roma'da üstü açık turistik otobüs turları

Roma’da yapılacak şeyler nelerdir diyen birisine önerilebilecek aktivitelerin başında, bana göre Roma hop on hop off otobüsler ile gezintiye çıkmak geliyor. Bu turların en büyük artısı, sizlere daha önce Roma gezilecek yerler listesinde anlattığım kentin tüm zenginliklerini gözler önüne seriyor olmaları.

Dilediğiniz zaman bulunduğunuz otobüsten inip, çevreyi gezdikten sonra bir başkasına binip yolunuza devam edebileceğiniz turlara katılarak tatil keyfinizi maksimum seviyeye çıkartabilirsiniz.

Roma Hop On Hop Off Turu Düzenleyen Firmalar

Roma’da hop o hop off tur düzenleyen 6 farklı firma bulunuyor. Ancak bu firmalar arasından hizmet kalitesi ve paket çeşitliliği açısından City Sightseeing, Big Bus ve Roma Cristiana öne çıkıyor.

1. City Sightseeing Roma

roma'da hop on hop off turlar City Sightseeing Roma

Roma hop on hop off turu için sizlere ilk önereceğim firma Amsterdam, Paris gibi Avrupa’nın önemli tatil destinasyonlarının yanı sıra Milano, Napoli, Floransa ve Messina’da da günlük otobüs gezintileri organize eden City Sightseeing.

Firma, 24 ve 48 saatlik turların yanı sıra 72 saatlik seçeneği de gezginlerin tercihine sunuyor. Yıl boyunca kesintisiz düzenlenen 24 saatlik klasik tur konuklarına Roma Forumu’ndan Kolezyum’a, St. Peter Bazilikası’ndan Santa Maria Maggiore’ye kadar kentin tüm popüler tarihi mekânlarını görme fırsatı veriyor.

Toplamda 1 saat 40 dakikada turunu tamamlayan otobüsler, duraklardan ve ziyaretçi merkezlerinden 15 dakikalık aralıklarla geçiyor. Termini, Largo di Villa Peretti ve Piazza dei Cinquecento turun ana durakları olarak kullanılıyor.

48 saatlik tur seçenekleri ise Kolezyum’a ve Vatikan Müzeleri ile Sistina Şapeli’ne özel ziyaret hakları içeriyor.

Roma’nın en özel iki mekânına sıra beklemeden giriş hakkı sunan turların Kolezyum gezisi içeren versiyonunda imparatorluk tarihinin en önemli iki yerleşimi sayılan Palatine Tepesi ve Forum’da gezi rotasına dâhil edilmiş. Öncelikli geçiş biletleri müzelerin, Sistina Şapeli’nin, Kolezyum’un kapalı olduğu resmi tatiller ve Pazartesi hariç yılın her günü kullanılabiliyor.

Klasik günlük otobüs turlarının dışında firmanın portföyünde sadece St. Peter Bazilikası, Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli’ni kapsayan geziler de mevcut. Hatta bu gezilerde tıpkı otobüslü turlarda olduğu gibi konuklara öncelikli geçiş hakkı tanınıyor.

City Sightseeing Roma otobüsleri
City Sightseeing Roma tur haritası. Büyütmek için görsele tıklayın…

Firmaya bağlı çift katlı Roma hop on hop off otobüsler ile düzenlenen 24 saatlik turun yetişkinler için bedeli 28 Euro olarak belirlenmiş.

48 saatlik turlardan Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli’ni kapsayan seçenek 38 Euro’dan, Kolezyum öncelikli geçiş bileti içeren versiyonu ise 29 Euro’dan başlayan fiyatlarla satılıyor. Eğer Roma Pass kartınız varsa, bu turların biletlerini %15 indirimle satın alabilirsiniz.

Tur biletlerini, firmanın web sitesi üzerinden satın alabileceğiniz gibi otobüse binerken veya ziyaretçi merkezlerinden temin edebilirsiniz.

City Sightseeing’in turlarında rehber hizmeti hem otobüs içerisinde hem de mekân ziyaretlerinde kesintisiz sağlanıyor. Otobüslerde bu hizmet 8 farklı dilde verilirken, mekânlara geçildiğinde sesli rehberlik 5 dilde devam ediyor.

Bilgilendirme için ayrıca firmanın Sightseeing Experience adlı mobil uygulamasından da faydalanabilirsiniz. Ayrıca araçlarda ücretsiz kullanabileceğiniz kablosuz internet bağlantısı bulunuyor.

2. Big Bus Roma

roma'da hop on hop off turlar big bus roma

Roma hop on hop off otobüs turları ilginizi çektiyse, 2011 yılından beri İstanbul’da dâhil olmak üzere 19 farklı şehirde günlük gezintiler düzenleyen Big Bus’ın sunduğu seçenekleri de inceleyebilirsiniz.

Firmanın tur otobüsleri, 2.000 yıldan çok daha uzun bir süre önce kurulmuş olan İtalya’nın başkentinde 3 farklı rotayı takip ediyor. Kırmızı rota, Cumartesi de dâhil olmak üzere hafta içi her gün saat 14.00’e kadar; mavi rota ise hafta sonları ile resmi ve dini günlerde 14.00’dan itibaren kullanılıyor.

Bu iki güzergâha ek olarak tur otobüsleri ayrıca haftanın her günü, 09.30’dan 17.00’a kadar mor rotayı takip ediyor. İçerik bakımından tüm rotalar oldukça zengin planlanmış.

Her güzergâh üzerinde tarihi mekânların yanı sıra çok sayıda anıtsal yapı ve en az bir alışveriş bölgesi yer alıyor. Mavi ve kırmızı rotalar üzerinde 10, morda ise 8 durak bulunuyor.

Otobüsler mavi ve kırmızı güzergâhlardan 20 dakikalık aralıklarla geçiyor. Tarihi mezar alanlarını merkezine alan mor rotada durağa uğrama sıklığı her 60 dakikada bir olacak şekilde ayarlanmış. Aşağı yukarı 1 saat 40 dakikada tamamlanan turlar için araçlar yolculuklarına Termini Tren Garı’ndan başlıyor.

1 ve 2 günlük turlara odaklanmış olan firma, hazırlamış olduğu 3 farklı paket aracılığıyla gezginlere unutulmayacak bir tatil deneyimi yaşatmayı amaçlıyor.

Klasik bilet 1, premium ise 2 günlük Roma hop on hop off otobüs gezintisi içeriyor. Bu bilet seçenekleri sayesinde gezginler hafta içi kırmızı, hafta sonu mavi rota üzerindeki tarihi mekânları, anıtları ve alışveriş bölgelerini ziyaret edebiliyor. Ayrıca her iki bilet seçeneğinde de konuklara Roma’yı rehber eşliğinde yürüyerek keşfetme olanağı tanınıyor.

Eğer 2 günlük indi-bindi tur size daha cazip gelirse, bilet seçiminde tercihinizi deluxe paketten yana kullanabilirsiniz. Deluxe bilet ile diğer iki paketteki ayrıcalıkların yanı sıra tarihi mezar alanlarını ve Caracalla’yı gezme fırsatına sahip olabilirsiniz.

big bus roma hop on hop off
Big Bus Roma tur haritası. Büyütmek için görsele tıklayın…

Klasik biletlerin fiyatı kişi başı 28,80 Euro olarak belirlenmiş. Premium bilet 35,10 Euro, en kapsamlı seçenek olarak sunulan deluxe ise 43,20 Euro fiyatla satılıyor. Otobüse binerken geçerli olan bu fiyatlara, eğer satın alım işlemi web sitesi üzerinden yapıldıysa  %10 indirim uygulanıyor.

Eğer online işlem yapmak size cazip gelmezse ve Roma Pass sahibiyseniz, otobüse binerken biletlerinizi %15 indirimle alabilirsiniz.

Big Bus’ın tur otobüslerinde rehberlik hizmeti 9 farklı dilde yapılıyor. Bu hizmetin dışında ayrıca konuklara ücretsiz kablosuz internet bağlantısı sunuluyor.

Turlara ait zaman çizelgesini, rotaları ve bu güzergâhlar üzerindeki tarihi yapılar hakkında tüm bilgileri firmanın hazırlamış olduğu mobil uygulama aracılığıyla rahatça öğrenebilirsiniz.

3. Roma Cristiana Hop On Hop Off Bus

roma cristiana hop on hop off otobüs turları

Roma Cristiana Hop On Hop Off Bus, ekonomik fiyatları ve sefer sıklığının fazla olması gibi özellikleri ile öne çıkıyor. Gezginlere 24, 48 ve 72 saatlik tur seçenekleri sunan firmaya ait Roma hop on hop off otobüsler, 11 durak içeren tek bir rotayı takip ediyor.

Akıllıca seçilmiş duraklar sayesinde Kolezyum, Circus Maximus, Pantheon, Piazza San Pietro, Piazza Santa Maria Maggiore, Piazza Navona ve Piazza Venezia gibi noktalara ulaşmak oldukça kolay bir hal alıyor.

Yılın her günü hizmet veren tur otobüsleri ilk seferlerine 09.00, sonuncuya ise 18.00’da Termini ve St. Peter Bazilikası’ndan başlıyor. Dini yapıların tarihi mekânlardan biraz daha önde tutulduğu turlarda rehberlik hizmeti 8 farklı dilde veriliyor.

Roma Cristiana’nın günlük turları diğer operatörlerin sundukları ile benzer özellikleri taşıyor. Ancak firmanın portföyünde bulunan tek turluk seçenek, özellik bakımından klasik turlara alternatif oluşturuyor.

Diğerlerine göre fiyat açısından çok daha ekonomik olan bu seçenek, standart otobüs gezintisinden ibaret ve yolculuk sırasında gezginlere indi-bindi yapma olanağı verilmiyor. Günlük ve tek turluk paketlerin yanı sıra firmanın gezginler için hazırladığı farklı içerikler de mevcut. Bu içeriklerden ilkinin geçerliliği 1 ila 3 gün arasında değişiyor.

En büyük özelliği ise geçerliliği boyunca sahibine toplu ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanma olanağı vermesi. Omnia Card ise 3 günlük hop on hop off turun yanı sıra Roma Pass ve Vatican Card gibi geniş imkânlara sahip iki ürünü bünyesinde barındırıyor.

roma cristiana turistik otobüs turları
Roma Cristiana tur haritası. Büyütmek için görsele tıklayın…

Tek turluk gezintiye katılmak isteyen yetişkinlerden kişi başı 12 Euro talep ediliyor. Günlük turların fiyatları 20 Euro’dan başlıyor.

Toplu ulaşım kartı ile bütünleşik bilet tek günlüğü 27, 3 günlüğü 39 Euro fiyatla gezginlerin tercihine sunuluyor. Kapsam açısından firmanın en geniş paketi olan Omnia Card’ın satış fiyatı ise 113 Euro.

Roma seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri;

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın