Roma konaklama rehberi

İtalya’nın ve ülkedeki Lazio Bölgesi’nin en büyük şehri Roma, Bizans İmparatorluğu, Roma İmparatorluğu, İtalya Krallığı, son olarak da Papalık Yönetimi ve İtalya Cumhuriyeti’nin başkentliğini yapmış ve hala yapmakta olan bir metropol.

Üstelik İstanbul gibi 7 tepeli bir şehir. Aventino, Campidoglio, Palatino, Quirinale, Viminale, Celio ve Esquilino Tepeleri üzerine kurulu şehir her yıl milyonlarca turisti kendine çekiyor.

Tarih, arkeoloji, sanat ve gastronomi konusunda gezginlere sonsuz seçenekler sunan Roma seyahatinizde nerede kalacağınız ise aslında hem kolay hem de zor bir seçim. Kolaylığı, her bütçeye uygun alternatiflerin olmasıyken zorluğu ise seçeneklerin çok fazla olmasından dolayı akıl karıştırıcılığı.

Roma Konaklama Rehberi yazısında her bütçeye uygun konaklama seçeneklerini bölgeler özelinde anlatmaya çalışacağım. Siz sadece gecelik ne kadar bütçeniz olacağına karar verin, yeter.

Konaklama bölgeleri ve otellere geçmeden önce kısaca şehrin ulaşım altyapısından da bahsedeyim. Roma’da şehir içi ulaşım için metro ve otobüs seçenekleri mevcut. Metro 3 hatlı ancak hatlardan birisi turistik bölgelerin çok dışında. Otobüs ise çok daha yaygın.

Günlük, 48 veya 72 saatlik biletlerle her iki seçeneği de sınırsız kullanabilirsiniz. Roma Ulaşım Rehberi yazısında bu konuda çok daha detaylı bilgiler bulmanız mümkün.

roma konaklama konumları
Roma konaklama haritası

Aslında şehrin turistik bölgeleri Centro Storico (Antik Şehir Merkezi) Piazza NavonaPantheonTrevi Çeşmesi üçgeni ve etrafından oluşuyor. Bu üçgen merkezin de merkezi diyebiliriz.

Vatikan, Kolezyum, İspanyol Merdivenleri, Roma Forumu, Termini Tren İstasyonu, Campo de Fiori, Trastevere gibi diğer turistik yerler de bu üçgenin çevresinde şekilleniyor.

Bahsettiğim üçgen içerisinde her yere yürüyerek gidebilirsiniz hatta buradan yukarıda yazdığım diğer turistik yerlere de yürünebilir.

Ancak; örneğin İspanyol Merdivenleri’nden Vatikan’a gitmek yürüyerek 1–1,5 saat kadar sürecektir. Dolayısıyla bu tarz uzun mesafelerde metro veya otobüs kullanmak, onun dışında kenti yürüyerek gezmek en verimli seçenek olur.

Kent aslında 22 bölgeden (rioni) oluşuyor ancak yerleşim biraz karışık çünkü bu bölgeler sadece olanaklar açısından değil atmosfer olarak da birbirinden çok farklı.

Örneğin Centro Storico olarak bilinen PantheonTrevi ÇeşmesiPiazza Navona dar parke taşlı sokakları, devasa kilise ve tarihi yapılarıyla son derece tarihi bir atmosfere sahipken İspanyol Merdivenleri ve çevresi high-end markalar, tasarımcı butikleri ve ışıltılı vitrinleri ile tam bir alışveriş cenneti.

Dolayısıyla Roma Konaklama Rehberi yazısında her bölgenin ruhunu da anlatmaya çalışacağım. Yazının her bütçeye göre bölge ve otel seçenekleri üzerine olduğunu başta söylemiştim. Detaylara girmeden önce bir özet de yapmak isterim.

Roma'da konaklama yapılacak yerler

Sırt Çantalı Gezginler İçin Roma Konaklama Rehberi

Roma'da konaklama bölgeleri termini
Roma merkez tren istasyonu, Termini

Elbette ki temizlik ve konfora da önem vermekle birlikte otel seçerken en önemli kriterleri;

  • Fiyat,
  • Merkezde olmasa bile hem merkeze hem de şehirlerarası tren ve otobüs istasyonlarına kolay ulaşım
  • Ve sosyalleşme olanakları

olan sırt çantalı gezginler için Roma’da konaklama seçenekleri 10–20 Euro arasında değişiyor ve bu fiyat oda değil, hostellerda yatak ücreti. Bu tarz gezginler içinse Roma’da birkaç bölge uygun olmalak birlikte yoğunluk Termini Tren İstasyonu çevresinde.

Termini Tren İstasyonu ve Esquilino; Roma’yı diğer şehirlere bağlayan ana tren istasyonu Termini ve çevresi aynı zamanda şehrin iki metro hattının kesiştiği ve otobüslerin de ana duraklarının bulunduğu nokta.

Ayrıca şehrin ana havaalanı Fiumicino’ya giden trenler ile daha küçük olan Ciampino Havaalanı’na giden shuttle otobüsler de buradan kalkıyor. Dolayısıyla; eğer kısa sürede Roma’yı gezecekseniz veya Roma’da kalırken yakındaki diğer şehirlere de gidip gelmeniz gerekecekse Termini Tren İstasyonu ve çevresi ideal bir bölge.

Bölgenin dokusunun çok çekici bir yanı yok, ancak hem cafe, restoran ve alışveriş seçenekleri açısından zengin hem de son derece güvenli. Her bütçeye uygun oteller bulunmakla birlikte herhangi bir şehirde uzun süre konaklamayan sırt çantalı gezginlerin yoğunlaştığı bir bölge.

Termini Tren İstasyonu’ndan yakındaki turistik yerler olan Trevi Çeşmesi, Kolezyum gibi turistik yerlere yürüyerek ulaşmak nispeten kolayken Vatikan, Piazza Navona, Trastevere gibi yerlere gitmek için ya uzun süre yürümeyi göze almalı ya da metro veya otobüs seçeneklerini düşünmelisiniz.

Roma'da konaklama yapılacak yerler Jewish
Eski Yahudi Yerleşim Bölgesi, Roma

Jewish Ghetto; aslında Centro Storico’nun bir parçası da sayılabilir belki ancak doku olarak çok farklı. Dar sokaklar, instagram’ı kıskandıracak fotojeniklikte yapılar ve meydanları ile yine çok tarihi ancak antik şehir merkezine göre daha az kalabalık.

Avrupa’nın en eski Yahudileri’nin yerleşim yeri olan bölge bugün gastronomi meraklıları için de bir cennet adeta, zira bölgede yer alan trattoria’lar Roma’nın en iyilerinden.

Piazza Venezia’dan Tiber Nehri’ne uzanan bölge Campo de Fiori, Piazza Farnese, Teatro Marcello, Büyük Sinagog gibi turistik noktalara sahip ve antik şehir merkezine de komşu. Hem sırt çantalı gezginler hem de ortalama bütçesi olan turistler için yeterince zengin otel seçenekleri mevcut.

Roma konaklama yerleri Trastevere
Trastevere bölgesi, Roma

Trastevere; bir zamanlar sadece orta sınıf Romalıların yaşadığı bölge olan Trastevere son yıllarda turistik açıdan da gelişmeye başladı.

Özellikle bohem veya gece hayatını seven gezginlerin konaklama için tercih ettiği bölge parke taşlı dar sokakları, sarmaşık kaplı eski binaları ve küçük dükkanlarıyla son derece çekici bir görünüme de sahip.

Bölgenin gece hayatı o kadar ünlü ki başka bölgelerde kalan turistler de eğlenmek için burayı tercih ediyor. Aslında Trastevere Santa Maria Bazilikası ve Botanik Bahçeleri dışında bir turistik atraksiyon yok, antik şehir merkezine yürümek de zaman alıyor ancak elektrikli tramvay ile ulaşım da gayet kolay ve hızlı olabiliyor. Hem sırt çantalı gezginler hem de orta seviyede bütçesi olan turistler için kalabalıktan uzak ama ıssız da olmayan nezih bir bölge.

Bu bölgelerde önerebileceğim hostel alternatifleri ise;

Generator Rome

Roma konaklama tavsiyeleri Generator Rome

Termini Tren İstasyonu çevresinde yer alan Generator Rome Vittorio Emanuele Metro İstasyonu ve Manzoni Metro İstasyonu’na birkaç dakilalık yürüme mesafesinde.

Tarihi bir binada yer alan hostelde odalar geniş, banyolar temiz ve cafe, bar gibi sosyal olanaklar da mevcut. Hızlı bir şehir turu için uygun fiyatlı bir seçenek.

Hostel Trustever

roma konaklama otelleri Hostel Trustever

Trastevere’de yer alan Hostel Trustever yalnız gezginlerin ihtiyaçları düşünülerek tasarlanmış. Eğlenceli bir dekorasyonu bulunan otelde kapalı yüzme havuzu, fitness salonu ve sosyalleşme için cafe ve okuma salonu var. Roma Treastevere İstasyonu ise 7-8 dakikalık yürüme mesafesinde.

Ortalama Bütçesi Olan Turistler İçin Roma Konaklama Rehberi

roma konaklama navona meydanı
Navona Meydanı, Roma konaklama

Temizlik ve konforla birlikte fiyat ve konum kriterlerini de arayan, daha doğrusu bunun en ideal kombinasyonunu elde etmeye ulaşan orta seviyede bütçesi olan turistler için Roma konaklama rehberi seçenek açısından en zengin sınıf.

Aslında kentin hemen her yeri bu şekilde konaklamak için çeşitli alternatifler sunarken bazı bölgeler ideal. Termini Tren İstasyonu ve Trastevere’den yukarıda bahsetmiştim. Diğer alternatifler ise Centro Storico, Monti, Aventine ve Prati diyebilirim.

Aslında bu temizlik, konfor, lokasyon kombinasyonu için fiyat aralığı çok daha geniş ancak ben gecelik ücretlerin Roma’da ortalama 50–100 Euro aralığında değiştiğini söyleyebilirim.

Centro Storico (Antik Şehir Merkezi); Piazza NavonaPantheon ve Trevi Çeşmesi arasında kalan bölge antik şehir merkezi olarak biliniyor ve aslında her yeri turistik olan Roma’nın en turistik bölgesi. Çünkü bu bölgede adını Roma rehberlerinde duymadığınız küçük kiliseler ve meydanlar bile son derece estetik ve sayıca da çok.

Bölge turistlerin Roma’da en çok görmek istedikleri yapılara sahip olmanın yanı sıra Vatikan, İspanyol Merdivenleri, Kolezyum gibi diğer turistik noktaların da tam ortasında yer alıyor. Dolayısıyla her yöne yürüyerek ulaşım çok kolay.

Centro Storico’nın sahip olduğu iki dezavantaj var; bölgeye gelen bir metro yok ve dar sokaklarında otobüs de çalışmıyor (ana caddelerden geçiyor) ve çok kalabalık. Bunun dışında hangi bütçeden olursa olsun Centro Storico’da her gezgine uygun konaklama seçenekleri mevcut.

Roma konaklama bölgesi monti
Monti Bölgesi Roma

Monti Bölgesi (Colosseum ve Roma Forumu); Kolezyum ile Roma Forumu arasında kalan bölge ise sadece tarih ve sanat değil, arkeoloji severler için de bir cennet. Son yıllarda turistik açıdan da konaklama seçeneklerinin arttığı Monti’de küçük butikler sayesinde alışveriş, her yıl yenileri açılan cafe ve restoranlar sayesinde de gastronomi alanında zengin olanaklar var.

Bölgeden hem Termini Tren İstasyonu’na hem de Centro Storico’ya yürüyerek ulaşım çok kolay ancak Trastevere, Vatikan, İspanyol Merdivenleri gibi turistik yerler için ya uzun süre yürümeli ya da otobüs seçeneklerini düşünmelisiniz ki Monti’de metro ve otobüs durakları da mevcut.

Hem dar, zarif ve tarihi binalarla süslü sokakları, hem ideal kalabalık seviyesi, hem de güvenli ortamıyla Roma Konaklama Rehberi yazısındaki en nezih bölgelerden diyebilirim.

Aventine; Monti’nin güneyinde yer alan Aventine Bölgesi daha çok Roma yerlilerinin ikamet ettiği bir bölge olmakla birlikte otel seçenekleri de mevcut.

Evet, turistik bölgelere çok yakın sayılmaz, ya uzun süre yürümeli ya da otobüs, metro gibi seçenekleri tercih etmelisiniz. Ancak şık binalar, daha geniş sokaklar ve elit bir semtte konaklamak isterseniz Aventine orta seviyedeki bütçelere de uygun olmasıyla ideal bir aday.

Roma'da konaklama yapılacak yerler Vatikan çevresi,
Vatikan çevresi, Roma

Prati; Vatikan teoride ayrı bir devlet olmakla birlikte pratikte aslında Tiber Nehri’nin diğer yakasında yer alan bir bölge. Kuzeyinde ise Prati Bölgesi yer alıyor.

Roma seyahatinin en önemli kısmını Vatikan ziyareti oluşturacak turistler için ideal olan Prati’de caddeler daha geniş, binalar daha modern, alışveriş olanaklarından çok şık restoranlar mevcut. Antik kentin kaotik ortamından sonra nefes alınacak bir yer de diyebilirim ki ortalama bütçelere hitap eden otel seçenekleri de oldukça fazla.

Bu bölgelerde önerebileceğim otel alternatifleri ise;

3★ Hotel Santa Maria

Roma konaklama tavsiyeleri Hotel Santa Maria

16. YY’dan kalma eski bir manastır binasında hizmet veren Hotel Santa Maria huzurlu bahçesi, zevkli bir şekilde dekore edilmiş odaları ve yeme içmeye önem verenler için restoranıyla hizmet veriyor.

Tarihi merkezde yer alması sebebiyle tüm turistik yerlere yürüyerek gidebilirsiniz. Booking.com puanı ise 9,5 gibi kolay ulaşılamayacak bir puan.

3★ Albergo del Senato

roma konaklama otelleri Albergo del Senato

Piazza della Rotonda’a yer alan Albergo del Senato da mükkemmel bir konum avantajına sahip. Geniş odaları ferah bir şekilde dekore edilmiş, restoranında zengin bir menüden seçim yapabilirsiniz. 421 kişinin değerlendirmesi sonucunda ise puanı 9,4 gibi çok yüksek bir değerde.

4★ Hotel Martis Palace

roma konaklama otelleri Hotel Martis Palace

İdeal bir konumda bulunan bir başka otel de Hotel Martis Palace. 931 değerlendirme sonucu 9,4 gibi çok yüksek bir konuk memnuniyet puanına sahip olan otel benzerlerine oranla bir derece daha pahalı olsa da sunduğu olanaklarla bunun hakkını veriyor.

4★ Eurostars International Palace

roma konaklama otelleri Eurostars International Palace

Hem Pantheon, Piazza Navona, Trevi Çeşmesi hem de Termini Tren İstasyonu’na yakın konaklamayı tercih edenler için ideal bir bölge Monti. Üstelik fiyatlar da tarihi şehir merkezine kıyasla daha uygun.

Eurostars International Palace Cavour ve Barberini Metro İstasyonları’na birkaç dakikalık yürüme mesafesindeki konumu, zengin bir menüye sahip restoranı ve diğer olanaklarıyla fiyat/konum kriterlerinin ideal kombinasyonunu elde etmeye çalışan turistler için uygun bir seçim.

Lüks Seçenekleri Tercih Edenler İçin Roma Konaklama Rehberi

Konfordan da fazlasını arayan, lüks bir tatil ve lüks bir konaklama tercih eden turistler de mevcut. Aslında Roma’nın hemen her yerinde bu tarz oteller bulmak mümkün ama turistik bölgelere de yakın olsun istiyorsanız yukarıda bahsettiğim Centro Storico Bölgesi dışında Villa Borghese çevresi ile İspanyol Merdivenleri çevresi bu tarz bir tatil için ideal birer seçim.

Roma’da bu tarz bir konaklama için gecelik ücretler ise 150–200 Euro seviyesinden başlayarak artıyor.

Roma konaklama bölgesi Piazza di Spagna
Piazza di Spagna, Roma

Villa Borghese & İspanyol Merdivenleri; Londra’da Hyde Park, New York’da Central Park ne ise Roma’da Villa Borghese de o diyebilirim. Bir zamanlar film yıldızları ve ünlülerinin de yoğun olduğu bölge artık seçkin turistler için bir konaklama ve alışveriş cenneti.

Özellikle Via Veneto high-end butiklerle alışveriş meraklıları için birebir. Lüks otellerin, lüks restoranların yer aldığı bölge İspanyol Merdivenleri’ni de içeriyor ve Centro Storico’ya yürüyerek 15–20 dakikalık bir mesafede.

Bu bölgede önerebileceğim birkaç otel ise;

5★ Margutta 19 – Small Luxury Hotels of the World

Roma konaklama tavsiyeleri Margutta 19

Piazza del Popolo, İspanyol Merdivenleri, Via Condotti, Villa Borghese gibi turistik yerlerin tam merkezinde yer alan Margutta 19 lüks bir konaklamanın tüm avantajlarına sahip.

Kendinizi sarayda yaşıyor gibi hissetmeniz için elinden geleni yapan personeliyle, kaliteli ve şık dekorasyonuyla, keyifli bahçesiyle Roma’da tercih edebileceğiniz en elit konaklama.

5★ J. K. Palace Roma

Roma konaklama tavsiyeleri J K Place Roma

Roma’nın en seçkin bölgesinde yer alan J. K. Palace zengin bir menüye sahip restoranı, tasarımcı eli değmiş dekrasyonu ve sınırsız müşteri memnuniyeti vaat eden vizyonuyla kendinizi biraz şımartabileceğiniz bir başka seçenek.

Bu tarz otellerden beklenti yüksek olduğu için genellikle müşteri memnuniyeti puanları, otel çok iyi bile olsa, düşük olur. Ancak J. K. Palace Roma 9,2 gibi herhangi bir otelin bir zor ulaşacağı bir memnuniyet seviyesine sahip. Bütçeniz müsaitse başka bir yer aramayın.

Roma konaklama rehberi boyunca Roma’da konaklayabileceğiniz en popüler bölgeleri ve otel tavsiyelerimi aktarmaya çalıştım.

Roma seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri;

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın