus kavşağı veya Yıldırım Beyazıt yönü kullanılırsa buraya ulaşım mümkün olacaktır.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın